вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
23.03.10Справа №2а-1506/10/12/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Котаревої Г.М., при секретарі судового засідання Тарасовій О.М.,
розглянув адміністративну справу за позовом
Джанкойської об'єднанної державної податкової інспекції АР Крим,
до відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2,
про стягнення заборгованості в сумі 613,84 грн.
за участю сторін:
від позивача - Лукпанова К.В., довіреність № 23 від 12.03.10р.,
від відповідача - не з'явився.
Суть спору Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція АР Крим (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2(далі - відповідач) про стягнення заборгованості у сумі 613,84 грн.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття у судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ними про причини неприбуття, не є перешкодою для розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд
Відповідач зареєстрований виконавчим комітетом Джанкойської міської ради АРК 12.10.1995р., як фізична особа - підприємець про що видано свідоцтво (а.с. 5).
Згідно з довідкою № 38 від 22.01.2010 року відповідач 12.10.1995 року взятий на облік як платник податків за № 136.(а.с. 7).
Згідно зі статтею 4 Закону України “Про систему оподаткування”, платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є фізичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обов'язок сплачувати податки і збори.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку вказує у податковій декларації.
Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Статтею 9 Закону України “Про систему оподаткування”встановлено, що платники податків зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок, підстави та строки сплати орендної плати за землю передбачені Законом України “Про плату за землю”від 03.07.1992 року № 2535 -ХІІ.
Відповідно до ст. 2 Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України “Про плату за землю”сплачують земельний податок. Статтею 15 даного нормативно-правового акту передбачено, що власники землі і землекористувачі платять земельний податок з дня виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 14 Закону України “Про плату за землю” платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Відповідно до договору від 07.12.2005 року відповідач є орендарем земельної ділянки площею 0,0271 га, яка знаходиться за адресою: АР Крим, Джанкойський район Азовська селищна рада, смт. Азовський, вул. Леніна.( а.с. 12)
Таким чином, відповідач є платником орендної плати за землю та повинен у строки, встановлені чинним законодавством подавати до податкових органів декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Так, відповідачем до податкового органу в порядку податкової звітності була надана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 1379 від 30.01.2009 року на 2009 року, в якій визначено суму орендної плати, яка підлягає сплаті у зазначений період, у розмірі 920,76 грн., у тому числі 76,73 грн. щомісячно( а.с. 9)
У зв'язку з несвоєчасною сплатою сум орендної плати за відповідачем утворилась заборгованість у розмірі 613,84 грн.,про що свідчить довідка про розрахунки з бюджетом ( а.с. 24)
На адресу відповідача направлені перша податкова вимога №1/225 від 22.10.02. на суму 861,76 грн. (а.с. 16) яка була отримана відповідачем, про що свідчить підпис на поштовому повідомленні , друга податкова вимога №2/75 від 31.01.03 на суму 69,80 грн. (а.с. 17), яка була отримана відповідачем, про що свідчить підпис на поштовому повідомленні.
Згідно статті 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.
Пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках -коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 613,84 грн., суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити у повному обсязі.
У судовому засіданні 23 березня 2010 року судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову складено в повному обсязі - 30 березня 2010року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ЄДРПОУ НОМЕР_1) у дохід місцевого бюджету Джанкойської селищної ради (код платежу: 13050500, р/р 33210815700088 в ГУДК в АРК м. Сімферополя, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740824) заборгованість у сумі 613,84 грн.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Котарева Г.М.