Рішення від 10.02.2021 по справі 907/783/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

10.02.2021 м. Ужгород Справа № 907/783/20

Суддя Господарського суду Закарпатської області Андрейчук Л.В., розглянувши матеріали позовної заяви

за позовом Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Одеса

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Феромет”, м. Мукачево

про стягнення 136000,00 грн.

секретар судового засідання - Корольчук М.М.

За участю представників сторін:

від позивача - Черненко Д.А., в порядку самопредставництва (в режимі ВКЗ );

від відповідача - не з'явився.

СУДОВІ ПРОЦЕДУРИ

Позивач звернувся з позовом, яким просить стягнути з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Феромет” 68000,00 грн. штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладеного рішенням Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №14-р/к від 01.11.2018. Крім того, в зв'язку з порушенням двомісячного строку сплати накладеного на відповідача штрафу, позивачем нараховано та поставлена вимога про стягнення 68000,00 грн. пені. Позов заявлено з посиланням на ст. ст. 56, 60 Закону Україна “Про захист економічної конкуренції”

Попередній розрахунок понесених позивачем судових витрат становить суму 2102,00 грн сплаченого судового збору в суді першої інстанції.

Ухвалою суду від 24 листопада 2020 року відкрито провадження у справі, постановлено розглянути спір за правилами загального позовного провадження, встановлено строки для подання сторонами заяв по суті спору.

В ході підготовчого провадження відповідач не скористався наданим йому правом надати суду відзив на позов, хоча був повідомлений своєчасно та належним чином про призначені засідання, суд дійшов висновку, що він мав час та можливість надати свої заперечення з приводу предмета спору, та докази, які мають значення для розгляду справи по суті.

Учасник справи розпоряджається своїми правами на власний розсуд (ч. 2 ст. 14 ГПК України).

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 ГПК України).

Відтак, відповідно до положень ч. ч. 8, 9 ст. 165 ГПК України у зв'язку з ненаданням відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За наслідками проведення підготовчого провадження ухвалою суду від 28.01.2021 таке було судом закрито, а справа призначено до розгляду по суті на 10.02.2021.

Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України рішення у справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами дослідження та оцінки доказів, поданих учасниками справи.

В судовому засіданні 10.02.2021 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Правова позиція позивача

Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем рішення адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 01 листопада 2018 року № 14-р/к у справі № 16-02/2018, яким, його дії визнано порушенням передбаченим пунктом 13 статті 50, Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які полягають у неподанні інформації Одеському обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України на вимогу Голови Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 05.04.2018 № 08/07/647 у встановлений ним строк, а також накладено штраф на відповідача в розмірі 168000,00 грн. Оскільки у встановлений законом строк відповідач суму штрафу не сплатив, позивач вважає, що такий підлягає стягненню в судовому порядку. Окрім того, відповідно до частини 5 статті 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, за кожний день прострочення сплати штрафу позивачем нараховано та пред'явлено до стягнення з відповідача пеню у розмірі півтора відсотка від суми штрафу, яка обмежена розміром штрафу, тому складає 68000,00 грн.

Заперечення відповідача

Відповідач не подав відзиву на позовну заяву.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ.

Адміністративною колегією Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 01 листопада 2018 року № 14-р/к у справі № 16-02/2018 прийнято рішення “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу”, пунктом 1 якого визнано дії Товариства з обмеженою відповідальністю «Феромет» (ідентифікаційний код юридичної особи - 40104856, місцезнаходження: 89600, Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. Ярослава Мудрого, буд. 13), які полягають у неподанні інформації Одеському обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України на вимогу Голови Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 05.04.2018 № 08-07/647 у встановлений ним строк, порушенням, передбаченим пунктом 13 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

За визнане порушення, на підставі статті 52 Закону України “Про захист економічної конкуренції” пунктом 2 вказаного рішення на Товариство з обмеженою відповідальністю «Феромет» накладено штраф, який в сукупному розмірі складає суму 68000,00 грн.

Супровідний лист від 02.11.2018 №65-02/2312 разом з копією рішення адміністративної колегії територіального відділення надіслано відповідачу, однак, повернуто без вручення, в зв'язку з чим повідомлення про прийняте рішення було опубліковано в порядку частини 3 пункту 1 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» в офіційному друкованому органі - в газеті «Новини 3акарпаття» від 24.11.2018 № 88 (4799).

У встановлений частиною 3 статті 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” двомісячний строк (до 04.02.2019) відповідач накладений на нього штраф не сплатив.

Зважаючи на це, позивач звернувся до суду з позовом, яким просить стягнути суму штрафу в примусовому порядку. Окрім суми штрафу, керуючись ст. 5 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, позивачем нараховано та поставлено вимогу про стягнення з відповідача пені у розмірі півтора відсотка від суми штрафу за кожний день прострочення сплати штрафу, однак, обмежену розміром штрафу, на суму 68000,00грн.

ПРАВОВЕ ОБГРУНТУВАННЯ І ОЦІНКА СУДУ

Згідно зі ст. 51 Закону України "Про захист економічної конкуренції" порушення законодавства про захист економічної конкуренції тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено суб'єкти відповідальності, види порушень та розмір штрафів за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, які накладаються органами Антимонопольного комітету України.

При цьому, статтею 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" регламентовано, що особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу; протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.

Рішенням адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 01 листопада 2018 року № 14-р/к у справі № 16-02/2018 дії Товариства з обмеженою відповідальністю «Феромет», які полягають у неподанні інформації Одеському обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України на вимогу Голови Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 05.04.2018 № 08-07/647 у встановлений ним строк, визнано порушенням, передбаченим пунктом 13 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Згідно з положеннями статті 56 “Про захист економічної конкуренції” рішення органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

Відповідно до частини 3 пункту 1 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у разі, якщо вручити рішення, розпорядження, немає можливості, рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України вважається таким, що вручене відповідачу, через десять днів з дня оприлюднення інформації про прийняття рішення, розпорядження в офіційному друкованому органі.

Оскільки інформація про прийняте 01.11.2018 адміністративною колегією Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Рішення № 14 р/к у справі № 16-02/2018 відносно ТОВ "Феромет" була надрукована в газеті «Новини 3акарпаття» від 24.11.2018 № 88 (4799), а також розміщена на офіційному вебсайті Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України www.amc.gov.ua, таке вважається вручене відповідачу під розписку 04.12.2018. Таким чином визначений законодавцем двомісячний строк для сплати штрафу складає період: з 05.12.2018 до 05.02.2019.

Відповідно до ст. 22 Закону України „Про Антимонопольний комітет України" розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.

Згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що рішення органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання, а частиною третьою встановлено, що особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

Оскільки, рішення від 01 листопада 2018 року № 14-р/к у справі № 16-02/2018 є чинним та, відповідно, підлягає обов'язковому виконанню, однак відповідач штраф у встановлений законом строк не сплатив, то вимога позивача про його стягнення у судовому порядку є обґрунтованою та підлягає задоволенню у повному обсязі.

Щодо пені

Частиною 5 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу.

Судом встановлено, що станом на момент розгляду справи штраф, накладений рішенням 01 листопада 2018 року № 14-р/к у сумі 68000,00 грн, відповідачем не сплачений.

У зв'язку з несплатою відповідачем у встановлений законом строк суми штрафу, Позивачем нараховано та поставлено вимогу про стягнення пені за період з 05.02.2019 (початок нарахування) до 27.10.2020, тобто за 630 днів, яка складає 642600,00 грн.

Суд зауважує. що позивачем помилково враховано 05.02.2019, останній день сплати штрафу.

Однак, оскільки розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, то з врахуванням вищенаведених норм, обмежений позивачем розмір пені до розміру штрафу на суму 68000,00 грн є правомірним та підставним, відтак, виключення з розрахунку пені 05.02.2019 не впливає на результат.

Нормами ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що в разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.

Відтак, оскільки судом встановлений факт порушеного права позивача щодо повної та своєчасної сплати штрафних санкції за порушення антимонопольного законодавства суб'єктами, на яких такі санкції покладені рішенням органів Антимонопольного комітету України, у зв'язку з несплатою такими суб'єктами штрафних санкцій у передбаченому чинним законодавством порядку, воно підлягає захисту судом.

Положеннями статей 13-14 ГПК України унормовано, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

В той же час, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до статей 73, 74, 76-80 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

В ході судового розгляду, відповідач не спростував доводів позовної заяви, не надав суду належних та допустимих доказів про наявність інших обставин ніж ті, що досліджені судом.

Зважаючи на зазначене, позовні вимоги про стягнення з відповідача суми, що складає предмет спору, є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат.

Судові витрати на підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Відтак, на відповідача покладається судовий збір у розмірі 2102,00 грн.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 2, 13, 73, 74, 81, 129, 236, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Феромет" (код ЄДРПОУ 40104856, вул. Ярослава Мудрого, буд. 13, м. Мукачево, Закарпатська обл., 89600) до Державного бюджету (код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106, «Адміністративні штрафи та інші санкції») штраф в сумі 68000,00 (шістдесят вісім тисяч) грн та пеню в сумі 68000,00 (шістдесят вісім тисяч) грн.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Феромет" (код ЄДРПОУ 40104856, вул. Ярослава Мудрого, буд. 13, м. Мукачево, Закарпатська обл., 89600) на користь Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (код ЄДРПОУ 20992104, 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, розрахунковий рахунок UА438201720343180001000008516, банк - Державна казначейська служба України, МФО 820172) витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви у сумі 2102,00 (дві тисячі сто дві) грн.

Рішення набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду у строк, визначений ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається-http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.

Повний текст рішення складено 16.02.2021

Суддя Л.В. Андрейчук