Рішення від 15.02.2021 по справі 500/409/21

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/409/21

15 лютого 2021 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), у якій позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 29.12.2020 року з боржника у розмірі 20000,00 грн у виконавчому провадженні №63978811.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області отримано постанову про стягнення виконавчого збору від 29.12.2020 року головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) у виконавчому провадженні № 63978811, якою за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби стягується виконавчий збір з боржника до Державного бюджету України у встановлений державним виконавцем строк, згідно рішення Тернопільського окружного адміністративного суду у справі за позовною заявою ОСОБА_1 .

Однак, державним виконавцем не вчинено жодних дій, спрямованих на примусове виконання виконавчого документу, а тому у державного виконавця не було підстав для стягнення виконавчого збору з Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

Ухвалою від 01.02.2021 року суд залишив позовну заяву без руху, встановив строк та спосіб усунення недоліків позовної заяви.

Через відділ документального забезпечення суду, у строк встановлений ухвалою суду про залишення позову без руху, позивачем подано заяву з додатками, якою усунуто встановлені недоліки позовної заяви та приведено позовну заяву у відповідність вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою від 08.02.2021 року, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання.

10.02.2021 року, через відділ документального забезпечення суду, надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого слідує, що відповідач повністю заперечує в задоволенні позовних вимог позивача та зазначає, що на примусовому виконанні у Відділі перебуває виконавче провадження № 63978811 з примусового виконання виконавчого листа № 500/1123/20, виданий 03.12.2020 Тернопільським окружним адміністративним судом про зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 17.07.2018 нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ, що дорівнює одній мінімальній заробітній платі (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).

Керуючись вимогами ст. ст. 3, 4, 24, 25, 26 Закону України «Про виконавче провадження», 29.12.2020 державним виконавцем Відділу винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, копію якої надіслано сторонам виконавчого провадження.

Постановою про відкриття виконавчого провадження зобов'язано боржника виконати рішення суду на протязі 10 робочих днів, та п. 3 вказано стягнути з боржника виконавчий збір/основну винагороду приватного виконавця у розмірі 20 000 гривень.

Відповідач зазначає, що 22.01.2021 на адресу Відділу надійшло повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області № 1900-0802- 8/1709 від 21.01.2021 зі змісту якого встановлено, що рішення суду боржником не виконано, у зв'язку із тим що представником ГУПФУ в Тернопільській області не отримано постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2020, згідно якої апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області залишено без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.08.2020 у справі № 500/1123/20 - без змін.

Враховуючи вищенаведене, виконавчий лист № 500/1123/20, виданий 03.12.2020 Тернопільським окружним адміністративним судом про зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 17.07.2018 нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ, що дорівнює одній мінімальній заробітній платі (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік) боржником не виконано.

З урахуванням зазначеного, відповідач вказує, що оскаржувану позивачем постанову про стягнення виконавчого збору державним виконавцем було винесено на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, з метою недопущення порушень положень Закону №1404, з огляду на що, державним виконавцем вчинено всі дії, які передбачені законодавцем, що регулюють виконавче провадження та у відповідності до вимог Закону України «Про виконавче провадження», а вимоги позивача до задоволення не підлягають.

Ухвалою суду від 12.02.2020 року, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження, на підставі наявних доказів.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені позовній заяві, суд встановив наступні обставини.

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якій просила визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку нарахування та виплати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює одній мінімальній заробітній платі (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік) та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 із 17.07.2018 року нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює одній мінімальній заробітній платі (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.08.2020 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено у повному обсязі, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо ненарахування та невиплати з 17.07.2018 року підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-XII, що дорівнює одній мінімальній заробітній платі (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік) та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 17.07.2018 року нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-XII, що дорівнює одній мінімальній заробітній платі (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2020 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області залишено без задоволення а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.08.2020 року у справі №500/1123/20 - без змін.

Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.08.2020 року №500/1123/20 набрало законної сили з огляду на що судом видано виконавчий лист від 03.12.2020 року (арк. справи 42).

Представник ОСОБА_1 звернувся із заявою у Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 21.12.2020 року (за вх. №5840/04.1-29 від 22.12.2020) із проханням здійснити примусове виконання виконавчого листа у справі №500/1123/20 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 17.07.2018 року нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-XII, що дорівнює одній мінімальній заробітній платі (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік) (арк. справи 41).

За результатами розгляду заяви про примусове виконання стягувача - Ільніцької Марії Василівни, головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) винесено постанову від 29.12.2020 року про відкриття виконавчого провадження №63978811 з виконання виконавчого листа №500/1123/20, виданого 03.12.2020 року Тернопільським окружним адміністративним судом та вказано що боржнику - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Тернопільській області, необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів, а також постановлено стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 20000 гривень (арк. справи 43).

Копію постанови від 29.12.2020 року про відкриття виконавчого провадження №63978811 направлено сторонам виконавчого провадження, зокрема позивачу, що ним не заперечено.

Водночас, головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) винесено також постанову від 29.12.2020 року про стягнення виконавчого збору з боржника - Головного управлінню Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в розмірі 20000 гривень за ВП №63978811 з виконання виконавчого листа №500/1123/20, виданого 03.12.2020 року Тернопільським окружним адміністративним судом про примусове виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.08.2020 року №500/1123/20 (арк. справи 45).

Головне управлінню Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 21.12.2020 року № 1900-0802-8/1709, повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області подано заяву від 15.01.2021 на видачу копії постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду, якою залишено без змін рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.08.2020 року №500/1123/20, оскільки в судовому засіданні від 17.11.2020 року повного тексту рішення суду ним не отримано. Як наслідок, боржник зазначив, що без повного тексту рішення суду його належно виконати неможливо (арк. справи 46).

Також вказав, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області вчиняються дії щодо виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.08.2020.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Правовідносини щодо примусового виконання рішення суду та інших органів у виконавчому провадженні державними виконавцями врегульовані Законом України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною першою статті 3 Закону № 1404-VIII визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Відповідно до статті 5 Закону № 1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Відповідно до частини другої статті 24 Закону № 1404-VIII виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна.

Згідно з частиною першою статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Частиною першою статті 26 Закону № 1404-VIII визначено підстави початку примусового виконання рішення виконавцем, зокрема за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. (частина п'ята статті 26 Закону № 1404-VIII).

Згідно з частиною дев'ятою статті 27 Закону України № 1404 виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Як слідує з матеріалів справи, рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.08.2020 року №500/1123/20 набрало законної сили з огляду на що судом видано виконавчий лист від 03.12.2020 року (арк. справи 42).

Представник Костишин В.М., в інтересах стягувача - ОСОБА_1 , звернувся у Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) із заявою від 21.12.2020 року (за вх. №5840/04.1-29 від 22.12.2020) з проханням здійснити примусове виконання виконавчого листа у справі №500/1123/20 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 17.07.2018 року нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-XII, що дорівнює одній мінімальній заробітній платі (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік) (арк. справи 41).

За результатами розгляду заяви про примусове виконання стягувача - Ільніцької Марії Василівни, головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) винесено постанову від 29.12.2020 року про відкриття виконавчого провадження №63978811 з виконання виконавчого листа №500/1123/20, виданого 03.12.2020 року Тернопільським окружним адміністративним судом та вказано що боржнику - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Тернопільській області, необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів, а також постановлено стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 20000 гривень (арк. справи 43).

Копію постанови від 29.12.2020 року про відкриття виконавчого провадження №63978811 направлено сторонам виконавчого провадження, зокрема позивачу, що ним не спростовано. Судом встановлено, що дана постанова позивачем не оскаржена.

Водночас, головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) винесено також постанову від 29.12.2020 року про стягнення виконавчого збору з боржника - Головного управлінню Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в розмірі 20000 гривень за ВП №63978811 з виконання виконавчого листа №500/1123/20, виданого 03.12.2020 року Тернопільським окружним адміністративним судом про примусове виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.08.2020 року №500/1123/20 (арк. справи 45).

Суд зазначає, що постанова від 29.12.2020 року про стягнення виконавчого збору з боржника в розмірі 20000 гривень за ВП №63978811 з виконання виконавчого листа №500/1123/20, виданого 03.12.2020 року Тернопільським окружним адміністративним судом про примусове виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.08.2020 року №500/1123/20 винесена з дотриманням вимог частини першої статті 28 Закону N 606-XIV, а саме: у зв'язку з невиконання боржником рішення у строк, встановлений для самостійного його виконання, що в свою чергу не заперечується і сторонами у справі. Зокрема, як зазначено представником пенсійного фонду в судовому засідання, станом на час розгляду даної справи судом, рішення суду виконано в частині нарахування коштів, проте виплата таких коштів не здійснена у зв'язку з неналежним фінансуванням позивача. Проте, належних та допустимих доказів відсутності коштів у органу пенсійного фонду, що могло б свідчити про невиконання рішення суду з поважних причин позивачем не надано, а судом не здобуто.

Відповідно за наведених обставин, судом не встановлено, а позивачем не доведено підстав які б свідчили, що така постанова прийнята без дотриманням вимог частини другої статті 2 КАС України.

Слід також відмітити, що відповідно до змісту статті 3 Закону № 1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів як постанови державних виконавців про стягнення виконавчого збору.

Отже, постанова головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 29.12.2020 року ВП №63978811 про стягнення з боржника виконавчого збору на суму 20000 грн., є виконавчим документом.

Примусове виконання рішення розпочинається з моменту прийняття державним виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження.

Стягнення виконавчого збору є безумовною дією, яку здійснює державний виконавець у межах виконавчого провадження незалежно від здійснених дій, і є встановленою державою складовою процедури виконавчого провадження, що гарантує ефективне здійснення виконання рішення суду боржником за допомогою стимулювання боржника до намагання виконати виконавчий документ самостійно до відкриття виконавчого провадження у зв'язку із ймовірністю стягнення відповідної суми у випадку примусового виконання.

Правова позиція узгоджується я із висновками Верховного Суду викладеними в постанові від 29.04.2020 у справі № №480/3452/19.

Крім того, згідно висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 02.05.2018 у справі № П/811/482/17 (К/9901/2149/17), виконавчий збір за своєю правовою природою не є санкцією, що застосовується за невиконання рішення суду. Виконавчий збір є платою за вчинення дій, пов'язаних з примусовим виконанням виконавчого документу, що здійснюються органами державної виконавчої служби, тобто є державним збором (платою) за таку процедуру.

Виключний перелік підстав, за яких виконавчий збір не стягується, визначений в частинах 5, 9 статті 27 Закону України № 1404, які у даному випадку відсутні.

На підставі частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 15 лютого 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач: - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001,, код ЄДРПОУ: 14035769);

відповідач: - Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) (місцезнаходження: вул. Грюнвальдська,11, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ: 43316386).

Головуючий суддя Мірінович У.А.