Головуючий суддя 1 - ї інстанції Мозгова Н.А. справа № 2а-16887/09/0570
Суддя-доповідач Дяченко С.П.
Україна
Іменем України
11 травня 2010 року м. Донецьк
зал судового засідання №5 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Дяченко С.П.
суддів: Сіваченко І.В.
Нікуліна О.А.
при секретарі судового
засідання Козловій О.М.
за участю представників:
відповідача Петрова А.Г.
третьої особи Романенко О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька
від 28 грудня 2009 року
по адміністративній справі № 2а-16887/09
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна»
до
третя особа Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька
Державна податкова інспекція у м. Краматорську
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна» звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька , третя особа -Державна податкова інспекція у м. Краматорську про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що він використовує при здійсненні своєї діяльності реєстратор розрахункових операцій, який відповідає встановленим діючим законодавством нормам, а саме, Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг». Позивач вважає, що застосування відповідачем штрафних (фінансових) санкцій згідно з пунктом 2 статті 17 вказаного Закону є безпідставними та просить скасувати рішення суб'єкта владних повноважень.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду у від 28 грудня 2009 року позовні вимоги задоволено.
Скасовано рішення Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про застосування штрафних санкцій від 17.03.2009р. за №0001502344 на суму 9520,00грн.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна» витрати по сплаті судового збору у сумі 3,40 грн.
Відповідач з постановою суду першої інстанції не погодився , надав апеляційну скаргу .
Апелянт обґрунтовує апеляційну скаргу тим, що надання гральних послуг можливе тільки шляхом проведення розрахункової операції через гральний автомат, а не через окремий РРО. Позивач для використання в сфері грального бізнесу замість комп'ютерно-касової системи «ФІСКАЛ», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, обрав реєстратор розрахункових операцій «DATECS МР-50001». Просить скасувати постанову суду першої інстанції, та відмовити позивачу у задоволенні позову.
При апеляційному перегляді справи представники відповідача, третьої особи наполягали на задоволенні вимог апеляційної скарги.
Представник позивача до суду не з'явився.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Стаття 159 КАС України передбачає, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
За результатами проведеної Державною податковою інспекцією у м. Краматорську перевірки з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій зала гральних автоматів, що розташований по вул. Дворцова ,21а у м. Краматорськ і належить позивачу, складено акт від 16 лютого 2009 року
№ 0086/05/15/23/35099347, в якому вказувалося на порушення вимог пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» 6 липня 1995 року № 265/95-ВР, щодо не проведення розрахункових операцій через гральні автомати товариства на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій, з роздрукуванням відповідних розрахункових документів.
В ході перевірки встановлено, що у залі гральних автоматів розташовано 30 гральних автоматів, з яких 28 гральних автоматів знаходились в робочому стані, були підключені до електромережі, але не були переведені у фіскальний режим роботи, незареєстровані та неопломбовані у встановленому порядку.
На підставі зазначеного акту відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17 березня 2009 року № 0001502344, яким накладено штраф у розмірі 9520 грн. у відповідності до пункту 2 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Колегія суддів зазначає , що за своєю правовою природою зазначені штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями (стаття 238 Господарського кодексу України) .
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції посилався на те , що на господарську одиницю Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм України» зареєстрований реєстратор розрахункових операцій «DATECS МР-50001 , який включений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, та передбачений для застосування в казино, залах гральних автоматів, торгівлі та послугах гральних закладів. Суд першої інстанції прийшов до висновку про можливість поряд з комп'ютерно-касовою системою «ФІСКАЛ» застосування інших реєстраторів розрахункових операцій.
Про те, з таким висновком суду першої інстанції , колегія суддів погодитись не може , з огляду на наступне .
Статтею 1 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
За приписами ст.2 цього Закону реєстратор розрахункових операцій це - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Згідно до ст. 11 наведеного Закону терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.
Пунктом 1 частини другої додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року №121 "Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" встановлено, що до 31 грудня 2006 року всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО.
Таким чином, колегія суддів вважає, що з 1 січня 2007 року суб'єкти господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу, зобов'язані застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції.
Згідно зі статтею 12 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 1 липня 2008 року № 430 "Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції" (наказ втратив чинність згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 10 вересня 2008 року № 581) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп'ютерно-касову систему "Фіскал", яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
Таким чином, колегія суддів вважає, що з моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи "Фіскал" позивач зобов'язаний використовувати зазначену систему.
Відповідно до вимог статті 218 цього Кодексу підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким суб'єктом господарське правопорушення. У силу частини другої зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
В порушення наведених вимог позивач не надав жодного доказу, що засвідчують вжиття ним заходів із встановлення технічної можливості використання комп'ютерно-касової системи "Фіскал" у тих гральних автоматах, що ними використовуються.
Таким чином, колегія суддів дійшла до висновку, що будь-який пристрій, у тому числі автомат для продажу товарів, що призначені для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (послуг) чи реєстрації кількості проданих товарів, можуть вважатися реєстраторами розрахункових операцій виключно за умови реалізації в таких пристроях фіскальних функцій. Вимоги податкового органу щодо наявності фіскальних функцій на гральному автоматі на момент здійснення перевірки ґрунтуються на вимогах законодавства. Наявність окремого пристрою РРО DATECS MP-50001 , який використовував позивач не спростовує висновків податкового органу.
За таких обставин , колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вирішив справу з помилковим застосуванням норм матеріального права, а тому наявні підстави для скасування постанови суду першої інстанції.
Постанова в повному обсязі виготовлена 14 травня 2010 року.
Керуючись ст. 195, ст. 196, ст.198 ч. 1 п. 3, ст. 202 ч.1 п.4, 205 ч.2, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2009 року у справі № 2а-16887/09/0570 , скасувати .
У задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька ,третя особа - Державна податкова інспекція у м. Краматорську про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій , відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом місяця з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий: Дяченко С.П.
Судді: Сіваченко І.В.
Нікулін О.А.