Дата документу 09.02.2021
Справа № 501/1639/20
2/501/393/21
09 лютого 2021 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Пушкарського Д.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Тимко М.Л.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні Іллічівського міського суду Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ» про скасування наказів в.о.директора державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ»,-
До Іллічівського міського суду Одеської області звернулась ОСОБА_1 з позовом до Державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ» в якому з урахуванням уточнень (а.с.2-6,35) просить:
- скасувати наказ №96 від 24.03.2020 в.о. директора Державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ» в частині скорочення посади заступника начальника терміналу з інформаційно-технологічної роботи контейнерного терміналу ОСОБА_1 та зобов'язати відповідача внести зміни до Додатку у частині скорочення посад, затвердженого п.1 цього наказу, виключивши з переліку скорочених посад заступника начальника терміналу з інформаційно-технологічної роботи контейнерного терміналу і особисто ОСОБА_1 ;
- скасувати наказ №177 від 25.05.2020 в.о. директора Державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ» «Про визначення робочих місць, оголошення простою та забезпечення ведення табелю обліку робочого часу»;
- судові витрати покласти на відповідача, повернувши судовий збір у повному обсязі ОСОБА_1 .
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач з посиланням на норми трудового законодавства зазначила, що вона декілька років працює на керівних посадах в Державному підприємстві «Морський торговельний порт «Чорноморськ», добросовісно виконує свої обов'язки.
Наказом директора Державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ» №161-О/1 від 22.03.2018 року ОСОБА_1 призначена на посаду заступника начальника контейнерного терміналу з експлуатації (в подальшому заступником начальника терміналу з інформаційно-технологічної роботи контейнерного терміналу).
Позивач зазначає, що наказом директора Державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ» №96 від 24.03.2020 «Про зміни в організації виробництва і праці» вирішено провести з 01.06.2020 зміни в організації виробництва і праці шляхом скорочення чисельності працівників Державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ» у структурних підрозділах підприємства за списком з додатком до цього наказу. У додатку до наказу вказано про скорочення посади заступника начальника терміналу з інформаційно-технологічної роботи контейнерного терміналу ОСОБА_1 .
Позивач стверджує, що наказ в частині скорочення посади, яку він обіймав, видано без посилань на відповідні норми закону та прийнято без погодження з профспілковою організацією, членом якої він є та без погодження з іншими профспілками порту.
Крім того, позивач зазначає, що ніяких документів щодо обґрунтування скорочення його посади та інших посад не вказано та на підставі наказу №96 від 24.03.2020 видано інший незаконний наказ №177 від 25.05.2020, який погіршує його умови праці, продовжуючи 32 годинний робочий тиждень з оплатою праці згідно простою та без будь-якого повідомлення переміщено його у інший підрозділ. Даний наказ погіршує умови праці позивача та відповідні виплати.
Позивач в судове засідання не з'явилась, від її представника надійшла в якій він просить справу розглядати за його відсутності (а.с.90-91).
Представник відповідача надав до суду відзив на позов (а.с.43-49), в якому просить суд відмовити в задоволенні заявлених вимог, посилаючись на те, що позовні вимоги є незаконними та необґрунтованими, а оскаржувані накази № 96 від 24.03.2020 та № 177 від 25.05.2020 є повністю законними, видані в межах повноважень, визначених ст.ст.62, 64-65 ГК України та з урахуванням положень КЗпП України.
Відповідач в судове засідання не з'явися, надав клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача (а.с.95).
Суд дослідивши матеріали справи, перевіривши докази, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Наказом №394-О від 10.07.2018 ОСОБА_1 заступник начальника терміналу з експлуатації, переведена постійно з 10.07.2018 заступником начальника терміналу з інформаційно-технологічної роботи контейнерного терміналу, з оплатою за штатним розписом, режим роботи - денним з п'ятиденним робочим тижнем, що підтверджується копією витягу з наказу (а.с.51).
На підприємстві діє Колективний договір ДП «МТП «Чорноморськ» 2001 року зі змінами та доповненнями, укладений між уповноваженим власника та виборним органом профспілок порту (а.с.12-13).
Наказом №469 від 20.12.2019 «Про зміну істотних умов праці» змінено істотні умови праці працівникам підприємства, а саме з 01.03.2020 встановлено робочий тиждень тривалістю 32 години (окрім сторожів, двірників, робітників виробничих лазень, прибиральників усіх структурних підрозділів, а також членів екіпажів суден портового флоту і БТОРФ, які несуть вахти), працівникам, зазначеним у додатках 1-12 до цього наказу, передбачено 32-годинний робочий тиждень з трьома вихідними днями: п'ятниця, субота та неділя, робочий час з 08.00 до 17.00, з перервою для відпочинку та прийому їжі з 12.30 до 13.30. Позивач ознайомився з наказом і повідомленням про зміну істотних умов праці 30.12.2019, що підтверджується його власним підписом (а.с.36).
Згідно повідомлення про зміну істотних умов праці Позивача попереджено, що у разі його відмови від продовження роботи у нових умовах праці, трудовий договір з ним буде припинено за пунктом 6 статті 36 КЗпП України, з виплатою вихідної допомоги у розмірі середньомісячного заробітку (а.с.54).
Наказ №469 від 20.12.2019 «Про зміну істотних умов праці» видано відповідно до ст.32 КЗпП України (з повідомленням не менше, ніж за 2 місяці).
Наказом №57 від 18.02.2020 «Про внесення змін до наказу від 20.12.2019 №469» внесені зміни до наказу від 20.12.2019 №469 та зазначено, що з 01.03.2020 не змінюються істотні умови праці для працівників 1 терміналу, 5 терміналу, 1 вантажного району, спеціалізованого поромного комплексу, спеціалізованого комплексу з переробки сірки, БВМ. Тобто для працівників контейнерного терміналу продовжував діяти, передбачений наказом №469 від 20.12.2019 року 32-годинний робочий тиждень з трьома вихідними днями: п'ятниця, субота та неділя, робочий час з 08.00 до 17.00, з перервою для відпочинку та прийому їжі з 12.30 до 13.30 (а.с.55).
Наказом в.о. директора порту №96 «Про зміни в організації виробництва і праці» від 24.03.2020 вирішено провести з 01.06.2020 зміни в організації виробництва і праці шляхом скорочення чисельності працівників ДП «МТП «Чорноморськ» у структурних підрозділах підприємства за списком згідно з додатком до цього наказу (а.с.56-58).
У додатку до наказу в розділі «Контейнерний термінал» під номером 15 зазначено посаду і прізвище позивача (а.с.64).
Наказом №177 від 25.05.2020 «Про визначення робочих місць, оголошення простою та забезпечення ведення табелю робочого часу» оголошено з 26.05.2020 простій працівникам підприємства, зазначених у додатках до наказу, до моменту вирішення питання щодо їхнього подальшого працевлаштування або звільнення (а.с.69-70).
У додатку №5 до наказу під номером 13 зазначено посаду і прізвище позивача ОСОБА_1 заступник начальника терміналу по інформаційно-технологічній роботі (а.с.71).
Пунктом 2 наказу продовжено 32-годинний робочий тиждень з трьома вихідними днями:п'ятниця, субота та неділя, робочий час з 08.00 до 17.00, з перервою для відпочинку та прийому їжі з 12.30 до 13.30. Також наказом визначено робочі місця в приміщеннях структурних підрозділів ДП «МТП «Чорноморськ». Згідно п.4 наказу начальники структурних підрозділів мали забезпечити виділення службових приміщень для розміщення працівників, визначити працівників відповідальних за ведення табелю обліку робочого часу працівників.
На виконання наказу №177 від 25.05.2020 року начальником Контейнерного терміналу видано розпорядження №26 від 26.05.2020 «Про визначення робочого місця» відповідно до якого працівникам Контейнерного терміналу визначено робоче місце за адресою: АДРЕСА_1 , АПК (адміністративно-побутовий комплекс), кабінет № 9/1 (а.с.73).
Згідно акту санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта від 09.07.2020 проведено епідеміологічне розслідування випадку інфекційного захворювання на Covid-19 працівника Контейнерного терміналу та розглянуто звернення ОСОБА_2 - працівник контейнерного терміналу ДП «МТП «Чорноморськ» (а.с.77-78).
Відповідно до статті 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, або на яку вільно погоджується.
Статтею 5-1 КЗпП України забезпечено правовий захист громадян від незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
У зв'язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці (ст.32 ч.3 КЗпП України).
Пленум Верховного Суду України у п.10 постанови від 6 листопада 1992 р. №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» роз'яснив, що зміною в організації виробництва і праці визнається раціоналізація робочих місць, уведення нових форм організації праці, зокрема, перехід на бригадну форму організації праці і, навпаки, впровадження передових методів, технологій тощо. Наведений перелік не є вичерпним.
Отже, під змінами в організації виробництва і праці варто розуміти об'єктивно необхідні дії власника або уповноваженого ним органу, обумовлені, за загальним правилом, впровадженням нової техніки, нових технологій, вдосконаленням структури підприємства, установи, організації, режиму робочого часу, управлінської діяльності, що спрямовані на підвищення продуктивності праці, поліпшення економічних та соціальних показників. Змінами в організації виробництва і праці слід вважати також удосконалення систем заробітної праці, нормування праці, ліквідацію шкідливих робіт, раціоналізацію робочих місць після їх атестації тощо.
Відповідно до ч.1 ст.62 ГК України, підприємство є самостійним суб'єктом господарювання, створеним компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншим законами.
Відповідно до ст.64 ГК України підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.
Власник на свій розсуд має право формувати штат і структуру підприємства, установи або організації, змінити чисельність працівників певного фаху і кваліфікації та чисельність одних посад зменшити, здійснити звільнення працівників, що не забороняє, одночасно прийнявши рішення про прийняття на роботу працівників іншого фаху і кваліфікації, змінити чисельність інших посад.
Частиною другою статті 65 ГК України передбачено, що власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства.
При цьому саме втручання в господарську та іншу діяльність підприємства не допускається, крім випадків, передбачених законодавством України.
Прийняття Відповідачем рішення про встановлення та зміни в організації виробництва і праці є виключною компетенцією власника підприємства чи установи або уповноваженого ними органу та є складовою права управління діяльністю підприємством, що узгоджується з ст.ст. 42,44, ГК України.
КЗпП України визначає механізм захисту трудових прав працівників, що включає в себе, зокрема, право на працю, та визначає способи захисту прав працівників. Так, КЗпП України визначає можливість працівника оскарження наказу про його звільнення.
Верховний суд у постанові від 28 березня 2019 року по справі № 755/3495/16-ц (провадження № 61-13550св17) зазначив, що не є належним способом захисту оскарження працівником рішення про визначення структури підприємства чи установи, про зміну в організації виробництва і праці, скорочення чисельності або штату працівників, оскільки прийняття такого рішення є виключною компетенцією власника такого підприємства чи установи або уповноваженого ними органу та є складовою права на управління діяльністю підприємством чи установою.
Судом встановлено, що наказом в.о. директора порту №96 «Про зміни в організації виробництва і праці» від 24.03.2020 вирішено провести з 01.06.2020 зміни в організації виробництва і праці шляхом скорочення чисельності працівників ДП «МТП «Чорноморськ» у структурних підрозділах за списком згідно з додатком до цього наказу. У додатку до наказу в розділі «Контейнерний термінал» під номером 15 зазначено посаду і прізвище Позивача.
В мотивуючій частині оскаржуваного наказу № 96 від 24.03.2020 вказано наступне:
«Відповідно до висновків фінансових підрозділів, за підсумками роботи та по даним фінансової звітності за 2019 рік ДП «МТП «Чорноморськ» має від'ємний фінансовий результат (збиток) у розмірі мінус 177 млн. грн.
Кредиторська заборгованість за звітний період зросла понад 37 млн. грн. та складає на кінець звітного 2019 року 255 млн. грн. Залишок грошових коштів на поточних рахунках Підприємства станом на 31.12.2019 склав 108,7 млн. грн. Даний показник фінансової звітності виключає перспективи розвитку ДП «МТП «Чорноморськ».
Витрати підприємства перевищують доходну частину на 16,3%, що негативно впливає на рівень цін та тарифів на роботу (послуги). Основну питому вагу у складі витрат Підприємства складають витрати на оплату праці з відрахуваннями понад 50%, або 616,3 млн. грн. (у собівартості наданих послуг понад 65%).
Враховуючи аналіз співвідношення попиту та пропозиції на ринку надання послуг з перевалки вантажів, залізничні тарифи добавки вантажів, надвисокий рівень конкуренції за вантажопотоками між стивідорними компаніями усіх форм власності, фактично переробка вантажів за 2019 рік склала 13 869,2 тис. тонн, з яких обробка вантажів силами та засобами Підприємства - 6 759,4 тис. тонн, обробка приватними стивідорними компаніями - 7 109,8 тис. тонн.
Незважаючи на те, що ДП «МТП «Чорноморськ» має значні потужності, доходи вантажних терміналів, від виконання робіт (послуг), зберігання та інших робіт, які підприємство отримує в процесі своєї діяльності не покриває витрати, пов'язані з цими роботами, що свідчить про збитковість діяльності (у т.ч. вантажних терміналів та комплексів): обсяги вантажу, який оброблено Підприємством - 6759,4 тис. тонн на 31.12.2019; облікова чисельність працівників вантажних терміналів та комплексів на 31.12.2019 - 1538 осіб; доходи - 717404 тис. грн.. на 31.12.2019; витрати - 856 864 тис. грн. на 31.12.2019; фінансовий результат на 31.12.2019 мінус 139 460 тис. грн.
Враховуючи вищевикладені фактори, керівництвом ДП «МТП «Чорноморськ» на початку 2020 року здійснені заходи щодо підвищення операційної ефективності Підприємства: проведено перегляд (підвищення) вільних тарифів на виконання робіт (послуг), в умовах сучасних ринкових відносин, перегляд (підвищення) вартості та терміни зберігання вантажу, на інші роботи, а також на роботи буксирів портового флоту.
На даному етапі в структурі підприємства простежується неефективність поточного штату, наявність штатних одиниць, які дублюють один одного або є взаємозамінними. До того ж, внаслідок укладання протягом 2014-2019 року договорів оренди державного нерухомого майна, балансоутримувачем якого є ДП «МТП «Чорноморськ», між Фондом державного майна України та суб'єктами господарювання, значну кількість майна передано в оренду стороннім організаціям, що значно зменшило обсяг виробничої діяльності підприємства.
В умовах нестабільної економічної ситуації і вкрай важкого фінансового становища ДП «МТП «Чорноморськ», рішення про скорочення чисельності працівників Підприємства є вимушеним заходом. Сьогоднішні доходи Підприємства не покривають витрати на оновлення і підтримку в належному стані техніки і обладнання, необхідних для виконання виробничих процесів.
З метою скорочення витрат Підприємства, адміністрацією вжиті вимушені заходи щодо встановлення 32-годинного робочого тижня з оплатою праці за фактично відпрацьований час (наказ № 469 від 20.12.2019); про призупинення деяких видів доплат і матеріальної допомоги, передбачених Колективним договором (накази №№ 503,504,505 від 31.12.2019), але для подолання кризи Підприємством, дані заходи є недостатніми, тому адміністрацією Підприємства спільно з профспілковими організаціями прийнято план заходів щодо подолання фінансової кризи.
Таке становище потребує невідкладних та рішучих заходів, спрямованих на підвищення ефективності господарської діяльності ДП «МТП «Чорноморськ», тощо».
Отже, суд доходить висновку, що в ДП МТП відбулись зміни в організації виробництва і праці, оскільки доходи підприємства не покривають витрати на оновлення і підтримку в належному стані техніки і обладнання, необхідних для виконання виробничих процесів.
Наказом №469 від 20.12.2019 «Про зміну істотних умов праці» змінено істотні умови праці працівникам підприємства, а саме з 01.03.2020 встановлено робочий тиждень тривалістю 32 години (окрім сторожів, двірників, робітників виробничих лазень, прибиральників усіх структурних підрозділів, а також членів екіпажів суден портового флоту і БТОРФ, які несуть вахти), працівникам, зазначеним у додатках 1-12 до цього наказу, передбачено 32-годинний робочий тиждень з трьома вихідними днями: п'ятниця, субота та неділя, робочий час з 08.00 до 17.00, з перервою для відпочинку та прийому їжі з 12.30 до 13.30.
Враховуючи, що в ДП МТП «Чорноморськ» існували об'єктивні причини необхідності змін істотних умов праці, наказ №96 від 24.03.2020 в.о. директора Державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ» є таким, що відповідає вимогам закону.
Позивач ознайомився з наказом і повідомленням про зміну істотних умов праці 30.12.2019 року, що підтверджується його власним підписом (а.с.54), заперечень щодо продовження роботи у нових умовах у вказаному повідомленні ОСОБА_1 не зазначила.
Згідно повідомлення про зміну істотних умов праці позивача було попереджено, що у разі його відмови від продовження роботи у нових умовах праці, трудовий договір з ним буде припинено за пунктом 6 статті 36 КЗпП України, з виплатою вихідної допомоги у розмірі середньомісячного заробітку.
Позивач посилається в позові, що зміна істотних умов праці не погоджена з профспілкою.
Разом з тим, у розумінні ч.3 ст.32 КЗпП України допускається зміна істотних умов праці, в тому числі і режиму роботи без погодження з виборним органом первинної профспілкової організації, при цьому, такі зміни є можливим за умови, що вони викликані змінами в організації виробництва і праці та що про ці зміни працівник був повідомлений не пізніше ніж за два місяці.
Доводи позовної заяви про те, що відповідач, у порушення КЗпП України, Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», запровадив нові умови оплати праці для позивача без участі і погодження з виборним органом профспілки, членом якої є позивач, не заслуговують на увагу з наступних підстав.
Статтею 247 КЗпП України передбачено повноваження виборного органу первинної профспілкової організації на підприємстві, в установі, організації.
Так, виборний орган первинної профспілкової організації на підприємстві, в установі, організації:
- укладає та контролює виконання колективного договору, звітує про його виконання на загальних зборах трудового колективу, звертається з вимогою до відповідних органів про притягнення до відповідальності посадових осіб за невиконання умов колективного договору;
- разом з власником або уповноваженим ним органом вирішу питання запровадження, перегляду та змін норм праці;
- разом з власником або уповноваженим ним органом вирішує питання оплати праці працівників, форм і систем оплати праці, розцінок, тарифних сіток, схем посадових окладів, умов запровадження та розмірів надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних виплат;
- разом з власником або уповноваженим ним органом вирішує питання робочого часу і часу відпочинку, погоджує графіки змінності та надання відпусток, запровадження підсумованого обліку робочого часу, дає дозвіл на проведення надурочних робіт, робіт у вихідні дні тощо;
- разом з власником або уповноваженим ним органом вирішує питання соціального розвитку підприємства,поліпшення умов праці, матеріально-побутового, медичного обслуговування працівників;
- бере участь у вирішенні соціально-економічних питань, визначенні та затвердженні переліку і порядку надання працівникам соціальних пільг; бере участь у розробленні правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства, установи або організації;
- представляє інтереси працівників за їх дорученням під час розгляду індивідуальних трудових спорів та у колективному трудовому спорі, сприяє його вирішенню;
- приймає рішення про вимогу до власника або уповноваженого ним органу розірвати трудовий договір (контракт) з керівником підприємства, установи, організації, якщо він порушує Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», законодавство про працю, ухиляється від участі в переговорах щодо укладення або зміни колективного договору, не виконує зобов'язань за колективним договором, допускає інші порушення законодавства про колективні договори;
- надає згоду або відмовляє в наданні згоди на розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з працівником, який є членом професійної спілки, що діє на підприємстві, в установі та організації, у випадках, передбачених законом;
- бере участь у розслідуванні нещасних випадків, професійних захворювань і аварій,у роботі комісії з питань охорони праці;
- здійснює громадський контроль за виконанням власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю та про охорону праці, за забезпеченням на підприємстві, в установі, організації безпечних та нешкідливих умов праці,виробничої санітарії, правильним застосуванням установлених умов оплати праці, вимагає усунення виявлених недоліків;
- здійснює контроль за підготовкою та поданням власником або уповноваженим ним органом документів, необхідних для призначення пенсій працівникам і членам їх сімей;
- здійснює контроль за наданням пенсіонерам та особам з інвалідністю, які до виходу на пенсію працювали на підприємстві, в установі, організації, права користування на рівні з його працівниками наявними можливостями щодо медичного обслуговування, забезпечення житлом, путівками до оздоровчих і профілактичних закладів та іншими соціальними послугами і пільгами згідно із статутом підприємства, установи, організації та колективним договором;
- представляє інтереси застрахованих осіб у комісії із соціального страхування, направляє працівників до санаторіїв, профілакторіїв і будинків відпочинку, туристичних комплексів, баз та оздоровчих закладів на умовах, передбачених колективним договором або угодою, перевіряє стан організації медичного обслуговування працівників та членів їхніх сімей;
- визначає разом з власником або уповноваженим ним органом відповідно до колективного договору розмір коштів, що будуть спрямовані на будівництво, реконструкцію, утримання житла, веде облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, розподіляє в установленому законодавством порядку жилу площу в будинках, споруджених за кошти або за участю підприємства, установи, організації, а також жилу площу, що надається власникові у розпорядження в інших будинках, здійснює контроль за житлово-побутовим обслуговуванням працівників; представляє інтереси працівників підприємства-боржника в ході процедури банкрутства.
Оскільки позивач не довів своїх вимог в частині скасування наказу №96 від 24.03.2020 в.о. директора Державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ» в частині скорочення посади заступника начальника контейнерного терміналу з інформаційно-технологічної роботи, то відсутні підстави для ствердження про порушення прав та інтересів, за захистом яких ОСОБА_1 звернулася до суду.
На підставі викладеного, суд доходить до висновку про відмову в задоволенні позову в цій частині.
Також, суд доходить до висновку про відмову в задоволенні позову в частині скасування наказу №177 від 25.05.2020 в.о. директора Державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ» щодо встановлення заступнику начальника терміналу з інформаційно-технологічної роботи контейнерного терміналу ОСОБА_1 32-годинного робочого тижня з трьома вихідними днями, з наступних підстав.
Наказом №177 від 25.05.2020 «Про визначення робочих місць, оголошення простою та забезпечення ведення табелю робочого часу» оголошено з 26.05.2020 простій працівникам підприємства, зазначених у додатках до наказу, до моменту вирішення питання щодо їхнього подальшого працевлаштування або звільнення. У додатку №5 до наказу під номером 13 зазначено посаду і прізвище Позивача.
Пунктом 2 наказу продовжено 32-годинний робочий тиждень з трьома вихідними днями: п'ятниця, субота та неділя, робочий час з 08.00 до 17.00, з перервою для відпочинку та прийому їжі з 12.30 до 13.30.
Також наказом визначено робочі місця в приміщеннях структурних підрозділів ДП «МТП «Чорноморськ».
Згідно п.4 наказу начальники структурних підрозділів мали забезпечити виділення службових приміщень для розміщення працівників, визначити працівників відповідальних за ведення табелю обліку робочого часу працівників.
На виконання наказу №177 від 25.05.2020 начальником Контейнерного терміналу видано розпорядження №26 від 26.05.2020 «Про визначення робочого місця» відповідно до якого працівникам Контейнерного терміналу було визначено робоче місце за адресою: АДРЕСА_1 , АПК (адміністративно-побутовий комплекс), кабінет № 9/1.
Згідно акту санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта від 09.07.2020 проведено епідеміологічне розслідування випадку інфекційного захворювання на Covid-19 працівника Контейнерного терміналу та розглянуто звернення ОСОБА_2 - працівника контейнерного терміналу ДП «МТП «Чорноморськ».
Згідно Акту: «При епідеміологічному розслідуванні встановлено - робоче місце хворої знаходиться в частині адміністративної будівлі контейнерного терміналу на першому поверсі. Приміщення виділені для тимчасового розміщення працівників відповідно до наказу ДП «МТП «Чорноморськ» №177 від 25.05.2020 «Про визначення робочих місць, оголошення простою та забезпечення ведення табелю обліку робочого часу. Приміщення виділені для розміщення робочих місць 16 працівників знаходяться в задовільному санітарно-технічному стані, мають ізольований вхід. До складу приміщень входять три кабінети, кімната для прийому їжі два санвузла, коридор-хол. Площа приміщень достатня для організації робочих місць. При перевірці дотримання протиепідемічного режиму встановлено, що на терміналі наявна достатня кількість миючих та дезінфекційних засобів.».
Отже, з 26.05.2020 ОСОБА_1 - заступнику начальника терміналу з інформаційно-технологічної роботи контейнерного терміналу ОСОБА_1 було оголошено простій не з вини працівника в зв'язку з реалізацією наказу від 24.03.2020 року №177 «Про визначення робочих місць, оголошення простою та забезпечення ведення табелю обліку робочого часу».
Суд звертає увагу на те, що у додатку №5 до наказу №177 від 25.05.2020 «Про визначення робочих місць, оголошення простою та забезпечення ведення табелю робочого часу», не обмежується лише посадою заступнику начальника терміналу з інформаційно-технологічної роботи контейнерного терміналу, яку обіймає позивач, а містить ряд інших посад, які, відповідно до цього списку є працівниками, що забезпечують функціонування контейнерного терміналу. Зокрема кількість працівників складає 16 осіб.
Отже, оголошення простою позивачу та іншим працівникам підприємства було викликано фінансовим станом (збитком), пов'язаним із:
- кредиторською заборгованістю за звітний період,
- перевищенням витрат підприємства доходної частини на 16,3%,
- надвисоким рівнем конкуренції за вантажопотоками між стивідорними компаніями усіх форм власності,
- укладанням протягом 2014-2019 року договорів оренди державного нерухомого майна, балансоутримувачем якого є ДП «МТП «Чорноморськ», між Фондом державного майна України та суб'єктами господарювання,
- передачею в оренду значної кількості майна стороннім організаціям, що значно зменшило обсяг виробничої діяльності підприємства,
- не покриттям доходів підприємства витрат на оновлення і підтримку в належному стані техніки і обладнання, необхідних для виконання виробничих процесів, тощо.
Відповідно до ст.34 КЗпП України простій - це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.
Суд вважає, що за обставинами даної справи відповідач не порушив процедуру оголошення простою позивачу, оскільки умови простою, передбачені ст.34 КЗпП України, були наявні, принаймні на момент видання оскаржуваного наказу №177 від 25.05.2020 «Про визначення робочих місць, оголошення простою та забезпечення ведення табелю робочого часу».
Отже, вказані обставини виключають наявність підстав для скасування даного наказу, тому в задоволенні позову в цій частині також слід відмовити.
З огляду на викладене вище, приймаючи до уваги фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для надання оцінки решті доводів, наведених сторонами по справі в обґрунтування власних правових позицій, оскільки їх дослідження судом у будь-якому випадку не матиме наслідком спростування висновків, до яких суд дійшов в рішенні щодо суті позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.263-265 ЦПК України, суд, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ» про скасування наказів в.о.директора державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ», - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя