Справа № 585/302/21
Номер провадження 3/585/102/21
08 лютого 2021 року м.Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Г.О.Цвєлодуб, розглянувши матеріали, що надійшли з Роменського РВП ГУНП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , обіймає посаду в.о. начальника Управління ЖКГ Роменської міської ради, -
за ч.4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
На розгляд суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення, що передбачене ч.4 ст.140 КУпАП, складений 28.01.2021 року відносно ОСОБА_1 , який, як зазначено у протоколі, обіймає посаду в.о. начальника Управління ЖКГ Роменської міської ради
Так, згідно ст. 278 КупАП, суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, вирішує питання, чи вірно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
У судовому засіданні ОСОБА_1 надав суду пояснення про те, що з 05.01.21 р. його призначено виконуючим обов'язки начальника Управління ЖКГ РМР, у той же час до його посадових обов'язків не входить обов'язок перевірки та забезпечення дотримання правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг.
Вивчивши письмові матеріали справи а саме: протокол про адміністративне правопорушення від 28.01.2021 року, схему наслідків ДТП, акт обстеження та інші матеріали справи у їх сукупності, суд приходить до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення потрібно направити до Роменського РВП ГУНП в Сумській області для проведення додаткової перевірки виходячи з наступного.
Так, як зазначено в частині 2 статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, тобто, інспектора, який в даному випадку провів перевірку та склав Протокол.
Частина 4 статті 140 КпАП України передбачає настання відповідальності за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху, зокрема як у разі допущення таких порушень громадянами, так і у разі допущення такого порушення посадовими особами або громадянами - суб'єктами господарської діяльності.
При цьому визначення статусу особи, яка підлягає притягненню до відповідальності, у даному випадку, при накладенні адміністративного стягнення, є вирішальним при його призначенні.
У той же час у протоколі про адміністративне правопорушення та долучених до нього документах у копіях відсутні достатні відомості про те, чи дійсно ОСОБА_1 є посадовою особою органу місцевого самоврядування та чи входить до його посадових обов'язків забезпечення безпечного експлуатаційного стану автомобільних доріг в межах територіальної одиниці, що віднесена до компетенції Роменської міської ради, зокрема відсутні докази про це.
Усунення вищезазначених недоліків у оформленні матеріалів адміністративної справи може мати суттєвий вплив на встановлення об'єктивної істини по справі
Керуючись ст.ст. 251, 255, 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч.4 ст. 140 КУпАП повернути до Роменського РВП ГУ НП в Сумській області для проведення додаткової перевірки, в межах строку, визначеного ст. 38 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ Г.О.ЦВЄЛОДУБ