ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
10.02.2021Справа № 910/13528/19
за заявою Державної судової адміністрації України
про заміну сторони виконавчого провадження
у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "T.T.D. Timber SRL"
до відповідачів: 1. Одеської митниці ДФС
2. Державної казначейської служби України
про відшкодування шкоди у розмірі 206 862,03 євро
Рішенням Господарського суду міста Києва від 13.07.2020 позовні вимоги задоволено частково; стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ "T.T.D. TIMBER SRL" шкоду в розмірі 72 772,63 євро; стягнуто з Одеської митниці ДФС на користь Держави Україна судовий збір у розмірі 28 914,90 грн.
07.08.2020 на виконання рішення видано накази Господарського суду міста Києва №910/13528/19 від 07.08.2020.
20.10.2020 через відділ діловодства суду від Державної судової адміністрації України надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження, а саме боржника- Одеську митницю ДФС на його правонаступника - Одеську митницю Державної митної служби України.
Подана заява мотивована тим, що Державна судова адміністрація України є стягувачем за виконавчим документом на примусову виконання рішення у даній справі. З метою безспірного списання коштів з боржника, ДСА України звернулася до ГУ ДКС України в Одеській області, однак останнім було відкладено безспірне списання коштів оскільки Одеська митниця ДФС не значиться в мережі установ та організацій, що отримують фінансування з державного та місцевих бюджетів у 2020 році та рахунки цієї установи, з яких можна було б здійснити безспірне списання коштів - відсутні. Окрім того, заявник зазначає, що Одеська митниця ДФС реорганізувалася шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби.
За результатами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, вказану заяву у справі №910/13528/19 передано на розгляд судді Зеленіній Н.І.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.10.2020 у справі №910/13528/19 відкладено вирішення питання щодо розгляду заяви Державної судової адміністрації України до повернення матеріалів справи №910/13528/20 до Господарського суду міста Києва.
29.12.2020 матеріали справи №910/13528/20 повернулися до Господарського суду міста Києва.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.01.2021 призначено розгляд заяви Державної судової адміністрації України про заміну сторони виконавчого провадження призначена до розгляду на 10.02.2021.
Представники заявника та сторін по справі у судове засідання 10.02.2021 не з'явилися, причин неявки суду не повідомили, про дату, час та місце розгляду заяви були належним чином повідомлені.
Розглянувши подану заяву, дослідивши матеріали справи, господарський суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження з наступних підстав.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Відповідно до абзацу 5 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200, Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 №1217-р погоджено пропозицію Міністерства фінансів України щодо можливості забезпечення здійснення з 08.12.2019 Державною митною службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6.03.2019 № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень ДФС, що припиняється, з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Згідно з ч. 1 ст. 106 Цивільного кодексу України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.
Відповідно до п. 2 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074, орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади. Орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації ( п. 4 та 5 Порядку №1074).
Згідно з п. 6 Порядку №1074 права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п. 7 Порядку №1074 майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.
Згідно з ч. 5 ст. 104 Цивільного Кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Отже, інститут правонаступництва органів державної влади різниться від інституту правонаступництва суб'єктів приватного права, оскільки є більш ширшим за змістом, включаючи в себе: правонаступництво в завданнях, функціях та повноваженнях як складових категорії компетенції органу виконавчої влади, а також щодо конкретних управлінських (організаційних) прав та обов'язків, які складають зміст відповідних правовідносин - тобто публічне правонаступництво за якого відбувається перехід владних прав та функції органу, що реорганізовується до органу, що створюється та правонаступництво в майнових приватних правовідносинах, у яких орган влади виступає як юридична особа приватного права. У випадку публічного правонаступництва перехід таких прав та обов'язків оформлюється нормативним актом, тоді як правонаступництво в майнових приватних правовідносинах здійснюється на підставі передавального акту (ч. 2 ст. 107 ЦК України, пункт 7 Порядку № 1074 від 20.10.2011).
Таким чином, умовою задоволення заяви про заміну боржника у справі є встановлення обставин переходу майнових прав та обов'язків боржника - Одеської митниця ДФС у процесі реорганізації до Одеської митниці Держмитслужби, що, з урахуванням наведеного, має підтверджуватися розподільчим балансом.
Окрім того, згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Одеська митниця ДФС знаходиться у стані припинення та запису про припинення юридичної особи до реєстру не внесено, що свідчить про недоведеність повного правонаступництва Одеської митниці ДФС, а отже наведені Державною судовою адміністрацією України обставини в заяві про заміну сторони виконавчого провадження правонаступником не є достатньою підставою для здійснення процесуального правонаступництва, у зв'язку з чим заява про заміну сторони виконавчого провадження задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження", ст. 52, 234-235, 334 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
1. У задоволенні заяви Державної судової адміністрації України про заміну сторони виконавчого провадження у справі №910/13528/19 за Товариства з обмеженою відповідальністю "T.T.D. Timber SRL" до Одеської митниці ДФС, Державної казначейської служби України про відшкодування шкоди у розмірі 206 862,03 євро - відмовити повністю.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Північного апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали складено 15.02.2021 р.
Суддя Н.І. Зеленіна