Справа № 132/59/21
3/132/190/21
Іменем України
04.02.2021 м. Калинівка
Суддя Калинівського районного суду Вінницької області Ставнійчук С.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, фактично зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП невідомий, за ч.1 ст.183-1 КУпАП,
встановила:
Відповідно до протоколу Серія ВАБ №368323 від 31.12.2020 року, 31.12.2020 року о 10 год. 25 хв. до ЧЧ Калинівського ВП з письмовою заявою звернулась ОСОБА_2 , про те, що гр. ОСОБА_1 , не сплачує аліменти по утриманню спільних дітей, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, сума заборгованості становить 15805,45 грн.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.183-1 КУпАП як несплата аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документу до примусового виконання.
До суду ОСОБА_1 , будучи повідомлений про місце і час розгляду справи, не з'явився, клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надходило. Враховуючи викладене, вважаю за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Необхідною умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення, тобто передбаченої нормами права сукупності об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи те діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення, що включає в себе: а) об'єкт; б) об'єктивну сторону; в) суб'єкт; г) суб'єктивну сторону.
Об'єктивну сторону адміністративного правопорушення характеризують ознаки, які визначають акт зовнішньої поведінки правопорушника. До них належать діяння (дія чи бездіяльність), їх шкідливі наслідки, причинний зв'язок між діяннями й наслідками, місце, час, обстановка, спосіб, знаряддя та засоби вчинення проступку.
Однак, у порушення вимог ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено і не розкрито об'єктивну сторону вчиненого правопорушення: місце, час вчинення правопорушення, а також суть адміністративного правопорушення, яка повинна відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у частині 1 статті 183-1 КУпАП, за якою складено протокол. Натомість в протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що 31.12.2020 року о 10 год год 25 хв до чергової частини Калинівського ВП з письмовою заявою звернулася ОСОБА_3 про те, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утримання дітей, що призвело до виникнення заборгованості сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, сума заборгованості становить 15805,45 грн.,
Крім того, як вбачається з довідки-розрахунку ВП №5895942 з виконання виконавчого листа у справі № 2-881 виданого 11.01.2008 Калинівським районним судом Вінницької області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 аліментів на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в розмірі 1/3 частин всіх видів заробітку, але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 03.04.2006 року і до досягнення дитиною повноліття борг станом на 01.09.2017 року становить 10357, 48 грн, а починаючи з 01.09.2017 року по 01.11.2020 заборгованість по аліментам становить 15805,45 грн.
Разом з тим, адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 року № 2234-VIII шляхом доповнення статтею 183-1 глави 14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Стаття 183-1 КУпАП вступила в дію 06.02.2018 року.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Оскільки стаття 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то дана норма не має зворотної дії в часі. Тому період часу несплати аліментів особою до вступу в дію статті 183-1 КУпАП не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.
Враховуючи, що стаття 183-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення набрала чинності 06.02.2018 року, заборгованість за період з 01.09.2017 року до дня набрання вказаною статтею чинності не може бути врахована для кваліфікації дій ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, так як на той період Закон не встановлював такої відповідальності.
Проте, розрахунку заборгованості зі сплати аліментів за період з 06.02.2018 до протоколу про адміністративну відповідальність не надано. Розмір заборгованості та період її нарахування, з врахуванням вищевказаної норми закону, особою уповноваженою на складення протоколу не визначено.
За змістом вимог ст. 256, ч. 1 ст. 257 КпАП України питання наявності або відсутності складу адміністративного правопорушення суд вирішує лише у межах протоколу, складеного відносно конкретної особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Виходячи з положень ст. 8, ст. 62 Конституції України дотримання принципу верховенства права є однією з підвалин демократичного суспільства. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на його користь.
Наявність сумнівів не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п.161, Series A заява №25), який застосовується при оцінці доказів, а також докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпції факту».
Крім іншого з довідки-розрахунку ВП №5895942 судом встановлено, що станом на 01.01.2020 року ОСОБА_1 нараховані аліменти (з урахуванням заборгованості) в сумі 73240,84 грн, а на погашення заборгованості за аліментами ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 сплатив 83879,39 грн, ( з них 01.01.2020 сплачено 11000 грн).
За період з 01.01.2020 по 01.11.2020 ОСОБА_1 нараховано аліментів в сумі 29444,02 грн, Згідно з розрахунком станом на 01.02.2020, 01.03.2020, 01.04.2020, 01.05.2020, 01.06.2020, 01.07.2020 , 01.08.2020, 01.09.2020,01.10.2020 аліменти не сплачувалися, а 01.11.2020 платником сплачено 3000 грн.
Разом з тим, переплата за нарахованими аліментами станом на 01.01.2020 становила 10638,55 грн.
З урахуванням наявної переплати за нарахованими аліментами станом на 01.01.2020 в сумі 10638,55 грн , сплати аліментів 01.11.2020 в розмірі 3000 грн, а також того, що 01.02.2020, 01.03.2020, 01.04.2020 сума нарахованих аліментів становила 2922, 67 грн щомісячно, 01.04.2020, 01.05.2020 - 3113,33 грн щомісячно; 01.07.2020 ,01.08.2020 - 2864,67 грн щомісячно, 01.09.2020,01.10.2020, 01.11.2020 - 2906,67 грн щомісячно, сума заборгованості в розмірі 15805, 45 грн нарахована ОСОБА_1 є меншою за сукупну суму платежів за аліментами за шість місяців, нарахованими ОСОБА_1 відповідно до довідки-розрахунку ВП №5895942 станом на 30.11.2020 року.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю у діях особи події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, перевіривши докази у справі на допустимість, проаналізувавши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 183-1 КУпАП, не підтверджена наявними доказами, а відтак провадження у справі підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 247, 245, 256, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановила:
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП ОСОБА_1 - закрити на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Калинівський районний суд Вінницької області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, йогопредставником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя С.В. Ставнійчук