Справа № 560/6167/20
іменем України
05 лютого 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Баламутівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Баламутівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, в якій просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Баламутівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області щодо розгляду заяви позивача від 14.09.2020 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства.
2. Зобов'язати Баламутівську сільську раду Ярмолинецького району Хмельницької області повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства від 14.09.2020 та прийняти рішення по даній заяві на користь позивача, тому що жодних законних підстав для відмови в наданні такого дозволу немає, та прийняти рішення по заяві в місячний термін, після набрання рішенням суду законної сили в термін, який зазначений у Земельному кодексі України.
3. Встановити контроль над виконанням рішення суду та зобов'язати відповідача подати звіт про виконання рішення суду в місячний термін після набрання рішенням суду законної сили, тому що з самого початку відповідач починає перешкоджати в отриманні дозволу на розробку проекту землеустрою та діяти за межами законів України.
4. Повернути судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що за її заявою рішення Баламутівською сільською радою Ярмолинецького району Хмельницької області щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства від 14.09.2020 не було прийнято.
Ухвалою суду від 13.10.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач відзиву на позовну заяву до суду не подав.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності та взаємозв'язку, суд дійшов наступних висновків.
Позивач 14.09.2020 звернулась до Баламутівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства з метою передачі її у власність.
Листом Баламутівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області від 25.09.2020 позивача повідомлено, що її заява від 14.09.2020 розглянута на постійній депутатській комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам'яток, історичного середовища та благоустрою Баламутівської сільської ради. Позивача повідомлено, що на вказану нею земельну ділянку з кадастровим номером 6825880800:03:007:0087 сесією Баламутівської сільської ради від 30.06.2020 року надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність учаснику бойових дій АТО ОСОБА_2 .
Позивач, вважаючи, що вказаним листом відповідача порушені її права та законні інтереси, звернулась з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування" встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовано Земельним кодексом України.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Згідно з ч.6 ст.118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно до абз. 1 ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, чинним законодавством визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Проте у спірному випадку відповідачем не приймалось рішення по суті заяви ОСОБА_1 , і така заява не розглядалась в порядку, передбаченому ст. 118 ЗК України, що вказує на протиправну бездіяльність щодо цього.
Таким чином, порушені права позивача мають бути захищені шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.09.2020 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства відповідно до вимог ст.118 Земельного кодексу України.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Також суд зазначає, що згідно ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Враховуючи наведене, неподання відповідачем, який є суб'єктом владних повноважень, відзиву на позов, суд, враховуючи вищевказане, також кваліфікує як визнання відповідачем позову.
Водночас, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання позивача про встановлення судового контролю, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду.
Виходячи з обставин даної справи, суд приходить до висновку про безпідставність даного клопотання позивача, оскільки ним не наведено аргументованих доводів, а судом не встановлено в ході судового розгляду доказів, що свідчили б про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Суд встановив, що позивач сплатив 840,80 грн судового збору за подання позовної заяви, а тому враховуючи часткове задоволення позовних вимог, на користь позивача необхідно присудити 420,40 грн судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Баламутівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Баламутівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 14.09.2020 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства.
Зобов'язати Баламутівську сільську раду Ярмолинецького району Хмельницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.09.2020 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Баламутівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, відповідно до вимог ст. 118 Земельного кодексу України.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Баламутівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Баламутівська сільська рада Ярмолинецького району Хмельницької області (с.Баламутівка, Ярмолинецький район, Хмельницька область, 32122 , код ЄДРПОУ - 04402586)
Головуючий суддя О.О. Михайлов