Справа № 592/11007/19
Провадження № 6/592/19/21
03 лютого 2021 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м.Суми у складі: головуючого - судді Котенко О.А., за участю секретаря судового засідання - Гуріної А.О., представника Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області - Дєдушкіної Є.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Суми заяву Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області про встановлення способу і порядку виконання постанови Сумського апеляційного суду від 12.03.2020 року у справі №592/11007/19,-
Головне управління Державної казначейської служби України у Сумській області звернулося до суду з заявою про встановлення способу і порядку виконання постанови Сумського апеляційного суду від 12.03.2020 року по справі №592/11007/19 в частині компенсації на користь ОСОБА_1 за рахунок держави витрат на правничу допомогу в загальній сумі 5000грн., шляхом зобов'язання Територіального управлінням Державної судової адміністрації України в Сумській області перерахувати ОСОБА_1 вказану суму коштів. Заяву обґрунтовує тим, що постановою Сумського апеляційного суду від 12.03.2020 року по справі №592/11007/19 вирішено компенсувати ОСОБА_1 за рахунок держави у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, витрати на правничу допомогу під час розгляду справи в суді першої інстанції у розмірі 3000грн., а також витрати на правничу допомогу під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції у розмірі 2000грн. На виконання даного судового рішення 24 березня 2020 року Ковпаківським районним судом м.Суми видано виконавчий лист, боржником за яким зазначено Державний бюджет України. Станом на 17.12.2020 року даний виконавчий документ перебуває на обліку в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Сумській області. Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету міністрів України від 27.04.2006 №590 «Про граничні розміри компенсації витрат, пов'язаних з розглядом цивільних, адміністративних та господарських справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави» компенсація судових витрат у цивільних та адміністративних справах здійснюється за рахунок і в межах бюджетних асигнувань судів, якими винесено відповідне рішення. Згідно частини 1 статті 151 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади у межах, повноважень, установлених законом є Державна судова адміністрація України. Однак, листом від 05.05.2020 року №02-836/20 Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Сумській області, повідомлено про неможливість перерахування коштів на виконання виконавчого листа Ковпаківського районного суду м.Суми від 24.03.2020 року по справі №592/11007/19 у зв'язку з тим, що управління не є боржником за даним виконавчим документом. Тобто, станом на сьогоднішній день існують обставини, що унеможливлюють виконання відповідного судового рішення. Частиною першою статті 435 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що за заявою стягувача чи виконавця суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може встановити чи змінити спосіб або порядок виконання судового рішення. Згідно із частиною третьою статті 435 Цивільного процесуального кодексу України підставою для встановлення або-зміни способу або порядку виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Відповідно до підпункту 2 пункту 5 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №845, під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право звертатися у передбачених законом випадках до органу (посадової особи), який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2006 №590 «Про граничні розміри компенсації витрат, пов'язаних з розглядом цивільних, адміністративних та господарських справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави обов'язок з виконання судових рішень про компенсацію судових витрат за рахунок держави покладено на органи Державної судової адміністрації. У зв'язку з наведеним наявні підстави для встановлення способу та порядку виконання постанови Сумського апеляційного суду від 12.03.2020 року по справі №592/11007/19 в частині компенсації на користь ОСОБА_1 за рахунок держави витрат на правничу допомогу в загальній сумі 5000грн., шляхом зобов'язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області перерахувати ОСОБА_1 вказану суму коштів.
В судовому засіданні представник Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області Дєдушкіна Є.В. заяву про встановлення способу і порядку виконання постанови Сумського апеляційного суду від 12.03.2020 року у справі №592/11007/19 підтримала, просила суд її задовольнити.
Представник заінтересованої особи Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області в судове засідання не з'явився, надали до суду письмові пояснення, в яких зазначили, що ТУ ДСА України в Сумській області вважає, що заява про встановлення способу і порядку виконання постанови Сумського апеляційного суду від 12.03.2020 року є безпідставною, необґрунтованою. Відповідно до статті 148 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» ДСА України здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів (крім Верховного Суду та вищих спеціалізованих судів). Територіальними органами Державної судової адміністрації України є територіальні управління Державної судової адміністрації України(ч. 1. ст. 154 Закону). Ст. 149 Закону « Порядок фінансування судів» визначено, що суди фінансуються згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими відповідно до вимог цього Закону, у межах річної суми видатків, визначених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік, у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України. Тобто, в ТУ ДСА України в Сумській області відсутні функції та повноваження щодо самостійного визначення меж фінансування судів, територіальне управління є розпорядником коштів нижчого рівня, який обмежений річною сумою видатків, визначених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік. Згідно з частинами другою та третьою статті 95 Конституції України виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно з частинами першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено Законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються Законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України. Статтею 22 Бюджетного кодексу України передбачено, що для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Постановою КМ України від 28.02.2002 року №228 закріплено, що розпорядник коштів бюджету нижчого рівня - це розпорядник, якій у своїй діяльності підпорядкований відповідному головному розпоряднику та (або) діяльність якого координується через нього. Функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління Державної судової адміністрації України. Розпорядники нижчого рівня, у процесі складання, розгляду, затвердження та виконання кошторисів застосовують процедури та правила визначені для головних розпорядників (пункт 7). Розпорядники бюджетних коштів мають право провадити свою діяльність виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду, за наявності витягу доведеного органом Державного казначейства, що підтверджує відповідність цих документів даним казначейського обліку. З цією метою розпорядники, які отримали від органів Державного казначейства витяг, повинні подати цим органам дані про розподіл показників зведених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, також зведених планів використання бюджетних коштів і зведених помісячних планів використання бюджетних коштів у розрізі розпорядників нижчого рівня та одержувачів. Зазначені показники доводяться до відповідних органів Державного казначейства за місцем розташування розпорядників нижчого рівня та одержувачів. Враховуючи викладене, ТУ ДСА України в Сумській області є розпорядником коштів бюджету нижчого рівня, який провадить свою діяльність виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом місцевих судів. Відповідно до статті 3 Закону України « Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Наявність отриманих матеріалів свідчить про винесення рішення Сумським апеляційним судом, фінансове забезпечення якого здійснюється Державною судовою адміністрацією України, а не ТУ ДСА у Сумській області.
Заінтересована особа ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області Дєдушкіної Є.В., перевіривши матеріали справи, суд вважає, що заява задоволенню не підлягає з таких підстав:
Судом установлено, що 19 листопада 2019 року рішенням Ковпаківського районного суду м.Суми було відмовлено повністю в задоволенні заяви ОСОБА_2 про визнання ОСОБА_1 недієздатним, встановлення опіки та призначення опікуна; стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 3000грн. в відшкодування витрат на професійну правничу допомогу (а.с.83-85).
Постановою Сумського апеляційного суду від 12 березня 2020 року рішення Ковпаківського районного суду міста Сум від 19 листопада 2019 року скасовано в частині розподілу судових витрат і ухвалено у цій частині нове судове рішення. Компенсовано ОСОБА_1 за рахунок держави у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України витрати на правничу допомогу під час розгляду справи в суді першої інстанції у розмірі 3000грн.; в іншій частині рішення Ковпаківського районного суду міста Суми від 19 листопада 2019 року залишено без змін; компенсовано ОСОБА_1 за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, витрати на правничу допомогу під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції у розмірі 2000грн. (а.с.137-138).
На виконання цього судового рішення 24 березня 2020 року Ковпаківським районним судом м.Суми видано виконавчий лист, боржником за яким зазначено Державний бюджет України.
Цей виконавчий документ перебуває на обліку в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Сумській області.
Частиною 1 ст.435 ЦПК України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Таким чином, для відстрочення, розстрочення виконання рішення та зміни способу його є такі підстави: для розстрочення та відстрочення - обставини, що ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання - обставини, які роблять виконання неможливим.
Виходячи із змісту поданої заяви вбачається, що заявник просить встановити спосіб і порядок виконання постанови Сумського апеляційного суду від 12.03.2020 року у справі №592/11007/19 шляхом зобов'язання Територіального управління ДСА України в Сумській області перерахувати ОСОБА_1 вказану суму коштів, посилаючись на те, що обов'язок з виконання судових рішень про компенсацію судових витрат за рахунок держави покладено на органи Державної судової адміністрації.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до статті 148 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» ДСА України здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів (крім Верховного Суду та вищих спеціалізованих судів). Територіальними органами Державної судової адміністрації України є територіальні управління Державної судової адміністрації України(ч. 1. ст. 154 Закону). Ст. 149 Закону « Порядок фінансування судів» визначено, що суди фінансуються згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими відповідно до вимог цього Закону, у межах річної суми видатків, визначених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік, у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України. Тобто, в ТУ ДСА України в Сумській області відсутні функції та повноваження щодо самостійного визначення меж фінансування судів, територіальне управління є розпорядником коштів нижчого рівня, який обмежений річною сумою видатків, визначених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік.
Згідно з частинами другою та третьою статті 95 Конституції України виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків
Згідно з частинами першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено Законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються Законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.
Статтею 22 Бюджетного кодексу України передбачено, що для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Постановою КМ України від 28.02.2002 року №228 закріплено, що розпорядник коштів бюджету нижчого рівня - це розпорядник, якій у своїй діяльності підпорядкований відповідному головному розпоряднику та (або) діяльність якого координується через нього.
Функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління Державної судової адміністрації України.
Розпорядники нижчого рівня, у процесі складання, розгляду, затвердження та виконання кошторисів застосовують процедури та правила визначені для головних розпорядників (пункт 7). Розпорядники бюджетних коштів мають право провадити свою діяльність виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду, за наявності витягу доведеного органом Державного казначейства, що підтверджує відповідність цих документів даним казначейського обліку. З цією метою розпорядники, які отримали від органів Державного казначейства витяг, повинні подати цим органам дані про розподіл показників зведених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, також зведених планів використання бюджетних коштів і зведених помісячних планів використання бюджетних коштів у розрізі розпорядників нижчого рівня та одержувачів. Зазначені показники доводяться до відповідних органів Державного казначейства за місцем розташування розпорядників нижчого рівня та одержувачів.
Враховуючи викладене, ТУ ДСА України в Сумській області є розпорядником коштів бюджету нижчого рівня, який провадить свою діяльність виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом місцевих судів.
Згідно з ч. 2 ст.3 Закону України « Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконується органами що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів
Як відомо, порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з державних органів регулюється Законом України «Про гарантії Держави щодо виконання судових рішень» та Постановою Кабінету міністрів України від 03.08.2011 № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників».
Відповідно до статті 3 Закону України « Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Вимога викладена у заяві не містить в собі наявність повноти всіх обставин по справі прикладом тому є невірне тлумачення постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.206 року №590 (із змінами і доповненнями внесеними постановами Кабінету Міністрів України) «Про граничні розміри компенсації витрат пов'язаних з розглядом цивільних, адміністративних та господарських справ і порядок їх компенсації за рахунок Держави». Пункт 4 цієї постанови свідчить про наступне: компенсація судових витрат у цивільних та адміністративних справах здійснюються за рахунок і в межах бюджетних асигнувань судів, якими винесено відповідне рішення. Наявність отриманих матеріалів свідчить про винесення рішення Сумським апеляційним судом, фінансове забезпечення якого здійснюється Державною судовою адміністрацією України.
Судове рішення про компенсацію витрат на правничу допомогу ухвалювалось Сумським апеляційним судом, фінансове забезпечення якого здійснюється Державною судовою адміністрацією України.
З вище викладеного вбачається, що при зміні судом згідно заяви Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області способу і порядку виконання постанови Сумського апеляційного суду від 12.03.2020 року шляхом зобов'язання Територіального управління державної судової адміністрації України в Сумській області унеможливить виконання судового рішення.
Таким чином, розглянувши подану заяву, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення способу та порядку виконання постанови Сумського апеляційного суду від 12.03.2020 року шляхом зобов'язання ТУ ДСА України в Сумській області перерахувати ОСОБА_1 5000грн. витрат на правничу допомогу.
Керуючись ст.435 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
Відмовити в задоволенні заяви Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області про встановлення способу і порядку виконання постанови Сумського апеляційного суду від 12.03.2020 року у справі №592/11007/19.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми. У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Повний текст ухвали суду складено 08.02.2021 року.
Суддя О.А. Котенко