Постанова від 27.01.2021 по справі 460/1507/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2021 рокуЛьвівСправа № 460/1507/20 пров. № А/857/11217/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Обрізко І.М.,

суддів Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,

за участю секретаря судового засідання Лутчин А.М.,

за участю представника позивача Янчака П.О.

за участю представників відповідача Кріля А. Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Управління Укртрансбезпеки в Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 22 червня 2020 року, прийняте суддею Борискіним С.А. у місті Рівне, повний текст складений 22.06.2020 року у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови,-

встановив:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Управління Укртрансбезпеки в Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 04.02.2020 №162921.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 22 червня 2020 року позов задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 04.02.2020 №162921.

Суд виходив з того, що матеріали габаритно-вагового контролю не містять посилань на те, що захід контролю транспортних засобів, що належать на праві власності ОСОБА_1 , здійснювався саме за допомогою пересувних ваг, копію свідоцтва про повірку яких долучено до матеріалів справи, а також відповідач не надав суду достатніх та безпосередніх доказів, які б свідчили про те, що саме цей вимірювальний засіб, було розміщено на пункті, де проводився габаритно-ваговий контроль. Вагове обладнання повинно забезпечувати саме поосьове зважування у русі транспортного засобу, а не у спосіб, який здійснювався на транспортному засобі позивача посадовими особами відповідача. Проведення зважування у русі, шляхом поосьового заїзду тягача і причепа на платформу ваг, без дотримання часу, необхідного для врівноваження сипучого (подільного) вантажу, на переконання суду, не може дати достовірних результатів навантаження на одну вісь транспортного засобу. При цьому, талон зважування від 11.12.2019 №545 не може вважатися допустимим доказом реальної ваги автомобіля з напівпричепом, оскільки в ньому відсутня інформація про причеп і його номерний знак, він не підписаний жодним оператором вагового контролю, зокрема відсутні відомості про оператора, який проводив зважування, посилання на пункт вагового контролю, де саме проводилося зважування, а також не містить відбитку печатки оператора вагового комплексу.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Управління Укртрансбезпеки в Рівненській області подало апеляційну скаргу. Вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення із неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи та з неправильним застосуванням норм матеріального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що судом першої інстанції не враховано тієї обставини, що в свідоцтві про повірку засобу вимірювальної техніки від 24.04.2020 № 35-02/5396 заводський номер зазначено «17-147». Саме такий номер зазначено на талоні про результати зважування.

Зазначає, що ні форма квитанції про зважування, ні форми документів, які складаються інспекторами Укртрансбезпеки під час здійснення габаритно-вагового контролю не передбачають необхідність зазначення характеристик обладнання, яким проводиться зважування транспортних засобів.

Вказує, що крім загального зважування відбувалося і поосьове зважування. При цьому, жодним нормативно-правовим актом не визначено, що посадові особи Укртрансбезпеки при зважуванні строєних чи здвоєних осей транспортних засобів повинні їх зважувати саме таким чином, як вказує суд.

Просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому вказує на необґрунтованість апеляційної скарги та відсутність підстав для її задоволення.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача та представника відповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, приходить до наступного.

Відповідно до частини першої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд не в повній мірі дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 11.12.2019 контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області відповідно до направлення на перевірку від 06.12.2019 № 011820, на 125 км. автомобільної дороги Н-17 проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів, зокрема, позивача.

11.12.2019 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області було проведено зважування транспортного засобу RENAULT PREMIUM 460DXI, номерний знак НОМЕР_1 , та напівпричіпу BODEX KIS 3WA, номерний знак НОМЕР_2 , на підставі чого було видано талон зважування від 11.12.2019 №545, а також складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 11.12.2019 № 0016546; акт про перевищення транспортним засобом нормативно-вагових параметрів від 11.12.2019 № 0021872; розрахунок № 106/417 від 11.12.2019 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, яким нараховано 4262,40 євро плати за проїзд; акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 11.12.2019 № 208893.

Згідно з довідкою №0016546 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 11.12.2019 транспортного засобу марки RENAULT, номерний знак НОМЕР_1 та причепа BODEX, номерний знак НОМЕР_2 , вбачається, що за результатом зважування навантаження на осі автомобіля становило: 1) 8,05 т., 2) 14,6 т., 3) 11,1 т., 4) 10,8 т., 5) 10,4 т.; повна маса транспортного засобу з вантажем складає 54, 95 т. Довідка підписана посадовою особою Укртрансбезпеки, що проводила габаритно-ваговий контроль, та оператором вагового комплексу - ОСОБА_2 .

У талоні зважування від 11.12.2019 зафіксовано параметри зважування окремо по напівосям кожної з п'яти осей. У подальшому ці дані складалися в результат, аналогічний тому, що зазначений в довідці від 11.12.2019 №0016546. В графі «режим» вказано: «динаміка», в графі «номер» вказано: « НОМЕР_1 », графа «вага» вказано: «417».

Посадовою особою Укртрансбезпеки, що проводила габаритно-ваговий контроль - ОСОБА_2 складено акт №0021872 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 11.12.2019, відповідно до якого осьове навантаження на першу вісь становить 8,05 т, на другу - 14,6 т при нормативно допустимих 11 т. на вісь, на строєну 32,3 т. при нормативно допустимих 22 т. на вісь.

На підставі вказаного акта 11.12.2019 було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, згідно з яким за пройдену відстань у 128 км. автомобілем, номерний знак НОМЕР_2 та номерний знак НОМЕР_1 , нараховано до сплати 4264,4 євро.

Також, 11.12.2019 було складено акт №208893 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Вказаний акт містить висновок, що 11.12.2019 під час проведення перевірки державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області на підставі направлення №011820 від 06.12.2019, 125 км. автомобільної дороги Н-17 здійснено перевірку транспортного засобу марки RENAULT, номерний знак « НОМЕР_1 », та напівпричіпу BODEX, номерний знак НОМЕР_2 . Під час перевірки виявлено порушення ст.34, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг з перевезень вантажів з перевищенням встановлених законодавством норм ваги, повна маса 54,95 т. - норма 40 т., одинична 14,6 т. - норма 11 т., строєні осі 32,3 т. - норма 22 т. без відповідного дозволу на рух транспортним засобом автомобільними дорогами України.

04.02.2020 Управлінням Укртрансбезпеки у Рівненській області, якому була передана справа про порушення законодавства про автомобільний транспорт, прийнято постанову про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу № 162921 за порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» у сумі 34000,00 грн.

Статтею 5 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Відповідно до абз.4 п.1 постанови КМ України № 442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті, Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті.

Постановою КМ України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті.

Згідно з п.1 цього Положення Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМ України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Підпунктами 2, 15, 27, 54, 58, 62 п.5 вказаного Положення передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань:

здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті;

здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування;

здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю;

проводить перевірки за додержанням суб'єктами господарювання, фізичними особами та юридичними особами вимог законодавства про транспорт;

здійснює контроль наявності, видачу дозвільних документів на здійснення перевезень та контроль відповідності виду перевезення, що фактично здійснюється;

здійснює інші повноваження, визначені законом.

Відповідно до п.3 постанови КМ України № 592 від 26.06.2015 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворено територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, управління Укртрансбезпеки у Рівненській обл.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879).

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку № 879 вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Підпунктом 4 пункту 2 Порядку № 879 визначено, що габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Підпунктом 6 пункту 2 Порядку №879 визначено, що під вимірювальним і зважувальним обладнанням розуміються технічні засоби, які застосовуються під час визначення габаритно-вагових параметрів транспортних засобів і мають нормовані метрологічні характеристики.

Згідно з п.12, 13 Порядку №879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

У відповідності до пункту 18 Порядку № 879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 879 власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.

Відповідно до пункту 3, 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10 жовтня 2001 року, передбачено що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

У відповідності з пунктом 21 Порядку № 879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Згідно статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, дозвіл та плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу є обов'язковими при здійсненні перевезень транспортними засобами, вагові чи габаритні параметри яких перевищують нормативно допустимі. При цьому відсутність дозволу є підставою для застосування адміністративно-господарських штрафів за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.

Як слідує з матеріалів справи, 11.12.2019 за результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу RENAULT PREMIUM 460DXI, номерний знак НОМЕР_1 , та напівпричіпу BODEX KIS 3WA, номерний знак НОМЕР_2 навантаження на осі автомобіля становило: 1) 8,05 т., 2) 14,6 т., 3) 11,1 т., 4) 10,8 т., 5) 10,4 т. при нормативно допустимих - 11т на вісь; на строєну вісь - 32,3 т при нормативно допустимих - 22 т на вісь; загальне навантаження транспортного засобу складає 54,95 т. при допустимій - 40 т., що підтверджується талоном зважування транспортного засобу від 11.12.2019 № 5456, довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 11.12.2019 № 0016546 та актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 11.12.2019 № 0021872.

При цьому у водія даного транспортного засобу був відсутній дозвіл, який дає право на рух вказаним автомобілем, що зафіксовано в акті проведення перевірки від 11.12.2019 № 208893.

Так, слід зазначити, що зважування транспортного засобу проводилось приладом автоматичним для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь, заводський номер 17-417, який знаходиться на балансі Укртрансбезпеки.

На засіб вимірювальної техніки видано свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 24.04.2020 № 35-02/5396 з терміном дії до 24.04.2020. За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 94 від 13.01.2016.

Суд звертає увагу на те, що номер «417» зазначений в талоні про результати зважування транспортного засобу, що свідчить про те, що габаритно-ваговий контроль транспортного засобу здійснювався саме за допомогою пересувних ваг, на яке видано відповідне свідоцтво.

При цьому, нормативно-правові акти, якими затверджена форма документів, складених посадовими особами відповідача за наслідками перевірки позивача, не містять вимог щодо зазначення у вказаних документах будь-яких характеристик в частині вимірювального та зважувального обладнання.

Разом з тим, довідка, складена працівниками Управління Укртранбезпеки у Рівненській області 14.06.2019, повністю відповідає формі, вимоги до якої затверджені Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України 10.10.2013 № 1007/1207.

Суд враховує, що при перевірці/зважуванні транспортного засобу в позивача не виникло потреби пересвідчитися у тому, чи відповідає згаданий засіб вимірювальної техніки державним стандартам.

Також, суд зазначає, що відповідачем було проведено поосьове зважування, а також, з урахуванням того, що вантаж, який перевозився (пшениця), є сипучим вантажем, було зафіксовано і загальне навантаження транспортного засобу.

При цьому, результати зважування транспортного засобу згідно з талоном зважування, а саме, загальна вага вантажу та транспортного засобу (54 т 540 кг) співпадає з відомостями, зазначеними вантажовідправником у товарно-транспортні накладній.

Таким чином, позивач допустив порушення законодавства про автомобільний транспорт у вигляді перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, що свідчить про правомірність застосування до позивача на підставі матеріалів рейдової перевірки адміністративно-господарського штрафу оскаржуваною постановою.

Вищенаведене свідчить про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги являються суттєвими і дають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, а також наявна невідповідність висновків суду обставинам справи, а тому рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 308, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

постановив:

Апеляційну скаргу Управління Укртрансбезпеки в Рівненській області задовольнити.

Скасувати рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 22 червня 2020 року у справі № 460/1507/20 та ухвалити постанову, якою в задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І. М. Обрізко

судді Л. П. Іщук

Т. В. Онишкевич

Повне судове рішення складено 08.02.2021 року.