Справа № 444/2307/18 Головуючий у 1 інстанції: Зеліско Р.Й.
Провадження № 22-ц/811/3637/19 Доповідач в 2-й інстанції: Левик Я. А.
Категорія:16
судового засідання
09 лютого 2021 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду в складі:
головуючого-судді: Левика Я.А.,
суддів: Савуляка Р.В., Шандри М.М.,
секретар: Бадівська О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові при розгляді цивільної справи за апеляційною скаргою Акціонерного товариства «Українська залізниця» від імені якого діє Регіональна філія «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» на рішення Жовківського районного суду Львівської області в складі судді Зеліско Р.Й. від 16 вересня 2019 року у справі за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Львівська залізниця" до ОСОБА_1 , третя особа: Грибовицька сільська рада Жовківського району Львівської області про зобов'язання усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою, яка знаходиться у постійному користуванні регіональної філії "Львівська залізниця" АТ "Укрзалізниця", клопотання Львівської міської ради про заміну третьої особи та залучення правонаступника, -
рішенням Жовківського районного суду Львівської області від 16 вересня 2019 року у задоволенні позову Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Львівська залізниця" про зобов'язання ОСОБА_1 усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою, яка знаходиться у постійному користуванні регіональної філії "Львівська залізниця" АТ "Укрзалізниця", а саме звільнити самовільно зайняту земельну ділянку в адміністративних межах Грибовицької сільської ради Жовківського району Львівської області на 15 км+ 975 м- 16 км+ 007 м на перегоні Рудно- Підбірці за ходом кілометрів з лівої сторони від осі головної колії в смузі відведення залізниці та знести за свій рахунок залізобетонну огорожу, яка розміщена на цій земельній ділянці та огороджує прибудинкову територію - відмовлено. У вимозі Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Львівська залізниця" про стягнення із ОСОБА_1 судового збору в розмірі 1762,00 грн.- відмовлено.
Дане рішення оскаржило АТ «Українська залізниця» від імені якого діє Регіональна філія «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця».
В апеляційній скарзі просять скасувати рішення та ухвалити нове рішення, яким позов Залізниці у цій справі задовольнити повністю. Стягнути на користь Залізниці з Відповідача судові витрати у цій справі. Вважають, що суд першої інстанції не всебічно, неповно з'ясував обставини справи, невірно застосував норми матеріального права, які діяли на момент виникнення у Залізниці права користування на спірну земельну ділянку, порушив під час розгляду справи норми процесуального права, а судове рішення є незаконним, необґрунтованим, висновки суду в рішенні такими, що не відповідають зібраним у справі доказам та дійсним обставинам справи. Вказують, що користування спірною земельною ділянкою Залізниця здійснює відповідно до Плану Смуги відведення лінії Рудно-Підбірці Львівської залізниці, розробленого проектною організацією Дорпроект Південної-Західної залізниці у 1962 році. При цьому, суд не дав належну правову оцінку доводам Залізниці і з посиланнями на відповідні норми законодавства, які регулюють спірні правовідносини, а саме щодо належності та законодавства, які регулюють спірні правовідносини, а саме щодо належності та допустимості Плану смуги відведення, як доказу підтвердження виникнення в Залізниці права користування спірною земельною ділянкою. Зазначають, що відповідно до Положення про землі надані транспорту, затвердженим постановою Ради народних комісарів СРСР №50 від 07.02.1933, землями, наданими транспорту, визнавались перелічені в ст.4-8 цього Положення землі. Відповідно до пункту 4 цього Положення до залізничних транспортних земель відносились землі, зайняті залізничними шляхами та іншими об'єктами залізничної інфраструктури. Вищенаведене вважають одним з доказів, виникнення у Залізниці відповідно до законодавства права постійного користування оспорюваною земельною ділянкою. Звертають увагу, що на момент побудови залізничної колії у 1958 та складання Плану смуги відведення лінії Рудно-Підбірці у 1962 році реєстрація права на земельні ділянки законодавством не передбачалося. Крім цього, державна реєстрація права власності та користування земельними ділянками є похідною від набуття особою цього права. Тобто наявність чи відсутність у землекористувача документів на користування земельною ділянкою не змінює її правового статусу, оскільки його вже визначено Законом. Вказана земельна ділянка знаходиться у смузі відведення залізниці, належить до земель залізничного транспорту, перебуває в користуванні акціонерного товариства «Українська залізниця» та закріплена за регіональною філією «Львівська залізниця». Також вказують, що суд в порушення статтей 76,89 ЦПК України не взяв до уваги і не дав належну правову оцінку доказам у справі, а саме копіям податкових декларацій з плати за землю, якими підтверджується сплата земельного податку за земельну ділянку площею 14,2 га, що свідчить про не всебічний, неповний, необ'єктивний розгляд судом цієї судової справи. Таким чином, суд відмовляючи Залізниці в захисті законних її прав на земельну ділянку з тих підстав, що Залізниця не надала докази державної реєстрації спірної земельної ділянки, невірно застосував та вирішив справу з порушенням ч.1 ст. 317 ЦК України, статтей 68,125, 152 ЗК України, статтей 11,23 Закону України «Про транспорт», ст. 6 Закону України «Про залізничний транспорт».
В судове засідання учасники справи (їх представники) не з'явилися, однак суд вважав за можливе проводити розгляд справи за їх відсутності (відсутності їх представників) зважаючи на те, що учасники справи повідомлялися про час та місце судового розгляду належним чином, обґрунтованих клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило, зважаючи на вимоги ч.2 ст. 372 ЦПК України.
Клопотання представника АТ «Українська залізниця» від імені якого діє Регіональна філія «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» про відкладення розгляду справи, оскільки цієї ж дати представник буде здійснювати представництво інтересів АТ «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Львівська залізниця» в Окружному адміністративному суді м. Києва колегія суддів вважала необґрунтованим, оскільки АТ «Українська залізниця», яка є юридичною особою могла забезпечити явку іншого уповноваженого представника в судове засідання.
Клопотання представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 про перенесення дати розгляду у зв'язку з тим, що тільки 08.02.2021 року між адвокатом Вусом О.І. та ОСОБА_1 було укладено договір про надання правничої допомоги та адвокат об'єктивно не мав змоги ознайомитися з матеріалами справи та підготуватися до розгляду справи, колегія суддів вважала необґрунтованим, зважаючи на тривале перебування справи в суді, відтак відповідач міг укласти договір з адвокатом раніше ніж за день до судового засідання.
8.02.2021 року до апеляційного суду надійшло клопотання Львівської міської ради про заміну третьої особи та залучення правонаступника. В клопотанні просять замінити Грибовицьку сільську раду Жовківського району Львівської області її правонаступником Львівською міською радою та відкласти розгляд справи на іншу дату для надання представнику Львівської міської ради можливості ознайомитися з матеріалами даної справи та підготуватися до представництва інтересів Львівської міської ради.
В обґрунтування клопотання зазначають, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 718-р. на виконання статті 7-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» було визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Львівської області згідно з додатком. Додаток до вищезазначеної постанови передбачає утворення Львівської територіальної громади до складу якої увійшли території Львівської, Брюховицької, Винниківської, Грибовицької, Грядівської, Дублянської, Зашківської, Лисиничівської, Малехівської, Рудненської, Рясне-Руської територіальних громад. Адміністративним центром новостворенної територіальної громади визначено місто Львів. 6 грудня 2020 року набув чинності прийнятий 17.11.2020 року Верховною Радою України Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій» № 1009-ІХ. Вказаним Законом України внесені зміни до ряду законів України, в тому числі Закону «Про місцеве самоврядування в Україні». Зокрема, вказаним Законом передбачено, у розділі V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» доповнити пунктом 6-1 такого змісту: до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень: у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади); сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту; не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом; юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою. Вказують, що ч. ч. 1, 8 статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачає, що сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах. Відповідно до постанови Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795- IX на 25 жовтня 2020 року було призначено чергові місцеві вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, які проводились, серед іншого, на території Львівської територіальної громади. 24.11.2020 року відбулась перша сесія депутатів Львівської міської ради. Вказують, що із цього моменту закінчились повноваження усіх місцевих рад, які були обранні на попередніх місцевих виборах, у тому числі Грибовицької сільської ради Жовківського району Львівської області. Слідуючи із норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій», правонаступником прав та обов'язків зазначеної ради стала Львівська міська рада. Також, Львівською міською радою були прийнята ухвала №6 від 29.12.2020 «Про функціонування Львівської міської територіальної громади» якою визначено Львівську міську територіальну громаду правонаступником всього майна та обов'язків територіальних громад, територія яких включена до території Львівської міської територіальної громади, у тому числі Грибовицької сільської ради Жовківського району Львівської області.
Колегія суддів вважає таке клопотання підставним та таким, що підлягає до задоволення з таких підстав.
Частиною 1 ст. 55 ЦПК України передбачено, що у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Усі дії вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку він замінив (частина 2 ст. 55 ЦПК України).
Відповідно до змісту ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до змісту п. 61 розділу V Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень:
- у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади);
- сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту;
- не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом;
- юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою.
Відповідно до ч.ч. 1, 8 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 718-р. на виконання статті 7-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» було визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Львівської області згідно з додатком. Додаток до вищезазначеної постанови передбачає утворення Львівської територіальної громади до складу якої увійшли території Львівської, Брюховицької, Винниківської, Грибовицької, Грядівської, Дублянської, Зашківської, Лисиничівської, Малехівської, Рудненської, Рясне-Руської територіальних громад. Адміністративним центром новостворенної територіальної громади визначено місто Львів.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795- IX на 25 жовтня 2020 року було призначено чергові місцеві вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, які проводились, серед іншого, на території Львівської територіальної громади.
24.11.2020 року відбулась перша сесія депутатів Львівської міської ради.
Як, також, вбачається з матеріалів справи, відповідно до ухвали Львівською міської ради №6 від 29.12.2020 «Про функціонування Львівської міської територіальної громади» визначено Львівську міську територіальну громаду правонаступником всього майна та обов'язків територіальних громад, територія яких включена до території Львівської міської територіальної громади, у тому числі Грибовицької сільської ради Жовківського району Львівської області.
Відповідно слід вважати, що 24.11.2020 року Грибовицька сільська рада - припинила свої повноваження, а Львівська міська рада, як уповноважена особа Львівської територіальної громади, з цього числа відповідно набула статусу правонаступника Грибовицької сільської ради Жовківського району Львівської області.
Враховуючи наведене, судом встановлено наявність підстав для залучення Львівської міської ради, як правонаступника третьої особи Грибовицької сільської рада Жовківського району Львівської областідо участі у даній справі.
У зв'язку із заміною третьої особи (залученням правонаступника третьої особи) у розгляді справи слід оголосити перерву та надати можливість особі, що залучена до у часті у справі ознайомитись з матеріалами справи, з можливістю висловити свої письмові міркування по суті розгляду.
Керуючись ст.ст. 55, 222, 368 ЦПК України, -
клопотання Львівської міської ради про заміну третьої особи та залучення правонаступника - задовольнити.
Залучити Львівську міську раду, як правонаступника третьої особи Грибовицької сільської ради Жовківського району Львівської області до участі у справі за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Львівська залізниця" до ОСОБА_1 , третя особа: Грибовицька сільська рада Жовківського району Львівської області про зобов'язання усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою, яка знаходиться у постійному користуванні регіональної філії "Львівська залізниця" АТ "Укрзалізниця".
У розгляді справи - оголосити перерву до 25 травня 2021 року 11 год. 00 хв. надавши можливість особі, що залучена до участі у справі ознайомитися з матеріалами справи, з можливістю висловити свої письмові міркування по суті розгляду.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий : Я.А. Левик
Судді: Р.В. Савуляк
М.М. Шандра