Постанова від 09.02.2021 по справі 530/910/20

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 530/910/20 Номер провадження 22-ц/814/430/21Головуючий у 1-й інстанції Дем'янченко С. М. Доповідач ап. інст. Кривчун Т. О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2021 року м. Полтава

Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

Головуючого судді: Кривчун Т.О.

Суддів: Дряниці Ю.В., Чумак О.В.

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Полтавагаз”

на рішення Зіньківського районного суду Полтавської області від 02 грудня 2020 року

у справі за позовом Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Полтавагаз” до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2020 року АТ Оператор газорозподільної системи “Полтавагаз” звернулося до місцевого суду з вказаним позовом до ОСОБА_2 , посилаючись на те, що відповідач є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу (присвоєний персональний EIS-код 56XM26С09001070W, о/р1070), які надаються АТ "Полтавагаз" (оператор ГРМ) по об'єкту, розташованому за адресою: м. Зіньків, вулиця Паркова 124 а, Полтавської області.

Зазначають, що 20.05.2019 року представниками оператора ГРМ за місцем проживання споживача (позивача) проведено демонтаж засобу вимірювальної техніки - лічильника природного газу “САМГАЗ” G-4 з метою направлення на експертизу, про що складено відповідний акт. Про час і місце проведення експертизи повідомлено споживача в протоколі та зафіксовано його підписом.

Вказують, що 23.05.2019 року працівниками АТ “Полтавагаз” проведено експертизу вказаного лічильника, про що складено акт експертизи лічильника газу №14398 від 23.05.2019 р. При цьому, оскільки при проведенні вказаної експертизи було встановлено обставини, що викликають підозру у вчиненні несанкціонованого втручання в роботу вказаного лічильника, шляхом здійснення прихованих заходів споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, то лічильник було опломбовано в поліетиленовий пакет пломбою СБЧ №0550173 для проведення подальших досліджень шляхом направлення його до Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

Зазначають також, що, відповідно до результатів трасологічного та морфологічного експертного дослідження лічильника газу “САМГАЗ” G-4 № 4819347,2014 р., від 14.06.2019 р. № 27 виявлено, що на задній поверхні кришки корпусу лічильника газу “САМГАЗ” G-4 № 4819347, 2014 р. є сліди неодноразового механічного впливу стороннього (іх) предмету (ів) локалізовані на площі найбільшими розмірами відповідно - 45x50мм та 95x55мм. Виявлено розбіжності елементів лічильника газу “САМГАЗ” G-4 № 4819347,2014 р. у порівнянні з відповідними елементами еталонного лічильника газу “САМГАЗ” G-4 № 04/2018-6356953 у вигляді : кольору полімерного матеріалу з якого виготовлені пломби - заглушки; наявність метрологічного знаку на пломбі - заглушці, встановленій з правого боку відлікового механізму лічильника газу “САМГАЗ” G-4 № 4819347,2014 р. та відсутність відповідного елементу на еталонному лічильнику газу САМГАЗ” G-4 № 04/2018-6356953; відсутність захисного дефлектору з внутрішнього боку вхідного патрубка лічильника газу “САМГАЗ” G-4 №5402264, 2014р.; наявність предмета прямокутної форми найбільшими розмірами 20x5х50мм,що реагує на металеві предмети ( має власне магнітне поле) розташованого на зовнішній поверхні верхнього клапану газорозподільчого пристрою лічильника газу “САМГАЗ” G-4 № 4819347,2014 р.

В подальшому, на підставі висновку експертного дослідження Полтавського НДЕКЦ МВС України складено акт про порушення №19/19 від 09.07.2019 р. в зв'язку з виявленням несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ шляхом механічного впливу стороннього(іх) предмету(ів).

16.07.2019 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) Оператора ГРМ був розглянутий акт про порушення №19/19 від 09.07.2019 р. відносно побутового споживача ОСОБА_3 - за адресою: АДРЕСА_1 , та прийнято рішення про задоволення акту та споживачу виконано акт-розрахунок від 16.07.2019 року №27/19/13 необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу 1096,80 м. куб. за цінами закупівлі, за період з 01.04.2019 року по 19.05.2019 року в розмірі 9526,05 грн. Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пред'явлено до сплати споживачеві ( ОСОБА_4 окремим платіжним рахунком № У0000001506 від 23.07.2019 року, який 25.07.2019 року був направлений споживачу цінним листом з описом вкладення. Станом на час звернення до суду заборгованість становить - 9526,05 грн. та не погашена.

Враховуючи вищевикладене, прохали стягнути з ОСОБА_3 на користь АТ “Оператор газорозподільної системи “Полтавагаз” 9526,05 грн. вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на р/р НОМЕР_1 АТ “Держаний ощадний банк України”, МФО 331467,код ЄДРПОУ 03351912 та вирішити питання судового збору.

Рішенням Зіньківського районного суду Полтавської області від 02 грудня 2020 року у задоволенні позовних вимог акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Полтавагаз” до ОСОБА_5 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 9526,05 грн., відмовлено повністю.

Судові витрати сторонам не відшкодовуються.

Не погодившись із вказаним рішенням його в апеляційному порядку оскаржило АТ «Полтавагаз», яке, посилаючись на порушення та неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, прохало його скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі, вирішити питання судових витрат.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначають, що при проведенні Полтавським НДЕКЦ МВС України експертизи лічильника газу Самгаз G-4 №4819347, 2014р., результати якого викладені в висновку експертного дослідження від 14.06.2019 року №27, виявлено порушення вимог Кодексу ГРМ, а саме несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу Самгаз G-4 №4819347, здійснено шляхом прихованих заходів, на підставі наведеного працівниками позивача і складено Акт про порушення №19/19 від 09.07.2019 року.

Вважають, що неповідомлення споживачем про дані обставини до виявлення таких недоліків представником Оператора ГРМ, обґрунтовано свідчить про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу шляхом прихованих заходів. Відтак, незважаючи на те, що за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, обставини несанкціонованого втручання шляхом прихованих заходів відповідачем не спростовані.

Окрім того, вказують на неналежне дослідження судом поданих АТ “Оператор газорозподільної системи “Полтавагаз” доказів, які, на їх думку, в повній мірі підтверджують правомірність позовних вимог.

Апеляційний суд, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції, дійшов висновку про відхилення апеляційної скарги з наступних підстав.

У відповідності до ч.ч.1-5 ст.263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно з вимогами ч.1 ст.264 цього Кодексу під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 6) як розподілити між сторонами судові витрати; 7) чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; 8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.

Місцевим судом установлено, вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, що відповідач ОСОБА_6 є побутовим споживачем природного газу, якому присвоєно персональний код ідентифікації споживача (ЕІС-код) 56XM26С09001070W, та користується послугами АТ «ПОЛТАВАГАЗ» за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно актового запису №1365 в книзі реєстрації шлюбів, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 04.10.2008 року зареєстрували шлюб, після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_9 (Свідоцтво про шлюб Серії НОМЕР_2 , а.с.45).

20 травня 2019 року, за ініціативою АТ «ПОЛТАВАГАЗ» у споживача ОСОБА_10 за адресою: АДРЕСА_1 демонтовано засіб вимірювальної техніки Самгаз G-4 №4819347, 2014 року (надалі Самгаз G-4 2014 року), показання засобу вимірювальної техніки 7334, дата попередньої повірки, ремонту вимірювальної техніки 2014 року (необхідне не підкреслено, як це передбачає відповідна графа бланку акта про демонтаж ЗВТ), складено акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 20.05.2019 року, в якому в графі про візуальні механічні пошкодження та ознаки самовільного втручання в роботу вимірювальної техніки представником підприємства внесено запис - невідповідність показів лічильника об'ємам газу використання (а.с.5).

Знятий газовий лічильник було запаковано, опломбовано та направлено на експертизу в лабораторію ПАТ «Полтавагаз» за адресою: м. Полтава, вул. В. Козака, 2а, на 9 год. 23.05.2019 року, про що відповідач був повідомлений. Наведене вбачається з Протоколу про направлення лічильника газу (ЗВТ) на експертизу (а.с.6).

23.05.2019 року комісією по проведенню експертизи лабораторії ПАТ «Полтавагаз» складено акт №14398 експертизи лічильника газу “САМГАЗ” G-4 заводський номер № 4819347, в якому зроблено наступний висновок:

- метрологічні характеристики відповідають вимогам ДСТУ 3336-96. Підозра на несанкціоноване втручання, шляхом здійснення прихованих заходів споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів. Лічильник опломбовано в поліетиленовий пакет пломбою СБЧ 0550692 для проведення подальших досліджень.

Окрім того, в акті експертизою встановлено: 1. Результат зовнішнього огляду лічильника газу: 1.1 Цілісність заводської пломби та повірочного тавра - пломби на суматорі не пошкоджені та відповідає вимогам ТУ заводу-виробника; відліковий механізм візуально не пошкоджений; 1.3. Механічні пошкодження - подряпини на задній стінці корпусу лічильника; 1.4. Вплив на відліковий механізм спрямованого магнітного поля - при дії спрямованого магнітного поля відліковий механізм зупиняється; 2.3. Похибка лічильника за об'ємної втрати Qmin: - 0,85 %, Qmax: - 0,34% (а.с.7).

Відповідно до Висновку №27 від 14.06.2019 року Полтавського НДЕКЦ вбачається, що на задній поверхні кришки корпусу лічильника газу САМГАЗ” G-4 № 4819347, 2014р. є сліди неодноразового механічного впливу стороннього(іх) предмету(ів) локалізовані на площі найбільшими розмірами відповідно - 45x50мм та 95x55мм. На передній нижній поверхні корпусу “САМГАЗ” G-4 № 4819347,2014 р. є пошкодження лакофарбованого покриття локалізовані на площі найбільшими розмірами відповідно - 135х4, що могли утворитися як в результаті встановлення та зняття, експлуатації та зберігання газового лічильника так і в результаті встановлення та зняття, експлуатації та зберігання газового лічильника, так і в результаті механічного впливу стороннього(іх) предмету(ів), на зовнішній поверхні корпусу та прозорого захисного покриття відлікового механізму слідів механічного, термічного чи хімічного впливу сторонніх предметів у вигляді подряпин, вм'ятин, оплавлень, нашарування сторонніх речовин (клею та інш.) не має. Цілісності пломби пломби-наклейки з номерним позначенням Н-108831 встановленої на верхній поверхні кришки корпусу, верхній поверхні корпусу відлікового механізму та частково прозорому захисному покритті відлікового механізму лічильника газу “САМГАЗ”, модель RS/2001-22,G-4 № 4819347,2014р. не порушена, ознак зняття та перепломбування не має. Цілісність двох пломб - заглушок оранжевого кольору з написом “S*UA” та жовтого кольору з металевим метрологічним знаком лічильника газу “САМГАЗ”, модель RS/2001-22,G-4 № 4819347,2014р. не порушена, слідів механічного, термічного чи хімічного впливу сторонніх предметів не має, ознак зняття та повторного пломбування не має. На зовнішній поверхні верхнього клапану газорозподільного пристрою лічильника газу “САМГАЗ” ,модель RS/2001-22,G-4 № 4819347,2014р. є сліди нашарування речовини сіро-чорного кольору. На внутрішніх поверхнях вхідного та вихідного патрубків, внутрішніх поверхнях кришки корпусу та корпусу, деталях та механізмах обліку лічильника газу “САМГАЗ”, модель RS/2001-22,G-4 № 4819347,2014р. слідів механічного, термічного чи хімічного впливу сторонніх предметів у вигляді подряпин, вм'ятин, слідів нашарування сторонніх речовин (клею та іншого) впливу не має. На зовнішніх та внутрішніх поверхнях корпусу, шестернях, восьми відлікових дисках з номерними позначеннями від 0 до 9 відлікового механізму лічильника газу “САМГАЗ”, модель RS/2001-22,G-4 № 4819347,2014р. слідів механічного, термічного чи хімічного впливу сторонніх предметів у вигляді подряпин, вм'ятин, пошкоджень та нашарувань сторонніх речовин не має. Виявлено розбіжності елементів лічильника газу “САМГАЗ” G-4 № 4819347,2014 р. у порівнянні з відповідними елементами еталонного лічильника газу “САМГАЗ” G-4 № 04/2018-6356953 у вигляді: кольору полімерного матеріалу з якого виготовлені пломби-заглушки; наявність метрологічного знаку на пломбі-заглушці, встановленій з правого боку відлікового механізму лічильника газу “САМГАЗ” G-4 № 4819347,2014р. та відсутність відповідного елементу на еталонному лічильнику газу САМГАЗ” G-4 № 04/2018-6356953; відсутність захисного дефлектору з внутрішнього боку вхідного патрубка лічильника газу “САМГАЗ” G-4 №5402264, 2014р.; наявність предмета прямокутної форми найбільшими розмірами 20x5х50мм, що реагує на металеві предмети (має власне магнітне поле) розташованого на зовнішній поверхні верхнього клапану газорозподільного пристрою лічильника газу “САМГАЗ” G-4 № 4819347,2014 р. (а.с.8-11).

В цей же день 09.07.2019 року, комісією ПАТ "Полтавагаз" складено акт про порушення №19/19, яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом механічного впливу стороннього(іх) предмету(ів) на задній та верхній поверхні кришки корпусу лічильника газу “САМГАЗ” G-4 заводський номер № 4819347, виявлено розбіжності елементів лічильника, а саме: колір полімерного матеріалу, з якого виготовлені елементи лічильника, відсутність захисного дефлектора з внутрішнього боку вхідного патрубку, наявність предмета прямокутної форми найбільшими розмірами- 20х5х5 мм, що реагує на металеві предмети розташованого на зовнішній поверхні верхнього клапану газорозподільчого пристрою лічильника газу (а.с.12-14).

У подальшому, 16 липня 2019 року на засіданні комісії АТ «Полтавагаз» був розглянутий акт про порушення №19/19 від 09.07.2019 року та прийнято рішення про задоволення вказаного акту та складення акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно з вимогами абз. 3 п.1 гл.3 розд. XI Кодексу ГРМ, який визначено направити споживачу у встановленому порядку (а.с.15).

Відповідно до рішення комісії, споживачу ОСОБА_10 було здійснено розрахунок об'єму не облікованого природного газу та його вартості на суму 9526,05 гривень (а.с.16).

Рахунок №У0000001506 від 23.07.2019 року на оплату вартості не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 9526,05грн. направлено споживачу для відому та оплати (а.с.17-18).

Відмовляючи в задоволенні позову місцевий суд виходив із того, що позивачем на підставі належних та допустимих доказів не доведено вчинення відповідачем правопорушення на ринку природного газу та матеріалами справи не встановлено факту порушення з боку саме відповідача у вигляді несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, внаслідок чого витрати природного газу лічильником не обліковувались або обліковувались некоректно.

Такі висновки суду першої інстанції відповідають встановленим по справі обставинам та нормам матеріального права, виходячи з наступного.

На підставі ст.ст.67, 68 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Наймач зобов'язаний своєчасно вносити плату за комунальні послуги.

У відповідності до ч.1 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Відповідно до п.5 ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2016р. №2494, визначені наступні поняття: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу; експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання; пошкодження ЗВТ/лічильника газу механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання; пошкодження пломб відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).

Види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування визначені главою 2 розділу 11 Кодексу газорозподільних систем. Зокрема, п.3 цієї глави зазначено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать: 1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Згідно з п.п.1, 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Відповідно до п.1 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Із матеріалів справи вбачається, що 20.05.2019 року у споживача ОСОБА_10 демонтовано лічильник газу Самгаз G-4 №4819347, 2014 року, який встановлено за адресою: АДРЕСА_1 . що підтверджується Актом про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 20.05.2019 року (а. с.5).

Як установлено в Акті експертизи лічильника газу №14398 від 23.05.2019 року, при проведенні експертизи лічильника газу Самгаз G-4 №48193475 2014 року, встановлено, що метрологічні характеристики відповідають вимогам ДСТУ 3336-96 та наявна підозра на несанкціоноване втручання, шляхом здійснення прихованих заходів споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів (а.с.7).

Також, Висновком експертного дослідження Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру №27 від 14.06.2019 року встановлено:

-на задній поверхні кришки корпусу лічильника газу САМГАЗ” G-4 № 4819347, 2014р. є сліди неодноразового механічного впливу стороннього(іх) предмету(ів) локалізовані на площі найбільшими розмірами відповідно - 45x50мм та 95x55мм.

-На передній нижній поверхні корпусу “САМГАЗ” G-4 № 4819347,2014 р. є пошкодження лакофарбованого покриття локалізовані на площі найбільшими розмірами відповідно - 135х4, що могли утворитися як в результаті встановлення та зняття, експлуатації та зберігання газового лічильника так і в результаті встановлення та зняття, експлуатації та зберігання газового лічильника, так і в результаті механічного впливу стороннього(іх) предмету(ів), на зовнішній поверхні корпусу та прозорого захисного покриття відлікового механізму слідів механічного, термічного чи хімічного впливу сторонніх предметів у вигляді подряпин, вм'ятин, оплавлень, нашарування сторонніх речовин (клею та інш.) не має.

-На зовнішній поверхні верхнього клапану газорозподільного пристрою лічильника газу “САМГАЗ” ,модель RS/2001-22,G-4 № 4819347,2014р. є сліди нашарування речовини сіро-чорного кольору.

-Виявлено розбіжності елементів лічильника газу “САМГАЗ” G-4 № 4819347,2014 р. у порівнянні з відповідними елементами еталонного лічильника газу “САМГАЗ” G-4 № 04/2018-6356953 у вигляді: кольору полімерного матеріалу з якого виготовлені пломби-заглушки; наявність метрологічного знаку на пломбі-заглушці, встановленій з правого боку відлікового механізму лічильника газу “САМГАЗ” G-4 № 4819347,2014р. та відсутність відповідного елементу на еталонному лічильнику газу САМГАЗ” G-4 № 04/2018-6356953; відсутність захисного дефлектору з внутрішнього боку вхідного патрубка лічильника газу “САМГАЗ” G-4 №5402264, 2014р.; наявність предмета прямокутної форми найбільшими розмірами 20x5х50мм, що реагує на металеві предмети (має власне магнітне поле), розташованого на зовнішній поверхні верхнього клапану газорозподільного пристрою лічильника газу “САМГАЗ” G-4 № 4819347,2014 р. (а.с.8-11).

Відтак, з аналізу наведених вище вимог закону вбачається, що перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування здійснюється у випадку доведеності пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботи комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

При цьому, ні актом експертизи лічильника газу №14398 від 23.05.2019 року, ні Висновком експертного дослідження Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру №27 від 14.06.2019 року не встановлено факту зупинки відлікового механізму при дії спрямованого магнітного поля, та не встановлено факту впливу стороннього фактору на результати вимірювання або викривлення даних обліку природного газу.

Окрім того, у висновку акта експертизи зазначається, що метрологічні характеристики лічильника відповідають вимогам ДСТУ 3336-96 (а.с.7).

Наведене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 04 квітня 2019 року справа № 535/868/18 та від 11 грудня 2019 року справа № 321/1287/18.

Так, згідно Протоколу №27/19 засідання комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок якої здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу та зміни режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) від 16.07.2019 року, зазначено, що, з урахуванням висновку експертного дослідження Полтавського НДЕКЦ МВС України, вирішено скласти акт про порушення №19/19 від 09.07.2019 року щодо побутового споживача ОСОБА_10 , та скласти акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості (а.с.15).

Однак, як убачається з Висновку експертного дослідження Полтавського НДКЦ МВС України №27 від 14.06.2019 року, у ньому не зроблено висновок щодо несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу Самгаз G-4 №4819347 2014 р. в., здійсненого шляхом прихованих заходів, а лише виявлено його зовнішні пошкодження та невідповідність в порівнянні з елементами еталонного лічильника газу.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Згідно пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу 11 Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відтак, для здійснення нарахування (донарахування) об'єму не облікованого природного газу визначальним є факт доведеності несанкціонованого втручання відповідача у роботу лічильника газу, при цьому, з аналізу наявних у справі матеріалів, колегія суддів приходить до висновку про відсутність належних та допустимих доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_10 ,протиправних дій, які б спричинили використання не облікованого (облікованого частково чи з порушенням законодавства) природного газу, що неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів.

Частиною 1 ст.81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.ч.5-6 ст.81 ЦПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно з нормою ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

За змістом ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1). Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.2). Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч.3).

З урахуванням наведеного, місцевим судом вірно встановлено, що, оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження вчинення відповідачем правопорушення на ринку природного газу щодо несанкціонованого відбору природного газу, пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра лічильника газу, що впливає на результати вимірювання, або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу (тобто знаходяться у причинно-наслідковому звязку), у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити за їх недоведеністю.

Доводи апеляційної скарги стосовно того, що при проведенні Полтавським НДЕКЦ МВС України експертизи лічильника газу було виявлено порушення вимог Кодексу ГРМ, а саме несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу Самгаз G-4 №4819347 здійснено шляхом прихованих заходів, внаслідок чого витрати природного газу лічильником обліковуються некоректно, на підставі наведеного працівниками позивача і складено Акт про порушення №19/19 від 09.07.2019 року, колегія суддів до уваги не приймає, оскільки при дослідженні вказаного експертного висновку не вбачається, що в ньому було зроблено висновок про несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу.

Як убачається з наведеного, матеріалами справи не доведено, що на лічильник газу Самгаз G-4 №4819347 здійснювався вплив магнітного поля, внаслідок чого відбувалась зупинка його відлікового механізму або невірне обліковування спожитого газу.

Твердження в апеляційній скарзі про те, що неповідомлення споживачем ПАТ «Полтавагаз» про пошкодження пломб лічильника газу свідчить про несанкціоноване втручання в роботу лічильника, незважаючи на те, що за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, є безпідставними, оскільки, з аналізу наведених вище положень закону вбачається, що визначальним для покладення на споживача обов'язку відшкодування збитків, є саме встановлення факту споживання не облікованого (облікованого частково чи з порушенням законодавства) природного газу, що матеріалами справи не доведено.

Окрім того, матеріалами справи підтверджено факт відсутності пошкодження пломб лічильника газу Самгаз G-4 2014 року випуску, заводський номер НОМЕР_3 , про що свідчать наступні докази:

1.Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 20.05.2019 року, в якому в графі про наявність та цілісність пломб, стан різьбових з'єднань, наявність відбитків повірочного тавра внесено запис «Пломбуючі засоби газ. гост. непошкоджені» (а.с.5).

2.Акт №14398 експертизи лічильника газу марки Самгаз G-4 2014 року випуску, заводський номер 4819347, від 23.05.2019 року, складений комісією по проведенню експертизи, відповідно до якого по результату зовнішнього огляду лічильника газу зроблено висновок про цілісність заводської пломби та повірочного тавра не пошкоджені та відповідають вимогам ТУ заводу-виробника, відліковий механізм візуально не пошкоджений.

3.Висновок експертного дослідження Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру №27 від 14.06.2019 року, де у відповіді на друге питання «Чи є ознаки перепломбування заводських пломб та пломб наклейок на лічильнику газу Самгаз G-4 зав. №4819347?» вказано: «Цілісності пломби пломби-наклейки з номерним позначенням Н-108831 встановленої на верхній поверхні кришки корпусу, верхній поверхні корпусу відлікового механізму та частково прозорому захисному покритті відлікового механізму лічильника газу “САМГАЗ”, модель RS/2001-22,G-4 № 4819347,2014р. не порушена, ознак зняття та перепломбування не має. Цілісність двох пломб - заглушок оранжевого кольору з написом “S*UA” та жовтого кольору з металевим метрологічним знаком лічильника газу “САМГАЗ”, модель RS/2001-22,G-4 № 4819347,2014р. не порушена, слідів механічного, термічного чи хімічного впливу сторонніх предметів не має, ознак зняття та повторного пломбування не має.».

Зазначення у відповіді на четверте витання Висновку експертного дослідження Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру №27 від 14.06.2019 року стосовно того, що забарвлення пломб-заглушок (відповідно оранжевого, жовтого та сірого кольору) та наявність метрологічного знаку на пломбі-заглушці, встановленій з правого боку лічильника газу "САМГАЗ"модель RS/2001-22? G-4, №4819347 рік 2014 та відсутність відповідного елементу на еталонному лічильнику газу SAMGAZ-014-823, модель RS/2001-2P, G-4 №04/2018-6356953, з урахуванням наведеного вище, не може вказувати на втручання відповідача в роботу лічильника газу, яке б могло призвести до порушення його роботи у штатному режимі. При цьому, саме по собі пошкодження пломб не може свідчити про здійснення відповідачем несанкціонованого втручання в роботу лічильника.

Інші доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції також не спростовують та зводяться до незгоди із судовим рішенням без належного обґрунтування нормами права.

Таким чином, суд першої інстанції повно та об'єктивно встановив фактичні обставини справи і дав їм належну правову оцінку, дослідив надані сторонами докази, на підставі яких прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

При цьому суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального права відповідно до характеру правовідносин, що склалися між сторонами та в межах заявлених позовних вимог.

З огляду на те, що рішення суду відповідає вимогам закону, зібраним по справі доказам, обставинам справи, підстав для його скасування з мотивів, викладених в апеляційній скарзі, колегія суддів не вбачає.

Відповідно до ст.375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права

Керуючись ст.ст.368, 375, 382,383,384 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Полтавагаз”, - залишити без задоволення.

Рішення Зіньківського районного суду Полтавської області від 02 грудня 2020 року, - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

ГОЛОВУЮЧИЙ: Т.О. Кривчун

СУДДІ: Ю.В. Дряниця

О.В. Чумак

Повний текст постанови виготовлено 12.02.2021 року.