справа № 361/432/21
провадження № 3/361/1066/21
04.02.2021
Іменем України
04 лютого 2021 року м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Дутчак І.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Броварського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , працюючої на посаді продавця в ФОП ОСОБА_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 443 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення 09 січня 2021 року о 11.10 год. у місті Бровари Київської області по вулиці Дімітрова, 18 магазин “Камея” ОСОБА_1 , яка працює продавцем продуктів харчування в даному магазині, знаходилась на робочому місці без засобів індивідуального захисту, а саме захисної маски та перчаток, чим порушила постанову Кабінету Міністрів України “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” від 09 грудня 2020 року за № 1236, та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 443 КУпАП.
Згідно із ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У ч. 1 ст. 443 КУпАП передбачено, що порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
ОСОБА_1 у суді вину у вчиненому правопорушенні не визнала, стверджувала, що вона завжди на роботі перебуває у масці та в рукавичках, та не порушувала вимог постанови Кабінету Міністрів України “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” від 09 грудня 2020 року за № 1236.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, враховуючи вимоги ст. ст. 7, 254, 279 КУпАП, за змістом яких ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше яке на підставах і в порядку, встановлених законом; розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, виходячи зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 507628 від 09 січня 2021 року, у якому міститься посилання на порушення постанови Кабінету Міністрів України “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” від 09 грудня 2020 року за № 1236 на території України на період дії карантину запроваджуються обмежувальні протиепідемічні заходи, а саме забороняється діяльність суб'єктів господарювання, які обслуговують відвідувачів, у яких обслуговуються покупці без одягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
У зв'язку з вищевикладеним, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 443 КУпАП, оскільки остання не є безпосереднім суб'єктом господарювання.
Враховуючи наведене, суд вважає, що ОСОБА_1 не є суб'єктом вказаного правопорушення, тому адміністративна справа про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 443 КУпАП підлягає закриттю на підставі ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 247, 251, 283 - 285 КУпАП
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 443 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю в її діях складу цього адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Суддя Дутчак І. М.