11 лютого 2021 року ЛуцькСправа № 140/17097/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рожищенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Рожищенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання дій протиправними щодо відмови у вклеюванні до паспорта громадянина України у формі книжечки, який виданий на ім'я ОСОБА_1 , нової фотокартки у зв'язку з досягненням нею 45-річного віку відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, зобов'язання вклеїти до паспорта громадянина України у формі книжечки, який виданий на ім'я ОСОБА_1 , нової фотокартки у зв'язку з досягненням нею 45-річного віку відповідно цього Положення.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказала, що у зв'язку із досягненням 45 років в листопаді 2020 вона звернулася до Рожищенського райвідділу УДМС України у Волинській області із письмовою заявою про вклеювання до її паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки нової фотокартки. Однак отримала відмову з посиланням на те, що паспорт у формі книжечки підлягає обміну на паспорт у формі ID-картки, оскільки позивачем порушено місячний термін звернення для вклеювання нової фотокартки. Тут же зазначено про те, що вклеювання другої фотокартки в паспорт громадянина України зразка 1994 року при досягненні віку можливе при наявності рішення суду, яке набрало законної сили.
На думку позивача, відмова відповідача вклеїти у паспорт громадянина України зразка 1994 року нову фотокартку у зв'язку з досягненням особою 45-річного віку є протиправною, а дії відповідача такими, що спрямовані на позбавлення права мати та користуватися паспортом у традиційній формі - у вигляді паспортної книжечки. Позивач просив врахувати висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені в рішенні від 19 вересня 2018 року у зразковій справі №806/3265/17, згідно з якими зобов'язання державою громадян на виготовлення паспорта виключно у вигляді ID-картки є невиправданим втручанням у приватне життя.
З наведених підстав позивач просила позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05 січня 2020 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позов відповідач позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні (а.с.22-26). В обґрунтування цієї позиції зазначив, що частиною четвертою статті 21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" передбачено, що паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. З прийняттям цього Закону паспорт громадянина України оформляється територіальними органами та підрозділами Державної міграційної служби України, що забезпечені відповідним обладнанням, всім визначеним законодавством категоріям громадян, починаючи з чотирнадцятирічного віку, тільки у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
У відповідача не було і не має технічних можливостей, обов'язку та жодних правових підстав вклеювання фото до паспорта громадянина України зразка 1994 року з порушенням позивачем термінів.
З наведених підстав просить у задоволенні позову відмовити.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні від сторін не надходили.
Згідно із частиною другою статті 262 КАС України якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 20 квітня 2000 року Рожещенським райвідділом УМВС України у Волинській області видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 (а.с.11).
У зв'язку з досягненням 45-ти річного віку, позивач в листопаді 2000 року звернулася до Рожищенського районного відділу УДМС України у Волинській області із заявою про вклеювання до її паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року нової фотокартки. На зазначену заяву відповідач листом від 24.11.2020 повідомив, що оскільки ОСОБА_1 порушила термін вклеювання фото до паспорта громадянина України, та за відсутності рішення суду відсутні правові підстави для вклеювання фотокартки (а.с.10).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що спір у даній справі виник у зв'язку з тим, що Рожищенський районний відділ УДМС України у Волинській області відмовив у вклеюванні до паспорта громадянина України зразка 1994 року нової фотокартки у зв'язку з досягненням 45-річного віку та зобов'язує виготовити новий паспорт у формі у формі ID-картки.
Відповідно до частини статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При вирішенні спору суд враховує такі нормативно-правові акти.
Як встановлено пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України від 18 січня 2001 року №2235-III "Про громадянство України" (далі - Закон №2235-14) документами, що підтверджують громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Відповідно до статті 5 Закону №2235-14 постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі - Положення №2503-ХІІ).
Пунктом 3 Положення №2503-ХІІ передбачено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни запровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
06 грудня 2012 року набрав чинності Закон України від 20 листопада 2012 року №5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі Закон - №5492-VI, зі змінами), який визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Згідно із підпунктом "а" пункту 1 частини першої статті 13 Закону №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, серед яких: паспорт громадянина України.
За приписами частин першої - четвертої статті 21 Закону №5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Відповідно до частини другої статті 15 та абзацу другого частини другої статті 21 Закону №5492-VI Кабінет Міністрів України постановою від 25 березня 2015 року №302 (далі - Постанова №302) затвердив зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України.
Пунктом 2 Постанови №302 (зі змінами) запроваджено з 1 січня 2016 року оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII; з 1 листопада 2016 року оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Також пунктом 3 Постанови №302 обумовлено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 р. припиняється; паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 1 листопада 2016 р., є чинним протягом строку, на який його було видано.
Згідно з пунктом 1 розділу V "Перехідні положення" Закону №5492-VI документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, видані до дня набрання чинності цим Законом, є чинними до закінчення строку їх дії та не підлягають обов'язковій заміні.
Позивач ОСОБА_1 має паспорт у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року.
Пунктами 7, 8 вказаного Положення №2503-ХІІ установлено, що записи, вклеювання фотокарток і відмітки у паспорті здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується. До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.
Згідно з пунктами 12, 15, 18 Положення №2503-ХІІ вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25 - і 45-річного віку провадиться у п'ятиденний термін. Для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку подаються паспорт і дві фотокартки зазначеного розміру. Для одержання, обміну паспорта і вклеювання до нього нових фотокарток громадянин подає документи і фотокартки не пізніш як через місяць після досягнення відповідного віку або зміни (переміни) прізвища, імені чи по батькові, встановлення розбіжностей у записах або непридатності паспорта для користування.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 виповнилося 45 років, а відтак згідно з пунктом 18 Положення №2503-XII вона повинна була звернутися до територіального управління Державної міграційної служби України з відповідною заявою про вклеювання фотокартки протягом місяця, однак позивач пропустила зазначений термін. Відповідач відмовив ОСОБА_1 у вклеюванні фотокартки та з посиланням на підпункт 6 пункту 6 Порядку №302 зазначив про необхідність обміну паспорта та виготоволення паспорта у формі ID-картки.
Проте cуд не погоджується із такою позицією відповідача.
Згідно з підпунктом 6 пункту 6 Порядку №302 обмін паспорта здійснюється у разі якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток.
Відповідно до пункту 21 Порядку №302 у разі виникнення обставин (подій), у зв'язку з якими паспорт підлягає обміну (крім закінчення строку дії паспорта), документи для його обміну подаються протягом одного місяця з дати настання таких обставин (подій).
На підставі аналізу наведених вище норм чинного законодавства суд дійшов висновку, що підпункт 6 пункту 6 Порядку №302 визначає звернення особи із заявою про вклеювання до паспорта нової фотокартки пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку як підставу для обміну паспорта зразка 1994 року, однак не містить імперативної заборони для вклеювання до паспорта фотокартки. Також варто звернути увагу, що вказана відповідачем підстава для обміну паспорта не передбачена пунктом 16 Положення №2503-XII, відповідно до якого обмін паспорта провадиться у разі зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; встановлення розбіжностей у записах; непридатності для користування.
З цього випливає, що обмін паспорта у ситуації з позивачем може мати місце, якщо він вільно погоджується на такий обмін. В іншому випадку примус з боку держави, який здійснюється проти волі особи, є невиправданим втручанням у коло її приватних інтересів, зокрема мати паспорт у формі книжечки.
Так у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 у зразковій справі №806/3265/17 за позовом ОСОБА_2 до Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії міститься висновок, що норми Закону № 5492-VI на відміну від норм Положення №2503-XII не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім'я та по батькові, та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря. Законодавець, приймаючи Закон №1474-VIII, яким внесено зміни до Закону №5492-VI, не дотримав вимог, за якими такі зміни повинні бути зрозумілими і виконуваними, не мати подвійного тлумачення, не звужувати права громадян у спосіб, не передбачений Конституцією України та не допускати жодної дискримінації у залежності від часу виникнення правовідносин з отриманням паспорта громадянина України.
Надаючи оцінку діям відповідача, який відмовив ОСОБА_3 у вклеюванні фотокартки та зобов'язує здійснити обмін його паспорта на паспорт у формі формі ID-картки, суд враховує, що 07 червня 2019 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року №398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. №302". Згідно з цією постановою пункт 3 Постанови №302 доповнено абзацом такого змісту: "Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року".
Відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 та постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року №398 Міністерство внутрішніх справ України затвердило Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (наказ зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 року за №620/33591; далі - Тимчасовий порядок).
Пунктом 2 розділу V Тимчасового порядку встановлено, що для вклеювання фотокартки при досягненні віку 25 або 45 років особи, на ім'я якої оформлений паспорт, протягом 30 календарних днів заявник подає працівнику територіального підрозділу заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку. Облік заяв про вклеювання фотокартки здійснюється в журналі реєстрації заяв про вклеювання фотокарток за формою згідно з додатком 4 до цього Тимчасового порядку. У разі подання заяви та документів через центр надання адміністративних послуг адміністратор центру надання адміністративних послуг передає прийняті заяву та документи до відповідного територіального підрозділу ДМС.
Для вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку особа після спливу тридцятиденного строку заявник подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку, та відповідне рішення суду. Облік заяв про вклеювання фотокартки здійснюється в журналі реєстрації заяв про вклеювання фотокарток.
Отже, чинним законодавством України передбачена можливість вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку особи після спливу тридцятиденного строку на підставі рішення суду, яке набрало законної сили.
З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №806/3265/17 суд дійшов переконання про протиправність дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у вклеюванні фотокартки до паспорта громадянина України, тому порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов'язання відповідача вклеїти фотокартку у паспорт ОСОБА_1 зразка 1994 року. Таким чином, позов належить задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рожищенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, у сумі 840,40 грн., що підтверджуються квитанцією від 29 грудня 2020 року №31 (а.с.17).
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ) до Рожищенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (45101, Волинська область, місто Рожище, вулиця Незалежності,93) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Рожищенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у паспорт громадянина України зразка 1994 року нову фотокартку у зв'язку з досягненням 45 років.
Зобов'язати Рожищенський районний відділ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області вклеїти у паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий на ім'я ОСОБА_1 , нову фотокартку у зв'язку з досягненням 45-річного віку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рожищенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок грн. 80 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя В.Д. Ковальчук