61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
21 січня 2010 р.Справа № 2-а-18774/08/2070
Колегія суддів у складі:
Головуючий суддя Філатов Ю.М.,
Суддя Водолажська Н.С., Суддя Гуцал М.І.
при секретарі Чміленко Н.С.
за участю:
з викликаних та повідомлених осіб в судове засідання ніхто не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.2009 року по справі № 2-а-18774/08/2070
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив, визнати незаконною діяльність Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова; зобов'язати відповідача провести з 01.09.07 р. перегляд призначень та нарахувань до виплат йому державної пенсії в мінімальному об'ємі у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи виключно із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком на момент виплати, та стягнути з відповідача заборгованість з виплати належних йому державної та додаткової пенсій, виключно із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком на момент виплати, у зв'язку з переглядом їх призначень та нарахувань до виплат, яка склалася з 01.09.07 р., компенсуючи її за відповідний період згідно діючого законодавства.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.09 р. по справі № 2-а-18774/08/2070 позов був задоволений частково: визнано незаконною діяльність Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 50 та ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо мінімального розміру основної пенсії, виходячи з 8-ми мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, враховуючи розмір мінімальної пенсії за віком, визначений ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати з 01.09.07 р. по 31.12.07 р. та з 22.05.08 р. В іншій частині позовні вимоги були залишені без задоволення.
Відповідач не погодився з постановою суду та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.09 р. по справі № 2-а-18774/08/2070 та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення в частині задоволення позову з підстав, наведених в апеляційній скарзі.
Позивач письмові заперечення на апеляційну скаргу не подав.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції було встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова та є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, інвалідом 2-ї групи по захворюванню, що пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач звернувся до УПФУ в Московському районі м. Харкова із заявою від 19.09.08 р. (вх. №256/м-3) про проведення перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54 та ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Листом № 256/М-3 від 26.09.08 р. за підписом начальника Управління ПФУ в Московському районі м. Харкова позивачу було роз'яснено, що його пенсія розрахована вірно і підстав для проведення перерахунку немає.
Задовольняючи позов в частині позовних вимог, суд першої інстанції послався на те, що ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком. Згідно ст. 50 вказаного Закону особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи - 75 % мінімальної пенсії за віком.
З положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" вбачається, що текст ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено в новій редакції: особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Також вищевказаним Законом ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено в наступній редакції: у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по II групі інвалідності - 200 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.08 р. положення ст. 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 п. 19, пунктів 20-22, 24 -34, підпунктів 1-6, 8 -12 п. 35, пунктів 36 -100 розділу II „Внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення рішення судом, оскільки зменшують розміри виплат, обмежують права та свободи і мають місце лише у випадках, передбачених ст. 64 Конституції України.
В зазначеному Рішенні Конституційного суду України визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Постановою КМУ № 530 від 28.05.08 р. врегульовано деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян, зокрема громадян, які отримують пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Так, ст. 4 зазначеної постанови передбачена щомісячна додаткова пенсія інвалідам II групи у розмірі - 20% від розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. Згідно ст. 6 вказаної Постанови мінімальний розмір пенсії для інвалідів II групи не може бути нижче 965,0 грн.
Постановою КМУ № 654 від 16.07.08 р. «Про підвищення пенсійного забезпечення громадян»для осіб, що отримують пенсію відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 01.07.08 р. встановлено мінімальний розмір пенсій для інвалідів II групи -1090,0 грн.
З огляду на загальні засади пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами під час вирішення цього спору, суд першої інстанції правомірно застосував саме норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови КМУ № 530 від 28.05.08 р. та № 654 від 16.07.08 р.
Крім того, в обґрунтування прийнятого рішення суд першої інстанції послався на те, що в ст. 64 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені. Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.
Між тим, Рішення Конституційного суду від 22.05.08 р. зворотної дії у часі не має, а тому суд першої інстанції дійшов до висновку про те, що існують підстави для задоволення позовних вимог за період з 01.09.07 р. по 31.12.07 р. та з 22.05.08 р.
Колегія суддів, погоджуючись із загальним висновком суду першої інстанції, вважає доцільним відмітити, що в постанові суду наведене правове обґрунтування судового рішення щодо задоволення позовних вимог з 2008 р., але будь-якого обґрунтування задоволення позовних вимог за період з 01.09.07 р. по 31.12.07 р. постанова суду першої інстанції не містить.
Слід зауважити, що відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31.10.06 р., у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсій, визначений відповідно до ст. 54 Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність встановлено в розмірі: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. Для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 р. застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абз. 5 ч. 1 статті, збільшений на 1 відсоток. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік»від 15.03.07 р. мінімальний розмір пенсії за віком з 01.04.07 р. встановлено в сумі 410,06 грн., з 01.10.07 р. - в сумі 415,11 грн.
Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється в розмірі, визначеному законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, оскільки вказаний мінімальний розмір є певним стандартом, в порівнянні з яким визначаються розміри інших видів виплат та допомог. Тобто, мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, є відправною величиною, від якої проводиться розрахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначених по Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З урахуванням наведених обставин слід зробити висновок, що вимоги позивача відповідають чинному законодавству і він має право на призначення пенсії в розмірі не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду II групи в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Також колегія суддів зауважує, що є безпідставним твердження відповідача про неможливість застосування щодо спірних правовідносин ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки на момент звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, були чинні норми ст. 50 та ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції 09.07.07 р., згідно яких вихідним критерієм для обчислення пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, було визнано мінімальну пенсію за віком, які і підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Мінімальний розмір пенсії за віком з 01.01.07 р. встановлено в сумі 380,0 грн., з 01.04.07 р. - в сумі 410,06 грн., з 01.10.07 р. - в сумі 415,11 грн. Тому саме ці, встановлені Законом мінімальні розміри пенсії за віком, повинен брати відповідач при нарахуванні та виплаті позивачу пенсії по інвалідності та додаткової пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тому з моменту прийняття рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.08 р. Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова повинно було нараховувати пенсію у розмірі не менше ніж 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Пенсійний фонд України діє на підставі Положення «Про Пенсійний фонд України»та здійснює свої повноваження на підставі п. 15 даного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є Управління Пенсійного фонду України Московського району м. Харкова. Враховуючи вищевикладене, суд визнав Управління Пенсійного фонду України Московського району м. Харкова належним відповідачем по даній справі.
З урахуванням вищенаведених обставин суд першої інстанції дійшов до правомірного висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України Московського району м. Харкова здійснити перерахунок державної і додаткової пенсії позивачу відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеного ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.09.08 р. та провести відповідні виплати.
Враховуючи те, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.09 р. по справі № 2-а-18774/08/2070 прийнята у відповідності до норм чинного матеріального права та з дотриманням положень процесуального права, а доводи апеляційної скарги цього не спростували, колегія суддів не виявила підстав для її скасування.
Керуючись ст. ст. 160, 165, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.2009 року по справі № 2-а-18774/08/2070 - залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.2009 року по справі № 2-а-18774/08/2070 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом місяця з моменту виготовлення повного тексту.
Головуючий Ю.М. Філатов
Судді Н.С. Водолажська
М.І. Гуцал
Повний текст ухвали виготовлений 26.01.2010 р.