Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м.Харків
15 лютого 2021 р. № 520/17068/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого: судді - Шляхової О.М.., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ 08166355) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просив суд:
- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо повернення документів для виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік ОСОБА_1 ;
- скасувати рішення військової частини НОМЕР_2 №3298 від 02.10.2020 щодо відмови у наданні матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік ОСОБА_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.08.2020 щодо виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік та направити її для погодження до Командування Сухопутних військ Збройних сил України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 01.09.2020 звільнений з військової служби, яку проходив на посаді заступника військового комісара з територіальної оборони Слобідського об'єднаного районного військового комісаріату м. Харкова Харківського обласного військового комісаріату. Перед звільненням 21.08.2020 ОСОБА_1 подав рапорт на ім'я військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 з проханнаям виплатити матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік. ІНФОРМАЦІЯ_4 , якому підпорядковується Слобідський об'єднаний районний військовий комісаріат м. Харкова, відповідні матеріали були направлені до військової частини НОМЕР_2 та у подальшому повинні були направлені для погодження до Командування Сухопутних військ Збройних сил України. Проте, листом від 02.10.2020 №3298 матеріали повернуті до ІНФОРМАЦІЯ_1 без реалізації, у зв'язку з відсутністю підстав для виплати. Вважаючи такі дії відповідачів протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.12.2020 у справі відкрито спрощене провадження та запропоновано відповідачам надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачам, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача-2 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , надіслав до суду відзив, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову, у зв'язку з тим, що на виконання наказу Міністерства оборони України від 18.02.2020 №45 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2020 рік", командувача Сухопутних військ Збройних сил України від 13.03.2020 №156 "Про порядок надання у 2020 році матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань військовослужбовцям Сухопутних військ Збройних сил України", командиром військової частини НОМЕР_2 прийнято наказ від 21.05.2020 №606 "Про порядок надання у 2020 році матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань військовослужбовцям управління оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_5 " та підпорядкованих військових частин (установ)". Пунктом 5 вказаного наказу визначено, що клопотання про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі місячного грошового забезпечення за наявності підстав, передбачених п. 6 наказу Міністерства оборони України від 18.02.2020 №45 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2020 рік", направляти командувачу оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_5 " для прийняття рішення. Н підставі викладеного, відповідач-2 супровідним листом від 28.08.2020 №807/ВФЗ направив документи позивача до військової частини НОМЕР_2 для прийняття рішення по виплаті допомоги. У звязку з чим, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Відповідач-1 правом на подання відзиву не скористався, заяв чи клопотань від нього не надходило.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 01.09.2020 №96 ОСОБА_1 , заступника військового комісара з територіальної оборони Слобідського об'єднаного районного військового комісаріату м. Харкова Харківського обласного військового комісаріату оперативного командування "Схід" Сухопутних військ Збройних сил України, з 01.09.2020 виключено зі списків особового складу у зв'язку зі звільненням з військової служби в запас за станом здоров'я.
21.08.2020 ОСОБА_1 подав рапорт на ім'я військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_6 про надання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у зв'язку з хворобою, до якого додав копію рішення ВЛК та Протокол МРТ-дослідження головного мозку.
Слобідським ОРВК направлено рапорт до ІНФОРМАЦІЯ_1 з відміткою військового комісара Слобідського ОРВК "Клопочу по суті рапорта майора ОСОБА_2 ".
Харківський обласний військовий комісаріат листом від 28.08.2020 за №807/ВФЗ направив до військової частини НОМЕР_2 пакет підтверджуючих документів для погодження та подальшого включення до протоколу з метою впорядкування виплати у 2020 році матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань ОСОБА_1 .
Згідно листа військової частини НОМЕР_2 від 02.10.2020 №3298, документи про надання ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань повернуті до Харківського обласного військового комісаріату без реалізації, у зв'язку з відсутністю підстав відповідно до наказу Міністерства оборони України від 26.06.2020 №236.
Не погоджуючись з такими діями відповідачаів, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Спеціальним законом, який визначає основні засади соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей є Закон України "Про правовий та соціальний статус військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII від 20.12.1991.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова № 704) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Згідно з пп. 3 п. 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
Відповідно до п. 4 розд. І Порядку № 260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військово-службовців строкової служби), включає, серед іншого, одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби.
Згідно з абз. 3 п. 7 розд. І Порядку № 260 військовослужбовцям, які виключаються зі списків особового складу війсь Видатки, пов'язані з реалізацією цієї постанови, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів. Умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються цією постановою та іншими актами Кабінету Міністрів України (п.п. 7, 8 Постанови № 704).
На виконання Постанови № 704 наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 затверджено «Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» (далі - Порядок № 260). Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" військової частини, грошове забезпечення виплачується до дня виключення включно. В наказах про виключення зі списків особового складу обов'язково зазначається про виплату одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 9 розд. ХХIV Порядку № 260 встановлено, що виплата матеріальної допомоги здійснюється за рапортом військовослужбовця на підставі наказу командира (начальника), а командиру (начальнику) - наказу вищого командира (начальника) за підпорядкованістю із зазначенням у ньому розміру допомоги.
Відповідно до абз. 1, 3 п. 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за вибраним місцем проживання. Особи, звільнені з військової служби, зобов'язані у п'ятиденний строк прибути до районних (міських) військових комісаріатів для взяття на військовий облік.
Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.
Згідно з п. 1 наказу Міністерства оборони України "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2020 рік" №45 від 18.02.2020 (далі - Наказ №45) першому заступнику Міністра оборони України, заступникам Міністра оборони України, заступнику Міністра оборони України з питань європейської інтеграції, державному секретарю Міністерства оборони України, начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України, Голові Державної спеціальної служби транспорту, командувачу об'єднаного оперативного штабу Збройних Сил України, командувачам видів Збройних Сил України, командувачу Десантно-штурмових військ Збройних Сил України, командувачу Сил спеціальних операцій України, командувачу Сил логістики Збройних Сил України, керівникам структурних підрозділів Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, начальнику Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України, начальнику Озброєння Збройних Сил України, начальнику Тилу Збройних Сил України, начальнику Національного університету оборони України імені Івана Черняховського, командирам (начальникам) з'єднань, військових частин, військових навчальних закладів та установ (в межах повноважень), наказано, зокрема, здійснювати фактичні видатки на грошове забезпечення, заробітну плату, включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисі на ці цілі.
Пунктами 5, 6 Наказу №45 встановлено, що витрати на грошове забезпечення військовослужбовців у 2020 році здійснювати за нормами, установленими нормативно-правовими актами та рішеннями Міністра оборони України, у межах виділених асигнувань на грошове забезпечення та дотримуватися такої послідовності щодо здійснення виплат: розрахунки зі звільненими військовослужбовцями; щомісячне грошове забезпечення військовослужбовцям, винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, інших заходах в умовах особливого періоду; грошова допомога для оздоровлення; інші одноразові обовязкові додаткові види грошового забезпеченн; індексація грошового забезпечення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань (далі - матеріальна допомога) виплачувати військовослужбовцям у розмірі одного окладу за їх військовими званнями. Накази про виплату матеріальної допомоги видавати виключно в межах отриманих асигнуваньдля виплати грошового забезпечення на ввідповідний місяць з урахуванням порядку, передбаченого пунктом 5 цього наказу.
21.05.2020 командиром військової частини НОМЕР_2 видано наказ №606 "Про порядок надання у 2020 році матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань військовослужбовцям управління оперативного командування "Схід" та підпорядкованих військових частин (установ)", яким призначено комісію оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_5 " для розгляду рапортів з клопотанням про виплату в 2020 році матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань військовослужбовцям управління оперативного командування "Схід" та підпорядкованих військових частин (установ).
Відповідно до п. 2 наказу командиру військової частини НОМЕР_2 від 21.05.2020 №606 засідання комісії з розгляду рапортів з клопотанням про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань оформляється відповідним протоколом із зазначенням ухвалених рішень, протокол подається до командувача оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » для прийняття рішення.
Як вбачається з п. 3 вказаного наказу, клопотання військовослужбовців про виплату в 2020 році матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі місячного грошового забезпечення, по яким прийняте позитивне рішення, разом із завіреними копіями підтверджуючих документів, витягом з протоколу засідання комісії в триденний термін направляються командувачу Сухопутних військ Збройних Сил України для прийняття рішення. За позитивним рішенням командування Сухопутних військ Збройних Сил України за клопотанням командирів (начальників) підпорядкованих військових частин (установ), видається наказ командувача оперативного командування "Схід" про виплату матеріальної допомоги.
Крім того, в п. 5 зазначеного наказу встановлено: "Командирам (начальникам) військових частин (установ) організувати в підпорядкованих підрозділах розгляд рапортів військовослужбовців з клопотанням про виплату в 2020 році матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Клопотання про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі місячного грошового забезпечення за наявності підстав передбачених пунктом 6 наказу Міністерства оборони України від 18 лютого 2020 року №45 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2020 рік" (зі змінами) направляти командувачу оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » для прийняття рішення. Рішення про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі місячного грошового забезпечення приймати тільки з суворим дотриманням вимог наказу Міністерства оборони України від 18.02.2020 №45 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2020 рік" (зі змінами).
Наказом Міністерства оборони України від 26.06.2020 №236 внесені зміни до наказу Міністерства оборони України від 18.02.2020 №45, а саме, пункт 6 викладений в такій редакції: "Матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань (далі - матеріальна допомога) виплачувати військовослужбовцям у розмірі одного окладу за їх військовими званнями. Виплату матеріальної допомоги у розмірі місячного грошового забезпечення здійснювати виключно за наявності таких підстав:
- смерть дружини (чоловіка), дітей, батьків військовослужбовця;
- порушення стану здоров'я військовослужбовця, перебування його на лікуванні, реабілітації, що підтверджено відповідними медичними документами (виписний епікриз, довідка про захворювання, постанова військово-лікарської комісії), а саме:
- онкологічне захворювання (хірургічне лікування, променева та (або) хіміотерапія);
- захворювання на туберкульоз, ВІЛ/СНІД, вірусний гепатит В, С;
- вибуття на довготривалу реабілітацію (більше одного місяця поспіль) унаслідок травм, захворювань нервової, серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату та інших захворювань органів і систем з тяжким перебігом або наслідками, що потребують проведення багатоетапного хірургічного лікування, протезування втраченої кінцівки (кінцівок), ендопротезування, трансплантації органів, індивідуального догляду, протирецидивного лікування з довготривалим застосуванням дорогих лікарських засобів.
Накази про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у випадках, визначених, в абзацах п'ятому - сьомому цього пункту, видавати після погодження рапортів:
для військових частин, підпорядкованих видам (родам військ, силам), військовослужбовців, які проходять військову службу у командуваннях видів (родів військ, сил), - з командувачами видів (родів військ, сил) Збройних Сил України;
для військових частин (установ) безпосереднього підпорядкування Міністерству оборони України та Генеральному штабу Збройних Сил України - з начальниками вищих органів військового управління за підпорядкованістю;
для військових частин, підпорядкованих Державній спеціальній службі транспорту, військовослужбовців, які проходять військову службу в Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту - з головою Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту;
для військовослужбовців:
апарату Міністерства оборони України - із державним секретарем Міністерства оборони України;
апарату Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України - із заступником Головнокомандувача Збройних Сил України, заступниками начальника Генерального штабу Збройних Сил України (відповідно до затверджених розподілів завдань і функцій)".
Аналіз викладених норм дає підстави для висновку, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення військовослужбовців і входить до його складу.
Цей вид грошового забезпечення надається військовослужбовцям у межах асигнувань, за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника).
Таким чином, повноваження щодо надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань є саме дискреційними повноваженнями відповідача-1, які регулюються вимогами Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260.
Водночас, суд зазначає, що відповідач зобов'язаний за наявності визначених умов виплатити таку допомогу та не вправі вирішувати це питання на власний розсуд у випадку виконання військовослужбовцем для отримання такої допомоги всіх залежних від нього дій.
Так, умовами виплати матеріальної допомоги відповідно до нової редакції Наказу Міністерства оборони України від 18.02.2020 № 45, є зокрема порушення стану здоров'я військовослужбовця, перебування його на лікуванні, реабілітації, що підтверджено відповідними медичними документами (виписний епікриз; довідка про захворювання, постанова військово-лікарської комісії); вибуття на довготривалу реабілітацію (більше одного місяця поспіль) унаслідок травм, захворювань нервової, серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату та інших захворювань органів і систем з тяжким перебігом або наслідками, що потребують проведення багатоетапного хірургічного лікування, протезування втраченої кінцівки (кінцівок), ендопротезування, трансплантації органів, індивідуального догляду, проти рецидивного лікування з довготривалим застосуванням дорогих лікарських засобів.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 неодноразово перебував на лікування, що підтверджується свідоцтвом про хворобу №736.
Так, ОСОБА_1 з 18.11.2019 по 18.12.2020 проходив лікування з діагнозом: "Розлад адаптації асоційований з бойовим стресом, помірно виражений тривожно-дисомнічний варіант з виходом в стійку ремісію".
У березні 2020 виник рецидив захворювання у вигляді генералізованої, неконтрольованої тривоги, вираженим страхом за своє життя, інсомнії. Повторно госпіталізований з 23.03.2020 по 02.04.2020 з діагнозом : "Тривожно-невротичний розлад".
Позивач втретє госпіталізований 22.06.2020, та 14.07.2020 йому поставлений діагноз: "Тривалий помірно виражений тривожно-депресивний розлад. Ішемічна хвороба серця. Дифузний кардіосклероз з порушенням ритму у вигляді частої шлуночної екстрасистолії. СН0. Ліпома в ділянці хробака мозочка та ретроцеребелярно з розсіяною неврологічною мікросимптоматикою. Спондилогенна цервілкалгія. Аліментарне ожиріння І ступеня". Визначено, що захворювання пов'язані із проходженням військової служби.
Крім того, згідно протоколу МРТ-дослідження головного мозку від 02.01.2020, у позивача виявлені ознаки ліпоми в області лівих відділів черевця мозочка.
Відповідно до постанови військово-лікарської комісії про придатність до військової служби на підставі статей 17б, 40б, 10в графи III Розкладу хвороб було встановлено те, що позивач непридатний до військової служби в мирний час, обмежено приданий у воєнний час.
На переконання суду, вказані обставини порушення стану здоров'я, довготривала реабілітація є умовами виплати позивачеві матеріальної допомоги відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 18.02.2020 № 45 в редакції Наказу Міністерства оборони України від 26.06.2020 №236.
При цьому суд враховує, що позивачем були виконані усі необхідні дії з метою отримання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, зокрема, подано за підпорядкуванням рапорт про нарахування та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та було надано відповідні документи про стан його здоров'я, що підтверджується матеріалами справи та не спростовано відповідачами.
Відтак, повернення військовою частиною НОМЕР_2 документів щодо надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань без реалізації у звязку з відсутністю підстав відповідно до наказу Міністерства оборони України від 26.06.2020 №236, порушує право позивача на отримання такої допомоги у належному йому розмірі, а тому є протиправним.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статей 17, частини 5 статті 19 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань (далі - ЄСПЛ) щодо застосування окремих положень цієї Конвенції.
Так, Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Кечко проти України" від 08.11.2005 зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. <…> органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (див. mutatis mutandis, рішення у справі "Бурдов проти Росії" №59498/00, пар. 35, ECHR 2002-III) (пункти 23, 26).
У рішенні Європейського Суду з прав людини по справі "Будченко проти України" від 24.04.2014 вказано, що найважливішою вимогою статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання органу влади у мирне володіння майном має бути законним. Цей принцип означає, що застосовні положення національного законодавства є достатньо доступними, чіткими та передбачуваними у їх застосуванні (див. рішення у справі "Бейелер проти Італії" (Beyeler v. Italy), [ВП] заява №33202/96, пп. 108-109, ЄСПЛ 2000-І) (пункт 40).
Отже, як пояснив Європейський Суд з прав людини, держава не може відмовляти у здійсненні особі певних виплат у разі чинності законодавчої норми, яка їх передбачає та відповідності особи умовам, що ставляться для їх отримання.
При вирішенні даної справи суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену, у тому числі, в постанові від 21.11.2018 у справі №824/166/15-а, відповідно до якої держава не може відмовляти у здійсненні особі певних виплат у разі чинності законодавчої норми, яка їх передбачає та відповідності особи умовам, що ставляться для їх отримання.
Крім того, при вирішенні цієї справи, суд також ураховує, що відповідачі не надали будь-яких доказів відсутності чи обмеження видатків (фінансування) для виплати позивачеві спірної матеріальної допомоги.
При цьому, суд вважає, що враховуючи порядок розгляду рапортів з клопотанням про надання матеріальної допомоги військовослужбовців управління оперативного командування "Схід" та підпорядкованих військових частин (установ), а саме те, що такі рапорти розглядаються комісією оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_5 " та за результатами засідання комісії оформляються відповідні протоколи із зазначенням ухвалених рішень, які надаються командувачу оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_5 ", підстав для скасування листа військової частини НОМЕР_2 №3298 від 02.10.2020, яким повернуті документи, саме як рішення про відмову у наданні матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік суд не вбачає.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що належним способом відновлення порушеного права позивача є зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату повторно направити до військової частини НОМЕР_2 рапорт позивача з клопотання про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік разом із підтверджуючими документами для розгляду, прийняття рішення і наступного направлення документів командувачу Сухопутних військ Збройних Сил України для прийняття рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч. 1, абз 1 ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
На підставі ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Враховуючи факт того, що позивач звільнений законом від сплати судового збору, суд не здійснює розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), Харківського обласного військового комісаріату ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ 08166355) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо повернення документів про надання матеріальної допомги для вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік ОСОБА_1 без реалізації.
Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат направити до військової частини НОМЕР_2 рапорт ОСОБА_1 з клопотання про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік разом із підтверджуючими документами для розгляду, прийняття рішення і наступного направлення документів командувачу Сухопутних військ Збройних Сил України для прийняття рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Шляхова