3/441/105/2021 441/119/21
12.02.2021 р. суддя Городоцького районного суду Львівської області Перетятько О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з відділення поліції № 2 Львівського районного управління ГУ НП у Львівській області на
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , студента, не працюючого, не одруженого
за ст. 122-4 КУпАП, -
За протоколом про адміністративне правопорушення серії ОБ № 053173 від 21.01.2021 р. ОСОБА_1 , обвинувачується в тому, що він 14.01.2021 р. о 04 год. 33 хв., по вул. Мисливська, 51 в с. Суховоля Львівського району, залишив місце дорожньо-транспортної пригоди, яку він вчинив 14.01.2021 року, чим порушив п. 2.10. «а» чинних ПДР України, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП.
ОСОБА_1 в суді вину у вчиненні вміненого йому правопорушення заперечив, пояснив, що зіткнення з перешкодою, яке було незначним, не відчув. Про причетність до ДТП довідався згодом. Вказав, що завдані збитки потерпілій відшкодував, сам з'явився до відділення поліції, де на нього склали протоколи про адміністративні правопорушення. З покликанням на відсутність в його діях вини та складу адміністративного правопорушення, просить провадження у справі закрити.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали справи, оглянувши докази в їх сукупності, заяву ОСОБА_1 , приходжу до наступного висновку.
За положеннями ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до п. 1.3 Правил дорожнього руху України, учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Знання правил дорожнього руху є обов'язковим для кожного учасника дорожнього руху.
Європейський Суд з прав людини у рішенні «Шмауцер (Schmautzer) проти Австрії» від 23.10.1995р. зазначив, що дорожньо-транспортні правопорушення, за які може бути накладено стягнення у виді штрафу чи обмеження у користуванні водійськими правами, підпадають під визначення «кримінального обвинувачення».
Згідно ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод встановлюється принцип, відповідно до якого кожен, кого обвинувачено у вчиненні злочину, вважається невинуватим доки його вину не буде доведено згідно із законом.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ст. ст. 278, 280 КУпАП суд першої інстанції при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити питання про правильність складання протоколу та інших матеріалів справи, чи є необхідність у витребуванні додаткових матеріалів, а при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Із протоколу про адміністративне правопорушення серія ОБ № 053173 від 21.01.2021 р. ОСОБА_1 , обвинувачується в тому, що він 14.01.2021 р. о 04 год. 33 хв., по вул. Мисливська, 51 в с. Суховоля Львівського району, залишив місце дорожньо-транспортної пригоди, яку він вчинив 14.01.2021 року, чим порушив, згідно протоколу п. 2.10. «а» чинних ПДР України, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП.
В суді ОСОБА_1 , крім іншого, заперечив скоєння адмінправопорушення за ст. 122-4 КУпАП, покликається, що не знав, що скоїв ДТП, чим вчинено пошкодження майна, а отже, не може нести відповідальність за залишення місця такої.
Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Склад адміністративного правопорушення це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому. Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення знаходить свій прояв у дії чи бездіяльності, що заборонені адміністративним правом, та залежить від місця, часу, обставин і способу скоєння адміністративного правопорушення тощо, а також від причинного зв'язку між діянням і шкідливими наслідками цього діяння, вчинення протиправного діяння в минулому, його системності.
Аналізом об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, встановлено обов'язковість наявності двох взаємопов'язаних умов, які визначають подію: 1) дорожньо-транспортної пригоди; 2) доведеність обставин залишення водієм, причетним до її виникнення, місця ДТП.
Суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, характеризується наявністю вини у формі умислу.
До протоколу про адміністративне правопорушення серія ОБ № 053173 від 21.01.2021 на ОСОБА_1 та доданих до нього матеріалах не зазначено жодних доказів на підтвердження скоєння останнім інкримінованого йому за ст. 122-4 КУпАП адмінправопорушення, не вказано очевидців - свідків такого, не додано їх пояснень, ОСОБА_1 у суді вину у вчиненому заперечив.
Так, об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпАП виражається у залишенні місця дорожньо-транспортної пригоди особами, до якої вони причетні, а суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини.
Матеріали справи не містять та судом не здобуто доказів, які б вказували на наявність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП.
Отже, аналізуючи вищенаведене, приходжу до висновку, що достатніх підстав вважати, що ОСОБА_1 14.01.2021 о 04 год. 33 хв. по вул. Мисливська, 51 в с. Суховоля Львівського району, керуючи транспортним засобом марки «ВАЗ 2109», р.н.з. НОМЕР_1 , вчинив адмінправопорушення за ст. 122-4 КУпАП - немає, а отже про відсутність у його діях події і складу вищеозначеного адміністративного правопорушення.
Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вищенаведене, провадження у справі на ОСОБА_1 за ст. 122-4 КУпАП слід закрити.
Керуючись ст. ст. 33, 36, 245, 247, 252, 268, 280, 283, 284 ч.1 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ознаками ст. 122-4 КУпАП на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У випадку подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Перетятько О.В.