Справа № 2а-441/10
7 травня 2010 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу в Дніпропетровській області в складі:
головуючого - судді Прасолова В.М.
при секретарі - Горбуновій Л.С.
за участю представника відповідача - Мастило К.Ю., Голобородько О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі міста Кривого Рогу про визнання бездіяльності протиправною, покладення зобов'язання, стягнення грошових сум, суд, -
Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі міста Кривого Рогу(далі за текстом “Управління”), в якому просить: визнати протиправною бездіяльність Управління щодо перерахунку призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за 2007 - 2008 роки та 11 місяців 2009 року , відповідно до п. 4 ст. 43 Закону України "Про статус суддів"; зобов'язати Управління виконати перерахунок довічного грошового утримання ОСОБА_3 при збільшенні заробітної плати працюючого судді згідно положень п. 4 ст. 43 Закону України "Про статус суддів"; стягнути з Управління області на користь ОСОБА_3 заборгованість з 1 січня 2007 року по 1 лютого 2009 року в сумі 33740 грн. 01 коп.
В обґрунтування позову наводить наступне. З 20 грудня 1965 року по 29 рудня 2001 року працював в правоохоронних органах, даний факт підтверджується копією трудової книжки. На судовій роботі і прирівняних до неї посадах пропрацював 33 роки. Звільнений був з посади судді Саксаганського районом суду м. Кривого Рогу у зв'язку з виходом у відставку . З того моменту отримує щомісячне грошове утримання як суддя у відставці. Відповідно до п. 4 ст. 43 Закону України "Про статус суддів", суддя, який пішов у відставку за наявності відповідного віку і стажу роботи, сплачується пенсія на умовах , передбачених ст. 37 Закону України "Про державну службу" . Судді у відставці, які мають стаж роботи на посаді судді не менше 25 і більше років отримують щомісячне грошове утримання в розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді судді. У випадку зміни заробітної плати суддів, розмір щомісячного довічного утримання судді у відставці вираховується виходячи з нового розміру заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді (пункт 1 доповнений абзацом третім , згідно з Постановою Верховної Ради №4016-12 від 24.02.1992р.). З моменту виходу у відставку заробітна плата працюючих суддів на відповідній посаді, що мають такий же класний чин і відповідний стаж роботи, значно збільшилась. Так, за 2 роки і один місяць, з січня 2007 року по січень 2009 року отримав грошове утримання , як суддя у відставці в сумі 90089 грн. 10 коп., а як вбачається з довідок про заробітну плату для нарахування щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_3, висланих з Державної судової адміністрації в Дніпропетровській області, складає за даний період 137587 грн. 90коп., 90 % від даної суми складає: 137 587 грн. 10 коп. -13 758,79 грн. = 123829,11 грн. Таким чином , сума недоплати за зазначений період по відомостям судової адміністрації області склала 33740 грн. 01 коп.( 123829,11 грн. - 90089,10 грн. = 33740,01 грн.). Територіальне управління державної судової адміністрації в Дніпропетровській області у довідках на зазначило конкретно з яких сум складається щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці . В ці щомісячні довідки увійшли наступні суми: посадовий оклад ; надбавка за кваліфікаційний клас (другий ); надбавка за вислугу років (40% оклад + кваліфікаційний клас); надбавка по постанові (35 % оклад - кваліфікаційний клас); премія суддям (25 % від окладу). Пораховані суми за кожен місяць окремо, крім того ці довідки направлялись в якості додатків під номером 2 до пункту 3 порядку призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України. звернувся з заявою до Управління провести перерахунок призначеного щомісячного грошового утримання судді у відставці за 2007- 2008 роки 2 липня 2009 року. На неодноразові дзвінки відповіді не було, тоді пішов до відповідача і на руки отримав негативну відповідь, датовану 28 серпня 2009 року за номером 5606\04-12. Начальник Управління посилається на той факт, що відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 06 серпня 2007 року за № 15-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 9 серпня 2007 року за № 919М41186, втратила силу постанова правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2006 року № 21-3 "Про затвердження порядку призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України", яка була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 20 січня 2007 року за №7-47\13314. Є нова постанова Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 року за № 3-1, зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 12 березня 2008 року за № 200\14891, якою затверджено “Порядок подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами пенсійного фонду України”. Зазначеним Порядком проведення перерахунків грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України не передбачено. Відповідач робить посилання на Закон України "Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до законодавчих актів України” відповідно до яких виключені норми у відношенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці. До врегулювання зазначеного питання , розміри щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в 2008 році не підлягали перерахунку у зв'язку зі змінами заробітної плати працюючих суддів . Таким чином, було відмовлено в перерахуванні щомісячного довічного грошового утримання з зазначенням на вищевказані мотиви. Конституція України має найвищу юридичну силу, закони і інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і зобов'язані відповідати їй. Держава наділили певну категорію осіб, зокрема і суддів у відставці, і взяла на себе обов'язок забезпечити належний матеріальний рівень їх життя після відставки і зобов'язана виконувати свої повноваження. При прийомі Закону України “Про державний бюджет України” увійшло в систему обмеження соціальних прав суддів у відставці, Конституційним Судом України такі дії визнаються неконституційними. Такі рішення відповідають вимогам ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняття нових законів або внесення змін в діючі закони не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, як передбачено Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22.052008 р., справа стосується предмета і змісту Закону України "Про державний бюджет". Вищевказані положення свідчать про те, що відповідач керувався не в межах, передбачених діючих законодавством на даний період часу, рішення Конституційного суду не виконував, що стало причиною судової тяганини. Посилання на внесення змін в постанову Верховної Ради України "Про порядок введення в дію закону України "Про статус суддів" , згідно якої виключені норми , що стосуються перерахування щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці , непереконливі. Дійсно є Наказ Головної судової адміністрації України від 24 липня 2009 року № 81, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16 листопада 2009 року за № 1065\ 17081 “Про затвердження Положення про призначення і виплату щомісячного грошового утримання працюючим суддям”, але цей факт не говорить про те, що судді у відставці позбавлені права, гарантованого їм Конституцією України і Державою про перерахування їм призначеного щомісячного довічного грошового утримання відповідно до змін заробітної плати суддів, які працюють на відповідній посаді.
Уточнивши позовні вимоги просить: визнати противоправну бездіяльність Управління щодо перерахує призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за 2007 - 2009 роки відповідно до п. 4 ст. 43 Закону України "Про статус суддів"; стягнути з Управління на користь ОСОБА_3 з 1 січі 2007 року по 1 січня 2010 року в сумі 54507 гр. 91 коп.
В обґрунтування уточненого позову наводить наступне. Сума отриманого довічного помісячного грошового утримання склала за 2 роки і один місяць 90089,10 грн. Сума недоплати склала: 123829,11 грн. - 90089,10 грн. = 33740,01 грн. З отриманих довідок Державної судової адміністрації територіального управління у Дніпропетровської області за 11 місяців 2009 року, заробітна плата (працюючого) судді складає з рахунком 10 відсотків 60130,30 грн., а йому, позивачу, за 11 місяців 2009 року було виплачено 39362,40 грн. Таким чином, за 2009 рік було недоплачено: 60130,30 грн. - 39362,40 грн. = 20 767,90 грн. Тому вважає за необхідне збільшити свої позовні вимоги на недоплату у довічному грошовому утриманні як судді у відставці на зазначену вище суму за 11 місяців 2009 року у розмірі 20767,90 грн.
У судовому засіданні позивач позов підтримав повністю та підтвердив зміст позову. Вимоги ст.ст.10,11 КАС України розуміє, змінювати, уточнювати, доповнювати позовні вимоги, подавати додаткові докази не бажає
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала повністю. Заперечуючи проти позову навела в поясненнях наступне. ОСОБА_3 є суддею у відставці. 02.07.2009 р. ОСОБА_3 звернувся із заявою до Управління перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про статус суддів" та надав довідки про заробітну плату на 26 аркушах. Управлінням було відмовлено у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з посиланням на те, що “Порядок подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України”(далі за текстом “Порядок”), яким керується Управління в своїй діяльності, не містить норм щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці. Зазначений “Порядок” затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008р. №3-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 12.03.2008р. за №200/14891. Згідно п. 4 ст. 43 Закону України "Про статус суддів", судді, який вийшов у відставку, при наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених ст. 37 Закону України "Про державну службу". Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором або пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді судді. Позивач є суддею у відставці, він наділений державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на основні елементи соціального захисту, зокрема право на отримання щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді судді. Питання стосовно здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям і відставці при збільшенні заробітної плати працюючого судді не врегульовано належним чином на законодавчому рівні, а саме на теперішній час як в Законі України "Про статус суддів" так і в “Порядку” не міститься норми, яка б передбачала проведення перерахунку раніше призначеного довічного грошового утримання судді у відставці. Рішенням від 24.04.2009 р. № 2/256 Окружний адміністративний суд міста Києва зобов'язав Правління Пенсійного фонду України внести зміни до постанови Пенсійного фонду України від 25.01.2008 р. "Про порядок подачі документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України" щодо врегулювання питання стосовно здійснення перерахунку довічного грошового утримання суддям у відставці при збільшенні заробітної плати працюючого судді, згідно вимог її. 4 ст. 43 Закону України "Про статус суддів". Але до теперішнього часу відповідні зміни до зазначеного нормативно - правового акту не внесені та питання на користь суддів у відставці не врегульоване, та до тепер жоден діючий нормативно-правовий акт не передбачає проведення перерахунків щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці. Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу не наділено правом законодавчої ініціативи та не має повноважень щодо внесення змін до нормативно-правових актів України. До того ж згідно статті 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Законом України "Про статус суддів" закріплено тільки призначення та виплату довічного грошового утримання суддям у відставці. Норми законодавства, яка б передбачала проведення перерахунку довічного грошового утримання суддям у відставці не має як в цьому Законі України так і в інших нормативно-правових актах. Відповідно до ст. 43 Закону України "Про статус суддів" призначення і виплата щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці здійснюється органами Пенсійного фонду за рахунок коштів Державного бюджету. На підставі ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного Фонду призначаються тільки такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства), пенсія у зв'язку з втратою годувальника. До даного переліку, який є вичерпним, не відноситься довічне грошове утримання суддів у відставці. Пенсійний фонд України діє на підставі “Положення про Пенсійний фонд України”, затвердженого постановою КМУ від 24.10.2007 р. N 1261. Управління здійснює свої повноваження по ефективному використанню коштів Пенсійного фонду. Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел і відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету Пенсійного фонду України. Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України. Враховуючи, що Законом "Про статус суддів" передбачено, що фінансування виплат по виплаті щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці проводиться із Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не із бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України, то будь які порушення законодавства з боку Управління відсутні, отже не має підстав для задоволення вимог позивача про визнання бездіяльності Управління протиправною та стягнення саме з управління сум довічного грошового утримання позивача. Відповідно до частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Вважає, що звернувшись до суду з зазначеним позовом 14.12.2009 року, позивач не дотримався річного строку звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав за 2007 рік та за період з 01.01.2008р. по 14.12.2008р. Вимоги ст.ст.10,11 КАС України розуміє, подавати додаткові докази не бажає.
У судовому засіданні безпосередньо досліджені наступні письмові докази: посвідчення(а.с.10), довідка про сплачені суми(а.с.11,72), довідки про заробітну плату(а.с.11а-35, 62-71), звернення(а.с.36), відповідь на звернення(а.с.37), трудова книжка(а.с.38-43), положення(а.с.78-80), повідомлення(а.с.111-112), довідки - розрахунки(а.с.113-115).
У судовому засіданні також оглянута пенсійна справа позивача, з якої долучені копії таких документів: розпорядження(а.с.81), розрахунок(а.с.82), постанова(а.с.83), наказ(а.с.84), розрахунок стажу(а.с.85), довідка про заробітну плату(а.с.86), протокол(а.см.87,88).
На підставі ст. 86 КАС України, оцінивши безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно досліджені у судовому засіданні докази, суд вважає встановленими наступні обставини. При цьому суд керується вимогами ст.71 ч.2 КАС України, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач з 29 грудня 2001 року є суддею у відставці, має стаж судді 33 повних роки, що встановлено посвідченням(а.с.10), трудовою книжкою(а.с.38-43), розпорядженням, постановою, наказом(а.с82.83,84), розрахунком(а.с.85).
З січня 2003 року по грудень Територіальне Управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області здійснювало нарахування щомісячного довічного грошового утримання позивачу виходячи з 90% грошового утримання працюючого судді, що встановлено повідомленням(а.с.111-112), довідками - розрахунками(а.с.113-115).
З січня 2007 року позивач отримує вказане грошове утримання в Управлінні. При цьому розмір визначений виходячи з 90% від заробітку працюючого судді, який, відповідно наданої Управлінню довідці, дорівнював на січень 2007 року 3976 грн. 00 коп. Вказані обставини встановлені на підставі пояснень сторін, повідомлення(а.с.111-112), розпорядження(а.с.81), довідкою(а.с.86), огляду особової справи.
У січні 2007 року - грудні 2009 року Управління сплатило позивачу наступні суми вказаного грошового утримання: у січні - грудні 2007 року - по 3578 грн. 40 коп. щомісячно; у січні - березні 2008 року - по 3625 грн. 40 коп. щомісячно; у квітні - червні 2008 року - по 3626 грн. 40 коп. щомісячно; у липні - вересні 2008 року - по 3626 грн. 60 коп. щомісячно; у жовтні 2008 року - грудні 2009 року - по 3628 грн. 20 коп. щомісячно, що встановлено довідками(а.с.11,72).
Позивач 2 липня 2009 року звернувся до Управління про перерахунок сум щомісячного грошового утримання. При цьому позивач представив Управлінню довідки про розмір заробітної плати для обчислення вказаного грошового утримання за січень 2007 року - січень 2009 року. В здійснені перерахунку позивачу 28 серпня 2009 року було відмовлено. Вказані обставини встановлені довідками про заробітну плату(а.с.11а-35), зверненням(а.с.36), відповіддю на звернення(а.с.37).
Розмір заробітної плати для обчислення вказаного грошового утримання дорівнює: у 2007 році: за січень - 4598 грн. 50 коп., за лютий - 4474 грн. 00 коп., за березень - грудень по 5166 грн. 50 коп. щомісячно; у 2008 році: за січень - березень по 5452 грн.80 коп., за квітень - 6816 грн. 00 коп., за травень - грудень по 6212 грн. 50 коп.; у 2009 році: за січень - 3976 грн. 00 коп., за березень - 6461 грн. 00 коп., за травень -6958 грн. 00 коп., за червень - липень по 6674 грн. 00 коп. щомісячно, за серпень - вересень по 6674 грн. 00 коп., за жовтень - грудень по 5822 грн. 00 коп. Вказані обставини встановлені судом на підставі довідок(а.с.11а-35, 62-71).
Встановленим фактам та обставинам відповідають такі правовідносини, які регулюються Конституцією України, ЦК України, Законом України “Про статус суддів”, Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", Рішенням Конституційного Суду України №4-рп/2007 від 18 червня 2007 року, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.
Згідно до ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються права, і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту.
Статтею 126 Конституції України закріплено положення, згідно яким незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про статус суддів", Гарантії незалежності суддів, включаючи заходи їх правового захисту, матеріального і соціального забезпечення, поширюються на всіх суддів України і не можуть бути скасовані чи знижені іншими нормативними актами.
Згідно п. 4 ст. 43 Закону України "Про статус суддів", судді, який вийшов у відставку, при наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених ст. 37 Закону України "Про державну службу". Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором або пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи на посаді понад 20 років на посаді судді розмір довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
У судовому засіданні встановлено, що позивач є суддею у відставці та має стаж роботи на посаді судді 33 повних роки, таким чином має право на одержання щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 90% заробітку судді.
Пунктом 33 ст.71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” було зупинено на 2007 рік дію абзацу першого частини четвертої Закону України “Про статус суддів”. Статтею 97 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” було обмежено розмір щомісячного довічного грошового утримання. Рішенням Конституційного Суду України та № 4-рп/2007 від 18 червня 2007 року названі положення визнані неконституційними.
Пунктом 61 Розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” до статті 43 Закону України “Про статус суддів” були внесені зміни. Рішенням Конституційного Суду України та № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року ця норма визнана такою, що не відповідає Конституції.
Відповідно до ч. 3 ст. 5 ЦК України, якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності. Станом на січень - червень 2007 року та січень - квітень 2008 року розмір грошового утримання регулювався названими вище положеннями відповідно Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” та Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України". Враховуючи, що вказані положення зазначеними Рішеннями Конституційного Суду України визнано неконституційними відповідно 18 червня 2007 року та 22 травня 2008 року, суд приходить до висновку, що визначаючи розмір грошового утримання на 2007 рік та на 2008 рік належить керуватися вимогами Закону України “Про статус суддів”, який на 1 січня 2007 року та на 1 січня 2008 року був таким, що набрав чинності. При цьому суд також враховує, що правовими наслідками вказаного Рішення Конституційного Суду України є поновлення дії Закону України “Про статус суддів ”, який в частині розміру грошового утримання був фактично змінений у 2007 та 2008 роках названими положеннями Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” та Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, а відповідно і поновлення прав та обов'язків осіб, які є учасниками правовідносин, що є предметом регулювання цього закону.
Згідно п.4.1 “Положення про порядок призначення та виплати щомісячного грошового утримання працюючим суддям та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці”, затвердженого наказом Державної судової адміністрації від 25 серпня 2005 року №94, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 листопада 2005 року за №1314/11594(далі за текстом “Положення”), розмір заробітної плати судді для обчислення суми щомісячного довічного грошового утримання визначається виходячи з посадового окладу, премії, доплати за кваліфікаційний клас, надбавки за вислугу років та інших надбавок, які встановлені законодавчими актами. Відповідно до п.6.1 Положення, перерахунок розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці здійснюється у разі підвищення заробітної плати.
Управлінням було відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з посиланням на те, що “Порядок подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України” затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008р. №3-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 12.03.2008р. за №200/14891, не містить норм щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
У відповідності до ст.19 ч.2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, рішення, щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Відповідно до п. 13 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, щомісячного грошового утримання , призначається одна пенсія, щомісячне грошове утримання. Таким чином обов'язок виплачувати позивачу грошове утримання у відповідності до норм закону покладений на Управління.
Відповідно до ст.4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, законодавство про пенсійне забезпечення складається базується на Конституції України, складається, зокрема, з цього закону, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. Зазначений вище “Порядок” відноситься до сфери нормативно-правових актів, що регулює відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. Зазначений “Порядок” передбачає здійснення перерахунку грошового утримання суддям у відставці, у разі підвищення заробітної плати працюючого судді. Тому відповідач зобов'язаний був, при підвищенні заробітної плати працюючого судді здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання позивача.
Заробіток працюючого судді, з якого у січні 2007 року Управлінням був здійснений розрахунок грошового утримання зазначений у розмірі 3976 грн. 00 коп. При цьому до заробітку були включені такі виплати: посадовий оклад, надбавка за кваліфікаційний клас, надбавка за вислугу років. До довідки не був включений розмір премії - 622 грн. 50 коп.
Судом встановлено, що розмір заробітної плати для обчислення позивачу вказаного грошового утримання, з врахуванням посадового окладу, надбавки за кваліфікаційний клас, надбавки за вислугу років та премії дорівнював: у 2007 році: за січень - 4598 грн. 50 коп., за лютий - 4474 грн. 00 коп., за березень - грудень по 5166 грн. 50 коп. щомісячно; у 2008 році: за січень - березень по 5452 грн.80 коп., за квітень - 6816 грн. 00 коп., за травень - грудень по 6212 грн. 50 коп.; у 2009 році: за січень - 3976 грн. 00 коп., за березень - 6461 грн. 00 коп., за травень - 6958 грн. 00 коп., за червень - липень по 5822 грн. 00 коп. щомісячно, за серпень - вересень по 6674 грн. 00 коп., за жовтень - грудень по 5822 грн. 00 коп.
Тому позивачу належало сплатити грошове утримання, виходячи з 90% зазначених сум, які включають посадовий оклад, надбавку за кваліфікаційний клас, надбавку за вислугу років та премію, а саме у 2007 році: за січень - 4138 грн. 65 коп., за лютий - 4026 грн. 60 коп., за березень - грудень по 4649 грн. 85 коп. щомісячно; у 2008 році: за січень - березень по 4907 грн. 52 коп., за квітень - 6134 грн. 40 коп., за травень - грудень по 5591 грн. 25 коп.; у 2009 році: за січень - 3578 грн. 40 коп., за березень - 5814 грн. 90 коп., за травень - 6262 грн. 20 коп., за червень - липень по 5239 грн. 80 коп. щомісячно, за серпень - вересень по 6006 грн. 60 коп., за жовтень - грудень по 5239 грн. 80 коп. Усього таким чином належало сплатити 174118 грн. 41 коп.
У січні 2007 року - грудні 2009 року Управління сплатило позивачу наступні суми вказаного грошового утримання: у січні - грудні 2007 року - по 3578 грн. 40 коп. щомісячно; у січні - березні 2008 року - по 3625 грн. 40 коп. щомісячно; у квітні - червні 2008 року - по 3626 грн. 40 коп. щомісячно; у липні - вересні 2008 року - по 3626 грн. 60 коп. щомісячно; у жовтні 2008 року - грудні 2009 року - по 3628 грн. 20 коп. щомісячно. Усього таким чином позивачу сплачено 129275 грн. 64 коп.
Недоплата грошового утримання дорівнює 48892 грн. 57 коп. (174118 грн. 41 коп. - 3578 грн. 40 коп.) мінус (125275 грн. 64 коп. - 3628 грн. 20 коп.). При проведенні розрахунку суд бере до уваги, що сплачена сума грошового утримання за січень 2009 року(3628 грн. 20 коп.) вище суми, яка належала до сплати(3578 грн. 40 коп.), тому визначає розмір недоплати без врахування зазначених сум.
Управління, не здійснивши зазначеного перерахунку допустило бездіяльність, яка є протиправною.
Відповідно до ст.162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову, суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, стягнення з відповідача коштів. Дійшовши висновку про обґрунтованість позову, суд вважає, що з відповідача на користь позивача належить стягнути недоплачені в зазначені періоди 2007 - 2009 років суми щомісячного довічного грошового утримання позивача.
Позивач просить стягнути на його користь недоплачене грошове утримання у сумі 54507 грн. 91 коп., але розмір недоплаченого грошового утримання дорівнює 48892 грн. 57 коп. Тому позовні вимоги в частині стягнення грошової суми підлягають частковому задоволенню - на суму 48892 грн. 57 коп.
Твердження відповідача про те, що позивач, звернувся до суду з порушенням встановленого ч.2 ст.99 КАС України річного строку суд відкидає. Позивач скористався передбаченою ст. 105 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” можливістю досудового вирішення спору. Скарга позивача була відхилена 28 серпня 2009 року, до суду позивач звернувся 17 грудня 2009 року. Тому суд, керуючись вимогами ч.4 ст.99 КАС України, вважає, що позивач не порушив строку звернення до суду.
Дійшовши до висновку про обґрунтованість позову, суд, керуючись вимогами ч.2 ст. 11 КАС України, вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та стягнути на користь позивача недоплачену суму щомісячного довічного грошового утримання, а не грошової суми без зазначення її характеру, яке просить в позові позивач.
Вислухавши учасників адміністративного процесу, дослідивши письмові докази, на підставі ст.10 КАС України, відповідно до якої усі учасники адміністративного процесу є рівними, та ст.11 КАС України, у відповідності до якої розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, у межах позовних вимог, суд вважає, що вимоги позивача є частково обґрунтованими, а тому позовні вимоги належить задовольнити частково.
Суд вважає за необхідне, відповідно до ст.256 КАС України, допустити рішення до негайного виконання в межах платежів за один місяць.
Керуючись ст.ст. 19,92 Конституції України, ст.5 ЦК України, ст.ст.11,43 Закону України “Про статус суддів”, ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст..71,97 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", п.61 Розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", ст.2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, Рішенням Конституційного Суду України №4-рп/2007 від 18 червня 2007 року, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, ст.ст. 2, 6, 10, 11, 86, 94, 99, 128, 158, 161, 162, 163 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу в частині нездійсненні відповідно до вимог ч.4 ст.43 Закону України “Про статус суддів” ОСОБА_3 в 2007 - 2009 роках перерахунку призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу на користь ОСОБА_3 недоплачені за січень 2007 року - грудень 2009 року суми щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці - у розмірі 54507 грн. 91 коп.
Допустити до негайного виконання рішення суду в частині стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу на користь ОСОБА_3 недоплаченого щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці - в межах платежів за один місяць.
Стягнути на користь держави з Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу державне мито у сумі 354 грн. 40 коп.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яку може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення постанови або в разі проголошення резолютивної частини - протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Головуючий суддя: В.М. Прасолов