Рішення від 15.02.2021 по справі 480/6743/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2021 року Справа №480/6743/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп'яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач). Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є військовим пенсіонером і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". За зверненням позивача Адміністрацією Державної прикордонної служби України було складено нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 18.08.2020 № 11/1312 станом на 05.03.2019, із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, та направлено до ГУ ПФУ в Сумській області для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії. Також позивачем зазначено, що він звернувся до відповідача щодо проведення з 01.04.2019 перерахунку та виплату його пенсійного забезпечення у відповідності до вимог статей 43, 51, 63 Закону України № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011 - ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" з обов'язковим врахуванням складових грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію, надбавки за особливості проходження служби, премії (відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 18.08.2020 №11/1312), надбавки за виконання особливо важливих завдань (відповідно до грошового атестату № 44 від 06.06.2017); щомісячної додаткової грошової винагороди (відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.12.2019 року по справі № 480/2652/19), індексації грошового забезпечення (відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 року по справі №480/4199/19). Проте ГУ ПФУ в Сумській області було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії позивача. Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії на підставі оновленої довідки Державної прикордонної служби України протиправною та такою, що порушує його права.

Просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у не проведенні з 01.04.2019 року перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з обов'язковим врахуванням складових грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію, надбавки за особливості проходження служби, премії (відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 18.08.2020 року № 11/1312), надбавки за виконання особливо важливих завдань (відповідно до грошового атестату від 06.06.2017 року № 44 та додатку до нього), щомісячної додаткової грошової винагороди (відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.12.2019 року по справі № 480/2652/19), індексації грошового забезпечення (відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 року по справі 480/4199/19); зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з обов'язковим врахуванням складових грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію, надбавки за особливості проходження служби, премії (відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 18.08.2020 року № 11/1312), надбавки за виконання особливо важливих завдань (відповідно до грошового атестату від 06.06.2017 року № 44 та додатку до нього), щомісячної додаткової грошової винагороди (відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.12.2020 року по справі № 480/2652/19), індексації грошового забезпечення (відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 року по справі № 480/4199/19), здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.04.2019 року однією сумою.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому він заперечуючи проти задоволення позовних вимог зазначає, що повідомлення Пенсійним фондом України щодо зміни грошового забезпечення головному управлінню не було здійснено, списки не були складені, що призвело до порушення процедури, передбаченої Порядком № 45 та отримання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення, у головного управління відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу. Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Також у відзиві зазначено, що згідно ст.73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" забороняється використання коштів Пенсійного фонду України на цілі, не передбачені цим Законом. Враховуючи заборону використовувати кошти на цілі, не передбачені пенсійним законодавством, та відсутність рахунків в органах Казначейства вказав, що правильним буде відшкодування понесених судових витрат позивача за рахунок Державного бюджету України (а.с. 39-40).

Від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає про безпідставність доводів відповідача та просить задовольнити позовні вимоги.

Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач є пенсіонером Державної прикордонної служби України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію, передбачену Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Адміністрацією Державної прикордонної служби України на підставі звернення позивача було складено нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 18.08.2020 №11/1312 станом на 05.03.2019 у відповідності до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії (а.с. 29).

31.08.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про перерахунок пенсії за оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення (а.с. 30).

Листом ГУ ПФУ в Сумській області від 04.09.2020 № 3655-4207/Г-08/8-1800/20 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, оскільки, після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови №103, інших рішень Уряду щодо порядку чи механізму проведення перерахунків пенсій військовослужбовців, зокрема визначення складових грошового забезпечення, не приймалося (а.с. 31).

Позивач звернувся з даною позовною заявою до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, по справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Тобто зміни, внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

З 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином у позивача з'явилося право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

При цьому алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема головні управління Пенсійного фонду та уповноважені органи, які видають довідки, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Наведені висновки суду узгоджуються з правовою позицією, викладеною в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 по зразковій справі № 160/8324/19, яке постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 залишено без змін.

Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Таким чином, з огляду на виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, враховуючи те, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України була складена довідка, у головного управління, з урахуванням положень ст. ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку № 45, виникає обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача згідно грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

Відтак, ГУ ПФУ протиправно відмовило у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 18.08.2020 № 11/1312.

Таким чином, судом встановлено наявність підстав для задоволення позовних вимог про протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки від 18.08.2020 № 11/1312.

З огляду на виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з 01.04.2019, враховуючи те, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України була складена відповідна довідка про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, відповідач отримав таку довідку, а тому у головного управління, з урахуванням положень ст. ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку № 45, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ від 30.08.2017 №704, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ та статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII виникає обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 - першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії для перерахунку основного розміру пенсії.

Щодо вимог позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з обов'язковим врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань (відповідно до грошового атестату від 06.06.2017 року № 44 та додатку до нього), щомісячної додаткової грошової винагороди (відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.12.2020 року по справі № 480/2652/19), індексації грошового забезпечення (відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 року по справі № 480/4199/19) суд зазначає, що вказані вимоги є необґрунтованими і задоволенню не підлягають, оскільки у пенсійного фонду виникає обов'язок здійснити перерахунок на підставі саме Довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України. Крім того, у своєму зверненні до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 31.08.2020 позивач просив здійснити перерахуно кпенсії саме на підставі оновленої Довідки № 11/1312 від 18.08.2020.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

У зв'язку із викладеним, у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. Суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє. Суд зазначає, що права позивача, в частині виплати перерахованої пенсії однією сумою на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії на даний час не здійснено, а виплати не проведено, а відтак в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з ГУ ПФУ в Сумській області за рахунок його бюджетних асигнувань в рахунок повернення суму судового збору в розмірі 840,80 грн., сплачених позивачем за подання позовної заяви.

При цьому, посилання відповідача у відзиві в обґрунтування своєї позиції щодо вимоги про стягнення судового збору, на ст.73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не приймається судом до уваги, оскільки вказана обставина не звільняє суд від вирішення в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розподіл судових витрат та стягнення саме з відповідача - суб'єкта владних повноважень за рахунок його бюджетних асигнувань в рахунок повернення сплачений судовий збір, у разі, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 18.08.2020 №11/1312.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.04.2019, виходячи із грошового забезпечення, зазначеного в оновленій довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України від 18.08.2020 №11/1312, та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні інших вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко