Постанова від 10.02.2021 по справі 908/1794/20

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.02.2021 місто Дніпро Справа № 908/1794/20

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді Орєшкіної Е.В. (доповідач),

суддів Широбокової Л.П., Чус О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" на рішення Господарського суду Запорізької області від 05.10.2020 (повний текст оформлений 19.10.2020, суддя Смірнов О.Г.) у справі №908/1794/20

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж, м. Запоріжжя

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя", м. Запоріжжя

про стягнення 14 801,16 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" на свою користь 14 801,16 грн. боргу за необліковану електроенергію.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 05.10.2020 у справі №908/1794/20 позов задоволено: з Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" стягнуто на користь Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж14 801,16 грн. вартості необлікованої електричної енергії, 2 102,00 грн. витрат зі сплати судового збору.

Рішення місцевого господарського суду мотивоване порушенням відповідачем вимог пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312, а саме підключення до електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу, струмоприймача поза розрахунковими засобами обліку з порушенням схеми обліку, виявлених позивачем внаслідок технічної перевірки електроустановки відповідача, що зафіксовано актом від 23.01.2019 №00001321, на підставі якого, на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, енергопостачальник прийняв рішення про застосування до споживача оперативно-господарської санкції, а саме, затверджено розрахунок недоврахованої електричної енергії у розмірі 8529 кВт/г на суму 14 801,16 грн., що оформлено протоколом від 14.02.2019.

Не погодившись із рішенням місцевого господарського суду, Товариство з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" звернулося до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, якою просить скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 05.10.2020 у справі №908/1794/20 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Апеляційна скарга мотивована тим, що місцевий господарський суд ухвалив рішення про задоволення позову без повного і всебічного дослідження обставин справи, з порушенням норм процесуального права та неправильного застосування норм матеріального права.

Посилаючись на положення Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", апелянт зазначає, що не є балансоутримувачем будинків м. Запоріжжя, а лише є управителем багатоквартирних будинків, керуючись укладеними договорами про надання послуг з управління багатоквартирними будинками, та не має у своїй власності, або господарському віданні електроустановки; дані електроустановки є власністю співвласників багатоквартирного будинку, як спільне майно співвласників.

Апелянт зазначає, що умовами укладеного між сторонами договору №14418 від 01.11.2017 про постачання електричної енергії передбачена відповідальність за недовраховану електроенергію саме споживачів електричної енергії, а не управителя, який діє від імені співвласників багатоквартирного будинку, що підтверджується застосуванням тарифу відповідного класу споживачів. Крім того, вказує, що позивач не надав до господарського суду всіх додатків до договору №14418, а саме: додаток 8 та 9 акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін та також неподані документи, які зазначені в пункті 9.1 договору.

Вважає, що місцевим господарським судом не враховано, що у позивача відсутнє право на стягнення спірних коштів, також безпідставно прийнято до уваги акт про порушення, який не є належним доказом за відсутності у ньому всіх даних, необхідних для визначення обсягу необлікованої електроенергії.

На підтвердження своєї позиції апелянт посилається на висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/12901/17-ц.

Апелянт вважає, що не зобов'язаний оскаржувати оперативно-господарську санкцію щоб довести свою незгоду з рішенням, прийнятим на підставі акта виявлених порушень, оскільки акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії є лише фіксацією порушення, яке було виявлено під час проведення перевірки, а оскарження самого лише факту складення такого акта, який не встановлює для споживача будь-яких обов'язків і є різновидом претензії, не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту прав.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 10.12.2020 (колегією суддів у складі: головуючого судді Орєшкіної Е.В., суддів Широбокової Л.П., Чус О.В.) відкрито апеляційне провадження з розгляду апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" на рішення Господарського суду Запорізької області від 05.10.2020 у справі №908/1794/20; розгляд скарги призначений у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи, в порядку письмового провадження.

13.01.2021 від Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач проти задоволення апеляційної скарги заперечує та просить залишити рішення місцевого господарського суду без змін.

Позивач зазначає, що на виконання рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради №520 від 01.09.2017 "Про призначення управителів багатоквартирних будинків м. Запоріжжя" та для забезпечення електропостачання багатоквартирних житлових будинків, що передані в управління Товариству з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя", укладено договір про постачання електричної енергії з Публічним акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго", за умовами якого споживач зобов'язаний утримувати електроустановку у належному технічному стані, не допускати порушення Правил та несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов'язань, отже саме відповідач за умовами договору №14418 від 01.11.2017 є споживачем електричної енергії.

У вказаному договорі, який підписаний сторонами на підставі вільного волевиявлення, сторони узгодили межі балансової відповідальності та інші істотні умови. Тим більше, відповідач погодився із пунктом 9.1 договору №14418, будь-яких заперечень щодо нього не було.

Позивач не погоджується із доводами апелянта, що договір про постачання електричної енергії №14418 від 01.11.2017 втратив чинність, оскільки відповідно до пункту 6 Правил роздрібного ринку електричної енергії після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електроенергії.

Позивач зазначає, що додатки №8 і №9 до договору №14418 від 01.11.2017 оглядалися місцевим господарським судом у судовому засіданні, вважає, що їх наявність або відсутність ніяким чином не впливає на розрахунок по акту про порушення ПРРЕЕ та взагалі складанню акту про порушення ПРРЕЕ, тим більше на правовідносини, які склалися між сторонами.

На думку позивача, відповідач не спростував факт порушення, викладеного в акті від 23.01.2019, наявність порушення, не оскаржив суму, нараховану за актом, а лише намагається знайти недоліки в складеному акті та уникнути відповідальності.

Відповідно до частини 1 статті 270 Господарського процесуального кодексу України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі.

Апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

З урахуванням конкретних обставин справи суд апеляційної інстанції за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може розглянути такі апеляційні скарги у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи (частина 10 статті 270 Господарського процесуального кодексу України)

Враховуючи, що ціна позову у даній справі не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, апелянтом не наведено конкретних обставин справи, які перешкоджали б розгляду апеляційної скарги, апеляційний господарський суд здійснює перегляд оскаржуваного рішення суду першої інстанції без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.

Апеляційний господарський суд, дослідивши наявні у справі докази, перевіривши правильність висновків місцевого господарського суду, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як встановлено господарським судом та підтверджується матеріалами справи, 01.11.2017 між Публічним акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" (постачальник електричної енергії) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" від імені співвласників на підставі укладених договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, відповідно до додатку №11 (споживач) був укладений договір про постачання електричної енергії №14418, відповідно до пункту 1 якого постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача згідно додатка №5 з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку №1 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу", а споживач оплачує постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точки продажу електричної енергії визначаються додатком №2 "Точки продажу електричної енергії споживачу".

В додатку №2 "Точки продажу електричної енергії споживачу" до договору зазначено, що точки продажу електричної енергії на електроустановки (об'єкти) вказані у додатку №5 договору, встановлюються на межі балансової належності електричних мереж споживача.

Згідно з додатком №5 до договору електрична енергія поставлялась постачальником на об'єкти споживача (відповідача), серед яких зазначений об'єкт за адресою: м. Запоріжжя, вул. Героїв 93-ї Бригади, 15.

Пунктом 9.5 договору визначено, що він набирає чинності з дня його підписання сторонами та скріплення печатками сторін і діє до 31.12.2017, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх грошових зобов'язань. Умови, а також термін дії договору можуть бути переглянуті в будь-який момент за узгодженням сторін.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) №1415 від 13.11.2018 (пункти 1, 2) постановлено:

- Публічному акціонерному товариству "Запоріжжяобленерго" (код ЄДРПОУ 00130926) видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Запорізької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго", та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством);

- Публічному акціонерному товариству "Запоріжжяобленерго" (код ЄДРПОУ 00130926) анульовано з 01 січня 2019 року ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04.09.1996 №73, та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04.09.1996 №74, на підставі пункту 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії".

Згідно із підпунктом 3 пункту 3 вказаної постанови Публічне акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" зобов'язане до 01.01.2019 укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачами, електроустановки яких приєднані до системи розподілу електричної енергії Публічного акціонерного товариство "Запоріжжяобленерго", та договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з електропостачальниками, які мають намір здійснювати діяльність з постачання електричної енергії таким споживачам, із відкладальною умовою набрання ними чинності з 01.01.2019.

19.04.2018 набрала чинності постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" №312 від 14.04.2018.

Укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови (пункт 2 постанови НКРЕКП №312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" в редакції постанови НКРЕКП № 1525 від 18.07.2019).

21.12.2018 Товариством з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" підписана заява-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (далі - договір розподілу), відповідно до якої договір про надання послуг з розподілу електричної енергії вважається укладеним з 01.01.2019. У вказаній заяві зазначено про приєднання споживача з 01.01.2019 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, який розміщено на сайті ОСР http.www.com.ua, на умовах договору про постачання електричної енергії №14418 від 01.11.2017. За цим договором позивач є оператором системи, а відповідач - споживачем.

В заяві-приєднання визначено об'єкти електропостачання споживача, в тому числі об'єкт за адресою: м. Запоріжжя, вул. Гудименка, 15 (колишня назва вул. Героїв 93-ої Бригади, 15) (а.с. 33-34).

Згідно з пунктами 2.1, 2.3 договору розподілу оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №309, та Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №310 (далі - КСР) за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в "Паспорті точки розподілу" за об'єктом споживача, який є додатком №2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи. Споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього договору та інші послуги оператора системи згідно з додатком №4 "Порядок розрахунків".

Пунктом 6.2 договору розподілу визначені обов'язки споживача, зокрема:

- виконувати умови цього договору, в тому числі, своєчасно проводити розрахунки відповідно до умов договору;

- забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів;

- забезпечувати доступ представникам оператора системи, які пред'явили службові посвідчення, до свого об'єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки.

Відповідно до пунктів 8.6, 8.7, 8.10 договору розподілу у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача споживач сплачує оператору системи вартість недоврахованої електричної енергії, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання. Вартість недоврахованої електроенергії визначається за ціною закупівлі електричної енергії оператором системи на втрати електричної енергії в мережах у відповідному розрахунковому періоді. У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкодження відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни показів, самовільних підключень до електричних мереж, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої регулятором. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача. Представником споживача є особа, яка знаходиться на території об'єкта споживача під час проведення перевірки та допустила представників оператора системи до перевірки об'єкту. У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома будь-якими незаінтересованими особами, за умови посвідчення їх осіб. На підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідання комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг не облікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформлюється протоколом. У разі якщо при оформленні протоколу комісією було допущено механічні помилки (описки), то такі помилки усуваються шляхом оформлення комісією відповідних змін до протоколу. На засідання комісії про внесення змін до протоколу запрошується споживач. У разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акту свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання відповідного акту. У разі відмови сторони, що здійснила порушення, від підписання акта, в акті робиться запис про відмову. Якщо акт на місці складення підписали не менше 3 уповноважених представників сторони, що складала акт, такий акт вважається дійсним.

Згідно із пунктом 11.1 договору розподілу цей договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. Договір може бути розірвано і в інший термін за ініціативою будь-якої із сторін у порядку, визначеному законодавством України.

23.01.2019 представниками Запорізьких міських електричних мереж Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" була проведена технічна перевірка електроустановки, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Героїв 93-ої Бригади, 15 (вул. Гудименка, 15) за участю представника споживача - відповідального за електрогосподарство Деменко Є.М., під час якої виявлено порушення вимог пункту 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: "підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії з порушення схеми обліку; підключення виконано відкрито по мережі 0,22 кВ алюмінієвим дротом перетином 2,5 мм2 з поверхового щитка 1 поверху 1 під'їзду; порушення виявлено під час технічної перевірки".

За фактом виявленого порушення працівниками Запорізьких міських електричних мереж Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" складений акт про порушення №00001321 від 23.01.2019, який підписаний представниками Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" та представником споживача - Деменко Є.М.

При цьому, як свідчить зміст акту про порушення, він був підписаний представником споживача із зауваженнями: "Персонал Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" не має доступу до зачинених тамбурів".

В акті про порушення №00001321 від 23.01.2019 зазначено, що представником оператора системи було вилучено, упаковано та опломбовано пломбою №18938254 зразок кабелю, точка вилучення якого позначена на схемі, як точка 5.

До складеного акту про порушення зазначені додаток №1 схема електропостачання, додаток №2 зразок дроту.

В пункті 10 акту про порушення №00001321 від 23.01.2019 зазначено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 14.02.2019 за адресою: вул. Волгоградська, 25 каб. 306 з 13:00 та запрошено на засідання споживача або уповноважену його особу.

14.02.2019 на засіданні комісії з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ №00001321 від 23.01.2019, оформленого протоколом від 14.02.2019, за відсутності представника споживача (відповідача) було прийнято рішення виконати розрахунок недоврахованої електроенергії по акту згідно Методики, затвердженої постановою НКРЕКП №562 від 04.05.2006 із змінами і доповненнями постановами НКРЕКП № 154 від 08.02.2007, №1384 від 18.12.2008, №1338 від 14.10.2010 за порушення, що відповідає пункту 2.1.7 Методики за період з 24.07.2018 по 23.01.2019, кількість недоврахованої електричної енергії складає 8259 кВт/год., на суму 14 801,16 грн.

Другий примірник протоколу засідання комісії по розгляду акту про порушення ПРРЕЕ №00001321 від 23.01.2019, розрахунок і рахунок на сплату недоврахованої електроенергії на суму 14 801,16 грн. відповідачу направлено поштою, що підтверджується реєстром відправленої кореспонденції та фіскальним чеком ЗД ПАТ "Укрпошта" від 27.02.2019.

Публічне акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" посилається на несплату Товариством з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" вартості недорахованої електричної енергії по акту про порушення №00001321 від 23.01.2019 у сумі 14 801,16 грн., нарахованої на підставі рішення від 14.02.2019.

Предметом спору є стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" на користь Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" 14 801,16 грн. вартості недорахованої електричної енергії по акту про порушення №00001321 від 23.01.2019.

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ).

Відповідно до пункту 1.1.1 ПРРЕЕ ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

В силу пп.пп. 5, 6, 20 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Відповідно до частини 6 статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

В силу приписів статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несанкціоноване втручання в роботу об'єктів електроенергетики тощо.

Відповідно до статті 235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.

Згідно зі статтею 237 Господарського кодексу України факт порушення господарського зобов'язання другою стороною є підставою для застосування оперативно-господарських санкцій. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням. Оперативно-господарські санкції можуть застосовуватися одночасно з відшкодуванням збитків та стягненням штрафних санкцій.

Пунктом 1.1.2 ПРРЕЕ визначено, що необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

За приписами пункту 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

Згідно з пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Пунктом 8.2.6 ПРРЕЕ передбачено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Матеріалами справи підтверджується, що акт про порушення №00001321 від 23.01.2019 складений комісією Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" у складі трьох представників, а саме: інженера з технічного аудиту Нестеренко О.О. (посвідчення № 112), інженера з технічного аудиту Радіонової В.А. (посвідчення № 106), інженера СТОПО Галямова Ф.Ф. за участю представника споживача - Деменко Є.М., який підписав акт із зауваженнями.

Апеляційний господарський суд відхиляє доводи апелянта про те, що спірний акт не може бути належним доказом, тому що підписаний не оператором системи розподілу, а Публічним акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" як представником постачальника електричної енергії з огляду на те, що зазначення у бланку застарілого зразку формулювання "представники постачальника електричної енергії" не спростовує проведення перевірки об'єкту саме представниками Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" та факту виявленого ними порушення відповідачем ПРРЕЕ.

Так, матеріалами справи підтверджується, що Товариству з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" було направлено поштою другий екземпляр акту про порушення, схеми, акту технічної перевірки, акту-вимоги та запрошення на засідання комісії з розгляду акту, призначеного на 14.02.2019.

Згідно із пунктами 8.2.6, 8.2.7 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків. Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

14.02.2019 на засіданні комісії з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ №00001321 від 23.01.2019, оформленого протоколом від 14.02.2019, за відсутності представника споживача (відповідача) було прийнято рішення виконати розрахунок необлікованої електроенергії по акту згідно Методики, затвердженої постановою НКРЕКП №562 від 04.05.2006 із змінами і доповненнями постановами НКРЕКП №154 від 08.02.2007, №1384 від 18.12.2008, №1338 від 14.10.2010 за порушення, яке відповідає пункту 2.1.7 Методики за період з 24.07.2018 по 23.01.2019, кількість недоврахованої електричної енергії складає 8259 кВт/год., на суму 14 801,16 грн.

Згідно із підпунктом 7 пункту 2.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергії, затвердженої Постановою НКРЕ 04.05.2006 №562 (чинній станом на момент винесення рішення оператором системи), (далі Методика) Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень: підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку.

Положенням пункту 2.9. Методики встановлено, що у разі виявлення у споживача у споживача порушень, зазначених у підпункті 7 пункту 2.1. Методики, розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт.год), розраховується за формулою (2.7.) Методики, а саме:

W доб.с.п. = Р с.п. · t вик.с.п. (2.7)

де P с.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що визначається за формулами:

у разі підключення до однієї фази

P с.п. = I · U ном.фаз. · cos(фі); (2.8)

у разі підключення до трьох фаз

P с.п. = 3 · I · U ном.фаз. · cos(фі), (2.9)

де I - сила струму, визначена виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 Правил улаштування електроустановок (далі - ПУЕ), А.

U ном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ;

cos(фі) - косинус кута між фазною напругою U фаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) відповідних засобів вимірювальної техніки cos(фі) приймається рівним 0,9;

t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається - 12 год./добу).

Кількість днів у періоді, за який здійснюється перерахунок, визначається за формулою (2.6.) Методики, а саме:

Д пер = Д пор + Д усун

де: Д пор - кількість робочих днів споживача від дня останнього контрольного огляду приладу обліку або технічної перевірки (у разі коли технічна перевірка проводилась після останнього контрольного огляду приладу обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у 6 календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Д усун - кількість робочих днів споживача від дня виявлення порушення до дня його усунення або від дня виявлення порушення до дня припинення електропостачання через невиконання споживачем припису чи вимоги щодо усунення порушення. Д усун має бути зазначено в акті про порушення. У разі коли під час оформлення акта порушень неможливо точно визначити термін, протягом якого будуть усунені порушення, Д усун визначається у двосторонньому акті, складеному сторонами після усунення порушення. При цьому нарахування, передбачені цією Методикою, здійснюються після складення зазначеного двостороннього акта.

В даному випадку відповідно до додатка № 5 до договору №14418 від 01.11.2017 кількість робочих днів споживача на тиждень щодо об'єкту по вул. Героїв 93-ї Бригади, 15 (вул. Гудименка, 15) складає 7 днів.

Розрахунок необлікованої електроенергії за період з 24.07.2018 по 23.01.2019 виконаний позивачем згідно з вимогами Методики.

Факт порушення ПРРЕЕ за об'єктом, розташованим за адресою: вул. Героїв 93-ї Бригади, 15 (вул. Гудименка, 15) підтверджений наявним в матеріалах справі актом про порушення ПРРЕЕ №00001321 від 23.01.2019, при складанні якого був присутній представник споживача.

В акті про порушення №00001321 від 23.01.2019 зазначена ділянка та точка самовільного підключення. При цьому зі схеми електропостачання (додаток 1 до акту про порушення) вбачається, що точка самовільного підключення знаходиться на межі відповідальності споживача (відповідача).

В матеріалах справи міститься наданий позивачем акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін від 11.02.2011, оформлений між Комунальним підприємством "ВРЕЖО № 6" та Запорізькими міськими електричними мережами Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго". У вказаному акті зазначено, що Комунальне підприємство "ВРЕЖО № 6" несе відповідальність за електрообладнання, в тому числі по об'єкту вул. Гудименка, 15 (під'їзди 1-4).

Позивач в наданих письмових поясненнях зазначив, що технічна документація, а саме схеми електропостачання, акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, перелік об'єктів КП ВРЕЖО № 6, акти пломбування за спірним об'єктом не змінювались, тому є підтвердженими та такими, що відповідають дійсності.

Докази оскарження відповідачем рішення комісії з розгляду акту про порушення ПРРЕЕ №00001321 від 23.01.2019, оформленого протоколом засідання комісії від 14.02.2019, в тому числі накладеної оперативно-господарської санкції, до матеріалів справи не надано.

Докази оплати відповідачем необлікованої електричної енергії за актом №00001321 від 23.01.2019 відповідачем не надані та в матеріалах справи відсутні.

Апеляційний господарський суд відхиляє доводи апелянта про помилкове визначення позивачем відповідача, як споживача послуг, тому що останній згідно з Законом України "Про житлово-комунальні послуги" є управителем багатоквартирного будинку, а не споживачем послуг та не має у своїй власності або господарському віданні електроустановки, що дані електроустановки є власністю співвласників багатоквартирного будинку як спільне майно співвласників.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.

У статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку та спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.

Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затвердженні наказом Міністерства з питань ЖКГ України від 02.02.2009 №13, визначено наступне:

- пункт 1.2 Правил: об'єкт управління (далі - об'єкт) - окремий житловий будинок, споруда або група будинків і споруд, які становлять цілісний житловий комплекс, разом з прилеглими до них прибудинковими територіями, що надається в управління. При цьому: а) житловий комплекс - єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розміщеним на ній жилим багатоквартирним будинком або його частиною разом із спорудами та інженерними мережами, які утворюють цілісний майновий комплекс; б) спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче - огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія (підпункт 6 пункту 1 статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку");

- послуга з управління будинком - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби власників, співвласників в ефективному управлінні належним їм майном, підтриманні об'єкта в належному технічному стані, організації забезпечення потреб мешканців об'єкта в житлово-комунальних послугах; управління будинком - дії, спрямовані на забезпечення сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, а також на організацію забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Функції з управління будинком та забезпечення його належної експлуатації власники, співвласники або за їх дорученням балансоутримувач здійснюють самостійно чи через особу, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком (управитель);

- пункт 1.3 Правил: управління будинком передбачає виконання таких функцій: 1) планування заходів щодо збереження та сталого функціонування об'єкта, наданого в управління, та організацію забезпечення потреб мешканців об'єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог пункту 3.3 цих Правил; 2) організацію належної експлуатації та утримання об'єкта відповідно до його цільового призначення згідно з вимогами пунктів 3.7, 3.8 цих Правил; 3) організацію забезпечення потреб мешканців об'єкта в житлово-комунальних послугах відповідно до встановлених нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно з вимогами пунктів 3.9-3.11 цих Правил;

- пункт 1.4 Правил: особою, що здійснює управління будинком, є: 1) у разі здійснення управління будинком відповідно до договору із власниками, співвласниками усіх житлових і нежитлових приміщень об'єкта або за їх дорученням із балансоутримувачем (далі - замовник) - управитель; 2) управитель відповідає за стале функціонування і збереження споживчих властивостей об'єкта, наданого в його управління, відповідно до його цільового призначення, а також за організацію забезпечення потреби мешканців об'єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил;

- пункт 1.5 Правил: для здійснення функції з управління будинком власники, співвласники можуть самостійно укласти з управителем договір (далі - договір про управління), що оформляється відповідно до законодавства, або уповноважити будь-яку іншу особу на здійснення від їх імені таких дій;

- пункт 1.7 Правил: для забезпечення належного функціонування і збереження споживчих властивостей об'єкта та організації забезпечення потреб мешканців об'єкта житлово-комунальними послугами відповідно до стандартів, нормативів, норм, порядків і правил особа, що здійснює управління будинком, у порядку, передбаченому законодавством, укладає договори: із мешканцями об'єкта - про надання житлово-комунальних послуг; із виробниками - про умови надання житлово-комунальних послуг; із виконавцями - про надання житлово-комунальних послуг (у разі якщо особа, що здійснює управління будинком, не є виконавцем цих послуг).

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 №520 "Про призначення управителів багатоквартирних будинків м. Запоріжжя" призначено управителем, зокрема, Товариство з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя".

На виконання цього рішення Товариством з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" укладений договір про постачання електричної енергії з Публічним акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго".

З доданої до акту про порушення схеми електропостачання відповідача вбачається, що точка самовільного підключення знаходиться на лінії електропостачання, за яку, як споживач, відповідальний відповідач.

Таким чином, управителем житлового будинку по вул. Героїв 93-ї Бригади, 15 (вул. Гудименка, 15) у м. Запоріжжя є Товариство з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя", тому відповідальність за порушення ПРРЕЕ повинен нести у вигляді сплати вартості недоврахованої електроенергії саме відповідач.

Щодо посилання відповідача в апеляційній скарзі на постанову Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/12901/17-ц, то в даному випадку ця постанова не може бути прийнята до уваги, оскільки стосується обраного позивачем способу захисту прав. В постанові не розглядалось ні питання щодо скасування рішення комісії, ні питання правомірності нарахування суми недоврахованої електричної енергії.

Предметом позову у цій справі (№908/1794/20) є питання правомірності нарахування позивачем відповідачу суми недоврахованої електричної енергії. Отже зважаючи на предмет позову, визначальним у ньому є саме доведеність факту порушення ПРРЕЕ споживачем.

В межах даного предмета спору доказуванню підлягали обставини, пов'язані з конкретним порушенням ПРРЕЕ, дослідженню і оцінці підлягали такі докази, як: акт порушення, протокол засідання комісії, розрахунок суми недоврахованої електроенергії.

Саме дотримання умов та порядку складання акту про порушення відповідно до вищезазначених Правил роздрібного ринку електричної енергії може бути належною підставою для прийняття рішення про притягнення особи, яка порушила Правила, до відповідальності, оскільки відповідно до пункту 3.1 Методики визначення обсягу вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення побутовими споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ №562 від 4 травня 2006 року, ця Методика застосовується на підставі акту про порушення, складеного з урахуванням вимог ПКЕЕ.

Вказане узгоджується з висновком Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 01.08.2019 у справі №264/422/16 від 01.08.2019.

Таким чином, апеляційний господарський суд погоджується із висновком місцевого господарського суду про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до частини 1 статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (частина 4 статті 269 Господарського процесуального кодексу України).

Враховуючи встановлені вище обставини справи, зазначені положення законодавства, апеляційний господарський суд відхиляє доводи апелянта, наведені в обґрунтування апеляційної скарги.

Таким чином, апеляційний господарський суд вбачає підстави, передбачені статтею 276 Господарського процесуального кодексу України, для залишення рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційної скарги - без задоволення.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на апелянта.

З огляду на викладене та керуючись ст. 129, ст. 275, ст. 276, ст. 282, ст. 284 Господарського процесуального кодексу України, Центральний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" на рішення Господарського суду Запорізької області від 05.10.2020 у справі №908/1794/20 залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Запорізької області від 05.10.2020 у справі №908/1794/20 залишити без змін.

Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя".

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, зазначених у пункті 2 частини 3 статті 287 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складений - 10.02.2021.

Головуючий суддя Е.В. Орєшкіна

Суддя Л.П. Широбокова

Суддя О.В. Чус

У зв'язку з припиненням відправлення поштової кореспонденції в Центральному апеляційному господарському суді, про що складений акт від 23.11.2020, копії постанови Центрального апеляційного господарського суду від 10.02.2021 у справі №908/1794/20 поштою не надсилаються.

Надіслати копії цієї постанови на електронні адреси Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж (n.saribekyan@zgs.zoe.com.ua), Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" (office@mdl.zp.ua).