Головуючий у 1 інстанції - Шинкарьова І.В.
Суддя-доповідач - Юрченко В.П.
Україна
Іменем України
06 травня 2010 року справа № 2а-21719/09/0570
зал судового засідання № 9 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Юрченко В.П.,
суддів: Горбенко К.П..
Лях О.П.,
при секретарі судового засідання Балакай І.Л.,
за участю представника
відповідача: Духницької К.Е. - за дов., від 31.03.2010 року
розглянувши у відкритому апеляційну скаргу судовому засіданні
Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 02 лютого 2010 року
у справі за позовом Ясинуватської міської ради Донецької області
до
про Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області
визнання протиправним та скасування розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках відкритих в органах Державного казначейства, -
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 лютого 2010 року задоволені позовні вимоги Ясинуватської міської ради Донецької області до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області, внаслідок чого визнано протиправним та скасовано розпорядження від 24.11.2010 року №309 про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства.
Рішення суду вмотивовано відсутністю у Контрольно - ревізійної служби Донецької області повноважень щодо зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках позивача, відкритих в органах Державного казначейства.
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача (апелянта) підтримав доводи апеляційної скарги. Позивач до апеляційної інстанції не з'явився про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, структурним підрозділом Контрольно - ревізійної служби в Донецькій області було проведено ревізію фінансово - господарської діяльності відділу Житлово - комунального господарства Ясинуватської міської ради Донецької області, за результатами якої виявлені бюджетні правопорушення, про що свідчить складений акт №05-961/33 від 11 листопада 2009 року.
Розпорядженням № 309 від 24 листопада 2009 року про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства на підставі пункту 2 ст. 118 Бюджетного кодексу України Контрольно - ревізійної службою в Донецькій області зобов'язано зупинити операції з бюджетними коштами за рахунками відділу Житлово - комунального господарства Ясинуватської міської ради Донецької області (а.с. 7).
Між сторонами не має розбіжностей щодо обставин, які встановлені судом першої інстанції, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Згідно ст. 3 Закону України «Про Державну Контрольно - ревізійну службу в Україні» в редакції від 28.12.2008 року д ержавна контрольно-ревізійна служба у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента та Кабінету Міністрів України.
Статтею 118 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 року № 2542-III «Заходи, що застосовуються до розпорядників та одержувачів бюджетних коштів за вчинені ними бюджетні правопорушення» встановлено, що у разі виявлення бюджетного правопорушення Міністерство фінансів України, Державне казначейство України, органи Державної контрольно-ревізійної служби України, місцеві фінансові органи, голови виконавчих органів міських міст районного значення, селищних та сільських рад і головні розпорядники бюджетних коштів у межах своєї компетенції можуть вчиняти такі дії щодо тих розпорядників бюджетних коштів та одержувачів, яким вони довели відповідні бюджетні асигнування:
1) застосування адміністративних стягнень до осіб, винних у бюджетних правопорушеннях відповідно до закону;
2) зупинення операцій з бюджетними коштами.
За приписами частини 1 ст. 120 цього Кодексу з упинення операцій з бюджетними коштами полягає у зупиненні будь-яких операцій по здійсненню платежів з рахунку порушника бюджетного законодавства. Механізм зупинення операцій з бюджетними коштами визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2002 року № 1627 "Про механізм зупинення операцій з бюджетними коштами" передбачено, що у разі виявлення уповноваженими органами, визначеними частиною першою статті 118 Бюджетного кодексу України, бюджетного правопорушення до розпорядників та/або одержувачів бюджетних коштів застосовується механізм зупинення операцій з бюджетними коштами у порядку, встановленому Державним казначейством.
Наказом Державного казначейства України від 18.11.2002року № 213 затверджений Порядок зупинення операцій з бюджетними коштами, дія якого поширюється на операції з бюджетними коштами розпорядників, одержувачів бюджетних коштів, у яких Міністерством фінансів України, Державним казначейством України (центральним апаратом та його територіальними органами), органами Державної контрольно-ревізійної служби України, місцевими фінансовими органами, головами виконавчих органів міських, міст районного значення, селищних та сільських рад, головними розпорядниками бюджетних коштів (надалі - уповноважені органи) виявлено бюджетні правопорушення, встановлені Бюджетним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами щодо недотримання порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету.
Частиною 2 пунктом 3 цього Порядку передбачено, якщо факт бюджетного правопорушення зафіксовано в акті ревізії, то протокол про бюджетне правопорушення не оформляється. Рішення про зупинення операцій з бюджетними коштами приймається уповноваженим органом у формі розпорядження на підставі протоколу про бюджетне правопорушення протягом трьох робочих днів з дня його підписання або акта ревізії протягом десяти робочих днів з дати його реєстрації, а в разі наявності заперечень (зауважень) до акта ревізії - протягом трьох робочих днів з дати надання письмового висновку щодо таких заперечень (зауважень).
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що Контрольно - ревізійна служба в Донецькій області діяла на підставі, в межах та у спосіб, передбачених чинним законодавством України, відтак доводи позивача про протиправність розпорядження № 309 від 24 листопада 2009 року про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства є необґрунтованими.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушено правила застосування норм матеріального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 лютого 2010 року у справі № 2а-21719/09/0570 за позовом Ясинуватської міської ради Донецької області до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про визнання протиправною та скасування розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках відкритих в органах Державного казначейства - скасувати.
В задоволенні позовних вимог Ясинуватської міської ради Донецької області до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про визнання протиправним та скасування розпорядження № 309 від 24 листопада 2009 року про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках відкритих в органах Державного казначейства - відмовити.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошена в судовому засіданні 06 травня 2010 року у присутності представника відповідача, у повному обсязі постанова складена 11 травня 2010 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: В.П. Юрченко
Судді: К.П. Горбенко
О.П. Лях
З оригіналом згідно:-
Суддя Р.Ф. Ханова