Постанова від 21.01.2021 по справі 361/960/19

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа 361/960/19 Головуючий у І-й інстанції - Радзівіл А.Г.

апеляційне провадження № 22-ц/824/747/2021 Доповідач Заришняк Г.М

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2021 року Київський апеляційний суд в складі суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

Головуючого - Заришняк Г.М.

Суддів - Мараєвої Н.Є., Рубан С.М.

при секретарях - Діденку А.С., Панчошній К.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою Дмитренко Олени Олегівни, діючої в інтересах Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», на рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 20 липня 2020 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Київоблгаз» про визнання дій неправомірними, зобов'язання відновити газопостачання, скасування протоколу засідання комісії, зобов'язати встановити лічильник, стягнення моральної шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2020 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до АТ «Оператор газорозподільних систем «Київоблгаз» про визнання дій неправомірними, зобов'язання відновити газопостачання, скасування протоколу засідання комісії, зобов'язати встановити лічильник, стягнення моральної шкоди.

В обґрунтування позову зазначала, що вона є власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 та споживачем послуг з газопостачання, які надає ПАТ по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" відповідно до Договору про надання послуг з газопостачання від 19.01.2002р. № 53198. Контроль за кількістю спожитого газу здійснюється побутовим лічильником газу Октава G-4, заводський № 186359, 2007 року випуску. Корпус лічильника від втручання до механізму відліку опломбовано пломбою за №0751679, що унеможливлює втручання до механізму, який розташовано у внутрішній частині, опломбований пломбою.

Вказувала, що 26 листопада 2018 року вона у відповідності до п.7 вказаного договору звернулася до аварійної газової службиза телефоном "104" з повідомленням про те, що у житловому будинку не працює лічильник газу.

27 листопада 2018 року працівниками Броварського відділення ПАТ "Київоблгаз" у її присутності було знято на повірку лічильник газу Октава G -4, заводський №186359, 2007 року випуску, знята пломба № 0751679, контрольні покази становили 27 466,107 м.куб. На час проведення повірки встановлено інший лічильник з обмінного фонду, про що складено Акт про зняття лічильника газу № 646831.

11 грудня 2018 року до житлового будинку прибули працівники Броварського відділення ПАТ "Київоблгаз" та повідомили, що при виконанні робіт з повірки лічильника виявлено несанкціоноване втручання в його роботу, в результаті чого ними в той же день складено Акт про порушення № 5548, згідно з яким представниками оператора ГРМ ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на об'єкті: приватний будинок за адресою: АДРЕСА_1 встановлено порушення п. 1.3 Кодексу газорозподільних систем за обставин: при виконанні робіт з повірки лічильника газу було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, суть порушення: не чіткий відбиток на пломбі. Згідно п. 4 цього Акта лічильник газу демонтовано на експертизу, встановлено лічильник газу з обмінного фонду ПАТ "Київоблгаз".

11 грудня 2018 року складено Акт про усунення порушення, згідно якого порушення усунуте наступним чином: демонтовано лічильник газу для проведення експертизи та встановлено лічильник газу з обмінного фонду ПАТ "Київоблгаз",про що було складено Акт демонтажу лічильника газу для проведення експертизи від 27 листопада 2018 року.

В цей же день - 11 грудня 2018 року працівниками Броварського відділення ПАТ "Київоблгаз" складено Акт № 0800646831 від 27 листопада 2018 року про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, в якому зазначено, що лічильника газу демонтується згідно з Актом про виявлені порушення від 11 грудня 2018 року, для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник газопостачальної організації додатково опломбував: патрубки цього лічильника - вхідний R 24527372, вихідний R 24527373 та пакет, в який лічильник було поміщено, R 24527370.

11 грудня 2018 року представниками оператора ГРМ складено Протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу, в якому вказано, що згідно з Актом про порушення від 11 грудня 2018 року № 5548 лічильник газу після його зняття в присутності сторін опломбовано: вхідний R 24527372, вихідний R 24527373, пакет R 24527370 та Броварським відділенням ПАТ "Київоблгаз" направляється на проведення експертизи, яка відбудеться 18 грудня 2018 року за адресою: м.Боярка, вул.Шевченка, 178.

18 грудня 2018 року в присутності представника позивача ОСОБА_4 , комісією ПАТ "Київоблгаз" проведена експертиза лічильника газу та складено Акт №4191е, згідно якого експертизою встановлено, що лічильник 2007 року виготовлення опломбований пломбами з відтисками цифр "6" в нижніх частинах пломб. Пломби не відповідають року випуску лічильника; не працює лічильний механізм, внутрішній вимірювальний механізм функціонує, є можливість споживання газу без обліку. Тріснутий циферблат, встановлений на речовину схожу на клей на корпус відлікового механізму (присутні рештки цієї речовини). Відліковий механізм виймався;пошкоджено лако-фарбове покриття корпусу лічильника;результат позачергової повірки: визначити метрологічні характеристики неможливо по вимогам до технічного стану. Не працює лічильний механізм. Висновок комісії: виявлено втручання. Лічильник повернуто в ФЕГГ для передачі абоненту.

22 січня 2019 року за участю представника позивача ОСОБА_4 відбулося засідання комісії Броварського відділення ПАТ "Київоблгаз" з розгляду актів про порушення вимог Кодексу, на якому Акт про порушення від 11.12.2018р. № 5548 визнано дійсним, про що складено Протокол № 1392/1. Відповідно до Акту - розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 22 січня 2019року розмір збитків за період з дати перевірки 21.08.2018р. по дату зняття лічильника 27.11.2018 р. становить 38 357 грн. 98 коп.

Позивач, посилаючись на порушення відповідачем нормКодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 2494 від 30.09.2015, Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 1999 року № 2246, Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики від 27.12.2005р. №619, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність",та з урахуванням збільшених позовних вимог просила задовольнити позов та визнати неправомірним і скасувати протокол засідання комісії Броварського відділення ПАТ по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" з розгляду актів про порушення вимог Кодексу від 22 січня 2019 року № 1392/1 про розгляд Акта про порушення від 11 грудня 2018 року № 5548; визнати неправомірними дії ПАТ по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" по нарахуванню на підставі Акта про порушення від 11 грудня 2018 року № 5548 не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості в сумі 38 357 грн. 98 коп.; зобов'язати ПАТ по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" встановити за власний рахунок новийй постійний лічильник газу, згідно з яким здійснюватимуться подальші розрахунки за спожитий газ, за адресою: АДРЕСА_1 .; визнати неправомірними дії ПАТ по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" по відключенню від газопостачання житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 згідно Акта про відключення об'єкту (газових приладів) від 01 березня 2019 року; зобов'язати ПАТ по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" відновити за власний рахунок газопостачання до житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 ; стягнути з ПАТ по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" на користь позивачки моральну шкоду в розмірі 10 000 грн.; стягнути з ПАТ по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" на користь ОСОБА_1 витрати на правничу професійну допомогу в розмірі 7 300 грн.

Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 20 липня 2020 року позов задоволено частково.

Визнано неправомірним та скасовано протокол засідання комісії Броварського відділення ПАТ "Київоблгаз" з розгляду актів про порушення вимог Кодексу від 22 січня 2019 року № 1392/1 про розгляд Акта про порушення від 11 грудня 2018 року № 5548.

Визнано неправомірними дії ПАТ "Київоблгаз" по відключенню від газопостачання житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 згідно Акта про відключення об'єкту (газових приладів) від 01 березня 2019 року.

Зобов'язано АТ "Оператор газорозподільчих систем "Київоблгаз" відновити за власний рахунок газопостачання до житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнуто з АТ "Оператор газорозподільчих систем "Київоблгаз" на користь позивача ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 5000 грн.00 коп.

Стягнуто з АТ "Оператор газорозподільчих систем "Київоблгаз" на користь ОСОБА_1 витрати на правничу професійну допомогу в розмірі 7300 грн. В іншій частині відмовлено.

Стягнуто з АТ "Оператор газорозподільчих систем "Київоблгаз" на користь держави 1921 грн. 00 коп.

В апеляційній скарзі Дмитренко О.О., діюча в інтересах АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та постановити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

В поданому відзиві представник позивачки просила апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду залишити без змін, посилаючись на його законність та обґрунтованість.

В судовому засіданні суду апеляційної інстанції представник відповідача апеляційну скаргу підтримав з підстав та доводів, викладених в ній.

Позивачка в судове засідання не з'явилась, про день та час розгляду справи повідомлена належним чином, просила розглянути справу у її відсутність.

Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, перевіривши законність й обґрунтованість постановленого рішення суду в цій частині, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, яка відповідно до ст.9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов'язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.

Відповідно до вимог ст. 55 Конституції України кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.

Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку , встановленому цим кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів

Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст. 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» є забезпечення кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною радою України.

За змістом положень вказаних норм, розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, держави та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором

При цьому, предметом позову є матеріально-правова вимога позивачки до відповідача, а підставою - посилання на належне їй право, юридичні факти, що призвели до порушення цього права, та правове обґрунтування необхідності його захисту.

Отже, виходячи із наведеного, на момент звернення із тим чи іншим позовом, права та інтереси, на захист яких поданий позов, вже мають бути порушені, невизнані або оспорювані особою, до якої пред'явлений позов, тобто, законодавець пов'язує факт звернення до суду із наявністю вже порушених прав та інтересів позивача. Метою ж позову є розгляд спору і захист вже порушених, невизнаних або оспорюваних суб'єктивних прав або законних інтересів позивача.

Відповідно до п.п. 1,3 частини 1ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дій, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Частиною першою статті 714 ЦК України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму їх використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України.

Відповідно до Кодексу ГРС оператор газорозподільних систем (Оператор ГРМ) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Відповідач надає послугу з розподілу природного газу - це послуга, яка надасться споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи в межах приєднаної потужності його об'єкта і розподіл (переміщення) належного Споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта Споживача.

Як вбачається з матеріалів справи і це було встановлено судом, що ОСОБА_1 є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються АТ «Оператор газорозподільних систем «Київоблгаз» за місцем реєстрації по об'єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 . Будинок позивачки підключений до системи газопостачання на підставі договору про надання послуг населенню з газопостачання №53198 від 19.01.2002 року та додаткової угоди за №1 від 19.01.2002 року № 53198. Облік спожитого позивачем газу здійснювався встановленим в її будинку лічильником газу типу Октава G-4, заводський № 186359, 2007 року випуску, виробник - ДП завод "Генератор". Корпус лічильника від втручання до механізму відліку опломбовано пломбою за № 0751679, що унеможливлює втручання до механізму, який розташовано у внутрішній частині, опломбованій пломбою.

Відповідно до пункту 4 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем оператор газорозподільної системи при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право: оглядати газовий лічильник та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу); здійснювати перевірку параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу (за їх наявності); перевіряти наявність діючих свідоцтв про повірку ЗВТ (відміток про повірку в паспортах ЗВТ), що входять до складу комерційного ВОГ.

Сам споживач шляхом візуального спостереження також може виявити несправність у роботі лічильника або пошкодження опломбування. У такому разі споживач буде ініціатором проведення перевірки правильності показань лічильника.

У разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження лічильника газу або пошкодження пломби (крім її відсутності) за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу чи пошкодження пломби з прихованими заходами процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого лічильника газу, який був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку). (Абзац 1 пункту 13 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем).

Зняття лічильника газу на періодичну повірку (або його повірку на місці встановлення) здійснюється у присутності споживача (власника або наймача об'єкта побутового споживача). За необхідності розпломбування лічильника газу представник оператора газорозподільної системи складає акт розпломбування, який підписується споживачем (власником або наймачем об'єкта побутового споживача) (Пункт 6 глави 8 розділу X Кодексу газорозподільних систем).

До демонтажу лічильника газу на періодичну повірку або до/під час його періодичної повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки лічильника газу в порядку, визначеному главою 10 або 11 розділу X Кодексу газорозподільних систем. У такому разі споживач зобов'язаний забезпечити представникам Оператора ГРМ (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до лічильника газу.

Судом встановлено, що 26 листопада 2018 року ОСОБА_1 у відповідності з п.7 вказаного договору звернулася на аварійну газову службу за телефоном "104" з повідомленням про те, що у житловому будинку, за міцем її проживання не працює лічильник газу, що підтверджується ремонтною заявкою № 6199, дата отримання заявки 26 листопада 2018 року, час 12:35, Броварське відділення Броварська дільниця. Із вказаної ремонтної заявки вбачається, що газовий лічильник знято на державну повірку, майстер служби ОСОБА_5 , дата виконаних робіт 27.11.2018 року, час 10:00. (а.с.72).

З матеріалів справи слідує, що 27 листопада 2018 року працівниками Броварського відділення ПАТ "Київоблгаз" у присутності ОСОБА_1 знято на державну повірку лічильник газу Октава G-4, заводський № 186359, 2007 року випуску, знята пломба №0751679, контрольні покази 27466,107 м.куб., та на час проведення повірки встановлено інший лічильник з обмінного фонду, про що складено Акт про зняття лічильника газу №646831. (а.с.118). При цьому, у вказаному Акті, в графі "зауваження" не зазначені будь-які зауваження зі сторони працівників Броварського відділення ПАТ "Київоблгаз".

Встановлено, що 11 грудня 2018 року працівниками Броварського відділення ПАТ "Київоблгаз" складено Акт про порушення №5548, з якого слідує, що представниками оператора ГРМ ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на об'єкті - приватний будинок за адресою: АДРЕСА_1 ,встановили порушення п. 1.3 Кодексу газорозподільних систем за наступних обставин: при виконанні робіт з повірки лічильника газу було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, суть порушення: не чіткий відбиток на пломбі. Також, у п.4 вказаного акту зазначено, що лічильник газу демонтовано на експертизу, встановлено лічильник газу з обмінного фонду ПАТ "Київоблгаз". Також в п.5, 7 зазначається, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно: прибути на засідання комісії з розгляду Актів про порушення та надати акт експертизи лічильника газу. До Акту про порушення доданий акт про усунення порушення (а.с. 119-120).При цьому, в Акті відсутні посилання на документ, що підтверджує результати виконання робіт з повірки лічильника, час виконання такої повірки та орган, що проводив таку повірку.

Крім того, під час розгляду справи ані в суді першої інстанції, ані в суді апеляційної інстанції відповідачем не було надано належних доказів про те, що перелічені в Акті про порушення та в Акті експертизи порушення, що були виявлені в результаті візуального огляду без застосування спеціальної техніки та спеціальних знань, були наявними та могли бути виявленими представниками відповідача під час огляду лічильника газу 27 листопада 2018 року без застосування повірки чи експертизи. Однак, 27 листопада 2018 року під час огляду лічильника газу та зняття його на позачергову повірку жодних явних пошкоджень не виявлено та не зафіксовано.

Також, 11 грудня 2018 року було складено Акт про усунення порушення, з якого слідує, що порушення усунуте шляхом демонтажу лічильника газу для проведення експертизи та встановлено лічильник газу з обмінного фонду ПАТ "Київоблгаз" про що складено Акт демонтажу лічильника газу для проведення експертизи від 27 листопада 2018 року.

В акті № 0800646831 від 27 листопада 2018 року про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, зазначено, що згідно з актом про виявлені порушення від 11 грудня 2018 року № 5548, складений працівниками Броварського відділення ПАТ "Київоблгаз", побутовий лічильник газу споживача демонтується представником газопостачальної (газотранспортної) організації.

Пунктом 2 вказаного Акту зазначено, що для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник газопостачальної організації додатково опломбував: патрубки цього лічильника - вхідний R 24527372, вихідний R 24527373 та пакет, в який лічильник було поміщено, R 24527370. (а.с. 23)

Побутовий газовий лічильник доставляється Броварським відділенням на місце проведення експертизи: Лабораторія ПАТ"Київоблгаз". Споживач ОСОБА_1 запрошена на 18 грудня 2018 року для проведення експертизи лічильника.

Також, в цей же день, 11 грудня 2018 року представниками оператора ГРМ складено Протокол щодо направлення ЗВТ та /або пломби на експертизу, в якому вказано, що згідно з Актом про виявлені порушення від 11 грудня 2018 року № 5548 лічильник газу після його зняття в присутності сторін опломбовано: вхідний R 24527372, вихідний R 24527373, пакет R 24527370 та Броварським відділенням ПАТ "Київоблгаз" направляється на проведення експертизи, яка відбудеться 18 грудня 2018 року за адресою: м.Боярка, вул.Шевченка, 178. (а.с. 25).

Періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, здійснюється за рахунок оператора газорозподільної системи незалежно від того, чи є він власником лічильника, оскільки такі витрати уже закладено у тариф (Пункт 1 глави 8 розділу X Кодексу газорозподільних систем).

Згідно з пунктом 26 розділу III Правил постачання природного газу про порушення, допущені побутовим споживачем під час постачання природного газу, відповідальні представники постачальника складають акт-претензію у двох примірниках, один з яких залишається в побутового споживача.

Саме в цьому акті буде зазначено:дату виявлення порушення, суть порушення, імовірні причини порушення.

Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень (пункт 3 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем).

Крім того, відповідно до пункту 5 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем зазначено, що до акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

Главами 9 і 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем встановлені правила проведення експертизи лічильників обліку газу.

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу лічильника, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою оператора газорозподільної системи чи споживача може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному розділом X Кодексу газорозподільних систем).

При виявленні ознак пошкодження лічильника газу за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу засобу обліку за ініціативою оператора газорозподільної системи чи споживача може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному розділом X Кодексу газорозподільних систем.

До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється (пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем).

Сторона, відповідальна за доставку засобу обліку та/або пломби, визначається за домовленістю сторін (в іншому разі оператором газорозподільної системи). Сторона, відповідальна за доставку засобу обліку та/або пломби на експертизу, персонально відповідає за цілісність пломби, встановленої на пакеті (тарі).

Експертизу засобу обліку та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше 3 представників оператора газорозподільної системи зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який (яку) було запаковано лічильник та/або пломбу.

Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в протоколі; цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених у протоколі; цілісність заводського та повірочного тавра на засобі обліку; цілісність лічильного механізму та корпусу засобу обліку; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка засобу обліку; наявність сторонніх предметів всередині засобу обліку; відповідність маркування засобу обліку нормативно-технічній документації; відповідність засобу обліку, програмного забезпечення та контрольної суми паспорта на засобі обліку та/або опису типу на цей тип засобу обліку; відповідність втручань в роботу засобу обліку наявним актам перевірок та/або відомостям про його повірку та ремонт (пункту 5 глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем).

Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його уповноваженою особою. Якщо споживач або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи (пункту 8 глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем).

Відповідно до висновків комісії, зазначених в акті експертизи, проводяться відповідні подальші заходи, передбачені Кодексом газорозподільних систем).

Судом встановлено, що 18 грудня 2018 року в присутності представника позивача ОСОБА_4 , комісією ПАТ "Київоблгаз" проведена експертиза лічильника газу й складено Акт №4191е, та зазначено, що комісія провела експертизу лічильника газу Октава G 4, зав. № 186359, покази 27466 куб. м., дата виготовлення 2007 рік, виробник ДП завод "Генератор", що належить ОСОБА_1 , о/р НОМЕР_1 , направленого на експертизу 14.12.2018 року. Експертизою встановлено: лічильник 2007 року виготовлення опломбований пломбами з відтисками цифр "6" в нижніх частинах пломб. Пломби не відповідають року випуску лічильника; не працює лічильний механізм, внутрішній вимірювальний механізм функціонує, є можливість споживання газу без обліку. Тріснутий циферблат, встановлений на речовину схожу на клей на корпус відлікового механізму (присутні рештки цієї речовини). Відліковий механізм виймався.; пошкоджено лако-фарбове покриття корпусу лічильника;результат позачергової повірки: визначити метрологічні характеристики неможливо по вимогам до технічного стану. Не працює лічильний механізм. Висновок комісії: виявлено втручання. Лічильник повернуто в ФЕГГ для передачі абоненту. (а.с. 26)

19 грудня 2018 року складена довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки лічильника газу Октава G 4, зав.№ 186359, Октава, виробник ДП завод "Генератор", 2007 року. За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам ДСТУ 3336-96 - не працює лічильний механізм (при пропусканні повітря з витратами від Qnom до Qmax покази лічильника не змінюються). Пломби на відліковому пристрої не відповідають року виготовлення лічильника. Пошкоджений циферблат (тріщини, скол). Пошкоджене лакофарбове покриття. (а.с. 27)

22 січня 2019 року за участю представника позивача ОСОБА_4 відбулося засідання комісії Броварського відділення ПАТ "Київоблгаз" з розгляду актів про порушення вимог Кодексу, на якому Акт про порушення від 11.12.2018 р. № 5548 визнано дійсним, про що складено Протокол № 1392/1 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу.

В протоколі № 1392/1 від 22 січня 2019 року також зазначається про те, що прийнято рішення про задоволення акту про порушення № 5548 від 11.12.2018 року в частині здійснення нарахування не облікових об'ємів (обсягів) природного газу з дати останньої перевірки 21.08.2018 року по дату зняття лічильника 27.11.2018 року.

22.01.2019 року комісією складений Акт - розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, в якому міститься посилання на акт про порушення вимог Кодексу від 11 грудня 2018 року № 5548, з приводу виявлених порушень-несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, розрахованосуму збитків, завданих порушенням споживача у розмірі 38 357 грн. 98 коп. з дати перевірки 21.08.2018 року по дату зняття лічильника 27.11.2018 року. (ПАТ ВТВ 38357, 98 (2599, 73 м.куб.) (а.с. 29).

Разом з тим, з довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 19 грудня №Д50/М4191-е-18 слідує, що позачергова повірка лічильника була проведене 19 грудня 2018 року.

Тобто, станом на день складання Акта про порушення - 11 грудня 2018 року у відповідача не було жодних підстав вважати встановленим факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, оскільки позачергова повірка лічильника, яка і була згідно цього Акта підставою для встановлення втручання в роботу ЗВТ, була проведена через 8 днів після складання Акта про порушення, а саме: 19 грудня 2018 року.

Порядок проведення повірки лічильника газу визначений главою 11 розділу Х Кодексу газорозподільних систем.

За підсумками проведення позачергової чи експертної повірки на місці її проведення уповноважений представник метрологічної організації оформлює відповідний висновок (пункт 3 глави 11 розділу Х Кодексу газорозподільних систем).

Правила зняття лічильника газу на повірку, його пакування та транспортування до місця проведення повірки аналогічні до правил проведення експертизи.

Позачергова або експертна повірка має бути проведена протягом не більше 10 робочих днів з дати складання протоколу про направлення на позачергову чи експертну повірку, або з дати отримання споживачем листа оператора газорозподільної системи про проведення повірки (якщо ініціатором був оператор), або з дати отримання оператором газорозподільної системи заяви споживача, якщо ініціатором був споживач.

Якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки підтверджено наявність порушення, складається акт про порушення. При цьому витрати, пов'язані з проведенням експертизи та/або позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані власником комерційного засобу обліку, а сам комерційний засіб обліку в точці вимірювання має бути приведений її власником у відповідність до вимог цього Кодексу впродовж двомісячного терміну (абзац 13 пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем).

Акт про порушення фіксує такі види виявлених порушень: пошкодження пломб; пошкодження лічильника газу; наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу засобу обліку; наявність несанкціонованого газопроводу; несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу); непрацездатність комерційного вузла обліку чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору (пункт 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем).

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (Пункт 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем).

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості (Пункт 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем).

Підпунктом 8 пункту 5.2 розділу V Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам постачання природного газу між постачальником та споживачем до обов'язку споживача належить відшкодування постачальнику збитків, понесених ним у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням споживачем своїх зобов'язань перед постачальником, відповідно до чинних нормативно-правових актів та/або Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам.

Так, у разі виявлення несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроївспоживача за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу зазначається в окремому платіжному рахунку, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (Пункт 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу).

Абзацом 6 пункту 4 глави 4 розділу IX Кодексу газорозподільних систем встановлено, що оператор газорозподільної системи має право здійснювати контрольні зняття показів лічильника природного газу споживача та зобов'язаний не рідше одного разу на 6 місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу (з урахуванням встановленого строку для контрольного огляду вузла обліку) та формувати об'єм розподілу і споживання природного газу по об'єкту споживача за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань.Саме під час такої перевірки контролером може бути виявлено факт пошкодження газового лічильника та/або опломбування.

Таких обставин на день зняття показань контролером станом на 28 серпня 2018 року факт пошкодження газового лічильника не виявлено, а судом під час розгляду справи не встановлено.

За умовами підпункту 9 пункту 5.1 розділу 5 Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам передбачено, що споживач має право оскаржувати будь-які несанкціоновані, неправомірні чи інші дії Постачальника, що порушують права Споживача, та брати участь у розгляді цих скарг на умовах, визначених чинними нормативно-правовими актами та цим Договором.

Якщо об'єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.

Підпунктом 37. п. 4 глави 1 Кодексу газорозподільних систем визначено, що для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме: дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку; спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації); наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу).

При цьому, тільки наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

Проте, заперечуючи проти позову, відповідачем не було доведено вчинення з боку позивача усіх складових цього правопорушення, зокрема наслідків (дії, що призвела до викривлення даних обліку природного газу та причинно-наслідкового зв'язку між втручанням в лічильник та діями позивача).

Посилання в апеляційній скарзі на те, що дії позивачки призвели до викривлення даних обліку природного шляхом споживання газу без обліку, у зв'язку з чим висновок суду першої інстанції щодо відсутності складових правопорушення є неаргументованою, не заслуговують на увагу.

За результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії прийнято рішення про задоволення акту № 5548 від 11 грудня 2018 року в частині нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу з дати контрольного зняття лічильника - 21.08.2018 р. по дату зняття лічильника, хоча відповідно до п.8 глави 5 розділу ХІ Кодексу, комісія визначає його правомірність, а вже за наслідками складає акт-розрахунок. У вказаному акті взагалі не міститься посилання на будь-які періоди.

Акт- розрахунку не облікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 22 січня 2019 року р. на містить розрахунку нарахованої суми збитків в розмірі 38 357 грн. 98 коп., у зв'язку з чим неможливо вистановити за якою формулою та згідно яких показників нарахована дана сума збитків.

Також судом встановлено, що після зняття (демонтажу) лічильника 27 листопада 2018 року, про що складений акт за № 646831 про зняття/встановлення побутового газового лічильника на держповірку, відповідач не дотримався правил зняття лічильника газу на повірку, оскільки його пакування та транспортування до місця проведення повірки аналогічні до правил проведення експертизи. За підсумками проведеної повірки не складено відповідного висновку, та з ним не ознайомлена споживач. За період демонтажу лічильника 27 листопада 2018 року та по 11 грудня 2018 року (15 днів) він знаходився у Броварському відділенні ПАТ "Київоблгаз", при цьому в акті за № 646831 від 27 листопада 2018 року не міститься будь-яких зауважень, зокрема щодо зовнішніх видимих пошкоджень лакофарбового покриття, чи не відповідності пломби (не чіткий відбиток), хоча як акт за № 646831 від 27.11.2018 року, так і акт про порушення за № 5548 від 11 грудня 2018 року складалися тими ж особами.

Отже, відповідачем не було забезпечено захист лічильника від зовнішнього втручання з часу його зняття до дня проведення позачергової повірки. Вказана обставина представником відповідача, як під час розгляду в суді першї інстанції, так і в суді апеляційної інстанції спростована не бул, що дає підстави для сумніву в в тому, що саме діями позивачки було пошкоджено газовий лічильник.

З матеріалів справи слідує, що 01 лютого 2019 року ПАТ "Київоблгаз" Броварське відділення складено повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу, в якому зазначається про те, що підставою для припинення газопостачання/розподілу природного газу є заборгованість за природний газ у сумі 38357 грн. 98 коп., яка нарахована на основі акту про порушення, відображена у акті-розрахунку і залишилась непогашеною станом на 01 лютого 2019 року. ПАТ "Київоблгаз" вимагало сплатити прострочену заборгованість у повному обсязі не пізніше 10 календарних днів після отримання даного повідомлення. (а.с.42).

Разом з тим, при виявленні ознак пошкодження лічильника газу за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу засобу обліку за ініціативою оператора газорозподільної системи чи споживача може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному розділом X Кодексу газорозподільних систем.

До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється (пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем).

З матеріалів справи також слідує, що 07 лютого 2019 року позивач письмово повідомила начальника Броварського відділення ПАТ по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" про те, що вона звернулася до Броварського міськрайонного суду Київської області із позовом про визнання неправомірними дії ПАТ по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" щодо нарахування не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості на суму 38357 грн. 98 коп. Просила, посилаючись на пункт 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, не припиняти газопостачання до житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 до вирішення справи по суті.

01 березня 2019 року постачання газу до вказаного будинку було припинено, про що складений Акт про відключення об'єкту (газових приладів). (а.с. 44)

Як слідує із довідки за № 304 від 06 березня 2019 року виданої Гоголівською сільською радою Броварського району Київської області, у будинку по АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_1 -1927 р.н., ОСОБА_6 - 1954 р.н., ОСОБА_7 - 1962 р.н., ОСОБА_8 - 2010 р.н. (а.с. 46). ОСОБА_1 має пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни, учасників війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 ,виданим Броварським РУП та СЗН від 03 грудня 2008 року.

Щодо стягнення моральної шкоди, колегія суддів зазначає наступне.

За правилом ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов'язана з розміром цього відшкодування. Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній чи юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених ч.2 цієї статті.

Підстави для відшкодування моральної шкоди також визначені в.2 п.п. 1 п.2 глави 6 розділу XIКодексу газорозподільних систем, за умовами якої, у разі якщо безпідставне припинення газопостачання завдало споживачеві матеріальної та/або моральної шкоди, оператор ГРМ відшкодовує у добровільному порядку або за рішенням суду.

Відповідач, припиняючи газопостачання до належного позивачці будинку, не врахував, що позивач ОСОБА_1 є особою похилого віку - 1927 року народження, має пільги, її матеріальний стан не дозволяє протягом короткого терміну сплатити кошти в розмірі 38 357 грн. 98 коп., у будинку також проживає малолітня дитина ОСОБА_8 - 2010 р.народження, вказані особи підлягають особливому правовому захисту з урахуванням принципів справедливості, добросовісності і розумності. Відповідач залишив поза увагою й те, що на момент припинення газопостачання позивач оспорювала в судовому порядку розмір заборгованості по оплаті за газопостачання, про що повідомила письмово відповідача.

Враховуючи те, що судом було встановлено неправомірність дій відповідача відносно позивачки, які спричинили їй моральну шкоду, при визначені розміру такої шкоди суд першої інстанції правильно виходив з того, що газопостачання житлового будинку позивачки було відключено в опалювальний період, а саме 01 березня 2019 року, інших засобів до опалення будинку (груба, піч тощо) позивач не мала, у зв'язку з чим виникли незручності у приготуванні їжі, підігріву води та обігріву будинку та обгрунтовано стягнув з відповідача на користь позивачки моральну шкоду в розмірі 5000 грн.

При цьому слід зазначити, що сама по собі наявність заборгованості з оплати послуг газопостачання не може служити безумовною підставою для обмеження надання такої послуги споживачу.

Суд першої інстанції повно та всебічно з'ясував обставини справи, зібраним по справі доказам надав належну правову оцінку та й прийшов до правильного висновку про необхідність визнання неправомірним та скасування протоколу засідання комісії Броварського відділення ПАТ "Київоблгаз" з розгляду актів про порушення вимог Кодексу від 22 січня 2019 року № 1392/1 про розгляд Акта про порушеннявід 11 грудня 2018 року № 5548, визнання неправомірними дії ПАТ "Київоблгаз" по відключенню від газопостачання житлового будинку, належного позивачці та обґрунтовано зобов'язав відповідача відновити за власний рахунок газопостачання до вказаного житлового будинку.

При цьому суд також обґрунтовано задовольнив вимоги в частині відшкодування моральної шкоди, яка була завдана неправомірними діями відповідача позивачці ОСОБА_1 та виходячи із засад розумності та справедливості правильно визначив її розмір в сумі 5000 грн.

Рішення суду відповідає вимогам норм матеріального та процесуального права й не може бути скасованим з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Посилання в апеляційній скарзі на те, що працівники відповідача 27 листопада 2018 року зняли лічильник газу у житловому будинку, належному ОСОБА_1 на періодичну (планову) повірку й не могли при наружному огляді виявити будь-які пошкодження, оскільки не є експертами і не володіють спеціальними знаннями, не можуть бути прийняті до уваги, осільки працівники відповідача, прибувши до будинку позивачки, за викликом останньої, зобов'язані були ретельно оглянути лічильник газу на предмет відсутності ознак його пошкодження, пошкодження пламб чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та у разі виявлення ознак втручання в роботу лічильника скласти Акт про порушення.При візуальному огляді вони могли виявити нечіткий відбиток на пломбі та пошкодження лакофарбового покриття на корпусі лічильника.

Доводи апеляційної скарги про те, що суд безпідставно стягнув витратати на професійну допомогу в розмірі 7 300 грн, не можуть бути підставою для скасування судового рішення, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу (п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України).

Згідно частини 2 статті 141 ЦПК України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові на позивача.

Частиною 8 статті 141 ЦПК України визначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про адвокатуру» адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).

Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має права його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

З матеріалів справи слідує, що на підтвердження понесених витрат на правову допомогу в розмірі 7300 грн. 00 коп., представником позивача - адвокатом Немеровець Т.А. подано наступні документи: до позовної заяви додавався попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат; угода про надання правничої допомоги № 8 від 25 січня 2019 року; детальний опис робіт (послуг) наданих адвокатом (додаток № 1 до угоди про надання правничої допомоги № 8 від 25 січня 2019 року); копію свідоцтва про право заняття адвокатською діяльністю за № 3359/10; акт приймання - передачі наданих послуг до Угоди про надання правничої допомоги № 8 від 25 січня 2019 року,складений 26 березня 2019 року; квитанцію до прибуткового касового ордера № 16 від 26 березня 2019 року на суму 3300 грн. 00 коп.; акт приймання-передачі наданих послуг до Угоди про надання правничої допомоги № 8 від 25 січня 2019 року,складений 15 липня 2020 року; квитанцію до прибуткового касового ордера № 35 від 15 липня 2020 року на суму 4000 грн. 00 коп.

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість, доведеність витрат на правову допомогу та їх розмір.

Інші доводи апеляційної скарги були предметом розгляду судом першої інстанції, суд визнав правомірно їх необґрунтованими, й вони не містять підстав для скасування законного й обгрунтованого рішення суду.

Керуючись ст.ст.367, 374, 375, 382 ЦПК України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апелляційну скаргу Дмитренко Олени Олегівни, діючої в інтересах Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», - залишити без задоволення.

Рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 20 липня 2020 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення і в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Повна постанова виготовлена 03 лютого 2021 року.

Головуючий

Судді :