Постанова від 06.05.2010 по справі 2а-10584/09/0570

Головуючий у 1 інстанції - Папазова Г.П.

Суддя-доповідач - Нікулін О.А.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

06 травня 2010 року справа № 2а-10584/09/0570

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Нікуліна О.А.

суддів:

при секретарі

за участі позивача

представника позивача

представника відповідача Сіваченка І.В., Дяченко С.П.

Задоєнко О.В.

Лактіонов Р.В.

Здановська Я.Г.

розглянувши у відкритому

апеляційну скаргу судовому засіданні

Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від 27 серпня 2009 року

по справі № 2а-10584/09

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківська харчосмакова фабрика»

до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області

про про визнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №230 від 18.11.2008 року, -

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2009 року позивач звернувся з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №230 від 18.11.2008 року .

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 серпня 2009 року адміністративний позов задоволено повністю.

Зазначеною постановою визнано протиправним та скасовано рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 230 від 18.11.2008 року.

З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач по справі та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню з наступною відмовою у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляція підлягає задоволенню.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наступного.

Державною інспекцією по контролю за цінами в Донецькій області було проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Дружківська харчосмакова фабрика" на предмет дотримання вимог законодавства України про ціни та ціноутворення, результати якої відображені в Акті № 570 від 20.10.2008 р.

Згідно акту № 570 в процесі перевірки проведено розрахунок необґрунтовано отриманої суми виручки внаслідок порушення Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари при розрахунках з приватним підприємцем ОСОБА_7 при реалізації олії «Дружківської». Так за період з 26.05.08 р. по 25.07.08 р. оптово-відпускна ціна збільшилась на 4,35% - з 46,00 грн./шт. до 48,00 грн./шт. В процесі перевірки встановлено, що станом на 21.07.2008 р., коли реалізовувалась олія за ціною в розмірі 48,00 грн., ціна повинна складатися 46,9246 грн. за пляшку з урахуванням збільшення оптово-відпускних цін на 1,0 %. Станом на 08.08. та 22.08. ціна реалізації олії фабрикою застосовано в розмірі також 48,00 грн. замість розрахованого в процесі перевірки 47,40 грн. Необгрунтовано отримано підприємство 971,27 грн. за період з 21.07.08 по 22.08.08р.

На підставі викладеного відповідачем прийнято спірне Рішення № 230 від 18.11.2008р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін. Даним рішенням за порушення вимог порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари до позивача застосовано стягнення в доход бюджету безпідставно отриманої суми виручки у розмірі 971,27 гривень, а також штрафу у двократному розмірі необгрунтовано отриманої суми виручки 1942,54 грн., загальна сума санкції - 2913,81 грн.

Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням визначені Законом України «Про ціни і ціноутворення» № 507 від 03.12.1990 року (далі Закон № 507).

За приписами частини 1 статті 10 Закону № 507 зміна рівня державних фіксованих та регульованих цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг здійснюється в порядку і в строки, що визначаються тими органами, які відповідно до цього Закону затверджують або регулюють ціни (тарифи).

Статтею 14 даного Закону встановлена відповідальність за порушення державної дисципліни цін, а саме: вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 373 від 17.04.2008р., оптово-відпускна ціна - фактична ціна, що застосовується у розрахунках за товари, які поставляються (реалізуються) суб'єктами господарювання з метою їх використання у підприємницькій діяльності, з урахуванням податку на додану вартість і транспортних витрат.

Механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово-відпускних цін, зокрема і на олію соняшникову, визначений Порядком декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1222 від 17.10.2007 року.

Пунктом 2 цього Порядку встановлено, що декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 цього Порядку, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток.

При прийнятті рішення відповідач керувався нормами Постанови КМУ № 1222 від 17.10.2007 року, без врахуванням приписів Закону № 507, що є неприпустимим з огляду на принцип законності.

Перевіркою не було встановлено загальне підвищення рівня цін на один з видів продукції (товару) підприємства - олію соняшникову більш ніж на один відсоток протягом календарного місяця.

Не враховано інспектором також того, що ціна за якою відпускалась олія підприємцю ОСОБА_7, з 21.07.08р., а саме 48,00 грн., за одну плашку, не є новою (чи зміненою) ціною. Більш висока ціна вже застосовувалась у розрахунках з іншими контрагентами підприємства. Так, згідно накладної № 1618 від 19.06.2008р. для ТОВ "Компанія "Айсмен", згідно накладної № 1744 від 30.06.2008р. для МП ТОВ "Фірма "Лія" олія в пляшках місткістю п'ять літрів відпускалась за ціною 52,71грн. з ПДВ.

За висновками суду першої інстанції ТОВ "Дружківська харчомакова фабрика" здійснює продаж товару різним контрагентам за різними цінами, проте відповідачем в ході перевірки не встановлено, чи було протягом місяця перевищення максимального рівня цін, за яким відпускався товар з підприємства. Тобто інспекцією зроблений висновок на підставі відносин з одним покупцем - ОСОБА_7, але не з'ясований саме рівень оптово-відпускних цін за місяць порівняно з минулим місяцем.

Проте, колегія суддів на може погодитися з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до статті 198 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду має право: залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін; змінити постанову суду; скасувати її та прийняти нову постанову суду; скасувати постанову суду і залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження у справі; визнати постанову суду нечинною і закрити провадження у справі; скасувати постанову суду і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Відповідно до статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Суд першої інстанції допустився порушень норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст.13 Закону України від 03.12.1990 №507-ХП "Про ціни і ціноутворення" та "Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 №1819 на Державну інспекцію з контролю за цінами покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін І тарифів.

Відповідно до пункту 26 плану роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на IV квартал 2008 року була проведена перевірка ТОВ «Дружківська харчосмакова фабрика» з питання порядку формування, встановлення та застосування цін на продукти харчування, щодо яких встановлено державне регулювання.

За результатами перевірки був складений акт перевірки від 20 жовтня 2008 року №570 (далі - Акт перевірки).

Під час перевірки встановлено порушення порядку встановлення та застосування оптово-відпускних цін на олію соняшникову, на яку запроваджено обов'язкове декларування їх зміни у період з 02.06.2008 по 22.08.2008 рр.

Так за період з 26.05.2008 по 25.07.2008 оптово-відпускна ціна при реалізації олії «Дружківської» збільшувалась на 4,35% -з 46,00 грн./шт. до 48,00 грн./шт. У зазначений період придбано пляшок 1080 олії за ціною 48,00 грн. В процесі перевірки встановлено, що станом на 21.07.2008, коли реалізовувалась олія за ціною в розмірі 48,0, ціна повинна складати 46,9246 грн. за пляшку з урахуванням збільшення оптово-відпускної ціни на 1,0 %. Станом на 08.08.2008 та 22.08.2008 ціна реалізації олії товариством застосована в розмірі також 48,00 грн., замість розрахованого в процесі перевірки 47,40 грн. Необгрунтовано отримано підприємством 971,27 грн. за період з 21.07.2008 по 22.08.2008 (розрахунок в додатках до акту перевірки).

Товариством було порушено вимоги пунктів 1, 2 Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 № 1222 «Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари» із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 276 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", від 06.08.2008 № 709 "Про внесення змін до Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари" та п.1 розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації від 03.12.2007 №750 "Про декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари" зі змінами, внесеними розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації від 26.06.2008 № 305 "Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 03.12.2007 № 750" (реєстрація в Головному управлінні юстиції у Донецькій області від 27.06.2008 №59/1589).

На підставі акту перевірки та ст.14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" га п.1.6. «Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами», затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 року № 298/519 (реєстрація Міністерства юстиції України від 18.12.2001 за № 1047/6238), вся необгрунтовано одержана суб'єктом господарювання виручка в результаті порушення державної дисципліни цін та штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки підлягає вилученню в доход бюджету на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.

Відповідно до п. 1 Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 № 1222, суб'єкти господарювання здійснюють декларування зміни оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці (тушки), ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне з вмістом жиру до 2,5 відсотка, сир кисломолочний з вмістом жиру до 9 відсотків, сметану з вмістом жиру до 20 відсотків, масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 відсотка, яйця курячі, цукор-пісок, олію соняшникову. Вимоги зазначеної постанови поширюються на вказані вище продовольчі товари з урахуванням визначеного відсотка включно.

Товариство не виконувало вимоги нормативно-правових актів щодо обов'язкового декларування цін на продовольчі товарів відносно яких запроваджено державне регулювання цін.

Порушеннями порядку встановлення і застосування ціп, ні які накладаються економічні санкції, є, зокрема:

застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання;

застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни;

застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад

установлений граничний розмір;

застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів

регулювання.

Враховуючи вищевикладене, декларування зміни оптово - відпускних цін на окремі продовольчі товари, перелік яких визначено постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 № 1222 "Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари" (із змінами) та декларування оптової ціни на продовольчі товари, щодо цін на які запроваджено державне регулювання, є обов'язковими вимогами до суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність з виробництва та реалізації таких продовольчих товарів.

У разі застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни або з порушенням інших запроваджених методів регулювання, суб'єкти господарювання несуть відповідальність відповідно до вимог чинного законодавства у сфері ціноутворення.

На підставі викладеного вважаємо, що ухвалене Держінспекцією цін в Донецькій області рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 18.11.2008 № 230, є обгрунтованим і таким, що винесене з дотриманням вимог діючого законодавства.

З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції не дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто наявні підстави для скасування судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів ,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 серпня 2009 року - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 серпня 2009 року - скасувати.

У задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківська харчосмакова фабрика» - відмовити.

Постанова за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 1 місяця з дня складення у повному обсязі.

У повному обсязі постанова складена 07 травня 2009 року.

Головуючий

Судді