Справа № 686/19437/20
Провадження № 1-кс/686/1960/21
15 лютого 2021 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому клопотання слідчого Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 , погоджене з прокурором, про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 22020260000000038,
встановив:
15.02.2021 року слідчий Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із клопотанням, погодженим з прокурором відділу Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ПрАТ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), зокрема інформації про поповнення рахунку за абонентським номером НОМЕР_2 , зокрема встановленням інформації про особу, яка здійснювала поповнення рахунку, абонентських номерів та банківських рахунків, з яких проводилось поповнення, їх час, дату та місце, тощо, у період часу з 01.01.2020 по 01.06.2020 включно.
05.05.2020 року ТУ ДБР, розташованого у місті Хмельницькому внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22020260000000038, за ознаками злочинів, передбачених ч.1 ст. 359, ч.2 ст. 359 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що « ОСОБА_5 , відповідно до наказу № 218 о/с від 01.12.2016 начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 працюючи на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , маючи спеціальне звання майора поліції, відповідно до функціональних обов'язків очолює відділ поліції, здійснює керівництво його діяльністю, забезпечує надання відділом поліцейських послуг із охорони прав і свобод людини; забезпечує виконання відділом вимог Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що належать до сфери діяльності Національної поліції; організовує та забезпечує пропускний режим до адміністративного будинку підрозділу поліції та виконує інші обов'язки відповідно до своїх функціональних обов'язків.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Згідно ст.258 Кримінального процесуального Кодексу України ніхто не може зазнавати втручання у приватне спілкування без ухвали слідчого судді.
Згідно Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» оперативно-розшукові заходи можуть проводитися виключно визначеними в законі державними органами та їх посадовими особами, які зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Проведення оперативно-розшукових заходів або використання засобів для отримання фактичних даних повинно відбуватися виключно з дотриманням прав і свобод людини і громадянина, у передбачених законом випадках та у відповідному процесуальному порядку особами або підрозділами, які уповноважені здійснювати оперативно-розшукову діяльність.
ОСОБА_5 , будучи начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 , в силу займаної посади та отриманого професійного досвіду за час роботи в органах внутрішніх справ обізнаний про порядок, підстави, умови та способи проведення оперативно-розшукових заходів, які тимчасово обмежують конституційні права людини та громадянина.
На початку березня 2020 року у начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 виник умисел спрямований на незаконне використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, з метою втручання у приватне спілкування начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_6 , зокрема контролю за її розмовами, іншими звуками, рухами, діями, пов'язаних з її діяльністю за місцем постійного перебування в службовому кабінеті № 6 приміщення ІНФОРМАЦІЯ_3 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
З метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на негласне одержання інформації про розмови підлеглого працівника ОСОБА_6 та інших осіб, які перебувають в її кабінеті, ОСОБА_5 придбав у свого знайомого громадянина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , GSM пристрій із можливістю реєстрації та передачі отриманого аудіо сигналу за допомогою радіоканалу стандарту GSM. В подальшому, з метою використання вказаного пристрою в якості технічного засобу негласної отримання інформації, ОСОБА_5 , встановив в ньому сім-картку мобільного оператора ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » № НОМЕР_3 та вмонтував всередину мережевого електричного фільтру, створивши таким чином спеціальний технічний засіб негласного отримання аудіо інформації, закамуфльований під мережевий електричний фільтр. Насамкінець, ОСОБА_5 , 08.04.2020 о 19 год. 44 хв. відправив зі свого мобільного номеру телефону СМС повідомлення з текстом «000» (три нулі) на мобільний номер телефону № НОМЕР_3 , активувавши таким чином GSM пристрій та встановив його шляхом заміни звичайного мережевого електричного фільтру у службовому кабінеті № НОМЕР_4 начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_6 , що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 .
Після цього, ОСОБА_5 , в порушення Конституції України, Кримінального процесуального Кодексу, Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», діючи умисно, з метою негласного аудіо контролю підлеглого працівника ОСОБА_6 та осіб які перебували в її кабінеті, протягом 09 квітня 2020 року на власний мобільний телефон, яким він постійно користується, з номером оператору стільникового зв'язку « ІНФОРМАЦІЯ_8 » НОМЕР_5 отримував дзвінки з акустичними сигналами, які фіксувались пристроєм, що був ним попередньо встановлений у кабінеті № НОМЕР_4 начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 , таким чином протиправно використовуючи спеціальний технічний засіб негласного отримання інформації.
Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 359 Кримінального кодексу України, а саме у незаконному використанні спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.
Також, начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 , у зв'язку з технічною несправністю пристрою із можливістю реєстрації та передачі отриманого аудіо сигналу за допомогою радіо каналу стандарту GSM, який закамуфльовано під мережевий електричний фільтр встановлений у службовому кабінеті №6 приміщення ІНФОРМАЦІЯ_3 та неможливістю подальшого здійснення аудіо контролю підлеглого працівника ОСОБА_6 та осіб, які перебували в її службовому кабінеті, повторно, вирішив незаконно використати спеціальний технічний засіб негласного отримання інформації з метою контролю за розмовами ОСОБА_6 , іншими звуками, рухами, діями, пов'язаних з її діяльністю за місцем постійного перебування в службовому кабінеті №6 приміщення ІНФОРМАЦІЯ_3 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 та контролю за розмовами інших осіб, які перебували в даному кабінеті.
З метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на негласне одержання інформації про розмови підлеглого працівника ОСОБА_6 та інших осіб, які перебувають в її кабінеті, ОСОБА_5 придбав у свого знайомого громадянина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , GSM пристрій із можливістю реєстрації та передачі отриманого аудіо сигналу за допомогою радіоканалу стандарту GSM. В подальшому, з метою використання вказаного пристрою в якості технічного засобу негласної отримання інформації, ОСОБА_5 , встановив в ньому сім-картку мобільного оператора ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » № НОМЕР_3 та вмонтував всередину мережевого електричного фільтру, створивши таким чином спеціальний технічний засіб негласного отримання аудіо інформації, закамуфльований під мережевий електричний фільтр. Насамкінець, ОСОБА_5 , 18.04.2020 о 12 год. 07 хв. відправив зі свого мобільного номеру телефону СМС повідомлення з текстом «000» (три нуля) на мобільний номер телефону № НОМЕР_3 , активувавши таким чином GSM пристрій та встановив його шляхом заміни звичайного мережевого електричного фільтру у службовому кабінеті № НОМЕР_4 начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_6 , що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 .
Після цього, ОСОБА_5 , повторно, в порушення Конституції України, Кримінального процесуального Кодексу, Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», діючи умисно, з метою негласного аудіо контролю підлеглого працівника ОСОБА_6 та осіб які перебували в її кабінеті, у період часу з 12 години 50 хвилин 18 квітня 2020 року до 16 години 35 хвилин 12 травня 2020 року на власний мобільний телефон, яким він постійно користується, з номером оператору стільникового зв'язку « ІНФОРМАЦІЯ_7 » НОМЕР_5 отримував дзвінки з акустичними сигналами, які фіксувались пристроєм, що був ним попередньо встановлений у кабінеті № НОМЕР_4 начальника СІП Кельменецького ВП ГУ НП в Чернівецькій області, таким чином протиправно використовуючи спеціальний технічний засіб негласного отримання інформації.
Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 359 Кримінального кодексу України, а саме у незаконному використанні спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, вчинене повторно.
Також, у ході досудового розслідування встановлено, що для роботи (активації) спеціальних технічних пристроїв - «GSM-трекерів», ОСОБА_5 використовував SIM-картку абонентського номеру - НОМЕР_3 .
Окрім цього, під час НСРД встановлено, що ОСОБА_6 користується номерами мобільних телефонів НОМЕР_2 та НОМЕР_6 .
Таким чином, задля всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин вищевказаного кримінального провадження, надання їм належної правової оцінки та забезпечення прийняття законних, обґрунтованих і неупереджених процесуальних рішень у розумні та/або передбаченні КПК України строки, виникла необхідність в проведенні тимчасового доступу до речей та документів - інформації, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікації ПрАТ " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", про зв'язок вказаних абонентів.
Потреба у отриманні тимчасового доступу зумовлена необхідністю встановлення фактів наявності/відсутності телефонних дзвінків між переліченими особами, їх часу, дати, кількості, тривалості, місця знаходження абонентів в час дзвінка, смс-повідомлень між ними, тощо за період з 01.01.2020 по 01.06.2020 включно.
Результат обумовленого тимчасового доступу матиме важливе значення для досудового розслідування. Відомості, які містяться у операторів та провайдерів телекомунікації до якого планується доступ, самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин провадження, яке розслідується, можуть бути доказами під час судового розгляду, сприяючи достовірному встановленню обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, з'ясуванню усіх інших обставин, в цілому допомагаючи всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини вищевказаного кримінального провадження, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних, обґрунтованих і неупереджених процесуальних рішень у розумні та/або передбаченні КПК України строки».
Слідчий в судове засідання не з'явився, проте у клопотанні слідчого міститься прохання про проведення розгляду даного клопотання без його участі, в якому він підтримує подане клопотання та просить його задовольнити.
Крім того слідчий просить розглядати клопотання без участі володільця вказаного майна з причин розташування юридичної особи у іншому місті (м. Київ), обмежених строків зберігання інформації та негайній потребі отримання вказаної інформації.
У зв'язку із недоведенням слідчим наявності достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, про тимчасовий доступ до яких він клопоче, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Представник володільця документів - ПрАТ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що воно не підлягає задоволенню з наступних підстав.
У п. 7 ч. 1 ст. 162 КПК України визначено, що інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телеко-мунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; належить до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах. Відтак, відомості про тимчасовий доступ до яких клопоче інспектор, належать до охоронюваної законом таємниці.
Відповідно до частини 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до частини п'ятої статті 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження в своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до частини 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачаються довести за допомогою цих речей і документів.
Отже, надання тимчасового доступу до речей і документів здійснюється виключно у випадку доведення стороною кримінального провадження у своєму клопотанні обставини, передбачені ч. 5, 6 ст. 163 КПК України.
Згідно ч. 5 ст.110 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні надати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Разом із тим, відповідних вимог дотримано не було. Зокрема, у клопотанні відсутня достатня аргументація щодо необхідності надання тимчасового доступу до речей і документів: відсутні докази того, що інформація про особу, яка здійснювала поповнення рахунку за абонентським номером НОМЕР_2 , яким користується ОСОБА_6 , абонентські номери та банківські рахунки, з яких проводилось поповнення, їх час, дата та місце, тощо, у період часу з 01.01.2020 по 01.06.2020 включно має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Також стороною обвинувачення не доведено можливість використання як доказів відомостей, отриманих в ході тимчасового доступу.
За таких обставин, з огляду на встановлені обставини справи, слідчий суддя, оцінивши викладені в клопотанні обґрунтування та додані матеріали, дійшов до висновку про відмову у наданні дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів.
Керуючись ст.ст.159, 163, 164 КПК України,
Керуючись ст.ст.163, 164 КПК України,
постановив:
У задоволенні клопотання слідчого Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 22020260000000038 відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Хмельницького
міськрайонного суду ОСОБА_1