Рішення від 11.02.2021 по справі 620/6268/20

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2021 року Чернігів Справа № 620/6268/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (надалі також - відповідач, ГУ ПФУ в Чернігівській області), в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, що викладене в листі від 18.11.2020 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням: доплати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, допомоги на оздоровлення, індексації згідно Довідок від 25.09.2020 № 53, № 54, № 55, виданих Управлінням МВС України в Київській області.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що оскільки доплата за його службу в зоні відчуження ЧАЕС за період з 26.11.2008 по 26.11.2010 носила постійний щомісячний характер та з неї щомісячно були нараховані страхові внески, з матеріальної допомоги на оздоровлення були нараховані страхові внески, індексація - це індексація його грошових доходів, з яких вже, були сплачені страхові внески, тому він вважає, що він має право на перерахунок пенсії з урахуванням вказаних складових. Отже, відмова відповідача у перерахунку пенсії відповідно до Довідок від 25.09.2020 № 53, № 54, № 55, виданих Управлінням МВС України в Київській області, є протиправною та підлягає скасуванню.

У відзиві на позов відповідач просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, оскільки підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом. Саме на підставі такої довідки позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016. Процедури призначення та перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262 є різні за змістом та механізмом їх проведення та чітко розмежовані законодавством. Зазначає, що обчислення пенсії позивачу здійснено згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», постанови «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988. Обрахування та виплату пенсії позивачу ним здійснено відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 28.12.2020 у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відмовлено.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що, зокрема, підтверджується копією Пенсійного посвідчення від 13.04.2011 серії НОМЕР_1 (а.с. 5).

Із копії Грошового атестата від 12.07.2011 № 219 вбачається, що старшина міліції ОСОБА_1 на місяць мав: посадовий оклад - 500,00 грн; оклад за спеціальним званням - 55,00 грн; відсоткову надбавку за вислугу років (35 %) - 194,25; надбавку за виконання особливо важливих завдань (50 %) - 374,63 грн; премію (70 %) - 786,72; доплату за роботу в зоні - 1360,50 грн. Атестат видано у зв'язку із звільненням на пенсію згідно наказу від 26.11.2010 № 1083 о/с (а.с. 10).

Згідно копії Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) УМВС України в Чернігівській області від 20.03.2018 № П/С 101/01407, виданої ОСОБА_1 , відповідно до статті 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби…» та ПКМУ від 21.02.2018 № 103 розмір грош. заб-ння за нормами чинними на 1 січня 2016 р. за посадою поліцейський, яку позивач обіймав на день звільнення зі служби - милиционер 2 роты батальона милиции по охране зоны РЗ ГУМВД в К/с становись: посадовий оклад - 1700, оклад за спеціальним званням ст. сержант поліції - 1000,00 грн, надбавка за стаж служби (40 %) - 1080,00 грн, премія (9,21 %) - 348,14 грн (а.с. 18).

Із копії Довідки відділу зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області від 25.09.2020 № 53 вбачається, що позивачу було нараховано:

доплату особам, які працюють у зоні відчуження, передбачену статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України «Про доплати особам, які працюють у зоні» від 10 вересня 2008 р. № 831 (надалі також - доплата особам, які працюють у зоні відчуження) за листопад 2008 року в сумі 264,00 грн, в грудні 2008 року в сумі 264,00 грн;

індексацію у листопаді 2008 року - 87,90 грн та в грудні 2008 року - 109,32 грн.

На всі виплати нараховано страхові внески (єдиний внесок), окрім індексації (а.с. 11).

Із копії Довідки відділу зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області від 25.09.2020 № 54 вбачається, що позивачу було нараховано:

доплату особам, які працюють у зоні відчуження за: січень 2009 року - 907,50 грн; лютий 2009 року - 907,50 грн; березень 2009 року - 907,50 грн; квітень 2009 року - 581,25 грн; травень 2009 року - 834,37 грн; червень 2009 року - 590,62 грн; липень 2009 року - 945,00 грн; серпень 2009 року - 945,00 грн; вересень 2009 року - 945,00 грн; жовтень 2009 року - 975,00 грн; листопад 2009 року - 1116,00 грн; грудень 2009 року в сумі 1116,00 грн;

матеріальну допомогу на оздоровлення за лютий 2009 року - 500,00 грн, за червень 2009 року - 221,50 грн;

індексацію за: січень 2009 року - 109,72 грн; лютий 2009 року - 102,05 грн; березень 2009 року - 149,19 грн; квітень 2009 року - 173,27 грн; травень 2009 року - 161,23 грн; червень 2009 року - 173,27 грн; липень 2009 року - 184,64 грн; серпень 2009 року - 194,68 грн; вересень 2009 року - 194,68 грн; жовтень 2009 року - 194,68 грн; листопад 2009 року - 194,68 грн; грудень 2009 року - 251,72 грн.

На всі виплати нараховано страхові внески (єдиний внесок), окрім індексації (а.с. 12).

Із копії Довідки відділу зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області від 25.09.2020 № 55 вбачається, що позивачу було нараховано:

доплату особам, які працюють у зоні відчуження за: січень 2010 року - 1116,00 грн; за лютий 2010 року - 1116 грн; березень 2010 року 1116,00 грн; квітень 2010 року - 1116,00 грн; травень 2010 року - 1326,00 грн; червень 2010 року - 1326,00 грн; липень 2010 року - 2104,50 грн; серпень 2010 року - 1332,00 грн;

матеріальну допомогу на оздоровлення за травень 2010 року - 1123,88 грн;

індексацію за: січень 2010 року - 240,31 грн; лютий 2010 року - 240,34 грн; березень 2010 року - 267,10 грн; квітень 2010 року - 286,44 грн; травень 2010 року - 340,34 грн; червень - 340,34 грн; липень 2010 року - 341,88 грн; серпень 2010 року - 341,88 грн; вересень 2010 року - 341,88 грн; жовтень 2010 року - 349,20 грн; листопад 2010 року - 392,73 грн.

На всі виплати нараховано страхові внески (єдиний внесок), окрім індексації (а.с. 13).

Із заявою від 21.10.2020 позивач звернувся до відповідача, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії відповідно до Довідок від 25.09.2020 № 53, № 54, № 55, виданих Управлінням МВС України в Київській області з урахуванням всіх видів забезпечення, в тому числі: доплати за роботу в зоні відчуження, допомоги на оздоровлення, доплати за роботу в нічний час (а.с. 14).

У відповідь ГУ ПФУ в Чернігівській області листом від 18.11.2020 № 4409-4671/П-02/8-2500/20 повідомило позивача, зокрема про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 та згідно із довідкою ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області про розмір грошового забезпечення від 20.03.2018 № П/С 101/01407 йому проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 в розмірі 70 % грошового забезпечення за посадою поліцейського (прирівняною посадою) з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років (40 %), премії (9,21 %). Частковим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103, після скасування якого інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, відповідно підстави для проведення перерахунку пенсій відсутні (а.с. 15-17).

Вважаючи відмову відповідача у перерахунку пенсії протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

В статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (надалі також - Закон № 2262-XII).

Відповідно до приписів частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Так, пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393, передбачено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17 зазначила, що Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення, як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема, щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Так, факт сплати єдиного внеску, не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Відповідно до підпункту 2.16.1 пункту 2.6 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС України 31.12.2007 № 499 грошове забезпечення включає матеріальну допомогу, а саме особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ надається матеріальна допомога у межах асигнувань що виділяються на їх утримання, для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення на день виплати, та один раз на рік - допомога для оздоровлення в розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення.

Подібна правова норма щодо надання поліцейським один раз на рік матеріальної допомоги для оздоровлення закріплена і в підпункті 3 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988.

Таким чином, суд зазначає, що необхідною умовою для включення до грошового забезпечення, з якого здійснюється перерахунок пенсії, певних виплат та надбавок, є наявність системного та щомісячного характеру.

Оскільки, виплата матеріальної допомоги на оздоровлення не має щомісячного характеру, суд вважає, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення.

Щодо відмови відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням доплати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС згідно Довідок від 25.09.2020 № 53, № 54, № 55, виданих Управлінням МВС України в Київській області, суд зазначає таке.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VIII (надалі також - Закон № 580-VIII,) крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII (надалі також - Закон № 900-VIII).

Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

02 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988, якою встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

Наказом МВС від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (надалі також - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським), згідно з пунктом 2 якого визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (надалі також - Порядок № 45)

Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 (надалі Постанова № 103), відповідно до якої вирішено:

- перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

- … Міністерству внутрішніх справ … після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (пункт 7 Постанови № 103);

- внести відповідні зміни в Постанову КМУ № 45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Так, відповідно до цієї Постанови пункт 5 Порядку № 45 викладено в новій редакції:

«Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту».

Сторонами не заперечується, що на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) УМВС України в Чернігівській області від 20.03.2018 № П/С 101/01407, виданої ОСОБА_1 , позивачу з 01.01.2016 відповідно до статті 63 Закону України № 2262-XII та Постанови № 103 здійснено перерахунок пенсії з урахуванням таких складових як: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням ст. сержант поліції, надбавка за стаж служби (40 %), премія (9,21 %).

Водночас, відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII громадянам, які працюють у зоні відчуження, встановлюється доплата у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» від 27.04.2006 № 571, зокрема, установлено, що у період з 1 січня 2006 р. по 1 січня 2009 року:

особам, які постійно працюють, а також особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, військовослужбовцям внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, проводиться доплата у 20-кратному розмірі доплати, встановленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 р. № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для громадян, які працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення.

Така доплата визначається пропорційно відпрацьованому часу, але не більше від зазначеного розміру.

В постанові Кабінету Міністрів України «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» від 10.09.2008 № 831, в її першій редакції, зокрема, було визначено установити, що у період з 1 січня 2009 р. по 1 січня 2012 року особам, які постійно працюють, а також особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів служби цивільного захисту Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, військовослужбовцям внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, встановлюється доплата у розмірі 150 відсотків мінімальної заробітної плати.

Така доплата визначається пропорційно відпрацьованому часу, але не більше від зазначеного розміру.

Зазначена вище Постанова № 831, в редакції постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» 18.05.2017 № 335 передбачає, що з 01.01.2017, зокрема, установлено особам, які постійно працюють, а також поліцейським, особам рядового та начальницького складу органів і підрозділів служби цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державного агентства з управління зоною відчуження, військовослужбовцям Національної гвардії, Служби безпеки, Державної прикордонної служби та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, встановлюється доплата у розмірі 150 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року.

Така доплата визначається пропорційно відпрацьованому часу, але не більше від зазначеного розміру.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що доплата поліцейським, які працюють в зоні відчуження, передбачена законодавством і фактично виплачувалася починаючи з 01.01.2016.

Крім того, як зазначалося вище, необхідною умовою для включення до грошового забезпечення, з якого здійснюється перерахунок пенсії, певних виплат та надбавок, є наявність системного та щомісячного характеру.

Судом встановлено, що згідно з Довідками від 25.09.2020 № 53, 54, 55, виданими Відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області, вбачається, що з листопада 2008 року по листопад 2010 року (включно) ОСОБА_1 щомісячно отримував доплату як особа, яка працює у зоні відчуження.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що зазначена доплата мала постійний (систематичний) характер.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 30.09.2014 № 21-306а14, від 11.11.2014 № 21-449а14, від 20.01.2015 № 21-418а14.

Отже, доплата за несення служби в зоні відчуження Чорнобильської АЕС є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, яку отримував позивач під час проходження служби в органах внутрішніх справ та яку з моменту утворення Національної поліції України отримують поліцейські. Ця доплата входить до грошового забезпечення та має постійний характер для поліцейських, які несуть службу в зоні радіоактивного забруднення Чорнобильської АЕС, а позивач певний час (з листопада 2008 року по листопад 2010 року (включно)) ніс службу у Відділі зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області. При чому, 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням на пенсію позивач працював у Відділі зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області, що шляхом співставлення інформації підтверджується, копіями Грошового атестата від 12.07.2011 № 219, Довідок від 25.09.2020 № 53, № 54, № 55, виданих Відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області, Пенсійного посвідчення від 13.04.2011 серії ААЄ № 284984.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що доплата позивача за роботу у зоні відчуження мала постійний характер та підлягає врахуванню для перерахунку його пенсії згідно з Довідками від 25.09.2020 № 53, № 54, № 55, виданими Відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області.

При цьому, суд зауважує, що питання про подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (надалі також - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а, в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19.

З приводу позовної вимоги позивача зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням індексації згідно Довідок від 25.09.2020 № 53, № 54, № 55, виданих Управлінням МВС України в Київській області, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю (частина перша статті 5 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Таким чином в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають права, свободи та інтереси фізичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Судом встановлено, що в заяві від 21.10.2020, з якою позивач звернувся до відповідача, він просив здійснити перерахунок його пенсії відповідно до Довідок від 25.09.2020 № 53, № 54, № 55, виданих Управлінням МВС України в Київській області з урахуванням всіх видів забезпечення, в тому числі: доплати за роботу в зоні відчуження, допомоги на оздоровлення, доплати за роботу в нічний час. Тобто, як вбачається із змісту вказаної заяви з проханням здійснити перерахунок пенсії з урахуванням індексації ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Чернігівській області не звертався.

Відповідно питання про перерахунок позивачу пенсії з урахуванням індексації ГУ ПФУ в Чернігівській області, як вбачається з листа ГУ ПФУ в Чернігівській області від 18.11.2020 № 4409-4671/П-02/8-2500/20, не розглядалося і рішення по суті не приймалося.

Тобто, вказана позовна вимога є передчасною та направлена на захист ще не порушеного права, що суперечить статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, тому задоволенню вона не підлягає, так як судовому захисту підлягає лише порушене право.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного правового аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться у матеріалах справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Квитанцією АТ КБ Приватбанк від 08.12.2020 № 0.0.1933736234.1 підтверджується сплата позивачем судового збору у сумі 840,80 грн.

Таким чином за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 840,80 грн.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, що викладене в листі від 18.11.2020 в частині щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням доплати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням доплати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС згідно з Довідками від 25.09.2020 № 53, № 54, № 55, виданими Відділом зони Чорнобильської АЕС Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840,80 грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005 код ЄДРПОУ 21390940.

Дата складення повного рішення суду - 11.02.2021.

Суддя Ю. О. Скалозуб