Рішення від 04.02.2021 по справі 520/17208/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

04 лютого 2021 року № 520/17208/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Харківській області), в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії Головного управлінця Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо не проведення індексації розміру пенсії та суми доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії ОСОБА_1 на підставі п. 6 Постанови КМУ №124 від 20 лютого 2019 року та проводити в подальшому перерахунки та індексації згідно постанови Кабінета Міністрів України № 251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області з 01.03.2019 року провести індексацію розміру пенсії та суми доплат до попереднього розміру пенсій в сумі - 726, 69 гри., підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії ОСОБА_1 на підставі п. 6 Постанови КМУ №124 від 20 лютого 2019 року та проводити в подальшому перерахунки та індексації згідно постанови Кабінета Міністрів України № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році;

- стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області витрати зі сплати судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що отримує пенсію по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 29.05.2016 р.

26.06.2020 р. позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою, якою просив надати роз'яснення щодо розрахунку його пенсії.

Відповідач своїм листом від 28.07.2020 р., повідомив, що з 01.10.2017р. проведено автоматичні осучаснення раніше призначених пенсій відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки в розмірі 3764,40 грн та страхового стажу, один рік якого дорівнює 1 %, після чого основний розмір пенсії позивача зменшився та становить 4401,93 грн. Позивачу дали доплату до основного розміру в сумі 726, 69 грн, але не здійснили індексацію чим порушили п.6 Постанови КМУ №124, а саме не провівши перерахунок (індексацію) суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії.

Вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою суду від 04.12.2020 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Представник відповідача, у встановлений судом строк, надав відзив на адміністративний позов, в якому представник позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на доводи викладені у відзиві.

Позивачем надано відповідь на відзив, у якій він повністю підтримав свою правову позицію та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно положень ст. ст. 12, 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Згідно ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд, повно та всебічно дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, встановив наступні обставини.

Позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, що є відповідачем у справі.

Згідно з наявними в матеріалах справи документами позивач отримує пенсію за віком з 25.06.2016.

Розмір пенсії позивача при призначенні становив 5128,62 грн.

Відповідно до Закону України №2148-VІІІ з 01.10.2017 пенсію перераховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

З 01.10.2017, після перерахунку пенсії, розмір пенсії позивач становив 5128,62 грн. та складався з: розмір пенсії за віком - 4401,93 грн., обчислений згідно із ст.27 Закону України № 1058-IV, доплата за понаднормовий стаж 87,12 грн., доплата до старого основного розміру пенсії 726,69 грн.

З 01.03.2019 на підставі Постанови КМУ від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» у автоматичному режимі позивачу проведено індексацію пенсії та перераховано її у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу в Україні), який враховувався станом на 01.10.2017 на коефіцієнт 1, 17.

Після перерахунку розмір пенсії з надбавками позивача становив 5228,62 грн. та складався з: розмір пенсії за віком - 5048,33 грн., доплата за 6 років понаднормового стажу - 89,82 грн., доплата до 100 грн. індексації - 90,47 грн.

З 01.05.2020 у автоматичному режимі позивачу проведено індексацію пенсії та перераховано пенсію у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу в Україні), який враховувався станом на 01.10.2017 на коефіцієнт 1,11.

Після перерахунку розмір пенсії позивач становив 5724,43 грн. та складався з: розмір пенсії за віком - 5626,15 грн., доплата за понаднормовий стаж - 98,28 грн.

Зазначені у листі відповідача від 28.07.2020 № 5916-7509/М-02/8-2000/20 розрахунки пенсії підтверджуються також наявними в матеріалах справи протоколами з пенсійної справи позивача, зміст яких останнім не заперечується.

Про наведені розрахунки пенсії позивачу стало відомо з листа відповідача від 28.07.2020 № 5916-7509/М-02/8-2000/20, не погодившись із чим позивач звернувся до суду із цим позовом 01.12.2020, тобто у визначений абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС України строк.

Дослідивши фактичні обставини по справі, суд дійшов наступних висновків.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV (далі Закон № 1058).

Відповідно до частини 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в реакції, чинній на час призначення позивачу пенсії передбачала, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп*Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно достатті 40цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно достатті 25цього Закону.

При цьому, відповідно до ст. 25 Закону України № 1058 в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = (См*Вс)/ 100% * 12, де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.

Відповідно до ч. 2 статті 40 Закону України № 1058 Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі Закон № 2148). Зазначеним законом друге речення абзацу п'ятого викладено в такій редакції: "За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%".

Зазначеним Законом Прикінцеві положення Закону України № 1058 доповнено п.п. 4-3, яким визначено, що призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Згідно п. 4 Прикінцевих положень Закону № 2148-VIII у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Вказана норма служить законодавчою гарантією захисту прав на отримання пенсії у раніше встановленому розмірі, у випадку якщо внаслідок перерахунку зменшився її розмір.

Оскільки позивачу пенсію призначено відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 в редакції, чинній до набрання чинності Законом № 2148, пенсія підлягала перерахунку з 01.10.2017 відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Оскільки розмірі пенсії внаслідок проведеного перерахунку зменшився, позивачу з 01.10.2017 призначено доплату до старого розміру пенсії в сумі 726,69 грн., загальний розмір пенсії з надбавками не змінився та становив 5128,62 грн. Правильність проведеного розрахунку позивачем не оскаржується.

Як закріплено у ч. 2 ст. 42 Закону України №1058, для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Відповідно до п. 2 Постанови КМУ від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» установлено, що:

у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 6 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого цією постановою передбачено, що під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.

Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Так, з 01.03.2019 позивачу проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні 1,17.

Згідно з п. 2 постанови КМУ від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році»:

1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11;

2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.

З 01.05.2020 позивачу проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні 1,11.

Під час розгляду справи судом не встановлено недотримання відповідачем порядку проведення перерахунку пенсії, запровадженого Постановою КМУ№ 124 від 20.02.2019 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році».

Суд не приймає до уваги посилання позивача на порушення відповідачем пункту 6 Порядку, оскільки в цьому пункті йдеться про врахування доплати до попереднього розміру пенсії під час перерахунку пенсії. Жодного послання на те, що отримувані особою доплати до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством) після проведеного перерахунку наведений пункт не містить. Крім цього, зміст цього пункту навпаки свідчить про те, що під час перерахунку доплати до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством) мають враховуватися та можуть змінюватися.

Доплата до попереднього основного розміру пенсії, призначена позивачу з 01.10.2017 через зменшення пенсії внаслідок проведеного перерахунку, не є фіксованою виплатою, оскільки запроваджена з метою забезпечення гарантії недопущення зменшення розміру пенсії після її призначення, що додатково свідчить про можливість її зменшення після збільшення основного розміру пенсії.

Щодо доводів представника відповідача, відносно того що аналогічні вимоги позивача були предметом розгляду в адміністративній справі №520/12662/2020, суд зазначає наступне.

У справі № 520/12662/2020 позивач звернувся до суду з вимогами щодо визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, щодо врахування величини оцінки одного року страховою стажу 1% при перерахунку пенсії з 01.10.2017 р. на підставі п. 4.3 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону №1058-1V та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області виплачувати пенсію в основному розмірі за віком з 01.10.2017 р. в розмірі 5128.62 грн. та провести індексацію цього розміру пенсії на підставі Постанови КМУ № 124 з 20 лютого 2019 року та проводити в подальшому перерахунки та індексації згідно законодавства.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2020 року у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.

При цьому, зі змісту рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 р. у справі №520/12662/2020 вбачається, що предметом спору були правовідносини з питання правомірності здійснення перерахунку пенсії позивачу у зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII з 01 жовтня 2017 року із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Разом з тим, предметом спору у даній справі є врахування доплати до попереднього розміру пенсії в сумі 726,69 грн., яка встановлена після проведення перерахунку пенсії позивачу у зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII з 01 жовтня 2017 року при подальшому здійсненні розрахунку індексації пенсії.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що у справах № 520/12662/2020 та № 520/17208/2020 сторони ті ж самі, проте предмет позову та підстави для звернення до суду з адміністративним позовом, є різними.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено правомірність оскаржуваних дій щодо проведення індексації пенсії позивача з 01.03.2019, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 04 лютого 2021 року.

Суддя Бадюков Ю.В.