Рішення від 14.05.2010 по справі 2-2690/2010

№2-2690/2010

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2010 року Печерський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді Волкової С.Я.

при секретарі Соловей Л.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої пенсії за віком,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із вимогами до відповідача, посилаючись на те, що одержує державну пенсію за віком, у квітні 2009 р. звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати та страхового стажу, надала необхідні документи, при цьому розмір її пенсії після перерахунку склав 1865,16 грн. і є меншим, ніж вона отримувала би у разі застосування порядку розрахунку, виписаного у Законі України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, просила зобов'язати відповідача перерахувати її пенсію з 1.04.2009 р. відповідно до вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 20008 р.

В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з'явилася, про час і місце судового розгляду оповіщена у встановленому порядку, від позивачки надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.

В судове засідання відповідач Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва не з'явився, про час і місце судового розгляду оповіщений у встановленому порядку, від відповідача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1 з 18.03.2005 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва й отримує пенсію згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Надані суду документи свідчать про те, що 17.02.2010 р. ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва із скаргою на неправильне застосування Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” при перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати та страхового стажу.

Листом Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва №51/Я-6 від 24.02.2010 р. ОСОБА_1 було повідомлено, що їй проведено перерахунок пенсії згідно заяви від 12.10.2009 р. з урахуванням середньомісячного заробітку по народному господарству за 2007 р., оскільки ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що визначаться згідно ст.40 Закону. Повідомлено, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. змини, що були внесені до ст.ст.40,42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії, були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв'язку з цим перерахунок пенсії проведеного відповідно до п.11 постанови КМ України №530 від 28.05.2008 р. “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії до 2007 р.

Відповідно до ч.1,2 ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 р. враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 р., - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Порядок визначення показників заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади в галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає включенню згідно із абз.3 ч.1 ст.40 цього Закону.

Підпунктом 10 п.35 розд.П Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів” Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України” встановлено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), із якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії.

Рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 р. положення Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України” визнано неконституційними, в тому числі, і пп.10 п.35 розд.П зазначеного Закону. Крім того, відповідно до абз.7 п.2 розд.Ш “Прикінцеві положення” Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України” розділП “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” діє по 31.12.2008 р.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тобто відповідні норми зазначеного закону втратили чинність з 22.05.2008 р.

Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення Законів України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Суд, враховуючи викладене, приходить висновку, що, оскільки положення абз.3 ч.1 ст.40, абз.4 ч.2 ст.40 та ч.2 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції Закону від 28.12.2007 р. визнано неконституційними рішенням Конституційного Суду України з 22.05.2008 р., то відповідач мав застосувати Закон в редакції, в якій вона діяла до вказаних змін.

Відповідно до рішення Європейського Суду з прав людини у справі “Кечко проти України” про незворотність дії у часі законів та інших нормативно-правових актів закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, реалізацію особою права на отримання бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства. До спірних правовідносин застосовується Закон, який діяв на момент виникнення у особи відповідного права.

Суд дійшов висновку, що позивачка ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2008 р. на підставі ст.ст.40,42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, при цьому суд, враховуючи, що відповідач не є розпорядником коштів Державного бюджету України та діяв на підставі законів України, не вбачає підстав для визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва неправомірними. А, оскільки право на отримання пенсії у ОСОБА_1 виникло з 1.04.2009 р., суд вважає зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачці саме з цієї дати.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3,4,10,11,60,209,212-215,290 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1.04.2009 р. відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2008 р.

В задоволенні інших вимог позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва через районний суд. Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

СУДДЯ