Рішення від 15.02.2021 по справі 600/2187/20-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2187/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

1.1. Головне управління ДПС у Чернівецької області (далі - позивач) звернулось до суду із позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить стягнути з неї податковий борг на загальну суму 1037024,17 грн, з яких 964607,69 грн до місцевого бюджету, 72416,48 грн до Державного бюджету України.

1.2. Ухвалою суду від 06.11.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

1.3. 06.11.2020 року суддею, відповідно до частини 3 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою отримання інформації про місце проживання (реєстрації) фізичної особи ОСОБА_1 направлено запит до Управління ДМС у Чернівецькій області. 14.08.2020 року Управлінням ДМС у Чернівецькій області надано до суду інформацію, що про ОСОБА_1 значиться зареєстрованою за місцем проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 35).

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2.1. Згідно даних ГУ ДПС у Чернівецькій області за відповідачем рахується податковий борг по сплаті податку на доходи фізичних осіб та військового збору на загальну суму 1037024,17 грн. Однак, в добровільному порядку відповідач податковий борг не сплатила, що обумовило звернення до суду із цим позовом.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

3.1. Представник позивача у позовній заяві вказує, що за відповідачем рахується заборгованість на загальну суму 1037024,17 грн., яка виникла по сплаті податку на доходи фізичних осіб у сумі 964607,69 грн та військового збору у сумі 72416,48 грн.

3.2. Зазначає, що заборгованість по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування - в сумі 964607,69 гри. виникла на підставі податкових повідомлень-рішень форми «Р» №0011101304 від 05.08.2019 р. та форми «ПС» №0011111304 від 05.08.2019 р. Заборгованість по військовому збору, що сплачується фізичною особою за результатами річного декларування - в сумі 72416,48 грн. виникла на підставі податкового повідомлення-рішення (форма «Р») №0011121304 від 05.08.2019 р. Зокрема, ГУ ДПС у Чернівецькій області було надіслано податкову вимогу форми «Ф» від 17.09.2019 року № 112317-56.

3.3. При цьому, представник позивача зазначає, що з метою погашення податного боргу ГУ ДПС у Чернівецькій області було сформовано та надіслано відповідачу засобами поштового зв'язку податкову вимогу форми «Ф» від 17.09.2019 року № 112317-56.

3.4. 3.5. У зв'язку із викладеним, представник позивача просить суд стягнути з відповідача до Державного бюджету України та місцевого бюджету податковий борг на загальну суму 1037024,17 грн.

3.5. Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористалась, хоча ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі була направлена їй засобами поштового зв'язку на адресу зареєстрованого місця проживання, яка зазначена позивачем у позовній заяві та у відповіді Управління ДМС у Чернівецькій області на запит судді: АДРЕСА_2 . та вручена особисто, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.36).

3.6. Відтак суд, керуючись положеннями частини 6 статті 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.

IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

4.1. Заяв та клопотань від учасників справи до суду не надходило.

V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

5.1. Відповідно до відомостей, що вказані у інтегрованих картках платника за відповідачем станом рахується заборгованість по сплаті податку на доходи фізичних осіб у розмірі 964607,69 грн (а.с. 25) та по сплаті військового збору у розмірі 72416,48 грн. (а.с. 24). Зазначене також підтверджується наявним у матеріалах справи розрахунком заборгованості по ОСОБА_1 станом на 06.10.2020 року (а.с. 7).

5.2. Вказану заборгованість нараховано відповідачу згідно податкових повідомлень-рішень. Так, на підставі акту від 19.06.2019 року № 113/24-13-13-04-19/ НОМЕР_1 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору фізичної особи ОСОБА_1 , за період з 01.01.2015 р. по 31.12.2015 р. Головним управління ДФС у Чернівецькій області винесено податкові повідомлення-рішення:

- №0011101304 від 05.08.2019 року, яким відповідачу збільшену суму податкового зобов'язання на суму 526600,44 грн. та до відповідача застосовано штрафні санкції у сумі 131650,11 грн за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код платежу 11010500) (а.с. 10);

- №0011121304 від 05.08.2019 року, яким відповідачу збільшену суму податкового зобов'язання на суму 39540,71 грн. та до відповідача застосовано штрафні санкції у сумі 9885,18 грн за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код платежу 11011001) (а.с. 11);

- №00111111304 від 05.08.2019 року, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 170 грн. за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код платежу 11010500) (а.с. 12).

5.3. Судом встановлено, що податкові повідомлення-рішення від 05.08.2019 року №0011101304, №0011121304, №00111111304 належним чином надіслані відповідачу, однак згідно не вручені з причини "за закінченням встановленого строку зберігання", що підтверджується супровідним листом про направлення податкових повідомлено-рішень від 06.08.2019 року та довідкою Укрпошти (а.с. 13-14).

5.4. Судом також встановлено, що згідно інтегрованих карток платника контролюючим органом на підставі статті 129 ПК України здійснено нарахування ОСОБА_1 пені за несплату грошового зобов'язання у загальній сумі 329177,73 грн. (а.с. 24-25).

5.5. У зв'язку із наявністю податкового боргу станом на 16.09.2019 року в розмірі 1037024,17 грн., відповідачу надіслано на офіційну адресу податкову вимогу форми "Ф" від 17.09.2019 року №112317-56 та, як свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, вказана вимога отримано відповідачем (а.с. 26-27). На день розгляду справи у суді вказана податкова вимога є не відкликаною.

VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ

6.1. Предметом цього спору є податковий борг, який позивач просить суд стягнути з відповідача. А тому в межах цієї справи суд має перевірити наявність такого боргу та чи дотримана процедура його стягнення.

6.2. Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

6.3. Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 року №2755- IV (далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

6.4. Статтею 16 ПК України визначені обов'язки платника податку, серед яких сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1).

6.5. Пункт 31.1 статті 31 ПК України визначає, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

6.6. Згідно підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

6.7. При цьому, підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

6.8. Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України під податковим боргом розуміють суму узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої на суму такого грошового зобов'язання.

6.9. У відповідності до підпунктів 54.3.2 та 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках (підпункт 54.3.2); результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях (підпункт 54.3.6).

6.10. Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

6.11. Пунктом 75.1 статті 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

6.12. Відповідно до підпункту 75.1.12 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

6.13. Так, судом встановлено (див. пункти 5.2-5.3 цього рішення), що на підставі акту від 19.06.2019 року № 113/24-13-13-04-19/ НОМЕР_1 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору фізичної особи ОСОБА_1 , за період з 01.01.2015 р. по 31.12.2015 р. Головним управління ДФС у Чернівецькій області винесено податкові повідомлення-рішення:

- №0011101304 від 05.08.2019 року, яким відповідачу збільшену суму податкового зобов'язання на суму 526600,44 грн. та до відповідача застосовано штрафні санкції у сумі 131650,11 грн за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код платежу 11010500) (а.с. 10);

- №0011121304 від 05.08.2019 року, яким відповідачу збільшену суму податкового зобов'язання на суму 39540,71 грн. та до відповідача застосовано штрафні санкції у сумі 9885,18 грн за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код платежу 11011001) (а.с. 11);

- №00111111304 від 05.08.2019 року, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 170 грн. за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код платежу 11010500) (а.с. 12).

6.14. Судом встановлено, що зазначені податкові повідомлення-рішення належним чином вручені відповідачу, таким чином, суми грошового зобов'язання (в тому числі штрафних санкцій), визначені у вказаних податкових повідомленнях-рішеннях на момент розгляду справи у суді, є узгодженими, однак відповідачем не сплачені, а тому вони перейшли в категорію податкового боргу. Окрім цього, в матеріалах справи відсутні докази того, що вказані податкові повідомлення-рішення оскаржувалися в адміністративному або судовому порядку.

6.15. Суд також зазначає, що згідно підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки нарахування пені розпочинається починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

6.16. Відповідно до підпункту 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 ПК України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

6.17. Даними інтегрованих карток та розрахунку заборгованості підтверджується нарахування ОСОБА_1 пені у загальній сумі 329177,73 грн (а.с. 24-25, 7).

6.18. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що за відповідачем обліковується податковий борг по сплаті податку на доходи фізичних осіб та військового збору, який з урахуванням нарахованої пені, становить 1037024,17 грн., та є узгодженим, що підтверджується матеріалами справи, розрахунком заборгованості та інтегрованими картками платника ОСОБА_1 .

6.19. Пунктом 59.1 статті 59 ПК України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

6.20. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (пункт 59.5 статті 59 ПК України).

6.21. Судом встановлено, що позивачем сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу форми "Ф" від 17.09.2019 року №112317-56. Зазначена податкова вимога, як встановлено судом, належним чином надіслана та вручена відповідачу (а.с. 26-27).

6.22. Пунктом 95.2 статті 95 ПК України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги, а відповідно до пункту 95.3 цієї ж статті ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

6.23. Згідно пункту 87.11. статті 87 ПК України орган стягнення (у нашому разі позивач) звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

6.24. Враховуючи наявність у позивача податкового боргу, а також те, що позивачем дотримано процедуру звернення з цим позов до суду, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 заборгованість зі сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору у сумі у сумі 1037024,17 грн.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

7.1. Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

7.2. Позивачем доведено суду правомірність заявлених вимог, на день розгляду справи заборгованість відповідачем не погашена, а тому зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, а також виходячи з конституційного принципу обов'язковості сплати податків і зборів, суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з ОСОБА_1 податкового боргу на загальну суму 1037024,17 грн. - є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

VІІІ. ЩОДО СУДОВИХ ВИТРАТ

8.1. Частиною 2 статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, відтак, суд не стягує їх з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг на загальну суму 1037024 (один мільйон тридцять сім тисяч двадцять чотири) грн. 17 коп., з яких 964607 (дев'ятсот шістдесят чотири тисячі шістсот сім) грн. 69 коп. - до місцевого бюджету; 72416 (сімдесят дві тисячі чотириста шістнадцять) грн. 48 коп. - до Державного бюджету України.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200-А, код ЄДРПОУ 43143196).

Відповідач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Суддя О.В. Анісімов