Головуючий суддя І інстанції - Ірметова О.В.
Суддя - доповідач - Лях О.П.
Україна
Іменем України
06 травня 2010 року справа № 2а-27746/09/1270
зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Лях О.П.
суддів: Горбенко К.П., Юрченко В.П.
при секретарі судового засідання
за участю представників:
від позивача: Барбаш Л.О.
Здєтовецька О.С. - за довіреністю від 01.03.2010 року
від відповідача: Гусєва Ю.В. - за довіреністю від від 15.01.2010 року
не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від 28 січня 2010 року
по адміністративній справі № 2а-27746/09/1270 (суддя Ірметова О.В.)
за позовом Товариства з обмеженої відповідальністю спеціалізована науково-виробнича компанія «Електроспецмонтаж»
до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську
про скасування податкового повідомлення-рішення № 0021591510/0 від 05.11.2009 року про застосування штрафних санкцій за затримку сплати податку на прибуток, -
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28 січня 2010 року по справі № 2а-27746/09/1270 адміністративний позов Товариства з обмеженої відповідальністю спеціалізована науково-виробнича компанія «Електроспецмонтаж» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про скасування податкового повідомлення-рішення № 0021591510/0 від 05.11.2009 року про застосування штрафних санкцій за затримку сплати податку на прибуток, задоволено повністю, скасовано податкове повідомлення - рішення № 0021591510/0 від 05.11.2009 року про застосування штрафних санкцій за затримку сплати податку на прибуток у розмірі 1903,65 грн.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову.
Представники позивача в судовому засіданні заперечували проти доводів апеляційної скарги та просили суд залишити апеляційну скаргу відповідача без задоволення, а судове рішення першої інстанції без змін.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 10 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» визначено, що ДПІ в містах забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим законом та іншими законодавчими актами за порушення податкового законодавства, проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків, зборів в порядку встановленому цим законом та іншими законами України, а відповідно до п.1 ст.8 цього ж Закону податкова адміністрація здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Згідно Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи ДПС у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленими законами, зокрема мають право:
- здійснювати документальні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів, незалежно від способу подачі)
- застосовувати до платників податків фінансові санкції, стягувати до бюджетів суми недоїмки, пені, у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Статтею 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено, що посадові особи органу державної податкової служби зобов'язані дотримуватися Конституції та законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів підприємств, забезпечувати виконання покладених на державну податкову службу функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
У відповідності до вимог п.11.1 статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.
Згідно п.16.4 статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
Крім того п. 16.4 статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлено, що платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону.
У відповідності до вимог п.п.5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним і податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Абзацом б підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкова декларація подається за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Таким чином, декларація з податку на прибуток за звітний період складається наростаючим підсумком, а податок на прибуток сплачується протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.
У відповідності до вимог Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженого наказом ДПА України від 29.03.2003 року № 143, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.04.2003р. за № 271/7592 (далі - Порядок), у рядку 14 декларації відображається податкове зобов'язання звітного періоду.
У зв'язку з тим, що прибуток за звітний період, розраховується наростаючим підсумком, то згідно до вимог Порядку у рядку 17 декларації відображається сума податку до сплати.
У відповідності до вимог п.5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Статтею 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено строки давнини, а саме п. 15.1.1 ст. 15 цього закону встановлено, що за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, за наслідками перевірки відповідачем своєчасності сплати податку на прибуток за перше півріччя 2008 року, три квартали 2008 року, 11 місяців 2008 року складено акт № 2066/15-1 від 27.10.2009 року , яким встановлені порушення п. 16.4 статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року та п. п. 5.3.1 п. 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000року, в результаті чого ТОВ СНВК «Електроспецмонтаж» несвоєчасно сплачено податок на прибуток (арк. спр. 8 - 9).
На підставі акту перевірки № 2066/15-1 від 27.10.2009 року Ленінською МДШ у м. Луганську винесено податкове повідомлення-рішення № 00215915110/0 від 05.11.2009 року, яким зобов'язано ТОВ СНВК «Електроспецмонтаж» сплатити штраф у сумі 1903,65 грн. за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на прибуток.
Як вбачається з матеріалів справи, що Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську при складанні акту невиїзної документальної перевірки № 2066/15-1 від 27.10.2009 року не враховано уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань ТОВ СНВК «Електроспецмонтаж» за 1 півріччя 2008 року від 03.02.2009 року, яке було подано позивачем з урахуванням вимог п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
З платіжних доручень від № 32 від 25.04.2008 року, № 151 від 31.07.2008 року, № 305 від 06.11.2008 року, № 384 від 30.12.2008 року вбачається, що суми податку на прибуток були сплачені позивачем своєчасно та у повному розмірі, строків сплати податку на прибуток позивачем не порушені, а тому у відповідача не було підстав для застосування штрафних санкцій, передбачених п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
За таких обставин колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо визнання протиправним спірного податкового повідомлення-рішення.
Колегія суддів вважає, що судове рішення першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом першої інстанції ретельно перевірено доводи сторін, дано їм вірну оцінку, постанова суду є законною і обґрунтованою, доводами апеляційних скарг висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого у справі судового рішення відсутні.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28 січня 2010 року по справі № 2а-27746/09/1270 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28 січня 2010 року по справі № 2а-27746/09/1270 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Ухвала у повному обсязі складена 07.05.2010 року.
Головуючий:
Судді: