11.01.2021 Справа №607/16349/20
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ломакін В.Є., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління Патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса проживання: АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч. 4 чт.121, ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Тернопільського міськрайонного суду надійшли матеріали, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 чт.121, ч.1 ст.130 КУпАП.
Із протоколу про адміністративне правопорушення від 18.09.2020 р. серії ДПР18 №133837 вбачається, що водій ОСОБА_1 18.09.2020 р. близько 00 год. 05 хв. в м.Тернополі по вул.Протасевича керував транспортним засобом марки «Mercedes-Benz Sprinter 311» номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, не стійка хода. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, на місці зупинки, із застосуванням технічного приладу газоаналізатора "Аlcotest Drager» 7510 ARLM ( повірка чинна до 27.03.2021 р) та огляду в КНП Тернопільський обласний медичний центр соціально - небезпечних захворювань ТОР категорично відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Із протоколу про адміністративне правопорушення від 18.09.2020 р. серії ДПР18 №017063 вбачається, що водій ОСОБА_1 18.09.2020 р. близько 00 год. 05 хв. в м.Тернополі по вул.Протасевича, керував транспортним засобом марки «Mercedes-Benz Sprinter 311» номерний знак НОМЕР_1 , в темну пору доби з непрацюючим правим габаритним ліхтарем (заднім). Вчинене особою повторно протягом року, чим порушив вимоги п.31.6(б) Правил дорожнього руху України.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.4 ст.121КУпАП, яка передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених ч.1 - ч.3 цієї статті.
Із протоколу про адміністративне правопорушення від 18.09.2020 р. серії ДПР18 №133912 вбачається, що водій ОСОБА_1 18.09.2020 р. близько 02 год. 45 хв. в м.Тернополі по вул.Протасевича, 18А керував транспортним засобом марки «Mercedes-Benz Sprinter 311» номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, поведінка, що не відповідає об обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, на місці зупинки, із застосуванням технічного приладу газоаналізатора "Аlcotest Drager» 7510 ARLM-0300 ( повірка чинна до 27.03.2021 р) та огляду в КНП Тернопільський обласний медичний центр соціально - небезпечних захворювань ТОР категорично відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Із протоколу про адміністративне правопорушення від 18.09.2020 р. серії ДПР18 №133913 вбачається, що водій ОСОБА_1 18.09.2020 р. близько 01 год. 34 хв. в м.Тернополі по вул. Протасевича, 18А керував транспортним засобом марки «Mercedes-Benz Sprinter 311» номерний знак НОМЕР_1 , в темну пору доби з непрацюючим правим габаритним ліхтарем ( заднім). Вчинене особою повторно протягом року, чим порушив вимоги п.31.4.3 (а), п.31.6(б) Правил дорожнього руху України.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.4 ст.121КУпАП, яка передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених ч.1 - ч.3 цієї статті.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та оцінивши їх у відповідності до положень ст.252 КУпАП, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.31.6.(б) Правил дорожнього руху України, забороняється подальший рух транспортних засобів, у яких: б) у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості не горять лампи фар чи задніх габаритних ліхтарів.
Відповідно до п.31.4.3.(а), забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством за наявності таких технічних несправностей і невідповідності таким вимогам: зовнішні світлові прилади: а) кількість, тип, колір, розміщення і режим роботи зовнішніх світлових приладів не відповідають вимогам конструкції транспортного засобу.
Частина 4 статті 121 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року: -керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів; керування водієм транспортним засобом, який використовується для надання послуг з перевезення пасажирів, що має зазначені несправності, або технічний стан і обладнання якого не відповідають вимогам стандартів, правил дорожнього руху і технічної експлуатації ; -керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов.
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та Мінохорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року №1452/735 р. пунктом 2 передбачено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно пункту 3 вказаної Інструкції, ознаками алкогольного сп'яніння є: а) запах алкоголю з порожнини рота; б) порушення координації рухів; в) порушення мови; г) виражене тремтіння пальців рук; ґ )різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; д) поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до пункту 6 вказаної Інструкції - огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (спеціальні технічні засоби). Пунктом 7 передбачено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (заклад охорони здоров'я).
Згідно частин 2-4 статті 266 КУпАП передбачено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. І лише у разі незгоди водія на проведення такого огляду працівником поліції з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами, огляд проводиться в закладах охорони здоров'я, але не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду на стан сп'яніння, затверджується управлінням охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан сп'яніння в інших випадках забороняється (ч. 3 ст. 266 КУпАП).
01.07.2020 року набрав чинності Закон України від 22 листопада 2018 року №2617-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень».
Відповідно до п.171 ч.2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22.11.2018 року №2617-V-III до Кримінального кодексу України включено ст.286-1 КК України в наступній редакції: «Стаття 286-1. Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. 1. Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування - караються штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років. 2. Ті самі дії, вчинені повторно, - караються штрафом у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від двох до трьох років».
Таким чином, правопорушення за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, з 01.07.2020 року віднесені до кримінальних проступків, а відповідна норма КУпАП, яка передбачала адміністративну відповідальність за такі діяння, втратила чинність.
17 червня 2020 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» №720-ІХ від 09.04.2020 року, який 02 липня 2020 року було підписано Президентом України, а 03 липня 2020 року опубліковано в офіційній газеті "Голос України", тобто набрав чинності.
Вказаним законом №720-ІХ від 09.04.2020 року, зокрема п.117, внесено зміни до Закону України №2617-VIII від 22.11.2018 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень", а саме: 1) у пункті 1:- підпункти 2-4, 7 виключено ( пункт 4 Закону №2617-VІІІ щодо зміни редакції ст.130 КУпАП); 2) у пункті 2 підпункти 127, 128, 131, 149, 171, 207 виключено ( п.171 Закону №2617-VIII від 22.11.2018 р. щодо введення в дію ст. 286-1 КК України «Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».).
Таким чином, вказаний законом №720-ІХ від 09.04.2020 року виключає підпункт 171 Закону №2617-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень”, який вводив у Кримінальний кодекс статтю 286-1 “Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції”.
Отже, Законом №720-ІХ від 09.04.2020 року скасовано кримінальну відповідальність за 286-1 КК України за вчинення діяння та одночасно поновлено дію статті 130 КУпАП, що свідчить про декриміналізацію (зниження відповідальності від кримінальної до адміністративної), а отже стаття 130 КУпАП продовжує своє існування в редакції, яка існувала до 01.07.2020 року.
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, -тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом достовірно встановлено, що водієм ОСОБА_1 зазначених вимог ПДР України, а саме: п.2.5, п.31.6(б), п.31.4.3 (а) ПДР України виконано не було, а його винуватість у вчиненні правопорушення передбаченого ч.4 ст.121 КУпАП, ч.1 ст.130 КУпАП, доведена матеріалами справи, дослідженими та проаналізованими в судовому засіданні, а саме:
-даними, які містяться в протоколах про адміністративне правопорушення від 18.09.2020 р. серії ДПР18 №133837, від 18.09.2020 р. серії ДПР18 №017063, від 18.09.2020р. серії ДПР18 №133912, від 18.09.2020 р. серії ДПР18 №133913;
-відеоматеріалами з нагрудних камер працівників поліції, що повністю узгоджується з іншими матеріалами справи;
- письмовими поясненнями свідків : ОСОБА_2 , ОСОБА_3 від 18.09.2020 р. із яких вбачається, що 18.09.2020 р. вони, на прохання працівників поліції, були свідками факту, відмови водія ОСОБА_1 від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою технічного приладу газоаналізатора "Аlcotest Drager», та огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння в медичному закладі;
- письмовими поясненнями свідків : ОСОБА_4 та ОСОБА_5 від 18.09.2020р. із яких вбачається, що 18.09.2020 р. вони, на прохання працівників поліції, були свідками факту, відмови водія ОСОБА_1 від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою технічного приладу газоаналізатора "Аlcotest Drager», та огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння в медичному закладі;
- свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки - газоаналізатора "Аlcotest Drager» 7510 ARLM- 0313, повірка дійсна до 27.03.2021р.;
- свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки - газоаналізатора "Аlcotest Drager» 7510 ARLM- 0300, повірка дійсна до 27.03.2021р.;
- розпискою ОСОБА_1 від 18.09.2020 р.;
- рапортом інспектора поліції від 18.09.2020 р.;
-довідкою Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції від 21.09.2020 р., із якої вбачається, що за ч.1 ст.121 КУпАП постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК №1755406 від 16.11.2019 року, якою накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 340 грн.;
Як вбачається з довідки, виданої Управлінням патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції від 21.09.2020 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - отримував посвідчення водія серії НОМЕР_2 .
Так, судом достовірно встановлено, що водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом, в темну пору доби, з непрацюючим правим (заднім) габаритним ліхтарем (вчинене особою повторно протягом року), з явними ознаками алкогольного сп'яніння, відмовившись від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку .
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.121 КУпАП, а саме - повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених ч.1 - ч.3 цієї статті та порушення ч.1 ст.130 КУпАП, тобто - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, оскільки докази його вини є переконливими, достатніми, в повному обсязі відповідають фактичним обставинам справи, повно та всебічно досліджені під час розгляду справи.
Згідно ч.2 ст.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Як вбачається з матеріалів справи, адміністративні правопорушення, передбачені ч.4 ст.121 КУпАП, ч.1 ст.130 КУпАП були вчинені 18.09.2020 року. Таким чином, адміністративне стягнення на ОСОБА_1 за вчинені ним правопорушення, передбачені ч.4 ст.121 та ч.1 ст.130 КУпАП, могло бути накладене не пізніше 18.12.2020 року.
Згідно із п.7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Судовий розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 неодноразово відкладався на підставі письмових клопотань захисника - адвоката Жеребецької І.О. так і самого ОСОБА_1 мотивованих вивченням матеріалів справи, узгодженням позиції захисту, зайнятістю захисника в іншому процесі, залученням свідків .
Враховуючи те, що на даний час закінчився строк, протягом якого особу може бути піддано адміністративному стягненню, вважаю, що провадження в даній справі про адміністративне правопорушення слід закрити.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 38, 130, 247, 283, 284 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.4 ст.121 та ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 за ч.4 ст.121 та ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
СуддяВ. Є. Ломакін