про залишення апеляційної скарги без руху
Справа № 127/17262/20
08 лютого 2021 року
м. Вінниця
Суддя-доповідач Сьомого апеляційного адміністративного суду Гонтарук В. М., перевіривши матеріали апеляційної скарги Державного підприємства "Вінницька лісова науково дослідна станція на рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 20 січня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного спеціаліста відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно-заповідного фонду лісів та рослинного світу державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області - Половинчука С.І., Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача - Державне підприємство "Вінницька лісова науково дослідна станція" про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
відповідно до рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 20 січня 2021 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із судовим рішенням, Державне підприємство "Вінницька лісова науково дослідна станція" оскаржило його в апеляційному порядку.
Крім того, апелянт вказує на те, що у відповідності до ст.287, 288 КУпАП, ст.ст. 2,3,4 Закону України " Про судовий збір", Державне підприємство "Вінницька лісова науково дослідна станція" звільняється від сплати судового збору.
Перевіривши додержання особою, яка подала апеляційну скаргу, вимог статей 295, 296 КАС України, суд дійшов висновку про залишення поданої апеляційної скарги без руху з таких підстав.
Відповідно до ч.4 ст. 288 КУпАП особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Згідно з ч.2 ст.132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
З 01 листопада 2011 року набрав чинності Закон України "Про судовий збір", яким регулюються питання розміру судового збору, порядку його сплати та звільнення від сплати, а не Кодексом України про адміністративні правопорушення.
З огляду на те, що відповідно до п.3 ч.1 ст.288 КУпАП, розгляд справ про адміністративні правопорушення відбувається за правилами адміністративного судочинства, застосуванню підлягають приписи КАС України та Закону України "Про судовий збір".
Статтею 5 Закону України "Про судовий збір" встановлені пільги щодо сплати судового збору.
Згідно з цим Законом суб'єкт владних повноважень, як орган, що прийняв постанову про адміністративне правопорушення, від сплати судового збору за подання апеляційної скарги не звільняється.
Крім того, слід зазначити, що за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Вказане підтверджується і рішенням Конституційного суду України від 03.10.1997 року № 4-зп.
Також, пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень КАС України встановлено, що Закони України та інші нормативно-правові акти до приведення їх у відповідність із цим Кодексом діють у частині, що не суперечить цьому Кодексу.
Отже, за подання апеляційної скарги у справі про адміністративне правопорушення судовий збір сплачується на загальних підставах, в порядку та розмірах встановлених Законом України "Про судовий збір".
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 по справі № 543/775/17, та є обов'язковою для врахування в силу ч.5 ст.242 КАС України.
Враховуючи викладене, апелянт не відноситься до категорії осіб, звільнених від сплати судового збору.
Відповідно до ч. 5 ст. 296 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Водночас, апелянтом до апеляційної скарги не додано документа про сплату судового збору.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено розмір апеляційної скарги на рішення суду на рівні 150% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, але не більше 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2020 року - 2102,00 грн.
Враховуючи те, що за подання адміністративного позову сплаті підлягає судовий збір у розмірі 420,40 грн.(2102,00 грн. *0,2), то за подання апеляційної скарги на оскаржуване рішення суду сплаті підлягає судовий збір у розмірі 630,60 грн. (420,40 грн. * 150%)
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушення її права, свободи або законні інтереси.
Частиною 1 ст. 55 КАС України встановлено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно з ч. 1 ст. 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Відповідно до ч. 4 ст. 59 КАС України повноваження адвоката, як представника, підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України від 05 липня 2012 року № 5076-VI "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" (далі - Закон № 5076-VI).
Водночас, з матеріалів справи слідує, що апеляційна скарга подана від імені третьої особи В.О. директора ДП "Вінницька лісова науково дослідна станція" О.Г. Василевським. При цьому, Василевський О.Г. не надав документів, які б підтверджували його право звернення до Сьомого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою.
Будь-які документи, які у відповідності до положень КАС України посвідчують повноваження В.О. директора ДП "Вінницька лісова науково дослідна станція" О.Г. Василевського на представництво інтересів ДП "Вінницька лісова науково дослідна станція" в суді апеляційної інстанції, в матеріалах справи відсутні.
За таких обставин, апеляційна скарга ДП "Вінницька лісова науково дослідна станція" підписана В.О. директора Василевським О.Г. за відсутності підтвердження повноважень такої особи на здійснення представництва.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду № П/9901/736/18 від 05 грудня 2018 року.
Згідно з ч.2 ст.298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Оскільки вказані судом обставини щодо невідповідності апеляційної скарги вимогам статті 296 КАС України створюють перешкоди для відкриття апеляційного провадження, апеляційну скаргу необхідно залишити без руху з наданням особі, яка подала апеляційну скаргу, строку для усунення виявлених недоліків.
Керуючись ст.ст. 169, 295, 296, 298, 325, 328, 329 КАС України, суд
1. В задоволенні клопотання Державного підприємства "Вінницька лісова науково дослідна станція" про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
2. Апеляційну скаргу Державного підприємства "Вінницька лісова науково дослідна станція на рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 20 січня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного спеціаліста відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно-заповідного фонду лісів та рослинного світу державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області - Половинчука С.І., Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача - Державне підприємство "Вінницька лісова науково дослідна станція" про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності залишити без руху.
3. Запропонувати особі, яка подала апеляційну скаргу, у п'ятиденний строк з моменту отримання ухвали суду виконати вимоги цієї ухвали та усунути виявлені недоліки апеляційної скарги.
4. Роз'яснити особі, яка подала апеляційну скаргу, що у разі неусунення недоліків, зазначених в ухвалі про залишення апеляційної скарги без руху, апеляційна скарга буде повернута особі, яка подала апеляційну скаргу.
5. Копію цієї ухвали надіслати на адресу особі, яка подала апеляційну скаргу, рекомендованим листом.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Гонтарук В. М.