Справа № 127/10258/20
Провадження № 3/127/6908/20
18.01.2021 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Король О.П., розглянувши матеріали, що надійшли з Вінницької митниці Державної Фіскальної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеса, тимчасово не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 03.07.2018 органом 5101,
за ч. 6 ст. 470 МК України.
12.03.2020 о 00:02, в пункт пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділу митного оформлення «Автомобільний» митного поста «Дністер» Подільської митниці Держмитслужби, в напрямку «вхід в Україну», зайшов гр. України ОСОБА_1 .
Під час проведення перевірки, на підставі інформації АСМО «Інспектор» ДФС України встановлено, що 20.11.2018 гр. України ОСОБА_1 , у зоні діяльності Одеської митниці ДФС ввіз на митну територію України транспортний засіб марки «MAZDA 323», реєстраційний номер НОМЕР_2 , країна реєстрації Польща, VIN-код НОМЕР_3 , в митному режимі «тимчасове ввезення до 1 року».
Станом на 12.03.2020 інформація щодо вивезення транспортного засобу марки «MAZDA 323», реєстраційний номер НОМЕР_2 , країна реєстрації Польща, VIN-код НОМЕР_3 , в базах даних ЄАІС була відсутня.
Відповідно до п. 50 ст. 4 МК України, резиденти - фізичні особи, громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які мають постійне місце проживання в Україні, у тому числі ті, які тимчасово перебувають за кордоном.
Згідно з п. 57 ст. 4. МК України товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Громадяни України (резиденти) можуть ввозити транспортні засоби особистого користування на митну територію України в спрощеному порядку через смугу руху «зелений коридор», відповідно до ч.1 ст. 381 МК України, у митному режимі «транзит».
Відповідно до ст. 90 МК України, транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно із ст. 93 МК України товари, що переміщуються у митному режимі транзиту, повинні бути доставленими у орган доходів і зборів призначення до закінчення строку, визначеного ст. 95 МК України.
Відповідно до ст. 95 МК України строк транзитних перевезень для автомобільного транспорту становить 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).
Так, 15.03.2019 Чернівецькою митницею ДФС, за результатами розгляду справи про порушення митних правил № 0359/40800/19, гр. України ОСОБА_1 визнано винним та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 8500 гривень.
Гр. України ОСОБА_1 під час проведення опитування, відповідно до ст. 63 Конституції України, від надання пояснень відмовився.
Таким чином, відповідно до Закону України від 08.11.2018 № 2612-VIII «Про внесення змін до МК України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України, гр. України ОСОБА_1 , в порушення вимог ст. 95 МК України, перевищив строк доставки транспортного засобу марки «MAZDA 323», реєстраційний номер НОМЕР_2 , країна реєстрації Польща, VIN-код НОМЕР_3 , до органу доходів і зборів призначення, більше ніж на 30 діб.
Належним чином повідомлений про розгляд справи ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився.
Вина гр. України ОСОБА_1 , в скоєнні ним порушення митних правил по справі підтверджується:
-протоколом про порушення митних правил від 12.03.2020 № 0207/401000/20 (а.с. 2-5);
-витягом з АСМО «Інспектор» ДФС України (а.с. 7-13);
-доповідною запискою старшого державного інспектора Г. Марусяка (а.с. 15).
21.08.2020 на адресу Подільської митниці Держмитслужби надійшла постанова Вінницького міського суду Вінницької області від 30.07.2020 № 127/10258/20, згідно з якою матеріали справи направлені для проведення додаткової перевірки, у зв'язку з тим, що відсутні дані щодо повідомлення гр. України ОСОБА_1 про місце і час розгляду справи. Окрім того, судом зазначено, що розгляд справи за відсутності порушника є неможливим, оскільки порушить його право на захист. Враховуючи зазначене, суд позбавлений можливості завчасно та належним чином повідомити його про розгляд справи, так як за зазначеною в протоколі адресою гр. України ОСОБА_1 відсутній, а в матеріалах справи відсутні документи, що підтверджують місце реєстрації.
Представник Подільської митниці зазначає про те, що під час складання протоколу про порушення митних правил від 12.03.2020 № 0207/401000/20 громадянином України ОСОБА_1 було заявлене місце проживання: АДРЕСА_1 .
На постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 22.10.2020 р. надійшла відповідь з Департаменту адміністративних послуг Одеської міської ради про те, що зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 за адресою : АДРЕСА_1 .
З метою всебічного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вказаної справи, в частині встановлення отримання інформації стосовно місця реєстрації (проживання) гр. України ОСОБА_1 Подільською митницею Держмитслужби направлено лист-доручення на адресу Одеської митниці Держмитслужби (вих. від 28.08.2020 № 7.12-08-1/20/7.10/6430) та запит на адресу Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області (вих. від 28.08.2020 № 7.12-08-1/20/8.10/6444).
На постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 22.10.2020 р. надійшла відповідь з Департаменту адміністративних послуг Одеської міської ради про те, що зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 за адресою : АДРЕСА_1 .
Верховний Суд України у постанові від 22.03.2018 №450/2731/15-а, у справі №К/9901/18566/18 450/2731/15-а, зазначає, що діяння (бездіяльність) особи щодо невивезення транспортного засобу, що перебуває під митним контролем, за межі території України, характеризується тривалим невиконанням встановленого МК України обов'язку. Вчиняючи такі діяння, особа перебуває у стані безперервного порушення закону, тому відповідне порушення не може вважатися таким, що носить разовий характер, а встановлений законом обов'язок вважається виконаним саме з моменту його виконання, а не із закінченням граничних строків такого виконання.
Подібну позицію, відносно триваючого правопорушення, висловив Чернігівський апеляційний суд у своїй постанові від 10.06.2020 у справі № 751/1573/20, вказавши, що особа вчинила дії щодо не вивезення транспортного засобу, які є триваючими, так як такі дії розпочинаються з моменту вчинення таких дій і продовжуються до їх виявлення або припинення. При цьому, суд апеляційної інстанції вважає необхідним зауважити, що особа вчинила триваючі дії щодо не вивезення транспортного засобу за межі митної території України, починаючи з часу ввезення його на митну територію України, по час виявлення вчинення особою порушення митних правил. Такий висновок суду ґрунтується на тому, що безперервна бездіяльність особи щодо не вивезення транспортного засобу у визначений законом строк, не була припинена останньою та продовжувала існувати у період часу як до, так і після вступу в дію змін до МК України, (в редакції Закону України від 08.11.2018 № 2612-VIII), тобто носила триваючий характер.
Таким чином, навіть набрання чинності норм закону в іншій редакції, правопорушення щодо не вивезення транспортного засобу за межі митної території України особою продовжувало свою дію в часі. На основі вищезазначеного суд дійшов висновку, що порушення особою митних правил в даній ситуації є триваючим і вважається закінченим з моменту його виявлення, а тому його дії правильно кваліфіковані за відповідною статтею МК України в редакції, яка діяла на час виявлення вчинення особою триваючого за часом правопорушення.
Варто зазначити, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений МК України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи МК України чи іншими законами України, і за які МК України передбачена адміністративна відповідальність. Таке адміністративне правопорушення вчинено саме шляхом бездіяльності, через невиконання гр. України ОСОБА_1 обов'язку щодо вивезення транспортного засобу за межі митної території України, в строк встановлений ст. 95 МК України.
Враховуючи вищевикладене, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд визнав винним ОСОБА_1 за ч. 6 ст. 470 МК України та застосовує до нього адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу марки «MAZDA 323», реєстраційний номер НОМЕР_2 , країна реєстрації Польща, VIN-код НОМЕР_3 .
Згідно із ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні в справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ч. 6 ст. 470 Митного Кодексу України, ст. 283, 284 КУпАП, -
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеса, тимчасово не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 03.07.2018 органом 5101, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 470 МК України, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу марки «MAZDA 323», реєстраційний номер НОМЕР_2 , країна реєстрації Польща, VIN-код НОМЕР_3 .
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеса, тимчасово не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 03.07.2018 органом 5101, судовий збір в сумі 454 грн.
На постанову може бути подана апеляція протягом десяти днів з дня її винесення до Вінницького апеляційного суду.
Суддя