Постанова від 26.01.2021 по справі 420/7967/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/7967/20

Головуючий в 1 інстанції: Токмілова Л.М.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Домусчі С.Д.

суддів: Семенюка Г.В., Шляхтицького О.І.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в проведені перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

17.08.2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 1775 від 18.05.2020 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років;

- зобов'язати відповідача здійснити з 13.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, відповідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), обчисленої відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної заробітної плати, відповідно до довідки прокуратури Одеської області №141 від 06.03.2020 р., без обмеження її максимального розміру та з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову позивач посилався на те, що йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячного заробітку. Також позивач посилався на те, що він 14.05.2020 року звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Одеської області від 06 березня 2020 р. № 141 про розмір заробітної плати. Проте, протиправним на думку позивача, рішенням відповідача від 18.05.2020 року йому було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років. Протиправність рішення пенсійного органу, на думку позивача, полягає у порушенні відповідачем Конституції України (ст. ст. 8, 19, 22), Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. № 1697-VII (ч. 20 ст. 86), у ігноруванні низки рішень Конституційного Суду України в тому після і рішення від 13.12.2019 р. № 7-р(ІІ)/2019.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2020 року, ухваленим в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений в повному обсязі.

Визнане протиправним та скасоване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 1775 від 18.05.2020 року про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 13.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , відповідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), обчисленої відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 п. № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної заробітної плати, відповідно до довідки прокуратури Одеської області №141 від 06.03.2020 р., без обмеження її максимального розміру та з урахуванням раніше проведених сум.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору у розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7-р(ІІ)/2019, зазначає, що спір про порушене право позивача виникає лише на момент звернення із заявою про перерахунок пенсії, тобто з 14.05.2020 року, проте як з 13.12.2019 року не відбулось зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, а тому рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії є правомірним. Також апелянт послався і на правову позицію Верховного Суду, викладену у постановах цього суду від 07.08.2018 року у справі № 357/917/17, від 26.07.2018 року у справі № 766/13163/16-а.

Позивач своїм процесуальним правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Апеляційний суд, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Суд встановив, що позивачу з 14.07.2004 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, в розмірі 90 відсотків від середнього заробітку (а.с. 42).

13.12.2019 року Конституційним Судом України було ухвалене рішення у справі №7-р(ІІ)/2019 у справі за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII.

10.03.2020 року прокуратурою Одеської області, відповідно до звернення ОСОБА_1 та на виконання рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7-р(ІІ)/2019 та відповідно до Постанови КМУ № 657 від 30.08.2017 р., позивачу була надана довідка від 06.03.2020 року № 141 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії (а.с. 14, 15).

14.05.2020 року ОСОБА_1 подав до апелянта заяву про проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 06.03.2020 року № 141, але рішенням від 18.05.2020 року за № 1775 відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку (а.с. 12-13).

Рішення апелянта від 18.05.2020 року за № 1775 обґрунтоване тим, що враховуючи рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7-р(ІІ)/2019, право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненнями, що надходять починаючи з 13.12.2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019 року, а тому призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівниками після 13.12.2019 року. Також пенсійний орган послався на те, що оскільки Постанова КМУ № 1155 від 11.12.2019 р., яка набрала чинності з 01.01.2020 року, відповідно до пункту 7 цієї ж постанови, не є підставою для перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про прокуратуру», то заявник не набув права на перерахунок пенсії.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції виходив з того, що чинним на час звернення позивача до відповідача законодавством передбачена можливість перерахунку раніше призначених пенсій, а відтак, встановлене право особи, яка отримує відповідно до законодавства про прокуратуру пенсію за вислугу років, на її перерахунок за певних умов та в порядку, визначені Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. № 1697-VII. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка набрала законної сили 06.09.2017 року, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам. Вказана постанова є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам». Також, суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а застосоване Законом України №213-VII від 02.03.2015 р. обмеження пенсії максимальним розміром, до позивача не застосовується, оскільки пенсія позивачу була призначена до прийняття цього закону.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, апеляційний суд дійшов такого висновку.

На час призначення позивачу пенсії (2004 рік) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (надалі Закон № 1789-ХІІ), відповідно до якої прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (ч. 1 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ)

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (ч. 12 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ).

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч. 17 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ).

До статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 р. №3668-VI (надалі - Закон №3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону №3668-VI з 01.10.2011 р. стала вісімнадцятою, тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

14.10.2014 р. ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (надалі Закон №1697-VІІ).

Частина двадцята статті 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 р. - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року.

Водночас з 15.07.2015 р. втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (надалі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:

- частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в новій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;

- частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав, а ні умов (підстав), а ні порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру». При цьому законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України. Проте впродовж 2015-2019 років Кабінет Міністрів України не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 та вирішив таке:

- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

- положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Апеляційний суд зазначає, що як в оскаржуваному рішенні пенсійного органу, так і в апеляційній скарзі, пенсійний орган фактично погоджується з наявністю у позивача права на перерахунок пенсії, проте зазначає про відсутність нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури з 13.12.2019 року.

В оскаржуваному рішенні пенсійного органу, відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії, апелянт послався, серед іншого, на положення Постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 №1155 за змістом п. 7 якої встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

Натомість позивач просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням норм Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка жодних обмежень, подібних до тих, що зазначені в п. 7 Постанови КМУ від 11.12.2019 №1155, не містить.

Апелянт наголошує, що позивач набуде права на перерахунок пенсії виключно у разі прийняття після 13.12.2019 відповідного рішення про підвищення заробітку діючих прокурорів.

Доводи апелянта про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, апеляційний суд відхиляє як помилкові та такі, що не доводять правомірності оскаржуваних дій та рішення, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. При цьому, апеляційний суд, як і суд першої інстанції, враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року, а теперішній розмір пенсії позивача останній раз перераховувався ще у жовтні 2017 року (а.с. 144) на підставі рішення Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 06.09.2016 року у справі № 500/3329/16-а (а.с. 131-136).

Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Така бездіяльність уряду була предметом розгляду у судах.

Так, Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 р. (справа №826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на уряд. Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» та зобов'язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури. Проте, рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано. Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача. Реалізація його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019 р.

За таких обставин, апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції щодо незаконності підходу апелянта до вирішення заяви позивача, оскільки, в цій ситуації позивач має право на перерахунок його пенсії.

Також апеляційний суд відхиляє доводи апелянта про те, що для реалізації позивачем права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ (у редакції, що діє з 13.12.2019 р.), обов'язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Такий довід апелянта є хибним з огляду на те, що на час прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці працюючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись апелянтом шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяви позивача, поданої після 13.12.2019 р.

Апеляційний суд, як і суд першої інстанції зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Одеської області від 06.03.2020 року № 141.

Також апеляційний суд погоджується із висновками суду першої інстанції щодо дати, з якої апелянт зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача, з огляду на таке.

Первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697 до 13.12.2019 р. (дати ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом №76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 р. було змінено на речення «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону №1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015 р.).

Тому частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності з 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання апелянта здійснити перерахунок пенсії позивача саме з 13.12.2019 р. Поширення дванадцяти місячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.

Проте, апеляційний суд вважає помилковими висновки суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог та зобов'язання провести перерахунок пенсії позивача із зазначенням відсоткового розміру пенсії відносно заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, у якому:

- хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

- хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

- хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, тоді як питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Апеляційний суд зазначає, що оскаржуване рішення пенсійного органу про відмову у перерахунку пенсії позивача, вмотивоване саме відсутністю нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

Також, апелянт ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання рішення суду першої інстанції, яке переглядається в апеляційному порядку, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, апеляційний суд дійшов висновку, що у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За таких підстав, апеляційний суд встановив невідповідність висновків суду першої інстанції фактичним обставинам справи, зокрема в частині щодо порушення прав позивача на перерахунок пенсії у певному відсотковому розмірі відносно заробітної плати без обмеження граничного розміру такої пенсії, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 317 КАС України є підставою для часткового задоволення апеляційної скарги, скасування оскаржуваного рішення в частині задоволених позовних вимог про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, та ухвалення в цій частині нової постанови.

Керуючись ст. ст. 8, 19, 22 Конституції України, 2-12, 72-78, 242, 257, 308, 311, 315, 317, 321, 325, 328 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року у справі № 420/7967/20 - скасувати в частині задоволених позовних вимог про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, та в цій частині ухвалити нову постанову.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 13 грудня 2019 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII, на підставі довідки прокуратури Одеської області від 06 березня 2020 року №141 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням 90 відсотків розміру заробітної плати для перерахунку пенсії та без обмеження пенсії максимальним розміром.

В іншій частині Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року у справі № 420/7967/20 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, за наявності яких постанова апеляційного суду може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 05.02.2021 року.

Головуючий суддя Домусчі С.Д.

Судді Семенюк Г.В. Шляхтицький О.І.