ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"09" лютого 2021 р. справа № 300/2871/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Могила А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" про стягнення адміністративно-господарських санкції в сумі 38293,37 грн.,-
Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося в суд із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" про стягнення адміністративно-господарських санкції в сумі 38293,37 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Товариством з додатковою відповідальністю "Еко Вест Фудс" не сплачено адміністративно-господарські санкції за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда та не зайняте ним в 2018 році в розмірі 9235,29 грн., в 2019 році - 27200 грн. та пеню, нараховану за несвоєчасну сплату вищевказаних адміністративно-господарських санкцій в розмірі 976,80 грн. та 881,28 грн. відповідно.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно частини 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При цьому, статтею 20 вказаного Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області 14.08.2020 проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" щодо додержання вимог законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, якою встановлено, що відповідачем не виконано норматив працевлаштування осіб із інвалідністю протягом 2018-2019 років (акт №09-01-1677/43). Дана обставина також підтверджується звітами про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 -2019 роки, які Товариство самостійно подало 20.08.2020 до обласного відділення Фонду, вказавши при цьому не вірну інформацію, щодо працевлаштування осіб з інвалідністю протягом звітних 2018 та 2019 років. Таким чином, за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте нею, Товариство з додатковою відповідальністю "Еко Вест Фудс" повинно було до 16.04.2020 самостійно сплатити адміністративно - господарські санкції у розмірі 9235,29 грн. (за 2018 рік) та 27200 грн. (за 2019 рік). Однак, вказані суми відповідачем не сплачено, внаслідок чого Товариству нараховано пеню в розмірі 976,80 грн. та 881,28 грн. відповідно. Таким чином, утворилася заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 38293,37 грн., яка в добровільному порядку відповідачем не сплачена, а тому підлягає до стягнення в судовому порядку.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що в розрахунках середньооблікової чисельності працівників для звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2018-2019 роки було проведено неправильні розрахунки, внаслідок чого для Товариства з додатковою відповідальністю "Еко Вест Фудс" виникли зобов'язання щодо сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Дані розрахунки самостійно надані відповідачем Управлінню Держпраці в Івано-Франківській області під час проведення перевірки. Саме акт Управління Держпраці в Івано-Франківській області №09-01-1677/43 слугував підставлю для звернення позивача до суду із даним позовом. Тому відповідач звернувся до Управління Держпраці в Івано-Франківській області з проханням провести позапланову (повторну) перевірку для встановлення достовірності розрахунків середньооблікової чисельності працівників Товариства з додатковою відповідальністю "Еко Вест Фудс". Крім того, реєстрацію Товариства проведено 27.08.2018, а розрахунок санкцій здійснено за весь 2018 рік, що суперечить чинному законодавству. Для забезпечення вимог законодавства відповідач зареєструвався у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, подавав відповідні звіти та працевлаштовував осіб з інвалідністю.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що частиною 3 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону. Згідно частини 5 статті 19 вказаного Закону виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним. У відповідності до ч. 11 ст. 19 вказаного Закону норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону. Відповідачем не надано доказів створення робочого місця для особи з інвалідністю у 2018-2019 роках, а тому на нього покладається зобов'язання по сплаті адміністративно-господарський санкцій.
У письмових поясненнях відповідач вказав, що за наслідками повторної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" (акт від 25.01.2021 №09-0267/12) Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області порушеннь вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" в частині незабезпечення нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2018 рік не встановлено. В акті Управління Держпраці в Івано-Франківській області від 25.01.2021 №09-0267/12 зазначено, що протягом 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" прийнято на роботу двох осіб з інвалідністю. Дана обставина свідчить, що вимоги працевлаштування осіб з інвалідністю у 2019 році виконано. При цьому, Товариством пройдено реєстрацію у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів (довідка від 20.08.2020 №2358/16), створено робочі місяця для працевлаштування інвалідів (наказ №1-І від 04.08.2018), подано Фонду відповідні звіти про зайнятість та працевлаштування інвалідів, жодних відмов особам з інвалідністю в працевлаштуванні не було та наданий час на Товаристві з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" працюють дві особи з інвалідністю.
Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 дану позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.11.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
Судом встановлено, що в період з 13.08.2020 по 14.08.2020, на підставі наказу від 07.08.2020 №851-Д, направлення від 07.08.2020 №5114, Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області проведено позапланову перевірку Товариства з додатковою відповідальністю "Еко Вест Фудс" щодо додержання вимог законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю та складено акт від 14.08.2020 №09-01-1677/43 (а.с.5-9).
За результатами вказаної перевірки Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області встановлено, що директором Товариства з додатковою відповідальністю "Еко Вест Фудс" не забезпечено норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Згідно поданих Товариством з додатковою відповідальністю "Еко Вест Фудс" звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2018 - 2019 роки та інформації від 14.08.2020 у 2018 році середньооблікова кількість штатних працівників становила 17 осіб, у 2019 році - 20 осіб, станом на 14.08.2020 - 31 особа. У 2018 році на посаді бухгалтера в Товаристві з додатковою відповідальністю "Еко Вест Фудс" з 17.08.2020 по 14.09.2020 працювала особа з інвалідністю. У 2019 році в Товаристві з додатковою відповідальністю "Еко Вест Фудс" прийнято на роботу двох осіб з інвалідністю, а саме на посаду завідуючого складом з 27.11.2019 по 27.02.2020, та на посаду комплектувальника з 03.12.2019 по теперішній час.
Листом від 17.09.2020 №04-10/15-10/5955 Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області повідомлено Івано-Франківському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів, що Товариством з додатковою відповідальністю "Еко Вест Фудс" не забезпечено норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2018 - 2019 роки (а.с.4)
На підставі цього, позивачем розраховано суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та листом від 22.09.2020 №03-172/974 повідомлено Товариству з додатковою відповідальністю "Еко Вест Фудс" про необхідність їх перерахування до 30.09.2020 в загальній сумі 38293,37 грн. (а.с.12).
Так, в матеріалах справи містяться розрахунки заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю за звітні 2018 - 2019 роки, згідно яких вбачається, що:
- середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу Товариства з додатковою відповідальністю "Еко Вест Фудс" в 2018 році становила 17 осіб, з них середньооблікова чисельність інвалідів, які працювали на Товаристві (штатних працівників, яким за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність) - 0 осіб, кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до 4% нормативу становить 1 особа (17х0.04=1), кількість незайнятих робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю - 1 особа, середня річна заробітна плата штатного працівника 9235, 29 грн., сума адміністративно -господарських санкцій 9235,29 грн., пеня за несвоєчасну сплату адміністративно - господарських санкцій - 976,80 грн. Загальна сума - 10212, 09 грн.;
- середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу Товариства з додатковою відповідальністю "Еко Вест Фудс" в 2019 році становила 20 осіб, з них середньооблікова чисельність інвалідів, які працювали на Товаристві (штатних працівників, яким за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність) - 0 осіб, кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до 4% нормативу становить 1 особа (20х0.04=1), кількість незайнятих робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю - 1 особа, середня річна заробітна плата штатного працівника 27200 грн., сума адміністративно -господарських санкцій 27200 грн., пеня за несвоєчасну сплату адміністративно - господарських санкцій - 881,28 грн. Загальна сума - 28081,28 грн. (а.с. 13, 14).
В подальшому, директор Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" звернувся із листом від 24.11.2020 №24/11 до Управління Держпраці в Івано-Франківській області про проведення повторної перевірки, оскільки Товариством невірно вказано середньооблікову кількість працівників за 2018 та 2019 роки, що як наслідок призвело до виникнення зобов'язань по сплаті адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (а.с.31).
В період з 22.01.2021 по 25.01.2021 Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" щодо додержання вимог законодавства у сфері зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю.
За результатами повторної перевірки відповідача складено акт від 25.01.2021 №09-0267/12 відповідно до якого встановлено, що директором Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" у 2019 році не забезпечено нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Згідно наданих Товариством документів під час проведення заходу державного контролю середньооблікова кількість штатних працівників у 2019 році становила 22 особи. У 2019 році наказом від 26.11.2019 №34-К Товариством з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" прийнято з 27.11.2019 на роботу особу з інвалідністю ОСОБА_1 на посаду завідуючого складом. Наказом від 27.02.2020 №20-І ОСОБА_1 звільнено з займаної посади. Крім того, у 2019 році прийнято на роботу особу з інвалідністю ОСОБА_2 з 03.12.2019 на посаду комплектувальника (наказ від 02.12.2019 року №40-К), який станом на 01.01.2020 року працював у Товаристві.
З вищенаведеного вбачається, що Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області під час повторного позапланового заходу державного контролю не встановлено порушення позивачем вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" в частині невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2018 рік.
Таким чином, позовні вимоги Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" адміністративно - господарських санкцій в розмірі 9235,29 грн. та пені за несвоєчасну сплату адміністративно - господарських санкцій - 976,80 грн. до задоволення не підлягають.
Отже, спірним в даному випадку є правомірність застосування Івано-Франківським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" адміністративно - господарських санкцій в розмірі 27200 грн. та пені за несвоєчасну сплату адміністративно - господарських санкцій - 881,28 грн.
Основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантування їм рівних з усіма іншими громадянами можливостей для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, визначені в Законі України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини 1 статті 17 вказаного Закону з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Згідно частин 1, 3 статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Державна служба зайнятості, у відповідності до частини 3 статті 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань.
Відповідно до ч. 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
При цьому, частиною 2, 3 статті 19 вказаного Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним (частина 5 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні").
Згідно частини 9 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.
Частиною 1 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.
Відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення (частина 2 статті 218 Господарського кодексу України).
Зі змісту частини 2 статті 218 Господарського кодексу України вбачається, що вказана норма встановлює підстави для звільнення від відповідальності, як за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання (за що встановлено відповідальність у вигляді відшкодування збитків, штрафні санкції, або оперативно-господарські санкції), так і за порушення правил здійснення господарської діяльності (за що встановлено відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій).
Отже, суб'єкт звільняється від відповідальності, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності (тобто від адміністративно-господарських санкцій), якщо доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення правопорушення.
Спірні у цій справі санкції застосовуються до суб'єктів господарювання уповноваженими органами державної влади за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, а тому є адміністративно-господарськими санкціями, про що також вказано у ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Відповідно до статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", статей 24-1, 26 та частини 2 статті 27 Закону України "Про зайнятість населення" постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 №70 затверджено Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування.
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінсоцполітики за погодженням з Держстатом.
Судом встановлено, що Товариством з додатковою відповідальністю "Еко Вест Фудс" звіти про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 та 2019 роки подано до Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів тільки 20.08.2020 (а.с.10-11).
В частині 10 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" зазначено, що керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Така відповідальність передбачена в частині 2 ст. 188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Проте неподання звітності про зайнятість і працевлаштування інвалідів не було підставою для нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" адміністративно-господарських санкцій та пені.
Підставою звернення позивача до суду є порушення відповідачем статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", за яке нараховано адміністративно - господарські санкції та пені в сумі 28081,28 грн за 2019 рік.
В матеріалах справи містяться копії наказів від 26.11.2019 №34-К та від 02.12.2019 №40-К згідно яких відповідачем прийнято на роботу громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с.58, 59).
Факт прийняття вказаних осіб на роботу в Товариство з обмеженою відповідальністю «Еко Вест Фудс» також підтверджується актом Управління Держпраці в Івано-Франківській області від 25.01.2021 №09-0267/12.
Згідно копії виписок із акту огляду МСЕК від 21.02.2013 серії 10ААБ №587599, від 18.09.2019 серії 12ААБ №396004 ОСОБА_1 та копії посвідчення серії НОМЕР_1 від 07.02.2019 ОСОБА_2 є особами з інвалідністю (а.с.60, 61, 62).
Суд зазначає, що середньооблікова кількість штатних працівників Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" у 2019 році становила 22 особи (акт Управління Держпраці в Івано-Франківській області 25.01.2021 №09-0267/12), тому норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за 2019 рік для Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" становив 1 особу.
В свою чергу відповідачем у 2019 році було працевлаштовано 2 особи з інвалідністю, що як наслідок свідчить про те, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" виконано норматив працевлаштування осіб із інвалідністю протягом 2019 року.
Суд зазначає, що обов'язком роботодавців щодо забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю в силу приписів частини 3 статті 17, частини 1 статті 18, частин 2, 3 та 5 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" фактично є укладання трудового договору з особою з інвалідністю, яка самостійно звернулася до роботодавця або була направлена до нього державною службою зайнятості. В силу статті 21 Кодексу законів про працю України саме наявність трудового договору вказує на виникнення у працівника обов'язку виконувати певну роботу, а у роботодавця - обов'язку виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці.
Доказів того, що відповідач не створив робочі місця для осіб з інвалідністю, відмовляв особам з інвалідністю у прийнятті на роботу, суду позивачем не надано, а тому доводи зазначені ним у позові та відповіді на відзив не знайшли свого підтвердження.
Зважаючи на вищевикладене, суд зазначає, що відповідач виконав обов'язок щодо створення в 2019 році робочих місць для осіб з інвалідністю, що у свою чергу виключає допущення Товариством з додатковою відповідальністю "Еко Вест Фудс" порушення вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", а відтак позивачем необґрунтовано застосовано до відповідача адміністративно-господарські санкції та нараховано пеню в загальній сумі 28081,28 грн.
Таким чином, позов Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" про стягнення адміністративно-господарських санкції в сумі 38293,37 грн. до задоволення не підлягає.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити в задоволенні позову Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 13662300, вул. Гуцульська, 9, м. Івано-Франківськ) до Товариства з додатковою відповідальністю "Еко Вест Фудс" (код ЄДРПОУ 42334928, вул.Польова, 14, м.Івано-Франківськ) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 38293,37 (тридцять вісім тисяч двісті дев'яносто три) грн. 37 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.