15 лютого 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2650/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
І. РУХ СПРАВИ
1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач або військовий комісаріат), в якому просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.
1.2. Ухвалою суду від 08.12.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
1.3. 22.12.2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подано до суду витребувані ухвалою від 08.12.2020 року докази.
1.4. Ухвалою суду від 20.01.2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника ІНФОРМАЦІЯ_1 про залишення позовної заяви без розгляду.
1.5. Ухвалою суду від 20.01.2021 року заяву Чернівецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про заміну неналежної сторони повернуто заявнику без розгляду.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2.1. 17.11.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою, згідно якої просив підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року для здійснення перерахунку основного розміру його пенсії, однак листом від 18.11.2020 року №1448/соц військовим комісаріатом позивача повідомлено, що підстави для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням оновленого грошового забезпечення відсутні.
2.2. Дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивач вважає протиправними, що і обумовило звернення до суду з цим позовом.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача
3.1. В обґрунтування позовних вимог у поданій до суду позовній заяві позивач зазначає, що є особою, яка має право згідно норм чинного законодавства на різні види пенсії - за нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 р. № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) та за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
3.2. Вказує, що до 01.08.2017 року отримував пенсію на підставі Закону № 2262-XII, а з 01.08.2017 року по 04.08.2020 року отримував пенсію на підставі Закону № 1058-IV. 04.08.2020 року подав заяву про перехід на пенсію на підставі Закону № 2262-XII і йому була призначена пенсія в розмірі 3202 грн. 80 коп., тобто розмір пенсії був і визначений на момент припинення її виплати в 2017 році. В своїй відповіді від 25 листопада 2020 року на його звернення про перерахунок пенсії ГУ ПФ України в Чернівецькій області роз'яснило, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858 окремі положення Кабінету міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій 1 особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» на підставі якої органами ПФ проведено перерахунок пенсії одержувачам пенсій , зокрема пункти 1 та 2 визнані не чинними і після їх скасування підстави для перерахунку пенсії відсутні. У і разі переходу на пенсію за нормами закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплату пенсії продовжується в розмірі встановленому на дату її припинення.
3.3. Крім цього зазначає, що звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просив надати довідку про грошове утримання для проведення мені перерахунку пенсії. Однак 18 листопада 2020 року отримав відповідь, що від органів пенсійного фонду запитів про перехід на пенсію відповідно до норм закону № 2262-XII від ГУ ПФ України не надходило. Крім цього військкомат зазначив, що рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та не чинними пункти 1 та 2 Постанови № 103, яке зобов'язує до вчинення певних дій лише Кабінет Міністрів України та не містить жодних зобов'язань до Міністерства оборони України чи обласних військових комісаріатів.
3.4. Виходячи з цих відповідей позивачу стало відомо, що ГУ ПФ України не бачить підстав для перерахунку пенсії позивача як військовослужбовця і не робить відповідний запит до військкомату, а військкомат не видає довідку без запиту ГУ ПФ України в Чернівецькій області.
3.5. Стверджує, що за частинами 1, 2 та 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
3.6. Оскільки окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін. При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
3.7. При цьому позивач зазначає, що на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.
3.8. У зв'язку з чим, позивач вважає, що з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
3.9. Таким чином, з 05.03.2019 року з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII.
Позиція відповідача
3.10. 23.12.2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
3.11. Так, представник відповідача зазначає, що позивачу з 01.08.2017 року по серпень 2020 року призначена та виплачувалась пенсія відповідно до Закону № 1058-IV Тільки відповідно до заяви позивача від 04.08.2020 року Головним Управлінням Пенсійного фонду України йому поновлено виплату пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ
3.12. ІНФОРМАЦІЯ_2 ні станом на березень 2018 року (перерахунок пенсій), ні станом на червень 2020 року (звернення позивача від 15.06.2020) ніяких дій, щодо перерахунку пенсії Позивачу вживати не міг, так як він не отримував пенсію за вислугу років.
3.13. Позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача, тобто відмову у підготовці та направленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, оформлену листом від 16 червня 2020 року №751/соц. Однак, на момент звернення Позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 та прийняття оскаржуваного рішення, позивач не отримував пенсію за вислугу років, а тому військовий комісаріат не міг вживати будь яких заходів, спрямованих на перерахунок його пенсії, зокрема - готувати та направляти до органів Пенсійного фонду України довідку про розміри грошового забезпечення.
3.14. Таким чином, основна позовна вимога про визнання дій відповідача протиправними є безпідставною та необґрунтованою, а отже і похідна позовна вимога - про зобов'язання вчинити дії, так само задоволенню не підлягає.
3.15. З моменту поновлення позивачу виплати пенсії за вислугу років, відповідно до Закону № 2262-ХІІ і по даний час не наступало умов, які передбачають застосування ст. 63 Закону № 2262-ХІ тобто - у цей період не відбувалося підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, а отже і не виникало підстав для перерахунку пенсій, в тому числі - позивачу.
3.16. Стосовно позовної вимоги про зобов'язання підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року відповідач звертав увагу на те, що станом на указану дату позивач отримував пенсію Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а тому вказана у позовній заяві підстава - набрання законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18 не може бути врахована у даній справі.
Крім цього, відповідач зазначив про те, що даний спір взагалі не підпадає під ознаки типової справи, викладені в рішенні Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19.
IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
4.1. Заяв та клопотань, окрім тих, які зазначені у розділі І цього рішення, від учасників справи до суду не надходило.
V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
5.1. З матеріалів справи та з аргументів сторін судом встановлено, що починаючи з 01 грудня 2005 року позивачу призначено пенсію за вислугу років (34 роки вислуги) у відповідності до Закону №2262-XII в розмірі 90% від суми грошового забезпечення з урахуванням таких складових: за посадою (п.коеф. 12,5), за звання, надб. за в/років (40%), 100% від (ПО+ВЗ+% надбавка за висл. років); 90% за безперервну службу; 33,3% премія (а.с. 25 зворотній бік).
5.2. 31 липня 2017 року позивач подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області заяву про припинення виплати йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у зв'язку з переходом на пенсію за віком згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Відповідно до атестата по зняття з обліку №207 ОСОБА_1 припинено виплату пенсії за вислугу років у зв'язку із переходом на пенсію за іншим законом (а.с. 29-30).
5.3. З матеріалів справи також вбачається, що позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою від 04.08.2020 року про поновлення пенсії за вислугу років, за результатами розгляду якої з 04 серпня 2020 року поновлено виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII з урахуванням таких видів грошового забезпечення для обчислення пенсії: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 40%; робота з таємн.виробами, носіями, док. 10%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 10%, що підтверджується протоколом від 01.09.2020 року. Крім цього, згідно цього ж протоколу від 01.09.2020 року судом встановлено, що при поновлені виплати пенсії за вислугу років враховане грошове забезпечення, за яким проводилося обчислення пенсії на момент її припинення. Для визначення розміру пенсії враховано 34 роки вислуги та проведено розрахунок основного розміру з урахуванням 90% сум грошового забезпечення. Розмір пенсії з 04 серпня 2020 року складає 3202,80 грн, в тому числі: 2739,15 грн - основний розмір пенсії; 463,65 грн - підвищення згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355(а.с. 31-32).
5.4. 17.11.2020 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою із заявою, згідно якої просив підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року для здійснення перерахунку основного розміру його пенсії. Однак, листом від 1811.2020 року №1448/соц військовий комісаріат повідомив позивача про відсутність підстав для складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, оскільки з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецької області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не надходили. Окрім цього, у листі зазначено, що станом на 05.03.2019 року ОСОБА_1 не являвся пенсіонером по лінії Міністерства оборони України відповідно до Закону України «Про пенсійне убезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», так як до 04.08.2020 року отримував пенсію у відповідності до іншого закону України (а.с. 15).
VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ
6.1. Предметом цього позову є дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача. А тому, суд має надати таким діям відповідача оцінку на предмет відповідності чинним нормативно-правовим актам, через призму верховенства права.
6.2. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ, відповідно до якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
6.3. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
6.4. Частинами 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
6.5. Отже, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, пенсіонерам підлягає здійснювати перерахунки пенсії на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
6.6. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби” (далі - Порядок №45 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
6.7. Відповідно до пункту 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
6.8. Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
6.9. Пунктом 5 Порядку № 45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
6.10. Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, яка набрала чинності з 01.03.2018 року, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
6.11. Крім того зазначеною постановою Кабінету Міністрів України встановлено, що надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6); надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпунктом 2 пункту 5).
6.12. Відповідно до пункту 1 Постанови №103 перерахунку підлягають пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
6.13. Згідно пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р.
6.14. Однак, суд звертає увагу, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” визнано протиправними та нечинними. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року залишено без змін.
6.15. Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.
6.16. Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
6.17. Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
6.18. Пункт 3 Порядку № 45, в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 847 від 28.10.2015 року передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
6.19. Тобто, на державний орган, з якого особи були звільнені із служби покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
6.20. При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
6.21. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
6.22. Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
6.23. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
6.24. Як було зазначено вище, 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
6.25. Таким чином, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї такі особи мають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
6.26. До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
6.27. Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від державного органу, з якого особу було звільнено із служби, у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії.
6.28. Саме з метою оформлення такої довідки позивач звернувся до відповідача із заявою від 17.11.2020 року. Однак, як встановлено судом, листом від 18.11.2020 року №1448/соц військовий комісаріат повідомив позивача про відсутність підстав для складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, оскільки з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецької області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до Чернівецького обласного військового комісаріату для складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не надходили. Окрім цього, у листі зазначено, що станом на 05.03.2019 року ОСОБА_1 не являвся пенсіонером по лінії Міністерства оборони України відповідно до Закону України «Про пенсійне убезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», так як до 04.08.2020 року отримував пенсію у відповідності до іншого закону України (а.с. 15).
6.29. Стосовно зазначених у листі від 18.11.2020 року підстав для відмови позивачу в оформленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії суд зазначає наступне.
6.30. Як встановлено судом, позивач у цій справі має право на різні види пенсії - за вислугою років згідно Закону № 2262-XII та за віком згідно Закону № 1058-IV.
6.31. Починаючи з 01 грудня 2005 року по 31.08.2017 року позивач отримував пенсію за вислугу років (34 роки вислуги) у відповідності до Закону №2262-XII в розмірі 90% від суми грошового забезпечення з урахуванням таких складових: за посадою (п.коеф. 12,5), за звання, надб. за в/років (40%), 100% від (ПО+ВЗ+% надбавка за висл. років); 90% за безперервну службу; 33,3% премія (а.с. 25 зворотній бік).
6.32. Відповідно до атестата по зняття з обліку №207 ОСОБА_1 припинено виплату пенсії за вислугу років у зв'язку із переходом на пенсію за іншим законом. В атестаті зазначено, що сума пенсії визначена у розмірі 3202,80 грн.; виплачено по 31.08.2017 року (а.с. 29 зворотній бік).
6.33. З 04 серпня 2020 року поновлено виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII з урахуванням таких видів грошового забезпечення для обчислення пенсії: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 40%; робота з таємн.виробами, носіями, док. 10%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 10%.
6.34. Протоколом від 01.09.2020 року підтверджується, що при поновлені виплати пенсії за вислугу років враховане грошове забезпечення, за яким проводилося обчислення пенсії на момент її припинення. Для визначення розміру пенсії враховано 34 роки вислуги та проведено розрахунок основного розміру з урахуванням 90% сум грошового забезпечення. Розмір пенсії з 04 серпня 2020 року складає 3202,80 грн, в тому числі: 2739,15 грн - основний розмір пенсії; 463,65 грн - підвищення згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 (а.с. 31 зворотній бік).
6.35. У свою чергу, суд звертає увагу на те, що у період отримання позивачем пенсії за віком згідно Закону відбулося підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, що обумовлено визнанням протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
6.36. А відтак, позивач у цій справі, вчиняючи дії щодо переходу на пенсію за вислугу років та звертаючись до відповідача із завою щодо оформлення довідки про розмір грошового забезпечення, мав «правомірні очікування» на те, що така довідка буде оформлена, і в подальшому на її підставі буде здійснено перерахунок поновленої йому пенсії за вислугу років.
6.37. Зважаючи на це, дії відповідача, вчинені в частині відмови позивачу у підготовці та наданні до органу Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року є неправомірними, оскільки впливають на розмір пенсійних виплат.
6.38. Відмовляючи позивачу у видачі довідки з оновленими відомостями про складові грошового забезпечення, відповідач фактично нівелює право позивача на перерахунок пенсії, ігноруючи втрату чинності відповідними пунктами Порядку № 45 та Постанови № 103, якими обмежувались права осіб на застосування певних складових грошового забезпечення при перерахунку пенсії. Така позиція відповідача суперечить наведеним вище приписам чинного законодавства, а також рішенню суду у справі № 826/3858/18, після набрання законної сили яким відповідні обмежувальні пункти Порядку № 45 та Постанови № 103 втратили чинність, а, відповідно, і відновилось право позивача на обчислення пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
6.39. Поряд із цим, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача про відсутність у нього повноважень на видання довідки для перерахунку пенсії, оскільки відповідно до пункту 2.8 “Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України”, затвердженої наказом Міноборони від 31.12.2014 року №937, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.01.2015 року за №73/26518, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби (абзац третій); донарахування до дня звільнення з військової служби вислуги років (страхового стажу) особам, звільненим з військової служби, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (абзац четвертий); складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з “Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (зі змінами) (абзац шостий). Відтак, твердження відповідача щодо відсутності повноважень як підставу для відмови видати довідку позивачу, є, на думку суду, необґрунтованими.
6.40. Враховуючи викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.
6.41. Такий висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеною в рішенні від 17.12.2019 року у справі №160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року.
6.42. При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до частини 5 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 02.06.2016 року №1402-VIII висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
6.43. Сутність розгляду Верховним Судом типової справи та винесення зразкового рішення полягає не тільки у вирішенні конкретного спору, а й у визначенні кола правовідносин, на яке розповсюджуються зроблені Верховним Судом висновки.
6.44. Оскільки військовий комісаріат є органом, уповноваженим видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідач зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду, викладені в рішенні від 17.12.2019 року у справі №160/8324/19.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
7.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною 2 статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.
7.2. Дослідженням матеріалів справи встановлено, що відповідач, відмовляючи позивачу в оформленні та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, діяв не на підставі Конституції та законів України.
7.3. Відтак, відповідачем не доведено правомірність своїх дій, натомість з матеріалів справи вбачається порушення прав позивача.
7.4. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню з підстав, викладених у його мотивувальній частині.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
8.1. Статтею 139 КАС України вирішено питання розподілу судових витрат. Зокрема, відповідно до її частини 1 при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
8.2. У цій справі позивач не сплачував судовий збір, оскільки звільнений від нього відповідно до Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року, №3674-VI. Таким чином, суд не присуджує та не стягує у цій справі судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру його пенсії.
3. Зобов'язати Чернівецький обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Чернівецький обласний військовий комісаріат (58002, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 32, код ЄДРПОУ 08118534).
Суддя О.В. Анісімов