Справа № 484/351/21
Провадження № 3/484/178/21
05 лютого 2021 року м. Первомайськ
Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Закревський В.І, ознайомившись з матеріалами, що надійшли 04.02.2021 року Миколаївського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч.1 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Первомайська Миколаївської області, громадянина України, РНОКПП відсутній, мешканця АДРЕСА_1 ; раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, -
04.02.2021 року на розгляд до суду з Миколаївського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 172-6 ч.1 КУпАП.
Ознайомившись з протоколом про адміністративне правопорушення № 10 від 22.04.2019 року та доданими до нього матеріалами, приходжу до висновку, що він підлягає поверненню для дооформлення і виконання вимог ст.ст. 251, 256 КУпАП щодо форми і змісту протоколу про адміністративне правопорушення.
При складанні протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, зокрема те, що вона має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі.
ОСОБА_1 під час складання протоколу про адміністративне правопорушення йому не були роз'яснені його права та обов'язки.
В порушення ст. 256 КУпАП, Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376 (із змінами внесеними Наказом Міністерства внутрішніх справ України 04.08.2017 №690) (далі - Інструкція №1376) в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні підпис (або відмітка про відмову від підпису), пояснення правопорушника та докази, зокрема поштове рекомендоване повідомлення, яке б свідчило про належне повідомлення правопорушника про дату, час та місце складання та підписання протоколу, суду не надано.
Згідно ст. 254 КУпАП, п. 8 розділу ІІ Інструкції №1376 протокол про адміністративне правопорушення складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
В протоколі про адміністративне правопорушення відсутня відмітка про отримання копії протоколу правопорушником.
Крім того, доказів усунення недоліків, викладених у постанові Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 11.01.2021 року у справі №484/4492/20 в частині надання достовірних анкетних даних стосовно місця проживання особи, щодо якої ставиться питання про притягнення до адміністративної відповідальності, до протоколу про адміністративне правопорушення № 10 від 22.04.2019 року так і не було додано.
Протокол про адміністративне правопорушення є основним процесуальним документом, на підставі якого суд розглядає справу по суті, оскільки протокол про адміністративне правопорушення складено з істотним порушенням норм КУпАП, він не може слугувати як належний та допустимий доказ у справі.
Відповідно ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно пункту 24 постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23.12.2005 року визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному органу для належного оформлення.
За наведених обставин протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для дооформлення.
Керуючись ст. ст. 8, 172-6, 254, 256, 268, 278, 283, КУпАП, суддя, -
Протокол про адміністративне правопорушення № 10 від 22.04.2019 року про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, складений відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути до Миколаївського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.