про залишення заяви про визнання протиправними рішень,
дій чи бездіяльності без задоволення
04 лютого 2021 року м. Житомир справа № 240/897/20
категорія 111030200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної казначейської служби України у Пулинському районі Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, про стягнення коштів на відшкодування шкоди,
встановив:
26 січня 2021 року від ОСОБА_1 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшла заява у порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України вх. №3856/21, в якій заявник просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність вчинену Управлінням Державної казначейської служби України у Пулинському районі Житомирської області щодо виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду №240/897/20 від 28 квітня 2020 року;
- постановити окрему ухвалу і направити її Управлінню Державної казначейської служби України у Пулинському районі Житомирської області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, а також вказати в ній строк відповідачу для надання відповіді, який не перевищуватиме 14 календарних днів.
В обґрунтування поданої заяви позивачем зазначено, що рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2020 року у справі №240/897/20 набрало законної сили 7 серпня 2020 року, однак, до цього часу Управлінням Державної казначейської служби України у Пулинському районі Житомирської області не виконано, у зв'язку з чим позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача що полягає у не виконанні судового рішення, які набрало законної сили та постановити окрему ухвалу.
Згідно із приписами частини 5 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
Отже, проведення судового засідання з викликом сторін щодо розгляду заяви, поданої у порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, відноситься на розсуд суду.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про проведення розгляду даної заяви у письмовому провадженні.
Суд, розглянувши заяву позивача, подану у порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України по суті, зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Відповідно до частини 1 статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними (частина 2 статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України).
Окрема ухвала стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, надсилається прокурору або органу досудового розслідування, які повинні надати суду відповідь про вжиті ними заходи у визначений в окремій ухвалі строк. За відповідним клопотанням прокурора або органу досудового розслідування вказаний строк може бути продовжено (частина 9 статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частиною 6 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Судом встановлено, що 6 лютого 2020 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом до Управління Державної казначейської служби України у Пулинському районі Житомирської області, в якому просить стягнути з Державного бюджету України в особі Державної казначейської служби України шляхом безспірного списання з відповідного рахунку Державної казначейської служби України на користь позивача, тобто на користь ОСОБА_1 112243,41 грн на відшкодування шкоди, заподіяної законом, що визнаний протиправним та нечинним (неконституційним).
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2020 року задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Державної казначейської служби України у Пулинському районі Житомирської області, третя особа, на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України про стягнення коштів на відшкодування шкоди. Стягнуто з Державного бюджету України шляхом списання з відповідного рахунку Державної казначейської служби України 112243,41 грн на користь ОСОБА_1 на відшкодування шкоди, заподіяної законом, що визнаний неконституційним.
Після набрання рішенням суду законної сили - 7 серпня 2020 року, позивачу був виданий виконавчий лист від 15 жовтня 2020 року №5476/2020.
Позивач направила заяву від 26 жовтня 2020 року про виконання рішення суду разом з оригіналом виконавчого листа до відповідного органу Казначейства на виконання вимог пункту 6 «Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №845 від 3 серпня 2011 року.
23 грудня 2020 року позивачем отримано лист від Державної казначейської служби України за №5-11-11/22520 від 11 грудня 2020 року, в якому заявнику повідомлено, що її заяву від 26 жовтня 2020 року щодо відшкодування шкоди розглянуто, однак законодавством не визначено джерело та порядок відшкодування шкоди, завданої законом, що визнаний неконституційним.
Як вбачається із заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень, поданої до суду, та листа-відповіді Державної казначейської служби України від 11 грудня 2020 року №5-11-11/22520 на заяву від 26 жовтня 2020 року про виконання рішення суду, ОСОБА_1 звернулась до Державної казначейської служби України з приводу виконання рішення суду у справі №240/897/20.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо Державною казначейською службою України на підставі "Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №845 від 3 серпня 2011 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, про відсутність у діях відповідача у справі - Управління Державної казначейської служби України у Пулинському районі Житомирської області протиправної бездіяльності щодо невиконання рішення суду у справі №240/897/20, та відмовляє у задоволенні заяви позивача.
Керуючись статтями 243, 248, 249, 383 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Залишити без задоволення заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28.04.20 в адміністративній справі № 240/897/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної казначейської служби України у Пулинському районі Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, про стягнення коштів на відшкодування шкоди.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Д.М. Гурін