Постанова від 11.02.2021 по справі 293/2248/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №293/2248/20

Провадження № 3/293/939/2021

11 лютого 2021 рокусмт Черняхів

Суддя Черняхівського районного суду Житомирської області Проценко Л.Й., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Черняхівського відділення поліції Коростишівського ВП ГУ НП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючої, за ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИВ:

09.02.2021 на адресу суду вдруге надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 згідно протоколу серії ВАБ №170785 від 02.11.2020 за ст.44-3 КУпАП, після доопрацювання працівниками Черняхівського ВП Коростишівського ВП ГУ НП в Житомирській області.

Відповідно до ст.278КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема, вирішує, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.

З надісланих повторно матеріалів адміністративної справи судом встановлено наступне.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 02.11.2020 серії ВАБ №170785 ОСОБА_1 02.11.2020 року о 15 год. 30 хв. в смт.Черняхів по вул.Володимирська,51 Житомирської області в магазині «Олімп» перебувала без засобів індивідуального захисту, а саме без захисної маски, чим порушила вимоги п.п.1 п.10 постанови КМУ №641 від 22.07.2020 року. Вищевказані дії кваліфіковані за ст.44-3 КУпАП.

За результатами розгляду зазначених адміністративних матеріалів 22.01.2021 Черняхівський районний суд Житомирської області виніс постанову, в якій дійшов висновку, що матеріали відносно ОСОБА_1 підлягають поверненню для відповідної кваліфікації дій останньої згідно із останніми змінами та подальшого розгляду справи про адміністративне правопорушення.

Однак, як видно з повторно надісланих суду адміністративних матеріалів, органом Національної поліції вимоги постанови суду від 22.01.2021 не виконані (вірну кваліфікацію виявленого правопорушення не здійснено та відповідне рішення не прийняте). В супровідному листі від 09.02.2021 повідомлено суд, що на момент складання адміністративного протоколу у статті 44-3 КУпАП відсутні частини, тому відносно ОСОБА_1 було складено протокол за діючим на той час законодавством.

Проте, суд звертає увагу на вимоги ст.8 КУпАП, згідно якої закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Крім того, згідно ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Так, диспозицією ст.44-3 КУпАП в редакції, чинній на момент вчинення вказаного в протоколі правопорушення, передбачено відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами. Санкція за вказане правопорушення передбачала накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зазначена норма матеріального закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно правових актів чи підзаконних нормативно правових актів, які встановлюють певні заборони на час дії карантину в Україні, зокрема до п.п. 1 п.10 постанови КМУ «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» КМУ № 641 від 22.07.2020 року (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ№ 712 від 12.08.2020), згідно яких на території України на період дії карантину забороняється перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 № 641» пункти 10, 15, 17- 46-4 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» втратили чинність.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (надалі - Закон), який набрав чинності 21.11.2020 року, статтю 44-3 доповнено частиною другою такого змісту: «перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно,- тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян».

Отже, на момент підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення зазначеним Законом пом'якшено відповідальність за правопорушення, за яке на ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення.

Окрім того, вказаним Законом встановлено, що справи за ч.1 ст.44-3 КУпАП розглядаються місцевими судами (ст.221 КУпАП), а справи за ч.2 ст.44-3 розглядаються органами Національної поліції (ст.222 КУпАП).

Таким чином, здійснювати розгляд справ про адміністративне правопорушення, передбачених ч.2 статті 44-3 КУпАП, відноситься до компетенції органів Національної поліції та не передбачає повноваження судів розглядати дані справи в розумінні глави 22 КУпАП.

Водночас нормами ст.284 КУпАП визначено, що по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов:

1) про накладення адміністративного стягнення;

2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу;

3) про закриття справи.

Таким чином, виключне право виносити одну із вищевказаних постанов по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.44-3 КУпАП належить органам Національної поліції та належить до дискреційних повноважень останніх.

Як роз'яснив Європейський суд з прав людини у справах «Верітас проти України» та «Сокуренко та Стригун проти України», суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні п. 1 ст. 6 Конвенції у разі перевищення ним своїх повноважень, визначених процесуальним законодавством. Зокрема, повноваження суду на розгляд конкретної справи, заяви або скарги визначається правилами підвідомчості та підсудності.

Оскільки викладене в протоколі правопорушення має ознаки ч.2 ст.44-3 КУпАП, матеріали справи про адміністративне правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 , необхідно повернути до органу Національної поліції для вірної кваліфікації, згідно поточних змін у законодавстві, подальшого розгляду справи про адміністративне правопорушення та прийняття однієї з постанов, передбачених ст. 284 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 8, 44-3, 221, 222, 278, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.44-3 КУпАП повернути до Відділу поліцейської діяльності №1 Житомирського районного управління поліції ГУ НП в Житомирській області для прийняття рішення у відповідності до Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Л.Й. Проценко