Головуючий в 1 інстанції - Кривошеєв Д.А.
Суддя-доповідач - Горбенко К.П.
донецький апеляційний адміністративний суд
Іменем України
02 березня 2010 року справа № 2а-3534/09/0544
зал судових засідань № 9 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Горбенко К.П.
суддів: Лях О.П., Юрченко В.П.
при секретарі Ольховій О.В.
за участю позивача ОСОБА_2
представників позивача ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
ОСОБА_2
на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області
від 18 вересня 2009 року
по справі № 2-а-3534/09/0544
за позовом ОСОБА_2
до Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області
про визнання дій протиправними, стягнення недоотриманої допомоги, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними, стягнення недоотриманої допомоги.
Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 18 вересня 2009 року у справі № 2-а-3534/09/0544 позовна заява задоволена частково:
Дії Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради щодо нарахування і виплати одноразової щорічної допомоги до 5 травня за 2008 рік ОСОБА_2, як учаснику бойових дій, визнано протиправними; зобов'язано відповідача провести ОСОБА_2 перерахунок одноразової щорічної грошової допомоги до 5 травня 2008 року; стягнуто з відповідача за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 недоплачену суму одноразової щорічної допомоги до 5 травня 2008 року у розмірі 2095 грн.
В іншій частині позов залишено без задоволення.
Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить повністю задовольнити його позовні вимоги.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням судом норм права.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне .
Позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення, у зв'язку з чим та відповідно до вимог Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” має право на отримання щорічної грошової допомоги до 9 травня (яка повинна виплачуватися до 5 травня) в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.
Фактично позивач отримав від відповідача у 2004р. - 120 грн., за 2005 р. - 250 грн., за 2006р. - 250 грн., 2007 році - 300 грн., а у 2008 р. - 310 грн., за 2009 р. - 340 грн.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення таким, що підлягає скасуванню, з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, що призвели до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ”.
Відповідно до ст.13 цього Закону щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.
Абзацом 1 ст. 17 цього Закону встановлено, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.
Згідно абз. 1 ст. 17-1 щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Таким чином, у спірних правовідносинах відповідач є органом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок по здійсненню виплат, передбачених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ”, в тому числі разової грошової допомоги.
Згідно з підпунктом 2 «б» пункту 20 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007, № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частину п'яту статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ” викласти в такій редакції: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України";
З метою реалізації статей 12 - 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 12.03.2008, № 183 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"», якою установлено, що у 2008 році виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - разова грошова допомога), здійснюється у таких розмірах, зокрема, інвалідам війни III групи - 350 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України у справі № 10-рп від 22.05.2008 року положення пункту 20 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007, № 107-VI визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними)
Статтею 152 Конституції України передбачено, що Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Стаття 58 Конституції України передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
З урахуванням зазначеного, колегія суддів вважає, що дія нормативного акту поширюється лише на ті відносини, які виникли після набрання ним чинності. Рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року прийняті після того, як позивачу була проведена виплата грошової допомоги до 5 травня, а тому відповідач на момент виплати діяв правомірно, згідно діючого на той час законодавства.
Відповідач сплатив визначену діючим на час виплат законодавством суму щорічної разової допомоги до Дня Перемоги, доки Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів» ще не був визнаний неконституційним. Тобто, на час вчинення оскаржуваної дії (сплати певної суми) орган владних повноважень діяв в межах закону, тому його дії не можна вважати неправомірними.
Щодо вимог про стягнення одноразової щорічної допомоги до Дня перемоги за 2009 рік, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір мінімальної пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму визначеного законом для осіб, що втратили працездатність.
На час виплати спірної допомоги розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність становив 498 гривень (ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 р. № 835-УІ, ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. № 107-УІ).
Таким чином, неправомірність дій відповідача про нарахування ОСОБА_2 щорічної грошової допомоги до 9 травня протягом 2009 року в розмірі 340 гривень, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 18 березня 2009 р. N 211 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"», згідно ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 р. із змінами та доповненнями та ст. 9 КАС України щодо застосування акта вищої юридичної сили, є очевидною.
Відтак місцевий суд порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи в частині задоволення вимог позивача за 2008 рік, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, а позов підлягає частковому задоволенню в частині стягнення одноразової щорічної допомоги до 5 травня за 2009 рік.
Керуючись ст.ст. 195-196, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 18 вересня 2009 року у справі № 2-а-3534/09/0544 - скасувати.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Словґянської міської Ради Донецької області щодо нарахування і виплати одноразової щорічної допомоги до 5 травня за 2009 рік ОСОБА_2, як учаснику бойових дій.
Зобовґязати Управління праці та соціального захисту населення Словґянської міської Ради Донецької області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплатити одноразову щорічну грошову допомогу до 5 травня 2009 року.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили.
Головуючий К.П. Горбенко
Судді В.П. Юрченко
О.П. Лях