17 листопада 2020 року справа № 580/191/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кульчицького С.О.,
за участю: секретаря судового засідання - Громової В.В.,
представника відповідача Теслі В.І. - за посадою,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача, викладену в листі від 09.12.2019 №27581/23-00-05-041, у направленні висновку до Державної фіскальної служби України щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням військової служби в ОВС та в розмірі відповідно до абз.6 пп. 2 п. 1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707 - у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно зі ступенем втрати працездатності - 60 %.
- зобов'язати відповідача повторно прийняти заяву (рапорт) із документами позивача, скласти та подати до Державної фіскальної служби України висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням військової служби в ОВС та в розмірі відповідно до абз.6 пп. 2 п. 1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707 - у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно зі ступенем втрати працездатності - 60 %.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ у порядку та розмірі відповідно до ст. 23 Закону України «Про міліцію», Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707, виходячи із відсотків відповідного розміру грошового забезпечення згідно з ступенем втрати працездатності. Однак, враховуючи протиправну, на думку позивача, відмову відповідача у виплаті позивачу вищевказаної одноразової грошової допомоги, слід зобов'язати Головне управління ДФС у Черкаській області повторно прийняти заяву (рапорт) із документами позивача, скласти та надіслати до ДФС України висновок про призначення йому одноразової грошової допомоги у розмірі відповідно до абз.6 пп. 2 п. 1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707 - у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно зі ступенем втрати працездатності - 60%.
Ухвалою суду від 20.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі на підставі даного позову, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Заперечуючи проти позову, відповідачем 07.02.2020 надано відзив на позовну заяву, в якому відповідач вказує, що 07.11.2015 втратив чинність Закон України "Про міліцію", тому для проведення виплат одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції законних підстав немає. Крім того, відповідач зазначає, що працівники податкової міліції проходять службу в складі Державної фіскальної служби України і не належать до органів внутрішніх справ. Також відповідач звертає увагу, що позивача звільнено у запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік за п. 62 «а» п. 66, зокрема, стосовно позивача Прокуратурою Черкаської області порушено кримінальну справу за фактом вимагання та одержання хабара за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 368 Кримінального кодексу України. З вказаних підстав, на думку відповідача, у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Ухвалою суду від 13.03.2020 постановлено розгляд даної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 14.04.2020 на 09 год 30 хв.
10.04.2020 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач вказує, що відповідно до п. 8 Порядку № 707 грошова допомога не виплачується у разі: якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво) або інвалідність настали: у зв'язку із засудженням працівника міліції, податкової міліції за вчинення умисного кримінального правопорушення за рішенням суду, що набрало законної сили. Проте, хвороби та їх загострення, на підставі яких позивач отримав інвалідність, не пов'язані із засудженням останнього за вчинення умисного кримінального правопорушення за рішенням суду, що підтверджується свідоцтвом про хворобу військово-лікарської комісії УМВС України в Черкаській області № 114 від 02.04.2008 та довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, якими засвідчено той факт, позивач має ІІІ групу інвалідності і захворювання, так, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Позивач у підготовче засідання не прибув, просив проводити розгляд справи без його участі.
Відповідач у підготовче засідання не прибув, просив відкласти підготовче судове засідання на іншу дату.
Ухвалою суду від 29.04.2020 відкладено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 15.09.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 01.10.2020 на 09 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 01.10.2020 відкладено розгляд справи на 15.10.2020 на 09 год. 00 хв.
Позивач у судове засідання не прибув, просив проводити розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував повністю, з підстав викладених у відзиві від 07.02.2020.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає про таке.
Судом встановлено, що наказом Державної податкової адміністрації в Черкаській області Державної податкової адміністрації України від 04.08.2008 № 24-0 звільнено капітана податкової міліції ОСОБА_1 - старшого оперуповноваженого відділення боротьби з незаконним обігом підакцизних товарів оперативного відділу ГВПМ ДПІ у місті Черкаси в запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік за п. 62 «а» п. 66 (за скоєння вчинку, що дискредитує звання начальницького складу податкової міліції) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР.
Відповідно до свідоцтва про хворобу від 02.04.2008 № 114, виданого Військово-лікарською комісією УМВС України в Черкаській області, позивачу встановлені захворювання, так, пов'язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Вироком Придніпровського районного суду м. Черкаси від 07.10.2010 у справі № 11-755/201, залишеним без змін Апеляційним судом Черкаської області, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 368 КК України та засуджено до 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах строком на 2 роки, а також на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбуття основного покарання з іспитовим строком 2 роки. Вирок вступив в законну силу 14.12.2010.
07.12.2012 позивачу встановлено ІІІ (третю) групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в ОВС, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 10 ААБ № 084647 від 07.12.2012, ступінь втрати професійної працездатності - 60 %.
27.11.2019 позивач звернувся до Головного управління ДФС у Черкаській області із заявою в якій просив провести йому виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що йому встановлена ІІІ група інвалідності, пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Листом Головного управління ДФС у Черкаській області від 09.12.2019 № 27581/23-00-05-041 повідомлено позивача, що працівники податкової міліції проходять службу в складі Державної фіскальної служби України і не належать до органів внутрішніх справ. Розгляд матеріалів про виплату податкової міліції одноразової грошової допомоги буде відновлено після внесення відповідних змін до Податкового кодексу України або прийняття нового нормативно-правового акта.
Позивач, не погоджуючись із такими діями відповідача, звернувся за захистом своїх прав до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що діяльність податкової міліції регулюється Розділом ХVІІІ Податкового кодексу України.
Статтею 356 Податкового кодексу України передбачено, що держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України «Про міліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Відповідно до абз. 3 ст. 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 № 565-ХІІ (далі - Закон України «Про міліцію») (у редакції, чинній на момент встановлення позивачу інвалідності), у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Закон України «Про міліцію» втратив чинність 07.11.2015 у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VІІІ (далі - Закон України «Про поліцію»)
Відповідно до абз. 3 п. 15 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про поліцію» право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Закону України "Про Національну поліцію".
Таким чином, право позивача на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі та з підстав, визначених Законом України "Про міліцію" зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Закону України "Про Національну поліцію".
Як вбачається з матеріалів справи, наявність зв'язку між захворюванням позивача, внаслідок якого останнім втрачено працездатність та встановлено інвалідність у зв'язку із проходженням військової служби (в органах внутрішніх справ - податковій міліції) підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
За змістом ст. 23 Закону України "Про міліцію" порядок та умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби, визначає Кабінет Міністрів України.
На виконання ст. 23 Закону України "Про міліцію", Кабінет Міністрів України постановою № 707 від 12.05.2007 затвердив Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції (далі - Порядок №707).
Згідно з п. 2 Порядку № 707 одноразова грошова допомога (далі - грошова допомога) виплачується у разі установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися: під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, у розмірі: п'ятирічного грошового забезпечення - інвалідам I групи; чотирирічного грошового забезпечення - інвалідам II групи; трирічного грошового забезпечення - інвалідам III групи; у період проходження служби, - у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно із ступенем втрати працездатності, який визначається медико-соціальною експертною комісією.
Пунктом 3 Порядку № 707 передбачено, що розмір грошової допомоги визначається відповідно до грошового забезпечення за останньою посадою, яку особа рядового або начальницького складу займала на день загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва), установлення інвалідності.
Відповідно до п. 5 Порядку № 707, для виплати грошової допомоги в разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи установлення групи інвалідності працівник міліції, податкової міліції подає органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби за місцем проходження служби: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги згідно з додатком; довідку медико-соціальної експертної комісії щодо визначення ступеня втрати працездатності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) та (або) установлення групи інвалідності; довідку про грошове забезпечення; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові, видачу документа та місце реєстрації (довідку органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про місце реєстрації або місце перебування заявника); копію ідентифікаційного номера.
Пунктом 6 Порядку № 707, для виплати грошової допомоги обов'язково подається довідка від Національної акціонерної страхової компанії "ОРАНТА" про проведену або не проведену раніше виплату.
Суд критично оцінює посилання відповідача на те, що положення Закону України «Про міліцію» та постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707, якою затверджений Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, не поширюються на працівників податкової міліції, оскільки відповідно до ст. 356 Податкового кодексу України на осіб начальницького і рядового складу податкової міліції поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію".
При цьому, право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію" зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Закону України "Про Національну поліцію" (абз. 3 п. 15 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію"), а на виконання ст. 23 Закону України "Про міліцію" (у редакції, чинній на момент встановлення позивачу інвалідності) Кабінет Міністрів України затвердив Порядок № 707, який регламентує порядок виплати одноразової грошової допомоги.
Із матеріалів справи судом встановлено, що 02.04.2008 позивачу встановлені захворювання, так, пов'язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ згідно зі свідоцтвом про хворобу від № 114, виданого Військово-лікарською комісією УМВС України в Черкаській області.
07.12.2012 позивачу встановлено ІІІ (третю) групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 10 ААБ № 084647 від 07.12.2012.
Судом встановлено, що позивач надав відповідачу всі необхідні документи про встановлення йому інвалідності у зв'язку із захворюванням, яке пов'язане з проходженням військової служби, однак, відповідач відмовив у виплаті одноразової грошової допомоги та повернув документи позивачу, чим порушив вимоги ст. 23 Закону України "Про міліцію" та Порядку № 707.
Таким чином, суд дійшов висновку визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Черкаській області, викладену в листі від 09.12.2019 № 27581/23-00-05-041, щодо направлення до Державної фіскальної служби України висновку щодо можливості проведення грошової допомоги ОСОБА_1 , у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, разом з поданим пакетом документів.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача повторно прийняти заяву (рапорт) з документами позивача, скласти та подати до Державної фіскальної служби України висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС та в розмірі відповідно до абз. 6 пп. 2 п. 1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707 у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно зі ступенем втрати працездатності 60%, суд зазначає, що вирішення питання про наявність підстав для призначення одноразової грошової допомоги та її розмір відноситься до компетенції Державної фіскальної служби України, тому задоволенню не підлягає як передчасна.
Окремо суд звертає увагу, що згідно з п. 8 Порядку № 707, грошова допомога не виплачується, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво) або інвалідність настали, зокрема, у зв'язку із засудженням працівника міліції, податкової міліції за вчинення умисного кримінального правопорушення за рішенням суду, що набрало законної сили, чи адміністративного правопорушення або учиненням дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння.
Із матеріалів справи судом встановлено, що вироком Придніпровського районного суду м. Черкаси від 07.10.2010 у справі № 11-755/201 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 368 КК України та засуджено до 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах строком на 2 роки, а також на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбуття основного покарання з іспитовим строком 2 роки. Вирок вступив в законну силу 14.12.2010.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання прийняти рішення.
Розглянувши справу, суд дійшов висновку, що порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання відповідача - Головного управління ДФС у Черкаській області повторно прийняти та направити до Державної фіскальної служби України у визначений термін пакет документів з висновком щодо можливості проведення грошової допомоги ОСОБА_1 , у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства, України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
З матеріалів справи, судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 840 грн 80 коп. Тому на користь позивача необхідно стягнути 420 грн 40 коп. судових витрат.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Черкаській області, викладену в листі від 09.12.2019 № 27581/23-00-05-041, щодо направлення до Державної фіскальної служби України висновку щодо можливості проведення грошової допомоги ОСОБА_1 , у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, разом з поданим пакетом документів
Зобов'язати Головне управління ДФС у Черкаській області повторно прийняти та направити до Державної фіскальної служби України у визначений термін пакет документів з висновком щодо можливості проведення грошової допомоги ОСОБА_1 , у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 27.11.2020.
Суддя С.О. Кульчицький