05 лютого 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3331/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонської обласної ради до державного реєстратора Пірнівської сільської ради Щербакової Олесі Валеріївни, треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю "СКРЕСТОН", Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про скасування реєстраційної дії про внесення змін до відомостей про юридичну особу,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач зазначає, що 30 травня 2018 року за № 13391070003013990 проведена реєстраційна дія державним реєстратором Пірнівської сільської ради Щербаковою Олесею Валерієвною щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, а саме: про зміну повного найменування, місцезнаходження, зміна додаткової інформації, зміна керівника юридичної особи, зміна складу або інформації про засновників товариства з обмеженою відповідальністю "СКРЕСТОН".
Згідно із внесеними змінами, з 30 травня 2018 року керівником та засновником третьої особи є ОСОБА_1 , зареєстрований АДРЕСА_1 . Місцезнаходження: АДРЕСА_2 , Херсонська область, м. Херсон, Суворовський район, площа Свободи, 1.
Враховуючи те, що проведеною реєстраційною дією змінено повне найменування, місцезнаходження, керівника та склад або інформації про засновників, які згідно Господарського кодексу України повинні обов'язково відображатися в установчих документах юридичної особи, можна дійти висновку, що 30 травня 2018 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань проведеною реєстраційною дією за № 13391070003013990 фактично відбулися зміни саме до установчих документів юридичної особи ТОВ "СКРЕСТОН".
При цьому, відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно будівлі і споруди за адресою: АДРЕСА_3 є комунальною власністю територіальної громади Херсонської області в особі Херсонської обласної ради, і ТОВ "СКРЕСТОН" за вказаною адресою не знаходиться.
З врахуванням викладеного, позивач просить суд скасувати реєстраційну дію про внесення змін до відомостей про юридичну особу - товариство з обмеженою відповідальністю "СКРЕСТОН", що проведена державним реєстратором Пірнівської сільської ради Щербаковою Олесею Валеріївною від 17 травня 2018 року за № 13391050006009311, а саме: зміна повного найменування, зміна місцезнаходження, зміна керівника юридичної особи, зміна складу або інформації про засновників.
Ухвалою від 16.11.2020 року позовна заява залишена без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків.
Позивач вимоги суду виконав, недоліки позову усунув.
Ухвалою від 09.12.2020 року відкрито провадження в адміністративній справи та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач відзиву на позовну заяву суду не надав.
17.12.2020 року до суду надійшли пояснення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі. Третя особа зазначає, що під час проведення перевірки достовірності перебування за адресою зазначеною в ЄДР ТОВ "Скрестон" та причетність до перереєстрації ОСОБА_1 у зв'язку з постановкою на облік, як платника податків Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі встановлено, що за вказаною адресою: м. Херсон, площа Свободи, 1 знаходиться Херсонська обласна рада, а ТОВ "Скрестон" за вказаною адресою не знаходиться. За інформацією Херсонської обласної ради останнє будь - яких дозвільних документів на розміщення будь-якого суб'єкта господарювання за адресою АДРЕСА_3 в тому числі ТОВ "Скрестон" не видавало.
Згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків ДФС України про суми виплачених доходів встановлено, що протягом 2012 - 2017 років ОСОБА_1 доходи взагалі не отримував.
Отже, державна реєстрація змін до установчих документів ТОВ "Скрестон", які стосуються зміни місцезнаходження, керівника та складу засновників юридичної особи, була проведена з порушенням вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", оскільки здійснена на підставі неправдивих відомостей щодо засновника, керівника та місцезнаходження товариства.
Згідно з приписами ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи викладене, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
30.05.2018 року державним реєстратором Пірнівської сільської ради Щербаковою Олесею Валеріївною до Єдиного реєстру внесено запис № 13391070003013990 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах" та змінено повне найменування, місцезнаходження, додаткову інформацію, керівника, склад або інформацію про засновників.
За кодом ЄДРПОУ 40885739 значиться ТОВ "СКРЕСТОН", місцезнаходження: 73000, Херсонська область, м. Херсон, площа Свободи, 1, засновник та керівник - ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 19.03.2008, зареєстрованого в електронному реєстрі прав власності 26.03.2008 територіальній громаді Херсонської області в особі Херсонської обласної ради на праві комунальної власності належать будівлі та споруди за адресою: АДРЕСА_3 .
Позивачем жодних дозволів на розміщення будь-якого суб'єкта господарювання за зазначеною адресою не надавалося.
Відповідно до рапорту начальника оперативного управління ГУ ДФС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі під час здійснення перевірки місця реєстрації ТОВ "Скрестон" встановлено, що за адресою м. Херсон, площа Свободи, 1 знаходиться Херсонська обласна рада, яка є власником приміщення. В ході проведення усного опитування завідувача господарчого відділу Херсонської облради встановлено, що приміщення за адресою м. Херсон, площа Свободи, 1 займає Херсонська обласна рада інші суб'єкти господарювання в приміщенні відсутні, про перебування офісу ТОВ "Скрестон" за вказаною адресою нічого йому не відомо.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Правові відносин, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців визначено положеннями Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" від 15 травня 2003 року № 755-ІV (далі - Закон №755-ІV) відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Пунктом 4 частини 1 статті 1 Закону № 755-ІV визначено поняття державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, яке полягає в офіційному визнанні шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 7 Закону №755-ІV єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до частини 2 статті 9 Закону №755-ІV в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності); перелік засновників (учасників) юридичної особи: відомості про керівника юридичної особи, а за бажанням юридичної особи - також про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо; відомості про місцезнаходження юридичної особи.
Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону №755-ІV для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, крім змін до відомостей, передбачених частиною п'ятою цієї статті, подаються такі документи:
1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою;
3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об'єднання, політичні партії;
5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів;
6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи;
7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36цього Закону;
8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі;
9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;
10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи;
11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування;
12) звіт про результати емісії акцій у випадку, передбаченому абзацами третім і четвертим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону;
13) звіт про оцінку майна у випадку, передбаченому абзацом сьомим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону.
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, серед іншого, включає: перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (пп.5, 6 та 8 ч.2 ст.25 Закону №755-ІV).
За змістом частини 1 статті 27 Закону № 755-ІV підставами для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, є: 1) подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі; 2) невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону; 3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі.
Згідно з частиною 4 статті 35 Закону № 755-ІV особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.
Як встановлено судом, ТОВ "Скрестон" фактично відсутнє за адресою м. Херсон, площа Свободи, 1.
Згідно зі статтею 10 Закону №755-ІV, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.
Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Отже, враховуючи, що державним реєстратором внесено до Державного реєстру запис, який фактично не відповідає дійсності, а тому, відповідно до положень статті 10 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", відомості, що містяться в державному реєстрі, є недостовірними.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 1, 2 ст.77 КАС України).
З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити.
Скасувати реєстраційну дію про внесення змін до відомостей про юридичну особу - товариство з обмеженою відповідальністю "СКРЕСТОН" (код ЄДРПОУ 40885739), що проведена державним реєстратором Пірнівської сільської ради Щербаковою Олесею Валеріївною (вул. Спортивна, 1, с. Пірнове, Вишгородський район, Київська область, 07342) від 17 травня 2018 року за № 13391050006009311.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.О. Варняк
кат. 108010100