Рішення від 15.02.2021 по справі 643/13024/20

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2021 р. № 643/13024/20

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного Управління ДМС України в Харківській області (вул. Римарська, 24, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 37764460) про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог, звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Головного Управління ДМС України в Харківській області від 22.07.2020 року №63014300003601 про відмову у наданні дозволу на імміграцію громадянці Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову позивач зазначила, що оскаржуване рішення є незаконним і необґрунтованим, прийнятим без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, оскільки вона постійно мешкає в м. Харкові, а її донька є громадянкою України.

По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та отримана ним.

Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що він діяв в межах чинного законодавства, оскільки за результатами проведених перевірок місця проживання позивача було встановлено, що громадянка Азербайджану ОСОБА_1 ніколи не проживала за адресою, зазначеною в її заяві про надання дозволу на імміграцію в Україні.

Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що 30.08.2019 року громадянка Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на території України на законних підставах, звернулася до Московського РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області з заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну в зв'язку з тим, що її донька ОСОБА_2 є громадянкою України.

Рішенням Головного Управління ДМС України в Харківській області від 22.07.2020 року №63014300003601 заявниці відмовлено у наданні дозволу на імміграцію на підставі п. 4 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про імміграцію".

З прийнятим рішенням ОСОБА_1 була ознайомлена особисто 23.07.2020 року.

Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернулась до суду з даним позовом.

По суті позовних вимог, суд зазначає наступне.

Умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства визначені Законом України "Про імміграцію".

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про імміграцію" імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання.

Згідно з ст. 9 Закону України "Про імміграцію" заяви про надання дозволу на імміграцію подаються: 1) особами, які постійно проживають за межами України, - до дипломатичних представництв та консульських установ України за кордоном за місцем їх постійного проживання; 2) особами, які перебувають в Україні на законних підставах, - до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Заяву про надання дозволу на імміграцію заявник подає особисто до відповідного органу державної влади. За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява може надсилатися поштою або за дорученням заявника, посвідченим нотаріально, подаватися іншою особою.

Для надання дозволу на імміграцію до заяви, зокрема, додаються такі документи: 1) три фотокартки; 2) копія документа, що посвідчує особу; 3) документ про місце проживання особи; 4) відомості про склад сім'ї, копія свідоцтва про шлюб (якщо особа, яка подає заяву, перебуває в шлюбі); 5) документ про те, що особа не є хворою на хронічний алкоголізм, токсикоманію, наркоманію або інфекційні захворювання, перелік яких визначено центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

У разі неподання особою всіх визначених цим Законом документів заява про надання дозволу на імміграцію не приймається.

Термін розгляду заяви про надання дозволу на імміграцію не може перевищувати одного року з дня її подання.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про імміграцію" дозвіл на імміграцію не надається особам, які в заявах про надання дозволу на імміграцію зазначили свідомо неправдиві відомості чи подали підроблені документи.

Відповідно до п.14 «Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень», затвердженого Постановою КМУ від 26.12.2002 № 1983, територіальні органи і підрозділи після отримання документів від зазначених у пунктах 12 і 13 цього Порядку органів перевіряють у місячний термін правильність їх оформлення, з'ясовують у межах своєї компетенції питання щодо наявності чи відсутності підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію, передбачених статтею 10 Закону України "Про імміграцію", надсилають відповідні запити до МВС, органів Національної поліції, регіональних органів СБУ, Робочого апарату Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужби.

МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, Робочий апарат Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужба проводять відповідно до компетенції у місячний строк після надходження таких запитів перевірку з метою виявлення осіб, яким дозвіл на імміграцію не надається. Про результати перевірки інформується орган, який надіслав запит.

Зі змісту поданої ОСОБА_1 заяви про надання дозволу на імміграцію в Україну судом встановлено, що місцем проживання заявницею вказано: АДРЕСА_2 .

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами проведеної перевірки, Московський відділ поліції ГУНП України в Харківській області повідомив, що надати інформацію, яка могла б характеризувати за місцем мешкання громадянку Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , не виявляється можливим у зв'язку з тим, що остання ніколи не мешкала за вказаною адресою, та її за даною адресою ніхто не знає.

Окрім цього, перевірка місця проживання громадянки Республіки Азербайджан ОСОБА_1 була здійснена співробітниками відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення Управління у справах іноземців та осіб без громадянства ГУ ДМС України в Харківській області.

Під час перевірки місця проживання за адресою, яка вказана в заяві про надання дозволу на імміграцію в Україну, а саме: АДРЕСА_2 , було встановлено, що громадянка ОСОБА_1 не мешкає за вказаною адресою.

Враховуючи викладені обставини, керуючись п.4 ч.1 ст.10 Закону України «Про імміграцію», Головним управлінням ДМС України в Харківській області було прийняте рішення від 22 липня № 63014300003601 про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну.

В свою чергу, позивачем не спростовано встановлений в ході вказаних дій відповідача факт відсутності проживання за адресою: АДРЕСА_2 , зазначеною нею особисто у заяві про надання дозволу на імміграцію в Україну.

Посилання позивача на постійне проживання нею за адресою: АДРЕСА_1 , не є підставою для визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення, оскільки, як вже встановлено судом, в заяві про надання дозволу на імміграцію в Україну позивачем зазначено лише адресу місця проживання: АДРЕСА_2 .

Окрім цього, суд зазначає, що відповідно до ст. 14 Закону України "Про імміграцію" позивач не позбавлена права повторно подати заяву про надання дозволу на імміграцію, проте, не раніше ніж через рік з дня прийняття рішення про відмову у наданні дозволу на імміграцію.

Таким чином, суд дійшов висновку, що Головним управлінням ДМС України в Харківській області було прийняте законне та обґрунтоване рішення, з урахуванням інформації, наданої ГУНП України в Харківській області та з урахуванням проведеної перевірки ГУ ДМС України в Харківській області, відповідно до вимог законодавства, що регулює правовідносини у сфері надання іноземцям дозволу на імміграцію в Україну.

За приписами ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.263, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного Управління ДМС України в Харківській області (вул. Римарська, 24, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 37764460) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 15 лютого 2021 року.

Суддя Заічко О.В.