11 лютого 2021 р.Справа № 524/6493/20
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Чалого І.С.,
Суддів: Катунова В.В. , Мінаєвої О.М. ,
за участю секретаря судового засідання - Сузанського О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду в м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Заступника командира взводу роти тактико-оперативного реагування батальйону патрульної поліції в місті Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції Крилах Оксани Олексіївни на рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області (головуючий суддя І інстанції Андрієць Д.Д., м. Кременчук) від 30.12.2020 року (повний текст рішення складено 30.12.2020 р.) по справі №524/6493/20 за позовом ОСОБА_1 до Заступника командира взводу роти тактико-оперативного реагування батальйону патрульної поліції в місті Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції Крилах Оксани Олексіївни про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
ОСОБА_1 звернувся до Автозаводського районного суду м.Кременчука із позовом до заступника командира взводу роти ТОР Батальйону патрульної поліції в місті Кременчуці УПП в Полтавській області ДПП Кирилахи Оксани Олексіївни, Департаменту патрульної поліції в особі Батальйону патрульної поліції в м.Кременчук управління патрульної поліції в Полтавській області ДПП, в якому просив скасувати постанову серії ГАА №510172 у справі про адміністративне правопорушення, винесену заступником командира взводу роти ТОР Батальйону патрульної поліції в місті Кременчуці УПП в Полтавській області ДПП Кирилахою О.О. та закрити провадження по справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 29.09.2020 заступником командира взводу роти ТОР Батальйону патрульної поліції в місті Кременчуці УПП в Полтавській області ДПП Кирилахою О.О. було винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.178 КУпАП. Вказав, що під час розгляду справи про адміністративне правопорушення відповідачем було допущено порушення процедури розгляду справи, а саме: до складання постанови у справі про адміністративне правопорушення не роз'яснено прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; не відібрано пояснення.
Рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 30.12.2020 року адміністративний позов задоволено.
Скасовано постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ГАА №510172, винесену 29.09.2020, заступником командира взводу роти ТОР Батальйону патрульної поліції в місті Кременчуці УПП в Полтавській області ДПП Кирилахою Оксаною Олексіївною, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.178 КУпАП, а провадження по справі про адміністративне правопорушення - закрито.
Стягнуто Департаменту патрульної поліції, ідентифікаційний код юридичної особи 40108646, місце розташування: 03048, місто Київ, вулиця Федора Ернста, будинок 3 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає: АДРЕСА_1 за рахунок бюджетних асигнувань судові витраті, які складаються із судового збору в сумі 420,40 грн.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, згідно з якою апелянт просить суд скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
В апеляційній скарзі відповідач зазначив, що процедура розгляду справи про адміністративне правопорушення не була порушена інспектором, позивачу повідомлено спеціальне звання, посаду та прізвище інспектора, справу розглянуто в присутності позивача, постанову оголошено та надано її копію. При цьому, на місці розгляду справи про адміністративне правопорушення позивач не заперечував факт вчинення адміністративного правопорушення.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить суд апеляційної інстанції залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 29.09.2020 заступником командира взводу роти ТОР Батальйону патрульної поліції в місті Кременчуці УПП в Полтавській області ДПП Кирилахою Оксаною Олексіївною була винесена постанова у справі про адміністративне правопорушення серії ГАА №510172, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.178 КУпАП.
В постанові зазначено, що 29.09.2020 о 19:50 в м.Кременчуці по вул.Першотравневій, 32 ОСОБА_1 розпивав алкогольний напій, а саме пиво «Корабельне» ємкістю 2 л, у громадському місці, чим порушив громадський порядок.
Позивач, не погоджуючись з постановою по справі про адміністративне правопорушення, оскаржив її в судовому порядку.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено факту дотримання процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
В п.1 ст.247 КУпАП зазначено, що обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КУпАП)
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Згідно з ч. 1 ст. 178 КУпАП розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку.
Суб'єкт адміністративного проступку - загальний (фізична осудна особа, яка досягла 16-річного віку).
Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого та непрямого умислу.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається, зокрема, у розпиванні пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування.
Пунктом 8 частини першої статті 23 Закону України від 02 липня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII), поліція відповідно до покладених на неї завдань: у випадках, вчинених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Згідно з статтею 222 КУпАП, органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені ч.ч. 1,2 ст. 178 КУпАП.
Статтею 31 Закону №580-VIII встановлено, що поліція може застосовувати превентивні заходи, серед яких: перевірка документів особи; опитування особи; зупинення транспортного засобу; застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, засобів фото - і кінозйомки, відеозапису.
Відповідно до п. 1 ч. 1 40 Закону №580-VIII встановлено, що поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно зі ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
За визначенням ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, для правомірного притягнення особи до адміністративної відповідальності необхідним є наявність двох критеріїв: 1) належним чином зафіксований факт вчинення правопорушення та 2) додержання процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Із змісту оскаржуваної постанови вбачається, що на переконання інспектора, об'єктивна сторона правопорушення, вчиненого позивачем полягала саме в розпиванні пива. У зв'язку із цим, суд вважає, що встановлення ознак сп'яніння і ображання людської гідності і громадської моралі не є обов'язковим для притягнення до адміністративної відповідальності.
На підтвердження правомірності прийнятого рішення відповідачем було надано диск із відеозаписом, який міститься в матеріалах справи.
Разом із тим, колегія суддів зазначає, що з дослідженого відеозапису не вбачається, що позивачем були вчинені дії, а саме розпивання пива в громадському місці. Навіть наявність поряд з особою пляшки із відповідною речовиною, не може свідчити про вчинення правопорушення, а саме розпивання алкогольних чи слабоалкогольних напої або пива в громадському місці.
Крім цього, колегія суддів зазначає, що оскаржувана постанова від 29.09.2020 не містить посилань на фіксування правопорушення технічними засобами.(а.с. 28)
Отже, відеозапис не є належним доказом вчинення позивачем правопорушення, крім того, він фіксує лише розмову працівників патрульної поліції з позивачем.
Інших доказів на підтвердження вчинення позивачем правопорушення, а саме розпивання алкогольного напою, а саме пиво «Корабельне» розливне, чим порушено громадський порядок, зокрема, пояснень позивача, заходів проведення медичного освідування позивача на стан сп'яніння тощо відповідачем не надано, а колегією суддів в ході розгляду справи не встановлено.
Крім того, з відеозапису, наданого суду відповідачем, не можливо достеменно встановити факт роз'яснення відповідачем прав особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, перед встановленням фактичних обставин. Роз'яснення прав на початку розгляду справи про адміністративне правопорушення є однією з гарантій повного та об'єктивного розгляду справи про адміністративне правопорушення. Проставлення підпису на примірнику оскаржуваної постанови про ознайомлення із правами не є достатнім доказом своєчасного, до початку встановлення фактичних обставин справи, роз'яснення прав.
Доводи скаржника щодо не надання позивачем належних та допустимих доказів, в обґрунтування заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки відповідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Також колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги, що на місці розгляду справи про адміністративне правопорушення позивачем не заперечувався факт розпиття пива, з огляду на наступне.
В постанові від 08 липня 2020 року справа № 177/525/17(2-а/177/23/17) (провадження № К/9901/34580/18) Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив наступне: «Водночас Суд відхиляє доводи скаржника про правомірність оскаржуваної постанови, у зв'язку з тим, що вчинення адміністративного правопорушення позивачем не заперечується, оскільки уважає, що сам факт визнання особою вини у порушенні ПДР не може бути достатнім доказом правомірності рішення суб'єкта владних повноважень за відсутності інших належних доказів і не звільняє відповідача від доведення правомірності свого рішення.»
В даній справі, відповідачем не було надано суду доказів, які б свідчили про додержання процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення (роз'яснення відповідачем прав особі, яка притягається до адміністративної відповідальності та запропонування ОСОБА_1 надати пояснення) та не доведено наявність об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч.1 ст.178 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем не доведено дотримання процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення, а тому постанова по справі про адміністративне правопорушення від 29.09.2020 правомірно скасована судом із закриттям провадження у справі.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст. ст. 245, 246, 250, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Заступника командира взводу роти тактико-оперативного реагування батальйону патрульної поліції в місті Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції Крилах Оксани Олексіївни залишити без задоволення.
Рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 30.12.2020 року по справі № 524/6493/20 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню.
Головуючий суддя І.С. Чалий
Судді В.В. Катунов О.М. Мінаєва