Справа№718/177/21
Провадження№3/718/95/21
11.02.2021 року м. Кіцмань Чернівецька область
Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області Мінів О.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, яке передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, що надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця за національністю, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Кіцманським РВ УМВС України в Чернівецькій області 16.12.1997 року, непрацюючого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , приватного підприємця, депутата Кліводинської сільської ради, такого, що раніше притягався до адміністративної відповідальності - за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 будучи депутатом Кліводинської сільської ради та відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, всупереч ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», діючи умисно, несвоєчасно, а саме 16.11.2020 року, без будь-яких поважних причин подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2019 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні визнав повністю та щиро розкаявся. Пояснив суду, що був ознайомлений про необхідність подачі електронної декларації, однак завчасно не подав, оскільки не знав як правильно її заповнити. Крім того пояснив, що на даний час не являється депутатом Кліводинської сільської ради.
Прокурор Руснак Т.Я. в судовому засіданні підтвердив обставини, викладені у протоколі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, просив притягнути останнього до адміністративної відповідальності, застосувавши покарання у виді штрафу.
Суд, заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного висновку.
Згідно ч.2 ст. 7 та ст. 245, ст. 280 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення. При цьому суддя зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Постанова суду, відповідно до ст. 283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, а також на достатніх і незаперечних доказах.
В судовому засіданні судом встановлено, що ОСОБА_1 являється депутатом згідно рішення 1 організаційної сесії 7 скликання Кліводинської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області сьомого скликання, згідно інформаційної довідки №1035 від 07.10.2020 року виданої виконкомом Кліводинської сільської ради (а.с. 11, 12).
Згідно довідки виданої виконавчим комітетом Кліводинської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області №1034 від 07.10.2020 року, вбачається, що всі депутати Кліводинської сільської ради були повідомленні про необхідність подання електронної декларації, в усній формі (а.с. 13).
Крім того, згідно довідки №1023 від 07.10.2020 року наданою виконкомом Кліводинської сільської ради, вбачається, що в приміщенні сільської ради є в наявності три комп'ютера з виходом до всесвітньої мережі інтернет (а.с.14).
Також, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (public.nazk.gov.ua) встановлено, що ОСОБА_1 подав щорічну за 2019 рік Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 16.11.2020 року, тобто несвоєчасно (а.с.17). Крім того, останній також подавав раніше декларації за 2017 та 2018 роки несвоєчасно.
Постановою Кіцманського районного суду Чернівецької області №718/1326/19 від 30.05.2019 року ОСОБА_1 визнанно винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних доходів громадян, що становить 850 гривень в дохід держави (а.с. 27-30).
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Так, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (у редакції чинній на момент виникнення обов'язку подачі декларації) суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону є зокрема депутати сільських рад.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»(у редакції чинній на момент виникнення обов'язку подачі декларації), особи, які зазначені у ст. 3 цього закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агенством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №959/29089, щорічна Декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення вимог фінансового контролю, зокрема за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Враховуючи вимоги п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітку до ст. 172-6 КУпАП, ОСОБА_1 у розумінні вищезазначених норм є суб'єктом декларування, особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та суб'єктом правопорушення за ст. 172-6 КУпАП, а саме особою, яка була зобов'язана подавати відповідну декларацію, згідно ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», та відповідно, несвоєчасно, без поважних причин подав Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за звітний 2019 рік, лише 16.11.2020 року.
Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ вих. N 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року звернуто увагу на те, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАІІ, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід враховувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.
Так, наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, зокрема його об'єктивної та суб'єктивної сторони підтверджується тим, що останній не заперечує того факту, що був обізнаний про необхідність подачі декларації, проте легковажно розраховував на її несвоєчасне подання, що свідчить про наявність у його діях вини у формі непрямого умислу.
Крім того, останній, у своїх поясненнях, наданих суду, не наводить жодних непереборних обставин, які б перешкоджали йому своєчасно, у будь-який з час, до 00 годин 00 хвилин 01.06.2020 року, подати Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за звітний період, як наприклад неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, унаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення до декларації, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Більше того, роздруківка реєстру декларацій ОСОБА_1 свідчить про те, що останньому не склало великих зусиль, подати таку декларацію до 01 червня 2020 року, оскільки на все це ним було затрачено незначний час.
Враховуючи вищевикладене, суд, оцінюючи у сукупності досліджені докази та зазначені правові норми, дійшов висновку, що викладені докази з однозначністю та достовірністю доказують факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При накладенні стягнення в межах санкції частини статті, суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його особу, обставини, що пом'якшують та обтяжують його відповідальність.
Відповідно до ст. 34 КУпАП обставиною, яка пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 за вчинене правопорушення, є щире розкаяння винного.
Відповідно до ст. 35 КУпАП, судом не встановлено обставини, які б обтяжували відповідальність особи за вчинене правопорушення.
Отже, при обранні виду та міри адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 суд бере до уваги те, що він 30.05.2019 року притягався до адміністративної відповідальності за несвоєчасне подання електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017-2018 роки, однак належних висновків для себе не зробив, та повторно порушив вимоги ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а тому в такому випадку суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі, визначеному санкцією частини статті.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 34-35, 172-6, 221, 245, 280, 283, 284 КУпАП, ст.ст.1, 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції», суд,-
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 60 (шістдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні судового збору в дохід держави.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: О.І. Мінів