12 лютого 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/4020/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області стосовно неналежного розгляду заяви в частині протиправної відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 по пенсійній справі 2102006097, невчинення відповідних дій, а також ненадання довідки про перерахунок пенсії ОСОБА_1 по пенсійній справі 2102006097, та зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області розглянути заяву (повторне звернення) ОСОБА_1 від 07.09.2020 року, у відповідності до вимог, встановлених нормами Закону України "Про звернення громадян".
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області стосовно відмови щодо перерахунку та виплати основного розміру пенсії ОСОБА_1 по пенсійній справі 2102006097 на підставі нової довідки від 27.07.2020 №71/К-163/1/60, виданої Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 по пенсійній справі НОМЕР_1 пенсію, на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Херсонській області від 27.07.2020 №71/К-163/1/60, із урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення починаючи з 01.04.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
- визнати протиправними дії Головного управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області стосовно відмови щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини грошових доходів, у зв'язку із несвоєчасною виплатою ОСОБА_1 невиплаченої частини пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини грошових доходів, у зв'язку із несвоєчасною виплатою ОСОБА_1 невиплаченої частини пенсії.
Позовні вимоги мотивує тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" отримує пенсію за вислугу років (24 роки). Позивач звертає, зокрема, увагу, що при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідачем не включено додаткові види грошового забезпечення, які враховувались під час призначення пенсії та введені для виплати відповідній категорії військовослужбовців згідно Постанови №704. Звертає увагу, що 28.08.2020, на підставі рішення Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, УСБУ в Херсонській області складено довідку № 71/Т-279/1/60 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, яку супровідним листом за № 71/К-163/1/60 від 27.07.2020, того ж дня направлено до ГУ ПФУ в Херсонській області. Позивач особисто звертався до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії, відповідно до оновленої довідки УСБУ в Херсонській області. Однак, пенсійний орган повідомив про те, що підстави для проведення перерахунку пенсії за новою довідкою про розмір грошового забезпечення відсутні. Позивач вважає вказану відмову протиправною, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 16.12.2020 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
30.12.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого він просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що військовослужбовці мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Вважає, що визначену Порядком № 45 процедуру дотримано не було, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії. Також, вказує, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 та положень ч.4 ст. 63 Закону України №2262 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 за № 103, якою встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом № 2262 до 01.03.2018, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови КМУ № 704. Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.п.1, 2 постанови № 103, не містить зобов'язань щодо видачі нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, а також не змінює діючий алгоритм їх видачі. Після визнання судом окремих положень постанови № 103 протиправними та нечинними Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій. Вважає, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсій позивачу відповідно до довідки УСБУ в Херсонській області № 71/К-163/1/60 від 27.07.2020 за нормами чинними станом на 05.03.2019, а тому ГУ ПФУ в Херсонській області діяло у межах своїх повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства.
04.01.2021 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача, в якій, фактично, позивач продублював правову позицію, яка вже викладалася у позовній заяві.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 після звільнення з військової служби з серпня 2017 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області як пенсіонер та йому призначена пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-XII (далі - Закон № 2262).
Позивачу пенсія за вислугу років до 01.01.2018 нараховувалася в основному розмірі 62% грошового забезпечення, виходячи з вислуги років 24 роки, з урахуванням таких складових: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за оперативно-розшукову діяльність, надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 за № 103 та відповідно до довідки УСБУ в Херсонській області позивачу з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, яке містило три складові: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років.
27.07.2020 УСБУ в Херсонській області виготовлено ОСОБА_1 нову довідку № 71/К-163/1/60 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05.03.2019 за відповідною (аналогічною) посадою, в якій вказано наступні складові грошового забезпечення, які повинні враховуватись в розрахунок пенсії: посадовий оклад - 6340,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років (45%) - 3487,50 грн.; надбавка за особливості проходження служби (32%) - 3596,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 951,00 грн., премія (10 %) - 634,00 грн.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою щодо перерахунку пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки УСБУ в Херсонській області.
Своїм листом відповідач, зокрема, повідомив, що на виконання постанови № 103 та відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення, наданих уповноваженими органами силових міністерств та відомств, відповідно до Порядку № 45, органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсій відповідно до норм Закону № 2262, чинних на час перерахунку. 05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними, зокрема п.п.1, 2 Постанови № 103. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, після дати набрання судовим рішенням законної сили не приймалось.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі - Закон 2262).
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-XII (далі - Закон № 2011) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч.2 ст. 9 Закону № 2011).
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст. 9 Закону № 2011).
Статтею 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма ст.43 Закону № 2262 міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 р. у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону № 2262, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 (в редакції Постанови КМУ № 103) передбачалось, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому у додатку 2 до Порядку № 45 містилась форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Таким чином, зміни внесені Постановою КМУ № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє попередня редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п.23 Порядку № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п.24 Порядку № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Так, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абз.4 пп.1 п.5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.6 Постанови № 704).
При цьому пп.2 п.5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, втратила чинності довідка про розмір грошового забезпечення з урахуванням тільки чотирьох складових, тому виникли підстави для перерахунку пенсії, оскільки у базу обчислення пенсії повинні бути включені не тільки розміри посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, премії, а також додаткові види грошового забезпечення, які збереглись на момент такого перерахунку.
Відповідно до п.4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Згідно із ч.ч.2, 3 ст.51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вказані правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19.
Отже, враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії за оновленню довідкою УСБУ в Херсонській області від 27.07.2020 № 71/К-163/1/60, а тому суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складових, зазначених у довідці УСБУ в Херсонській області від 27.07.2020.
Посилання відповідача на відсутність фінансування на проведення виплат внаслідок перерахунку пенсії будуть безпідставними, оскільки Закон № 2262-ХІІ не передбачає такої підстави для відмови у приведенні розміру пенсії у відповідність до вимог Закону. Право на перерахунок пенсії гарантоване ч.ч.3, 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції від 23.12.2015 за № 900-VІІІ.
Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій відповідача стосовно неналежного розгляду його заяви від 07.09.2020 та зобов'язання повторно розглянути його заяву, то суд приймає до уваги, що права позивача порушені саме відмовою відповідача щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії на підставі нової довідки Управління Служби безпеки України в Херсонській області № 71/К-163/1/60 від 27.07.2020, а тому зобов'язання відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням даних вказаних в довідці за № 71/К-163/1/60 про розмір грошового забезпечення є таким способом захисту прав, який поглинає інші вимоги (вимогу щодо зобов'язання ГУ Пенсійного фонду в Херсонській області розглянути заяву (повторне звернення) ОСОБА_1 від 07.09.2020, у відповідності до вимог, встановлених нормами Закону України "Про звернення громадян" та вимогу щодо компенсації втрати частини грошових доходів, у зв'язку із несвоєчасною виплатою ОСОБА_1 невиплаченої частини пенсії).
Позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області стосовно відмови у нарахуванні та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку із несвоєчасною виплатою пенсії не підлягають задоволенню з урахуванням наступного.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ від 19.10.2000 (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001 (далі - Порядок № 159). Відповідно до статті 1 Закону 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Згідно з п. 3 Порядку №159, компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, як, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Основними умовами для виплати суми компенсації є: 1) порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та 2) виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу. Відтак, Закон №2050-ІІІ та Порядок № 159 пов'язують виплату компенсації втрати частини доходів з виплатою основної суми доходу. Тому час виплати доходу має правове значення та є одним з юридичних фактів, з яким пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати. Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
На підставі викладеного, дана вимога є передчасною, і може бути заявлена тільки після виплати позивача частини пенсії після її перерахунку та відмови відповідача у добровільній виплати компенсації.
Згідно ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Згідно ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про часткове задоволення основних позовних вимог ОСОБА_1 , то з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 840,80 грн.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд, -
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області стосовно відмови щодо перерахунку та виплати основного розміру пенсії ОСОБА_1 по пенсійній справі 2102006097, на підставі нової довідки від 27.07.2020 №71/К-163/1/60, виданої Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсію виходячи з грошового забезпечення, яке вказано в довідці Управління Служби безпеки України в Херсонській області від 27.07.2020 №71/К-163/1/60, із урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому, відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Хом'якова
кат. 112010201