Справа № 560/3100/20
іменем України
15 лютого 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ярмолинецької селищної ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Ярмолинецької селищної ради, в якому просить:
- скасувати рішення №6 від 3 квітня 2020 року Ярмолинецької селищної ради;
- зобов'язати Ярмолинецьку селищну раду вчинити дії, як виконавчого органу в сфері земельних відносин, передбачених чинним законодавством України в сфері земельних відносин, щодо передачі земельної ділянки у власність.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він 11.03.2020 звернувся з заявою до Ярмолинецької селищної ради щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки площею 0,04 га для ведення особистого селянського господарства. Проте, рішенням 33 позачергової сесії Ярмолинецької селищної ради відмовлено у наданні дозволу, чим порушено його конституційні права.
Звертає увагу на те, що земельна ділянка на момент подачі заяви була вільною, що підтверджується змістом спірного рішення. Крім того земельна ділянка знаходиться в колишньому саду колгоспу ім. Гагаріна і на ній за винятком залишків яблуневого саду нічого немає.
Вважає помилковим посилання відповідача, що цільове призначення земельної ділянки - інша комерційна діяльність, оскільки категорія земель за таким цільовим призначенням не визначена приписами частини 1 статті 19 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).
Посилання відповідача на те, що земельна ділянка є сформованою і має призначений кадастровий номер є помилковим, оскільки така інформація відсутня за даними державного сервісу «Публічна кадастрова карта України».
Крім того, безпідставними є доводи відповідача щодо неможливості передачі у власність сформованої земельної ділянки, у зв'язку з тим, що норми частини 2 статті 79-1 ЗК України надають можливість об'єднувати і ділити раніше сформовані земельні ділянки органами місцевого самоврядування, якщо вони є власниками цієї ділянки.
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що позивачу відмовлено в задоволенні його заяви, оскільки вказана на графічних матеріалах земельна ділянка насправді знаходиться на сформованій земельній ділянці площею 2,1781 га кадастровий номер 6825855100:03:028:0005, Іншої комерційної діяльності (1.11.6), та знаходилась раніше в оренді ТзОВ «Паливно-енергетична компанія «Злагода». По вказаній земельній ділянці розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та сплачено втрати сільськогосподарського виробництва.
Оскільки земельна ділянка площею 2,1781 га з кадастровим номером 6825855100:03:028:0005 сформована, належить до комунальної власності, то у відповідача відсутні повноваження надавати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність частини сформованої земельної ділянки.
Згідно з листом відділу Держгеокадастру у Ярмолинецькому районі вказана земельна ділянка сформована і перебувала в оренді. Водночас, позивач до Ярмолинецької селищної ради з заявою щодо поділу сформованої земельної ділянки не звертався.
До суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач просить задовольнити позовні вимоги. Зазначає про подання ним разом з заявою всіх визначених законодавством документів.
До суду надійшли заперечення, в яких відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що позивач не спростував аргументів, наведених у відзиві. Рішення №57 від 20.04.2007 8 сесії Ярмолинецької селищної ради 5 скликання, яким було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,1781 га кадастровий номер 6825855100:03:028:0005 не скасовувалося.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.06.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.09.2020 витребувано в ОСОБА_1 докази надіслання відповіді на відзив іншим учасникам справи.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Рішенням VIII сесії V скликання Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області від 20.04.2007 №57 «Про передачу земельної ділянки в оренду ТзОВ «Паливно-енергетична компанія «Злагода» надано останньому в тимчасове користування на умовах оренди терміном на 1 рік, земельну ділянку площею 2,1781 га, що знаходиться за адресою смт. Ярмолинці, в районні об'їзної дороги, та буде використовуватися в комерційних цілях - будівництво та обслуговування готельно-розважального комплексу (код за УКЦВЗ - 1.11.6 - інше комерційне призначення).
ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою від 11.03.2020, в якій відповідно до статтей 12, 121 ЗК України , статті 25 Закону України "Про землеустрій" та Конституції України просив надати дозвіл щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 0,04 га, яка розташована на території Ярмолинецької селищної ради.
До заяви додано копію паспорта, копію ідентифікаційного коду та графічне зображення розташування земельної ділянки.
Рішенням 33 позачергової сесії Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області від 03.04.2020 №6 «Про розгляд заяви ОСОБА_1 » позивачу відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,04 га для ведення особистого селянського господарства, смт. Ярмолинці. Зазначено, що підставою для відмови стало те, що вказана на графічних матеріалах земельна ділянка насправді знаходиться на сформованій земельній ділянці площею 2,1781 га кадастровий номер 6825855100:03:028:0005 Іншої комерційної діяльності (1.11.6) та знаходилась раніше в оренді ТзОВ «Паливно-енергетична компанія «Злагода», по вказаній земельній ділянці розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та сплачено втрати сільськогосподарського виробництва.
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність визначений нормами ЗК України.
Згідно з частиною 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до частини 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Приписами частини 1 статті 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Як встановив суд, позивач звернувся до Ярмолинецької селищної ради з заявою щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки площею 0,04 га для ведення особистого селянського господарства, яка є частиною сформованої земельної ділянки площею 2,1781 га з кадастровим номером 6825855100:03:028:0005.
Згідно з частиною 1 статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
За змістом частини 2 статті 79-1 ЗК України формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера (частина 4 статті 79-1 ЗК України).
Відповідно до частини 5 статті 79-1 ЗК України формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Положеннями частини 6 статті 79-1 ЗК України встановлено, що формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.
Згідно з статтею 1 Закону України "Про землеустрій" проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; технічна документація із землеустрою - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Видами документації із землеустрою є, зокрема: ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок; й) технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.
Таким чином, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок є різними за своєю суттю документами із землеустрою, не є тотожними за процедурою виконання цієї документації.
Тобто, згідно з нормами ЗК України способами формування земельної ділянки, є: у порядку відведення земельної ділянки із земель державної, комунальної власності (за відсутності на даній частині земної поверхні сформованих та зареєстрованих земельних ділянок) та шляхом поділу раніше сформованої земельної ділянки. На одній частині земної поверхні неможливим є існування двох одночасно зареєстрованих земельних ділянок, координати яких перетинаються, оскільки частина 2 статті 79 ЗК України встановлює, що право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий шар.
Надання дозволу на розробку проекту землеустрою має на меті лише формування земельної ділянки як окремого об'єкта. Натомість, коли йдеться про формування земельної ділянки з частини вже сформованого земельного масиву, що має кадастровий номер, її відведення відбувається на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки.
Зі змісту наведених норм слідує, що формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою, крім випадків, формування їх шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих ділянок, що, в свою чергу, здійснюється за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.
Аналогічні висновки містяться в постанові Верховного Суду від 04.05.2020 у справі №802/1539/17-а.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, враховуючи, що позивач звернувся з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 0,04 га для ведення особистого селянського господарства, яка вже є складовою частиною сформованої земельної ділянки з присвоєним останній кадастровим номером 6825855100:03:028:0005 (загальна площа земельної ділянки 2,1781 га), перебуває в комунальній власності Ярмолинецької селищної ради, зміна цільового призначення земельної ділянки не проводилась, звернення щодо поділу сформованої земельної ділянки не надходило, відповідач правомірно відмовив у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Інші доводи сторін не спростовують висновків суду.
Таким чином, рішення 33 позачергової сесії Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області від 03.04.2020 №6 «Про розгляд заяви ОСОБА_1 » є правомірним.
Оскільки суд встановив правомірність спірного рішення, відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог зобов'язального характеру.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, відповідач спростував, а позивач не підтвердив правомірність позовних вимог, а тому, в їх задоволенні необхідно відмовити.
Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, звільнення позивача від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", а також викладене, немає підстав для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Ярмолинецької селищної ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 )
Відповідач:Ярмолинецька селищна рада (вул. Центральна 14, смт. Ярмолинці, Ярмолинецький район, Хмельницька область, 32100 , код ЄДРПОУ - 05399248)
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк