Постанова від 12.05.2010 по справі 2-а-969/10

Код суду 0527 № 2-а-969/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2010 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі

головуючої судді Бєлостоцької О.В.,

при секретарі Теліціній О.О.,

за участю

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Абасової Є.В.,

представника третьої особи -

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про визання дій незаконними, зобов*язання зробити перерахунок щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги при народженні дитини, здійснити виплату недооотриманих сум,

ВСТАНОВИВ:

02 березня 2010 року позивач звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій незаконними, зобов*язання провести перерахунок допомоги при народженні дитини за період часу з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року; стягнення з відповідача на її користь щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, зазначивши, що вона має неповнолітню доньку - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідно до вимог Закону України “Про державну допомогу сім*ям з дітьми” допомога при народженні дитини повинна була бути виплачена у розмірі 22,6 прожиткових мінімумів для дитини віком до 6 років, а щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має виплачуватися в розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, але не зважаючи на вимоги зазначеного Закону, відповідач сплачував їй зазначені види допомоги в меншому розмірі, у зв*язку з чим позивач просить визнати незаконною відмову УПСЗН в перерахунку розміру державної допомоги при народженні дитини та сплаті заборгованості по виплатам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; зобов*язати відповідача зробити перерахунок розміру призначеної допомоги при народженні дитини та сплатити заборгованість по цьому виду допомоги у сумі 1963грн 80коп; стягнути з відповідача на її користь заборгованість по виплатам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 вересня 2007 року по 31 грудня 2007 року у сумі 1476грн 14коп; стягнути з відповідача на її користь моральну шкоду у розмірі 2000грн.

Під час розгляду справи позивач ОСОБА_1 уточнила заявлені позовні вимоги і просила визнати незаконними дії відповідача щодо виплати державної допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому, ніж передбачено законодавством; зобов*язати відповідача зробити перерахунок допомоги при народженні дитини за період часу з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 1963 грн 80коп; стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 1476грн 14коп.

В судове засідання позивач не з*явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача Абасова Є.В. в судове засідання не з*явилась, про дату та час його проведення булла повідомлена належним чином, надала заперечення проти позову (а.с.18), з якого вбачається, що відповідач під час нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги при народженні дитини діяв відповідно до вимог діючого законодавства України в межах затверджених кошторисом асигнувань на зазначені виплати згідно Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” та керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 року № 32 “Про питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку”, постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 “Про порядок виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов*язкового державного соціального страхування”. Крім того, позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню через пропуск строку для звернення до суду за захистом порушених прав.

Представник третьої особи - Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області в судове засідання не з*явився, про час і місце його проведення був повідомлений належним чином, звернувся до суду із заявою про розгляд справи за його відсутності.

З*ясувавши позицію сторін по справі, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судовим розглядом встановлено, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину - ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 (а.с.11).

Згідно довідки УПСЗН Костянтинівської міської ради від 25 лютого 2010 року № 01-22-913-09 (а.с.6,34) ОСОБА_1 перебувала на обліку у відповідача по справі та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В період часу з липня по грудень 2007 року ОСОБА_1 отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в наступних розмірах: в липні 2007 року - 129грн 03коп, в серпні 2007 року - 132грн 64коп, у вересні 2007 року - 134грн 45коп, в жовтні 2007 року - 136грн 13коп, в листопаді 2007 року - 140грн 05коп, в грудні 2007 року - 144грн 10коп.

Як вбачається з довідок УПСЗН Костянтинівської міської ради № 01-22-1377-09 від 29 березня 2010 року (а.с.26), №01-20-2082-09 (а.с.35) ОСОБА_1 перебувала на обліку у відповідача по справі як отримувач допомоги при народженні дитини у період часу з 01 січня 2007 року по 30 листопада 2007 року та їй були сплачені наступні суми одноразової допомоги при народженні дитини :

• в 2007 році : з січня по грудень включно - по 425грн щомісячно.

Загальна сума одноразової допомоги при народженні дитини виплачена ОСОБА_1 становить 4675грн 00коп.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України “Про державну допомогу сім*ям з дітьми” громадяни України, в сім*ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 та ч.1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім*ям з дітьми” передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов*язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Пунктом 14 статті 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 19 грудня 2006 року № 489 дію частини 1 статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім*ям з дітьми” призупинено на 2007 рік і статтею 56 Закону № 489 від 19 грудня 2006 року встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року у справі про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 19 грудня 2006 року № 489.

Рішення Конституційного Суду України є обов*язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв*язку з правовідносинами , які виникли внаслідок дії положень статей зазначений законів, що визнані неконституційними.

Оскільки з 09 липня 2007 року було відновлено дію ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім*ям з дітьми” від 21 листопада 1992 року, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню - дії УПСЗН Костянтинівської міської ради щодо виплати позивачці щомісячної допомоги до догляду за дитиною в розмір меншому, ніж прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років за період часу з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року слід визнати неправомірними і стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 недоотримані суми щомісячної допомоги до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в межах заявлених позовних вимог в розмірі 1476грн 14 коп з наступного розрахунку.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 19 грудня 2006 року № 489 встановлено розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років : з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

За період часу з 09 липня 2007 року по 30 грудня 2007 року відповідач мав нарахувати та сплатити позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 2679грн 62коп з наступного розрахунку : 343грн 62коп (463грн/31 день х 23 дні) + 463грн + 463грн + 470грн + 470грн +470грн.

З урахуванням отриманої позивачем допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 783 грн 05 коп (95грн 68коп (129грн 03коп/31 день х 23дні) + 132грн 64коп + 134грн 45коп + 136грн 13коп + 140грн 05коп + 144грн 10коп), розмір недоплаченої допомоги за зазначений період складає 1896грн 57коп, отже, на користь позивача з відповідача належить стягнути недоплачені суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в межах заявлених позовних вимог в розмірі 1476грн 14коп за рахунок коштів Державного бюджету.

Відповідно до статті 12 Закону України “Про державну допомогу сім*ям з дітьми” (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, в становленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев*ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 14 ст. 71 Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489 від 19 грудня 2006 року дію статті 12 Закону України “Про державну допомогу сім*ям з дітьми” зупинено на 2007 рік.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року положення пункту 14 статті 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” визнано неконституційним, а отже саме з цієї дати відновлено дію ст. 12 Закону України “Про державну допомогу сім*ям з дітьми”, а тому відсутні підстави вважати неправомірними дії відповідача стосовно відмови виплачувати позивачу по справі допомогу при народженні дитини в розмірі 22,6 прожиткових мінімумів до 09 липня 2007 року.

Визначаючи суму недоплаченої допомоги при народженні дитини за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 65 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік”прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить : з 1 січня - 400 гривні, з 1 квітня - 410 гривні, з 1 жовтня - 418гривень.

Враховуючи розмір прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років, встановлений на момент народження дитини - ОСОБА_2 - 418 гривень, сума допомоги при народженні дитини , яка сплачується протягом 12 місяців повинна становити :

(22,6 х418грн - 9 х 418грн) : 12 місяців = 473грн 73коп.

З урахуванням отриманої позивачем суми, розмір недоплаченої допомоги при народженні дитини за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року становить :

з 09.07.07р. по 31.12.07 р. (473,73грн/31 день х 23 дні) - (425грн/31день х 23 дні) = 36грн34коп

з 01.08.07р. по 31.12.07р. (473,73грн х 5 місяців) - (425грн х 5 місяців) = 243грн 65коп

Загальна сума недоплаченої допомоги при народженні дитини за зазначений період часу становить 279грн 99коп (36,34грн + 243,65грн).

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов*язати відповідача здійснити перерахунок та виплату допомоги при народженні дитини за період часу з 09 липня 2007 року оп 31 грудня 2007 року в розмірі 279грн 99 коп.

Приймаючи до уваги, що річний строк для звернення до суду пропущено ОСОБА_1 у зв*язку з тим, що вона має малолітню дитину, яка потребує постійного догляду з боку матері і позивачем заявлено клопотання про поновлення пропущеного строку, суд вважає причини пропуску позивачем строку звернення до суду за захистом прав поважними, а тому строк звернення підлягає поновленню.

Суд не приймає до уваги твердження представника відповідача стосовно законності нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 року № 32 “Про питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” та постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 “Про порядок і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, особам, застрахованим в системі загальнообов*язкового державного соціального страхування”, оскільки відповідно до п.1 ч.1 ст. 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються виключно Законами України.

Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою дільність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов*язком держави.

Згідно ст. 94 КАС України суд вважає, що судові витрати в частині сплати судового збору за заявлені позовні вимоги майнового характеру, від яких ухвалою суду в порядку ст. 88 КАС України звільнено позивача по справі, слід віднести на рахунок держави.

Оскільки позовні вимоги в частині визнання дій неправомірними підлягають частковому задоволенню, відповідно до ч.1 ст. 94КАС України з відповідача за рахунок коштів Державного бюджету слід стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1 гривня 70 копійок.

На підставі ст.ст. 3, 19, 92 Конституції України, ст.ст.1, 3, 12, 15 Закону України “Про державну допомогу сім*ям з дітьми”, Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік”, ”Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, керуючись ст. ст. 6, 86, 94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду.

Визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо виплати ОСОБА_1 в період часу з 09 липня 2007 по 31 грудня 2007 року допомоги при народженні дитини та щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому, ніж передбачено Законом України “Про державну допомогу сім*ям з дітьми”.

Зобов*язати Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного бюджету України допомоги при народженні дитини за період часу з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 279 (двісті сімдесят дев*ять) гривень 99коп.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного бюджету України недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 1476 (одна тисяча чотириста сімдесят шість) гривень 14 копійок.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Судові витрати в частині сплати судового збору за заявлені позовні вимоги майнового характеру, від яких ухвалою суду в порядку ст. 88 КАС України звільнено позивача по справі, слід віднести на рахунок держави.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 витрати, пов*язані із сплатою судового збору у розмірі 1 (одна) гривня 70 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги і надсланням її копії до апеляційного суду, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом.

Суддя