ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
26 січня 2021 року Справа № 923/900/20
Господарський суд Херсонської області у складі судді Ярошенко В.П., за участю секретаря судового засідання Борхаленко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Прокурора-першого заступника керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі:
позивача: Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, м. Херсон
до відповідача: Державного підприємства "Великолепетиський Радгосп", смт. Велика Лепетиха, Херсонська область
про припинення права постійного користування землею, зобов'язання повернути земельні ділянки
за участю представників сторін:
прокурор Волкова Н.М.
від позивача: Каверіна О.Б. - уповн. предст.
від відповідача: Остропицький Д.І. - директор, Антипенко В.П. - адвокат
Прокурор-перший заступник керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі позивача Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, м. Херсон, вул. Університетська, 136А) звернувся до Господарського суду Херсонської області із позовною заявою до Державного підприємства "Великолепетиський радгосп" (код ЄДРПОУ 00709193, Херсонська область, Великолепетиський район, смт. Велика Лепетиха, вул. Тельмана, 108), в якій просить суд припинити право постійного користування земельними ділянками площею 333,4098 га, нормативно грошовою оцінкою 10428362,90 грн. та площею 63,8871 га, нормативно грошовою оцінкою 2758628,33 грн., розташованих на території Великолепетиської селищної ради Великолепетиського району Херсонської області, які надані ДП "Великолепетиський радгосп" на підставі Державного акту на право постійного користування землею І-ХС №001929, виданого згідно розпорядження Великолепетиської районної державної адміністрації №139 від 07.04.2003; зобов'язати Державне підприємство "Великолепетиський радгосп" повернути земельні ділянки площею 333,4098 га, нормативно грошовою оцінкою 10428362,90 грн. та площею 63,8871 га, нормативно грошовою оцінкою 2758628,33 грн, розташовані за межами населених пунктів на території Великолепетиської селищної ради Великолепетиського району Херсонської області державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області.
Позовні вимоги прокурор обґрунтовує ст. 141 Земельного кодексу України. Вказує на невиконання ДП "Великолепетиський радгосп" вимог чинного законодавства до землекористувача земель державної власності на умовах постійного користування, а саме про систематичну несплату земельного додатку.
Підставою для звернення прокурора до суду в інтересах держави з даним позовом полягає в безоплатному користуванні відповідачем земельними ділянками державної власності сільськогосподарського призначення площею 333,4098 га та 63,8871 га, наданих йому у постійне користування, внаслідок чого до місцевого бюджету Великолепетиської селищної ради не надходять грошові кошти.
Незважаючи на обізнаність щодо порушення відповідачем вимог земельного та податкового законодавства, ГУ Дерджгеокадастру у Херсонській області не вжито належних заходів до усунення зазначених порушень, що призводить до порушення економічних інтересів держави, необхідність захисту яких відповідно до положень ст. 131-1 Конституції України покладено на прокуратуру.
Дана позовна заява пред'явлена як захід прокурорського реагування в інтересах Олешківського міжрайонного управління водного господарства, з підстав того, що уповноважені органи, не здійснює належний захист законних інтересів держави у цій сфері, що призвело до їх порушення;
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.09.2020 р. даний позов передано на розгляд судді Ярошенко В. П.
Ухвалою суду від 11.09.2020 року позовну заяву Прокурора-першого заступника керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі: Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області залишено без руху.
Ухвалою від 25.09.2020 позовну заяву прокурора прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи № 923/900/20 визначено здійснювати в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 22.10.2020 відкладено підготовче засідання до 19.11.2020 о 10:00 год.
Ухвалою від 19.11.2020 суд закрив підготовче провадження у справі № 923/900/20 та призначив справу до судового розгляду по суті на 08.12.2020 о 10:30 год.
Ухвалою від 08.12.2020 суд відклав розгляд справи по суті на 24.12.2020 о 10:00 год.
Судове засідання, призначене на 24.12.2020 не відбулося у зв'язку з перебуванням судді на лікарняному.
Ухвалою від 13.01.2021 суд призначив судове засідання з розгляду по суті на 26.01.2021 о 10:30 год.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити, з підстав викладених у позовній заяві.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити, з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та у задоволенні позову просив відмовити.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення і повідомлено прокурору орієнтований час складення повного рішення.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, суд
Матеріали справи свідчать, що на підставі розпорядження Великолепетиської районної державної адміністрації від 07.04.2003 № 139 Шовкорадгоспу "Великолепетиський" (на даний час ДП "Великолепетиський Радгосп") видано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 396,55 га для сільськогосподарського виробництва серія І-ХС №001929. Вказаний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №8.
Відповідно до статуту Державного Шовкорадгоспу "Великолепетиський" Великолепетиського району Херсоснької області, затвердженого Міністерством сільського господарства і продовольства, підприємство засноване на державній власності і підпорядковане Міністерству сільського господарства і продовольства України.
Згідно пункту 1.2. Статуту підприємством має юридичну адресу смт. Велика Лепетиха, вул. імені Тельмана, 108.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи радгосп "Великолепетиський" має код ЄДРПОУ 00709193.
За даними Новокаховського управління Головного управління ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі ДП "Великолепетиський радгосп" (код ЄДРПОУ 00709193) статутну діяльність не здійснює. Останню податку звітність подано за 2012 рік - податкова декларація з фіксованого сільськогосподарського податку №500 від 20.02.2012 з нарахуванням податку за земельну ділянку площею 240,27 га (рілля) та багаторічні насадження - 141,92 га. Протягом 2019-2020 років звітність підприємством не надавалась. Задекларовані та не сплачені податки протягом цих періодів відсутні, в зв'язку з тим, що підприємство не здійснює діяльність. Податкова заборгованість по ДП "Великолепетиський радгосп" відсутня.
Дані обставини стали підставою для звернення позивача з позовною заявою до суду.
Таким чином, виник спір, який підлягає вирішенню у судовому порядку.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
За змістом ст. 92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Відповідно до приписів ч. 1 ст.206 ЗК України, ст. 270 ПК України використання землі в Україні є платним, а земельні ділянки є об'єктом оподаткування.
Згідно з приписами п. 14.1.72 ст. 14 ПК України постійні землекористувачі сплачують земельний податок за використання землі. За змістом п. 14.1.147 ст. 14, п. 265.1.3 ст. 265, п. 10.1.1 ст. 10 ПК України плата за землю є місцевим податком, який відповідно до приписів ст. 69 БК України зараховується до відповідного місцевою бюджету за місцем розташування земельної ділянки.
За змістом п.286.2 ст.286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до п.284.1 ст.284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Відповідно до листа Великолепетиської селищної ради від 22.06.2020 за №02-39/324, упродовж 2013-2020 років на сесіях Великолепетиської селищної ради рішення про звільнення ДП "Великолепетиський Радгосп" від сплати земельного податку за земельні ділянки сільськогосподарського призначення не приймались. Звернень упродовж 2018- 2019 років від відповідача щодо звільнення від сплати земельного податку не надходило.
Таким чином, згідно нормами ПК України обов'язок розрахунку суми плати за землю (земельного податку) покладається на платника - юридичну особу.
У той же час, як зазначено вище, ДП "Великолепетиський Радгосп" податкову звітність упродовж 2013-2020 років до податкових органів не подавав (не звітував) та як наслідок відповідачем покладений обов'язок щодо обчислення земельного податку у щорічній податковій декларації не здійснено, що у свою чергу призвело до недоотримання грошових коштів місцевим бюджетом.
Так, за розрахунками Великолепетиської селищної ради та місцевої прокуратури, ДП "Великолепетиський радгосп" не нараховано та не сплачено до місцевого бюджету упродовж 2018-2019 років наступні суми земельного податку за земельні ділянки площею 333,4098 га та 63,8871 га: за 2018 рік - 40626,73 грн. та 7784,58 грн., за 2019 рік-65214,96 грн. та 12496,31 грн. Всього за 2018-2019 роки сума несплаченого земельного податку складає 126122,58 грн.
Вищезазначене свідчить про невиконання ДП "Великолепетиський радгосп" вимог чинного законодавства до землекористувача земель державної власності на умовах постійного користування, а саме про систематичну несплату земельного податку.
Крім того, відповідно до довідки Великолепетиської селищної ради від 03.08.2020, до місцевого бюджету Великолепетиської селищної ради грошові кошти від ДП "Великолепетиський Радгосп" у вигляді плати за земельні ділянки, що надані підприємству на праві постійного користування за період 2013-2020 років не надходило.
Згідно з пункту "д" ч.1 ст.141 Земельного кодексу України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Так, згідно інформації Головного управління статистики у Херсонській області від16.06.2020 за №17-14/1517-20, ДП "Великолепетиський радгосп" статистичні звіти за формами №№ 4-СГ, 24-сг, 29-сг, 37-сг, 50-сг протягом 2018-2020 років не звітувало.
За таких обставин, вимога прокурора про припинення право користування земельною ділянкою підлягає задоволенню.
Суд критично оцінює посилання відповідача про те, що ні прокурор, ні Великолепетиська селищна рада не мають права самостійно визначати для юридичних осіб податкові зобов'язання з податку на землю, оскільки предметом вказаної позовної заяви є позовна вимога щодо припинення права постійного користування земельними ділянками державної власності ДП "Великолепетиський радгосп".
Суд констатує, що для даної вимоги достатньо факту доведеності систематичної несплати земельного податку землекористувачем земель державної власності на умовах постійного користування, що прокурором і було доведено.
Щодо прокурорського представництва інтересів держави, суд зазначає наступне.
Положеннями статті 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Частиною 2 статті 2 ЦК України передбачено, що одним з учасників цивільних відносин є держава Україна, яка згідно зі статтями 167, 170 ЦК України набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом, та діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.
Одним із таких органів є прокуратура, на яку покладено функції представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
За змістом частини 1 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" "представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом".
Відповідно до частини 3 статті 23 зазначеного Закону прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частиною 3 статті 4 ГПК України встановлено, що до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Згідно частини 4 статті 53 того ж Кодексу прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 Господарського процесуального кодексу України.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 08.04.1999 № 3-рп/99 наголосив, що інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Таким чином, прокурор, здійснюючи представництво інтересів держави, з метою захисту її економічних інтересів, які полягають у контролі за недопущенням завдання збитків державі унаслідок не повернення відповідачем залишку дизельного палива, правомірно звернувся до суду з позовом про повернення майна.
Згідно частини третьої статті 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
У відповідності до частини першої статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідач позовні вимоги належними та доступними засобами доказування не спростував, а наявні в матеріалах справи докази свідчать про обґрунтованість позовних вимог.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені прокурором вимоги підлягають задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 129, 232-240 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Припинити Державному підприємству "Великолепетиський Радгосп" право постійного користування земельними ділянками площею 333,4098 га, нормативно грошовою оцінкою 10428362,90 грн. та площею 63,8871 га, нормативно грошовою оцінкою 2758628,33 грн., розташованих на території Великолепетиської селищної ради Великолепетиського району Херсонської області, які надані ДП "Великолепетиський радгосп" на підставі Державного акту на право постійного користування землею І-ХС №001929, виданого згідно розпорядження Великолепетиської районної державної адміністрації №139 від 07.04.2003.
3. Зобов'язати Державне підприємство "Великолепетиський радгосп" повернути земельні ділянки площею 333,4098 га, нормативно грошовою оцінкою 10428362,90 грн. та площею 63,8871 га, нормативно грошовою оцінкою 2758628,33 грн., розташовані за межами населених пунктів на території Великолепетиської селищної ради Великолепетиського району Херсонської області державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області.
4. Стягнути з Державного підприємства "Великолепетиський Радгосп" на користь прокуратури Херсонської області суму судових витрат по сплаті судового збору у розмірі 4204,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Дата складання повного тексту рішення 11.02.2021р.
Суддя В.П.Ярошенко