Справа № 560/501/21
іменем України
04 лютого 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дунаєвецької міської об'єднаної територіальної громади про скасування протоколу та зобов'язання вчинити дії,
До суду з адміністративним позовом звернувся позивач до Дунаєвецької міської об'єднаної територіальної громади в якому просив суд: скасувати протокол проведення спільного засідання постійних комісій від 22 вересня 2020 року, яким проект рішення «Про розгляд заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки» було знято з порядку денного сесії Дунаєвецької міської ради та зобов'язати Дунаєвецьку міську об'єднану територіальну громаду затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати у власність земельну ділянку площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами села Нестерівці Дунаєвецького району Хмельницької області, кадастровий номер - 6821887100:03:007:0009.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 26 серпня 2015 року він звернувся з заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в якій просив відповідно до вимог статтей 118, 121 Земельного кодексу України надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,00 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Нестеровецької сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області. До заяви були подані всі документи, перелік яких передбачений чинним законодавством.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-4594-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 02 листопада 2015 року позивачу було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Нестеровецької сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області у власність. Зазначено, що розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає погодженню та затвердженню відповідно до вимог чинного законодавства.
На виконання вимог наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-4594-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 02 листопада 2015 року, з метою приватизації земельної ділянки, на замовлення ОСОБА_1 було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розроблений проект було подано Позивачем до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області для погодження та затвердження.
Листом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №П-2519/0- 1610/0/95-18 від 20 лютого 2018 року Позивача було повідомлено про те, що згідно укладених меморандумів про співпрацю при здійсненні заходів щодо передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність об'єднаних територіальних громад між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та об'єднаними територіальними громадами від 08.02.2018 року, на території Дунаєвецького району проводяться роботи по інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з метою їх передачі в комунальну власність об'єднаних територіальних громад з визначеними в державному земельному кадастрі кадастровими номерами, та рекомендовано Позивачу після проведення передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність та реєстрації права комунальної власності об'єднаних територіальних громад, звернутися з відповідним клопотанням до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 22 липня 2020 року, земельна ділянка площею 2,00 га, вид використання земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства, місце розташування - за межами населених пунктів Нестеровецької сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області, кадастровий номер - 6821887100:03:007:0009, знаходиться у комунальній власності Дунаєвецької міської об'єднаної територіальної громади Дунаєвецького району Хмельницької області.
22 липня 2020 року Позивач звернувся до голови громади ОСОБА_2 з заявою в якій просив затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати у власність земельну ділянку площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами села Нестерівці Дунаєвецького району Хмельницької області.
Проте, листом №02.08-20/2490 від 02 жовтня 2020 року Позивача було повідомлено про те, що проект рішення «Про розгляд заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки» було знято з порядку денного сесії Дунаєвецької міської ради одноголосно.
Позивач вважає вказане рішення сесії Дунаєвецької міської ради - протиправним, таким, що підлягає до скасування, так як воно прийняте всупереч норм чинного законодавства, та просив суд позовні вимоги задовольнити.
Відповідач подав відзив на позовну заяву в якому зазначив, що вимоги позивача є безпідставними та просив суд відмовити у позовній заяві. вказав, що міською радою під час розгляду заяви ОСОБА_1 , було здійснено всі необхідні заходи щодо її розгляду відповідно до вимог Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Представник відповідача в судове засідання не з"явився будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце проведення судового засідання.
Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи в письмовому провадженні.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Ухвалою суду від 14.01.2021 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що в позові слід задовольнити частково з урахуванням наступного.
Судом встановлено, що 26 серпня 2015 року, позивач - ОСОБА_1 , звернувся з заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в якій просив відповідно до вимог статтей 118, 121 Земельного кодексу України надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,00 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Нестеровецької сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області. До заяви були подані всі документи, перелік яких передбачений чинним законодавством.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-4594-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 02 листопада 2015 року, ОСОБА_1 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Нестеровецької сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області у власність. Зазначено, що розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає погодженню та затвердженню відповідно до вимог чинного законодавства.
На виконання вимог наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-4594-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 02 листопада 2015 року, з метою приватизації земельної ділянки, на замовлення ОСОБА_1 було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розроблений проект було подано Позивачем до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області для погодження та затвердження.
Листом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №П-2519/0- 1610/0/95-18 від 20 лютого 2018 року позивача було повідомлено про те, що згідно укладених меморандумів про співпрацю при здійсненні заходів щодо передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність об'єднаних територіальних громад між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та об'єднаними територіальними громадами від 08.02.2018 року, на території Дунаєвецького району проводяться роботи по інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з метою їх передачі в комунальну власність об'єднаних територіальних громад з визначеними в державному земельному кадастрі кадастровими номерами, та рекомендовано позивачу після проведення передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність та реєстрації права комунальної власності об'єднаних територіальних громад, звернутися з відповідним клопотанням до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 22 липня 2020 року, земельна ділянка площею 2,00 га, вид використання земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства, місце розташування - за межами населених пунктів Нестеровецької сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області, кадастровий номер - 6821887100:03:007:0009, знаходиться у комунальній власності Дунаєвецької міської об'єднаної територіальної громади Дунаєвецького району Хмельницької області.
22 липня 2020 року позивач звернувся до голови громади ОСОБА_2 з заявою в якій просив затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати у власність земельну ділянку площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами села Нестерівці Дунаєвецького району Хмельницької області.
Проте, листом №02.08-20/2490 від 02 жовтня 2020 року позивача було повідомлено про те, що проект рішення «Про розгляд заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки» було знято з порядку денного сесії Дунаєвецької міської ради одноголосно.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам судом враховано наступне.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.І ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
За змістом положень статті 122 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 123 ЗК України у випадку надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення, рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Ці органи відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується у порядку, встановленому статтею 186 - ЗК України.
Згідно із частиною шостою статті 123 ЗК України орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом після отримання позитивного висновку такої експертизи, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов їх вилучення (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Отже, в судом не здобуто доказів щодо невідповідності вимогам законів проекту землеустрію, а навпаки з матеріалів справи слідує, що відповідач безпідставно без будь-яких обгрунтувань не виконав вимоги ст. 123 ЗК України - у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не прийняв рішення про надання земельної ділянки у користування позивачу.
Так, судом встановлено, що відповідачем в порушення ст.123 ЗК України у відповідності до протоколу Дунаєвецької міської ради VII скликання №99 проект рішення "Про розгляд заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки" знято з порядку денного.
Відповідно до положень частин десятої, тринадцятої та чотирнадцятої статті 123 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Тобто, якщо особа звертається до відповідних органів із заявою для отримання у користування земельної ділянки, за результатами розгляду якої ці органи приймають відповідні рішення, то в цих правовідносинах відповідач реалізує свої контрольні функції у сфері управління діяльністю, що підпадає під юрисдикцію адміністративного суду.
Аналогічна позиція висловлена Великою палатою Верховного суду у справі від 19.05.2020 року №280/179/19.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сил, а також належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів). (ст. 90 КАС України).
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши кожен докази, які є у справі щодо їх належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази надані позивачем - суд дійшов висновку, що обґрунтування на які посилається позивач, надають суду підстави для висновків, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково, а саме зобов'язати Дунаєвецьку міську об'єднану територіальну громаду розглянути проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами села Нестерівці, Дунаєвецького району, Хмельницької області, кадастровий номер - 6821887100:03:007:0009 у відповідності до вимог ст.123 Земельного кодексу України та прийняти рішення.
Відповідно до ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задовольнити частково.
Скасувати протокол Дунаєвецької міської ради VII скликання проведення спільного засідання постійних комісій від 22 вересня 2020 року №99 в частині, прийнятого рішення про зняття з порядку денного сесії проекту рішення «Про розгляд заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки» та зобов'язати Дунаєвецьку міську об'єднану територіальну громаду розглянути проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 та передачі йому у власність земельну ділянку площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами села Нестерівці, Дунаєвецького району, Хмельницької області, кадастровий номер - 6821887100:03:007:0009 у відповідності до вимог ст.123 Земельного кодексу України та прийняти рішення з урахуванням його правової оцінки наданої судом у рішенні.
В решті позову відмовити.
Стягнути з Дунаєвецької міської об'єднаної територіальної громади судові витрати в сумі 908,00грн (дев"ятсот вісім грн) на користь ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 05 лютого 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Дунаєвецька міська об'єднана територіальна громада (вул. Шевченка, 50,Дунаївці,Дунаєвецький район, Хмельницька область,32400 , код ЄДРПОУ - 04060714)
Головуючий суддя П.М. Майстер